Γαλλία Γερμανία Ελβετία Ενοικιαση αυτοκινητου απο αεροδρομιο Βασιλειας ή Μιλουζης ?

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Καταρχην ναι ξερω το αεροδρομιο ειναι κοινο. Εξυπηρετει επιπλεον και το Freiburg
Το θεμα ομως για ενοικιαση αυτοκινητου ειναι οτι οι τιμες ΔΕΝ ειναι ιδιες (στο rentalcars ειναι) αν βαλεις Βασιλεια ή Μιλούζη.
Περιεργως δε, ειναι φτηνοτερες αν βαλεις Βασιλεια. Ψαχνοντας λιγο περισσοτερο πληρωνεις μαλιστα και την ελβετικη βινιετα. Πως γινονται ολα αυτα δεν ξερω.
Διαβαζοντας μερικες πληροφοριες , παλιες μαλιστα στο tripadvisor, ειδα οτι υπαρχουν διπλες εταιριες στα αεροδρομια. πχ hertz γαλλιας και hertz ελβετιας. Αυτο συναδει και με τα search. Αλλες εταιριες και αλλα αυτοκινητα εμφαζονται αναλογως τι αεροδρομιο βαλεις !!!
Σε καθε περιπτωση το δικο μου ταξιδι ξεκιναει απο το αεροδρομιο...και συνεχιζει προς Αλσατια και Μελανα Δρυμο (δεν μπαινω Ελβετια). Υποθετω πως νοικιαζοντας απο το ελβετικο μερος (να το πουμε ετσι) δε θα εχω κανενα περιεργο (περα απο οτι πρεπει να επιστρεψω το αυτοκινητο στην ιδια πλευρα).
Εχει κανεις καμια περισσοτερη πληροφορια ? Το εχει ψαξει λιγο περισσοτερο ? ( Η Γαλλια δεν εχει βινιετα , σωστα?)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
( Η Γαλλια δεν εχει βινιετα , σωστα?)
Σωστά. Έχει διόδια όμως στις μεγάλες κεντρικές οδικές αρτηρίες της.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς αν υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες και εγώ θα ήθελα να τις μάθω.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Εντομεταξυ μολις βρηκα και μια αναφορα (που επιβεβαιωνει τα λεγομενα μου) εδω Γαλλία - Γερμανία - Πάσχα στην Αλσατία με λίγο Μέλανα Δρυμό
Και επιπλεον εδω Γαλλία - Γερμανία - Ελβετία - Ταξίδι με παιδιά σε Europapark - Μέλανα Δρυμό - Αλσατία
Σε σχεση με την παραπανω αναφορα στο rentalcars βρηκα ιδια τιμη στην γαλλικη με την ελβετικη πλευρα , ενω στο autoeurope φτηνοτερα στην ελβετικη !!!!
 
Last edited:

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Το αεροδρόμιο είναι κατά κάποιο τρόπο κομμένο στη μέση. Δεξιά είναι Ελβετία και αριστερά είναι Γαλλία... 2 αστυνομίες 2 τελωνειακόι έλεγχοι κτλ...

Απλά πρέπει αν πάρεις από Ελβετία να κάνεις ένα μικρό κύκλο για να βγεις στη Γαλλία μέσω της εθνικής οδού...

Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
2 φορές που νοίκιασα στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο πάντως ήταν αρκετά φθηνότερα στο γαλλικό terminal.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Καταρχην ναι ξερω το αεροδρομιο ειναι κοινο. Εξυπηρετει επιπλεον και το Freiburg
Το θεμα ομως για ενοικιαση αυτοκινητου ειναι οτι οι τιμες ΔΕΝ ειναι ιδιες (στο rentalcars ειναι) αν βαλεις Βασιλεια ή Μιλούζη.
Περιεργως δε, ειναι φτηνοτερες αν βαλεις Βασιλεια. Ψαχνοντας λιγο περισσοτερο πληρωνεις μαλιστα και την ελβετικη βινιετα. Πως γινονται ολα αυτα δεν ξερω.
Διαβαζοντας μερικες πληροφοριες , παλιες μαλιστα στο tripadvisor, ειδα οτι υπαρχουν διπλες εταιριες στα αεροδρομια. πχ hertz γαλλιας και hertz ελβετιας. Αυτο συναδει και με τα search. Αλλες εταιριες και αλλα αυτοκινητα εμφαζονται αναλογως τι αεροδρομιο βαλεις !!!
Σε καθε περιπτωση το δικο μου ταξιδι ξεκιναει απο το αεροδρομιο...και συνεχιζει προς Αλσατια και Μελανα Δρυμο (δεν μπαινω Ελβετια). Υποθετω πως νοικιαζοντας απο το ελβετικο μερος (να το πουμε ετσι) δε θα εχω κανενα περιεργο (περα απο οτι πρεπει να επιστρεψω το αυτοκινητο στην ιδια πλευρα).
Εχει κανεις καμια περισσοτερη πληροφορια ? Το εχει ψαξει λιγο περισσοτερο ? ( Η Γαλλια δεν εχει βινιετα , σωστα?)
Κατά κανόνα είναι φτηνότερα στο Γαλλικό τομέα. Εγώ νοικιάζω από Alamo/Enterprise Rent a car από το Γαλλικό τομέα και δέχονται και χρεωστική κάρτα - αυτή είναι η πρότασή μου.

2 πράγματα ακόμα:

1: Όταν κάνεις την κράτηση, ή πριν παραλάβεις το αυτοκίνητο, ζήτα να έχει βινιέτα για την Ελβετία, σε περίπτωση που οδηγήσεις εκεί - συνήθως την έχουν ήδη από τον προηγούμενο.

2: Ο Γαλλικός τομέας του αεροδρομίου (εκεί που νοικιάζουν τα αυτοκίνητα) είναι λίγο "εκτός" είναι ξεχωριστός, ακολούθησε τις πιμακίδες και μη νομίσεις ότι σε στέλνουν εκτός αεροδρομίου (όπως ίσως φανεί αρχικά)

3: Για την επιστροφή του αυτοκινήτου, εμάς μας είχαν δώσει έναν χειρόγραφο 'χαρτη,' για να βρούμε το γκαράζ του Γαλλικού τομέα, το GPS είχε μόνο τον Ελβετικό τομέα και η είσοδος είναι πολύ περίεργη - ζήτα ακριβείς οδηγίες πριν πάρεις το αυτοκίνητο και φύγεις... :)
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Υπηρξε εξελιξη..ρωτησα την SIXT και μου ειπε για οδηγηση σε Γαλλια και Γερμανια, που με ενδιαφερει, πρεπει να πληρωσω επιπλεον 30 CHF ...οποτε ακυρωσα και εκλεισα απο Γαλλικο τομεα.
Η συγκριση σε τιμες ειναι δυσκολη αφου ουτε οι ιδιες εταιριες υπαρχουν στους 2 τομεις , ουτε τα ιδια αυτοκινητα.
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις . Αν χρειαστω κατι θα σας ρωτησω επιπλεον.
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Καλησπέρα! Έχω μπερδευτεί. Θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκινητο από αεροδρομιο Βασιλείας(από τη γαλλική πλευρα). Από που να κλείσω? Βλέπω άλλες τιμές πχ budget.com, enterprise.com κλπ κι άλλες budget.fr, enterprise.fr. Έχει κανείς ιδέα? Σας ευχαριστώ
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αυτή την εποχή η enterprise τρέχει μια προσφορά -10%....
Προτίμησε την , παίρνει κ την λιγότερη εγγύηση...
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε κάθε περίπτωση, εσύ κάνε την κράτηση απ' οποιο site βρεις την καλύτερη τιμή ,δλδ είτε .gr είτε .com. έτσι κ αλλιώς δεν θέλουν για την κράτηση πιστωτική κάρτα κ αν θες ακυρώνεις πανευκολα
 

MariosVlachos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα σας! Έχω ψάξει παρά πολύ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Έχετε να μου προτείνετε από που να νοικιάσω αυτοκίνητο για Αλσατία? Προσγειωνομαστε στο Euroairport !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom