Μαυρίκιος Εντυπώσεις από Μαυρίκιο

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Hello! Μόλις γυρίσαμε από Μαυρίκιο, 5 ημέρες σίγουρα δεν είναι αρκετές! Πετάξαμε μέσω Ντουμπάι στις 26/3 έχοντας το άγχος της τροπικής καταιγίδας Lola που μαινόταν στο Μαυρίκιο. Φτάσαμε στις 27/3 και ο καιρός ήταν απλά υπέροχος. Την προηγούμενη μέρα όμως είχε βρέξει τόσο πολύ που δεν μπορούσες να βγεις από το σπίτι. Μάλιστα 4 ντόπιοι έχασαν τη ζωή τους...
Το νησί είναι καταπράσινο και οι ντόπιοι φιλικότατοι! Μάλιστα πολλοί ήξεραν ελληνικές λέξεις, όπως "Καλημέρα", "Ολυμπιακός", "Παπανδρέου" κλπ! Εμείς είχαμε κλείσει ημιδιατροφή στο ξενοδοχείο, οπότε δεν ξέρω να πω για τα εστιατόρια. Οι υπηρεσίες προς τους τουρίστες είναι αρκετά ακριβές (400 ρουπίες=10 ευρώ για μια ξαπλώστρα), (1000 ρουπίες=25 ευρώ για το CD μιας εκδρομής με καταμαράν). Οι δρόμοι τους είναι σχετικά καλοί αλλά με ανεπαρκή έως ανύπαρκτη σήμανση. Νοικιάσαμε σκούτερ για 600 ρουπίες=15 ευρώ/ημέρα, είχαμε 2 χάρτες, αλλά παρόλα αυτά δυσκολευτήκαμε να βρούμε τον Βοτανικό Κήπο Pamplemousses. Επίσης το νησί είναι αρκετά μεγάλο και οι αποστάσεις μεγαλώνουν εξαιτίας του ανάγλυφου. Με μηχανάκι δεν μπορείς να το γυρίσεις, ο καλύτερος τρόπος είναι με ταξί ή οδηγό για όλη τη μέρα. Ελάχιστο κόστος για ενοικίαση οδηγού 2000 ρουπίες=50 ευρώ. Τιμή ταρίφα, δεν πέφτει πιο κάτω, εκτός κι αν βρεθείτε 2 ζευγάρια στην ίδια κούρσα για το ίδιο μέρος.
Αλλα αξιοθέατα που δεν αναφέρθηκαν και αξίζει να τα δεις είναι το La Vanille crocodile park στο νότιο μέρος του νησιού, το Ilot Gabriel (μικρό νησάκι που πας με καταμαράν), Le Val Nature Park στα νοτιοανατολικά, Rochester falls και το Gris-Gris στα νότια με τα τεράστια κύματα!
Μέσα σε 5 ημέρες προλάβαμε να επισκεφτούμε την παραλία Trou-aux-biches (καταπληκτική!), το Il-aux-cerfs, Ilot Gabriel (πολύ καλό για σνόρκελ), Chamarel, Curepipe, Floreal, Casela bird park, Alexandra falls, Aquarium (μικρό, ακριβό εισιτήριο 500 ρουπίες=12,4 ευρώ/2 άτομα), Pamplemousses, Grand Baie, Pereybere, Mont Choisy (παραλίες στα βόρεια).
Γενικά είναι ένα όμορφο αλλά ακριβό νησί. Υπερτιμημένο θα έλεγα. Παραλιακά θα συναντήσεις υπερπολυτελείς βίλες και θέρετρα που έχουν τις πριβέ τους παραλίες αλλά στο εσωτερικό χαμόσπιτα και φτώχεια. Μια αξέχαστη εικόνα που μου έχει μείνει ήταν την Κυριακή που ήταν αργία και όλες οι οικογένειες είχαν μαζευτεί στην παραλία, είχαν ανάψει φωτιές και ζεσταίνανε τα δέρματα από τα τύμπανα για να ξεκινήσουν το χορό Sega. Εντυπωσιακότατο...
Γενικά καλά περάσαμε αλλά δεν νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλως μας ηρθες Μενια.Ξεκινα γρηγορα να σχεδιαζεις το επομενο ταξιδι σου.:haha:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Αργούμε για το επόμενο DK! Νο money no funny!:bleh:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Doug ότι θες εδώ είμαστε! Θεωρώ πολύ σημαντική την αναφορά σε τιμές γιατί κι εγώ δεν περίμενα κάποια πράματα. Επίσης έχω πάρα πολύ υλικό και χάρτες που δεν τους πέταξα, αν αποφασίσετε να πάτε πολύ ευχαρίστως να σας τα δώσω!
Ενδεικτικά οι τιμές για εκδρομές που κάναμε:
1600 ρουπίες=40 ευρώ/άτομο για εκδρομή με καταμαράν στο Ilot Gabriel+μπάρμπεκιου
1000 ρουπίες=25 ευρώ/άτομο για εκδρομή στο Il-aux-cerfs (μεταφορές με βαν στην προβλήτα και μετά 10-15 λεπτά διαδρομή με ταχύπλοο προς το νησί)+μπάρμπεκιου
2200 ρουπίες=55 ευρώ η κούρσα με προσωπικό οδηγό για επίσκεψη στο ΝΔ νησί (Chamarel, Casela bird park, Floreal, Curepipe, Alexandra falls), μετά από παζάρι
Γενικά από 2000 έως 2500 ρουπίες=50 έως 62 ευρώ η κούρσα προς συγκεκριμένη πλευρά του νησιού (π.χ. η δικιά μας ήταν η νοτιοδυτική πλευρά του νησιού)

Ελπίζω να σε κατατόπισα. Πάντως το νησί είναι πολύ όμορφο και οι άνθρωποι εξαιρετικοί!
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Κάλώς ήρθες Μένια και από μένα. Θα βρίσκομαι στον Μαυρίκιο το Νοέμβριο αν όλα πάνε καλά γιατί όπως λέει η παροιμία "όταν οι άνθρωποι σχεδιάζουν ο Θεός γελάει". Έχω κάνει κράτησει σε self-catering μέσω internet στο Pereybere δεν διάβασα κάτι για την συγκεκριμένη παραλία αν πήγες, μπορείς να μού δώσεις μερικές πληροφορίες ? Θα έχω μαζί και τον γιό μου που είναι 5 ετών κατά την γνώμη σου θα είναι εύκολο γι΄αυτόν? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Doug ότι θες εδώ είμαστε! Θεωρώ πολύ σημαντική την αναφορά σε τιμές γιατί κι εγώ δεν περίμενα κάποια πράματα. Επίσης έχω πάρα πολύ υλικό και χάρτες που δεν τους πέταξα, αν αποφασίσετε να πάτε πολύ ευχαρίστως να σας τα δώσω!
Ενδεικτικά οι τιμές για εκδρομές που κάναμε:
1600 ρουπίες=40 ευρώ/άτομο για εκδρομή με καταμαράν στο Ilot Gabriel+μπάρμπεκιου
1000 ρουπίες=25 ευρώ/άτομο για εκδρομή στο Il-aux-cerfs (μεταφορές με βαν στην προβλήτα και μετά 10-15 λεπτά διαδρομή με ταχύπλοο προς το νησί)+μπάρμπεκιου
2200 ρουπίες=55 ευρώ η κούρσα με προσωπικό οδηγό για επίσκεψη στο ΝΔ νησί (Chamarel, Casela bird park, Floreal, Curepipe, Alexandra falls), μετά από παζάρι
Γενικά από 2000 έως 2500 ρουπίες=50 έως 62 ευρώ η κούρσα προς συγκεκριμένη πλευρά του νησιού (π.χ. η δικιά μας ήταν η νοτιοδυτική πλευρά του νησιού)

Ελπίζω να σε κατατόπισα. Πάντως το νησί είναι πολύ όμορφο και οι άνθρωποι εξαιρετικοί!
Ευχαριστώ πολύ Menia!:p
Αν και τσιμπημένες οι τιμές δεν μου φαίνονται πάρα πολυ ακριβά τα πραγματα!
Λαθος εντυπωση ειχα,πιστευα πως ο Μαυρίκιος και οι Σευχελλες ειναι απλησιαστοι προορισμοι για μας τους 'κοινους θνητούς'.
Ποτα,φαγητό,καφέδες..?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Γεια σου Fellow-traveller! Πήγαμε στην Pereybere αλλά δεν κάτσαμε γιατί γινόταν χαμός, είναι ανάμεσα στην Grand Baie και στο Cap malheureux, δηλαδή θα έχετε αρκετές διευκολύνσεις από άποψη μαγαζιών! Απλά μαζεύει πολύ κόσμο, αν αυτό δεν σας πειράζει. Το πιο σημαντικό είναι ότι βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στην Grand Baie, όπου και υπάρχει το τεράστιο Super-market SUPER-U, μαγαζιά με ρούχα, φαρμακεία, εστιατόρια. Αυτά τα λέω σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι για το παιδάκι σου.
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, υπήρχαν πάρα πολλοί με παιδιά. Απλά καλό είναι να έχετε και μια ζακέτα για το βράδυ, μπορεί να έχει δροσερό αεράκι.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ποτα,φαγητό,καφέδες..?
Εξαρτάται το που θα κάτσεις. Σε ένα ωραιότατο καφέ στην Trou-aux-Biche πληρώσαμε περίπου 15 ευρώ για 1 πορτοκαλάδα, 1 μπύρα και 2 μικρά νερά. Στο ξενοδοχείο για 2 coca-cola πληρώναμε περίπου 3 ευρώ. Δεν νομίζω ότι είναι τραγικά. Αυτό που ήταν τραγικό είναι τα 1500 ρούπια=37 ευρώ για ένα CD με φωτογραφίες από την εκδρομή με το καταμαράν. Με πολλά παζάρια το ρίξαμε (!) σε 1000 ρούπια=25 ευρώ. Ή 600 ρούπια=15 ευρώ για ένα παρεό που στην Ελλάδα έχει 5 ευρώ.Ή 400 ρούπια=10 ευρώ για μια ξαπλώστρα. Γενικά ότι αφορούσε τον τουρίστα ήταν τσιμπημένο. Για το φαγητό δεν έχω άποψη γιατί είχαμε ημιδιατροφή και στις εκδρομές συμπεριλαμβανόταν και μπάρμπεκιου. Αν μείνεις στην Grand Baie που έχει κοντά ένα σωρό εστιατόρια ίσως να μη συμφέρει η ημιδιατροφή. Εμείς μέναμε Troux-aux-Biche που δεν έχει και πολλά μαγαζιά κοντά, οπότε δεν γινόταν αλλιώς.
Επίσης κοντά στο ξενοδοχείο μας είχε μια Ελληνίδα καταδυτικό κέντρο, η οποία μας κατατόπισε αρκετά! Μας είπε ότι οι Σεϋχέλλες είναι πανάκριβες σε σχέση με το Μαυρίκιο!
Εγώ θα έλεγα Doug να πάτε, είναι όμορφο νησί και υπάρχουν πάρα πολλά για να κάνετε!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραίες οι πληροφορίες και φρεσκότατες.
Ευχαριστούμε, αν και δεν προβλέπουμε στο κοντινό μελλον ταξιδι προς τα εκεί.( Παντρεμένοι από χρόοοονια γαρ):haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ευχαριστώ πολύ Menia!:p
Αν και τσιμπημένες οι τιμές δεν μου φαίνονται πάρα πολυ ακριβά τα πραγματα!
Λαθος εντυπωση ειχα,πιστευα πως ο Μαυρίκιος και οι Σευχελλες ειναι απλησιαστοι προορισμοι για μας τους 'κοινους θνητούς'.
Ποτα,φαγητό,καφέδες..?
Doug, και στο Σαμούι υπάρχουν απλησίαστα καταλύματα, εστιατόρια κτλ...αν το τραβά η τσέπη σου, ο ουρανός είναι η οροφή σε κόστος διαμονής και διατροφής, μετακινήσεων κτλ...οι εκδρομές στο πάρκο κοντά στο Σαμούι κοστίζουν από 40 και ανεβαίνουμε ευρώ το άτομο!

Υ.Γ. Και Σεϋχέλλες, αν το ψάξεις σαν ταξιδιώτης, θα βρεις φτηνά και να μείνεις και να φας....είμαι σίγουρος! Επομένως, είναι πόσο είσαι διατεθειμένος να το ψάξεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γενικά είναι ένα όμορφο αλλά ακριβό νησί. Υπερτιμημένο θα έλεγα. Γενικά καλά περάσαμε αλλά δεν νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα...
Menia ευχαριστω για τιs λεπτομερειεs και κυριωs που δινειs ειλικρινη περιγραφη του μερουs.Οσο για τιs τιμεs ,διαβαζω και γελαω σε σχεση με αυτα που πληρωνα εγω στιs Φιλιππινεs. Θα συμφωνησω ομωs με τον Gts οτι αυτα τα μερη τουλαχιστον δεν ειναι απλησιαστα και οτι μπορειs να παιξειs με τιs τιμεs αν ψαξειs λιγο παραπανω.
Αν ποτε παω Μαυρικιο , θα τον συνδυασω μαζι με Σευχελλεs , οι οποιεs ναι , ειναι λιγο πιο τσιμπημενεs σε τιμεs , αλλα απ'οτι μου εχουν πει ειναι αρκετα πιο 'τσιμπημενεs' και σε τοπια , παραλιεs , ομορφια!

Εγω δεν εχω να ρωτησω κατι παραπανω..Η τελευταια φραση σου μου τα λεει ολα :roll:

Υ.Γ. Fellow traveller , τι προβλημα να εχει αυτο το παιδι που οργωσε ολη την Ταυλανδη 2 χρονια πριν?:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom