Ενοικιαση αυτοκινητου χωρις πιστωτικη.

makismrk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εχω κανονισει ταξιδι για το πασχα για παρισι. Θελω να νοικιασω αυτοκινητο. Υπαρχει τροπος να νοικιασω αυτοκινητο ,μεσω internet η οταν φτασω εκει, χωρις πιστωτικη καρτα; Εχω μια electron visa αλλα σε οσα εψαξα δεν τη δεχονται.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Εχω κανονισει ταξιδι για το πασχα για παρισι. Θελω να νοικιασω αυτοκινητο. Υπαρχει τροπος να νοικιασω αυτοκινητο ,μεσω internet η οταν φτασω εκει, χωρις πιστωτικη καρτα; Εχω μια electron visa αλλα σε οσα εψαξα δεν τη δεχονται.
Χωρις πιστωτικη καρτα δεν θα μπορεσεις να νοικιασεις αυτοκινητο.Η electron visa δεν ειναι πιστωτικη καρτα αλλα χρεωστικη.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Χωρις πιστωτικη καρτα δεν θα μπορεσεις να νοικιασεις αυτοκινητο.Η electron visa δεν ειναι πιστωτικη καρτα αλλα χρεωστικη.
Λάθος κάνεις...η electron visa δεν είναι χρεωστική κάρτα...είναι η Visa που απλά περνάει μόνο ηλεκτρονικά. Από εκεί και πέρα, μπορεί να λειτουργήσει και σαν χρεωστική όταν κάποιες τράπεζες την συνδέσουν απλά με τον τραπεζικό λογαριασμό για να μπορεί να πραγματοποιεί αγορές μέσω Visa χρεώνοντας όμως απευθείας τον λογαριασμό του. Αλλά δεν πρέπει να μπερδεύουμε το ένα με το άλλο.


Εχω κανονισει ταξιδι για το πασχα για παρισι. Θελω να νοικιασω αυτοκινητο. Υπαρχει τροπος να νοικιασω αυτοκινητο ,μεσω internet η οταν φτασω εκει, χωρις πιστωτικη καρτα; Εχω μια electron visa αλλα σε οσα εψαξα δεν τη δεχονται.
Εδώ θα πρέπει να σε ρωτήσουμε για να μας δώσεις την διευκρίνηση. Έχεις πιστωτική electron visa ή χρεωστική που συνδέεται με τον λογαριασμό σου;

Έχεις το αντίστοιχο υπόλοιπο στην κάρτα σου; ...Χρεωστική ή Πιστωτικό υπόλοιπο...ανάλογα με την κάρτα που έχεις.

Από εκεί και πέρα..ναι, υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο, κυρίως σε μικρά πιστωτικά όρια, η τράπεζα να έχει κλειδωμένες τις συναλλαγές σου στο εξωτερικό. Κάλεσε την τράπεζά σου για να σου δώσει διευκρινήσεις και ίσως να ξεμπλοκάρει τις συναλλαγές.

Μια λύση επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα.
 

makismrk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Συνδεεται με το λογαριασμο μου. Δηλαδη με μια προπληρωμενη θα μπορεσω να κανω κρατηση;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι..το ανέφερε και κάποιος συμφορουμίτης μας σε κάποιο άλλο θέμα ότι το έκανε!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Συνδεεται με το λογαριασμο μου. Δηλαδη με μια προπληρωμενη θα μπορεσω να κανω κρατηση;
Νομίζω όχι. Χρειάζονται κάρτα που να ισχύει για απεριόριστο ποσό. Για τυχόν μεγάλες φθορές. Η πιστωτική έχει όριο υπολοίπου αλλα μπορεί να χρεωθεί και πολύ μεγάλο ποσό το οποίο είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί αμέσως μετά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ο εκάστοτε ξενοδόχος δεν μπορεί να γνωρίζει όλο το πιστωτικό υπόλοιπο του πελάτη, αφού δεν έχει πρόσβαση σε αυτό, όπως δεν έχει πρόσβαση και σε πληροφορίες για το είδος της κάρτας. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να ελέγξει αν υπάρχει στην κάρτα το υπόλοιπο που θα χρεώσει στην κάρτα, δηλαδή την αξία του δωματίου.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Ετσι είναι. Στην περίπτωση του ξενοδοχείου το ποσό είναι γνωστό εκ των προτέρων. Σε περίπτωση ενδεχόμενης φθοράς αυτοκινήτου. το ποσό δεν έιναι γνωστό. Οπότε θα πρεπει να υπάρχει δυνατότητα χρεώσης για ένα ακαθόριστο (προσδιοριζόμενο εκ των υστέρων) και μεγάλο ποσό.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κανένας δεν μπορεί να χρεώσει την κάρτα έτσι αυθαίρετα παρά μόνο για ένα συγκεκριμένο προκαθορισμένο ποσό!

Επίσης...όλα τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα έχουν κάποια ασφάλεια αυτοκινήτου που καλύπτει διάφορες ζημίες...για τα υπόλοιπα θα πρέπει να γίνουν απαιτητά από τον ενοικιαστή του αυτοκινήτου εφόσον προκύψουν και σαφώς ο κάθε περίπτωση κρατάει και τα απαραίτητα στοιχεία μας η εταιρεία ενοικιάσεως ώστε να είναι καλυμμένη και να μπορεί να τα διεκδικήσει!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Κανένας δεν μπορεί να χρεώσει την κάρτα έτσι αυθαίρετα παρά μόνο για ένα συγκεκριμένο προκαθορισμένο ποσό!
Καταλαβαίνω την άποψή σου που έχει βέβαια μια συγκεκριμένη λογική, αλλά ρώτησε κι ένα γραφείο ενοικιάσεως αυτ/των γιατί χρειάζονται απαραίτητα πιστωτική κάρτα. Σε πάρα πολύ σπάνιες πειρπτώσεις νοικιάζουν σε κάποιον που δεν έχει. Και φυσικά δεν τίθεται θέμα internet (όπως στις αεροπορικές), θέλουν πιστωτική ακόμη κι αν πας αυτοπροσώπως και με τα λεφτά στο χέρι.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σε πάρα πολύ σπάνιες πειρπτώσεις νοικιάζουν σε κάποιον που δεν έχει. Και φυσικά δεν τίθεται θέμα internet (όπως στις αεροπορικές), θέλουν πιστωτική ακόμη κι αν πας αυτοπροσώπως και με τα λεφτά στο χέρι.
Aν για παραδειγμα υποπέσεις σε παραβίαση του Κωδικα Οδικής Κυκλοφορίας, κόκκινο, υπερβολική ταχύτητα, και πάει η κλήση ταχυδρομικά στην εταιρία αυτοκινήτων γιατι το ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο σε αυτήν ανήκει, πόιός θα τα πληρώσει; η εταιρία; οχι φυσικά. εσύ. ας ειναι καλά η πιστωτική!:D

Επίσης...όλα τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα έχουν κάποια ασφάλεια αυτοκινήτου που καλύπτει διάφορες ζημίες.
ναι ετσι ειναι αλλα με ενα τριψήφιο ποσό συνηθως σε Ευρω αυτοσυμμετοχής!
Δηλαδή αν γινει μια ζημια εως 750Ε πχ σπασεις ενα φανάρι, και η ζημια ειναι μικροτερη απο 750Ε, τοτε παλι καλά ας ειναι η πιστωτική, δεν θα στο καλύψει η ασφαλιστική!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom