Γερμανία Εξόρμηση οινικού ενδιαφέροντος

vicky_pl

Member
Μηνύματα
173
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας, γεια σας!
Είμαστε παρέα 4-5 ατόμων που δεν έχουμε καλύτερο πράγμα απο το κρασί και το φαγητο! Άνοιξε λοιπόν ο καιρός και έχοντας γυρίσει τα βορεια τουλάχιστον οινοποιεία της χώρας αρκετές φορές σκεφτόμαστε να βγούμε και λίγο παραέξω..... Επικεντρωνόμαστε στη Γερμανία, είμαστε ανάμεσα στον ποταμό Mossel (frankfurt) και στην περιοχή Baden. Και τα δυο μέσα απο πτήσεις της ryanair...
Οι μερες που έχουμε ειναι 4-6 μέσα στον Μαιο, οχι πολλές αλλά ποιος είπε οτι δεν θα ξαναπάμε!? Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, ωστε να επιλέξουμε περιοχή, σε ποιες περιοχές να μείνουμε, αν ξερετε κάποια οινοποιεία must και ότι αλλο θεωρείται χρήσιμο!
Λογικά θα πρέπει να νοικιάσουμε αμάξι, αλλά τι γίνετε στην περίπτωση που κανένας απο μας δεν έχει πιστωτική? Μπορούμε να δανειστούμε απο κάποιον άλλο?

Αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα ζητώ συγγνώμη, εγώ δεν βρήκα κάτι....
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Καταρχήν, Μοsel δαγκωτό. Αν καταλήξετε εκεί, εδώ είμαστε για περισσότερα!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ θα κοιτούσα και προς Αλσατία...
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
173
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όλα, όλα είναι ωραία!!
Αλσατια λογικά πάλι μέσω του baden baden ε? Δεν είναι άσχημη ιδέα.... Με ποια κριτήρια όμως να κάνουμε την επιλογή??
Krazykat εχεις παει στην κοιλάδα του Μοζελ για να λες δαγκωτο ε? Αν ναι, μπορεις να αναφερεις το πρόγραμμα που ακολουθήσατε?
Η αλήθεια είναι οτι ακόμα δεν είμαστε πληροφορημένοι για τίποτα, οπότε θα μπορουσατε εσεις να προτείνετε αγαπημένα μέρη και οινοποιεία!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Όλα, όλα είναι ωραία!!
Krazykat εχεις παει στην κοιλάδα του Μοζελ για να λες δαγκωτο ε? Αν ναι, μπορεις να αναφερεις το πρόγραμμα που ακολουθήσατε?
Όχι, δεν έχω πάει - ήταν ταξίδι χοντρικά σχεδιασμένο που αναβλήθηκε επ' αόριστον (ίσως γι' αυτό υπερθεματίζω, σε σχέση με την Αλσατία π.χ., που την έχω φάει με το κουτάλι και πλέον δε με τραβάει τόσο). Πάντως η δική μου περιορισμένη οινική εμπειρία κατατείνει προς Mosel και για λόγους γευσιγνωσίας, αφού τα κρασιά της περιοχής (αναφέρομαι στο Riesling) είναι κατά το δικό μου προσωπικό γούστο κατά μέσο όρο πιο ενδιαφέροντα από τα αντίστοιχα αλσατικά. Τώρα, αν πάτε Αλσατία, στο forum υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τα χωριά κλπ. Για Mosel ίσως λιγότερες, οπότε θα κοιτάξω τα σκονάκια μου να σου προτείνω βάσει του τότε προγράμματός που δεν υλοποιήθηκε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πήγα να αναθεωρήσω προς στιγμήν αλλά βλέποντας πόσο κοντά προσγειώνεσαι στην Αλσατία με το Baden-Baden σε σχέση με τον Mosel και την Φρανκφούρτη,αμφιταλαντεύομαι στο τι να προτείνω.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι ο Mosel μπορεί να κρατάει ακόμα κρύα το Μάιο ενώ η Αλσατία έχει σταθερά πιο ήπιο καιρό,αν και όχι με τραγικές διαφορές είναι η αλήθεια.

Ουσιαστικά μιλάμε για δύο εξίσου όμορφες περιοχές με την Αλσατία να είναι πιο μαζεμένη και με ατού τις κουκλίστικες κωμοπόλεις της,ενώ στον αντίποδα την εκδρομή στον Mosel μπορείς να την πιάσεις από το Mainz με ποταμόπλοια να περάσεις από τέσσερις μεγάλες αμπελοζώνες (Rheingau,Rheinhessen,Mittelrhein και Mosel-Saar-Ruwer) και να δεις και ιστορικά αξιοθέατα πέραν του οινοτουρισμού.

Η απόφαση είναι της παρέας σου αλλά ότι κι αν επιλέξετε θα είναι θαυμάσιο από οινοτουριστικής κι όχι μόνο άποψης.Είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε και να φρεσκάρουμε και λίγο τις οινικές μας γνώσεις για τις περιοχές που ασχέτως υποκειμενικών προτιμήσεων παράγουν κρασιά παγκοσμίου κλάσεως.

υ.γ. Χωρίς πιστωτική είναι από δύσκολο εως αδύνατο να νοικιάσετε αυτοκίνητο
υ.γ.2 Με δεδομένο το από πάνω ο Mosel γέρνει επικίνδυνα υπέρ μιας και η ποτάμια μετακίνηση μπορεί να είναι η λύση που δεν φανταζόσασταν...!
 
Last edited:

vicky_pl

Member
Μηνύματα
173
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
maltakias ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, θα κάνουμε μια σύσκεψη να δούμε προς τα πούμε κλίνουμε...

Οσο για την ενοικίαση του αυτοκινήτου έχω προπληρωμένη και μια άλλη ανάληψης (που μπορείς να κάνεις και αγορές με αυτη) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί καποια απο αυτές? ή να τους δώσουμε εκεί ένα καλό ποσό μετρητών και να το πάρουμε πίσω όταν παραδώσουμε το αυτοκίνητο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom