Επείγουσα προσγείωση Airbus στο Λας Πάλμας, των Κανάριων Νησιών!

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
Επείγουσα προσγείωση στη Γκραν Κανάρια πραγματοποίησε Airbus της Iber World με 180 Νορβηγούς επιβάτες, όταν εκδηλώθηκε φωτιά στον ένα κινητήρα του, σύμφωνα με μαρτυρίες επιβατών.

«Λίγη ώρα μετά την απογείωσή του από το αεροδρόμιο του Λας Πάλμας με προορισμό το Όσλο, το αεροπλάνο αναγκάσθηκε να επιστρέψει εξαιτίας ενδείξεων στα όργανα για βλάβη», δήλωσε υπεύθυνος ταξιδιωτικού γραφείου.

Πολλοί επιβάτες δήλωσαν στα νορβηγικά μέσα ενημέρωσης ότι είδαν έναν κινητήρα στις φλόγες και άκουσαν μικρές εκρήξεις.



--Καλά τί γίνεται τελευταία ρε παιδιά?--
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ααααα δεν μας τα λενε καλα τωρα τελευταια......
καθε μερα ακουμε και καποια αναγκαστικη προσγειωση......
ευτυχως που εχουν αυτα αισιο τελος!
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
Έλα ντε!Κάθε μέρα σχεδόν, μία αναγκαστική προσγείωση είναι ...σίγουρη! Αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω, ακόμα και αν δεν έχω μπει σε αεροπλάνο, δεν φοβάμαι τίποτα.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
φαε μια μεγαλη μπουκια.......
και γω το ιδιο λεω και οντως ποτε δεν φοβαμαι αλλα υπαρχουν καποιες φορες που και τον σταυρο σου κανεις και κακες σκεψεις σου μπαινουν και παρακαλας να ησουν στο εδαφος.
αλλα οταν κατσει το αφιλοτιμο.....σου φευγει ενα βαρος!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχετε σκεφτεί αν όλα αυτά τα περιστατικά με τις αναγκαστικές προσγειώσεις θα τα μαθαίναμε ποτέ, αν δεν είχε προηγηθεί η πτώση του Α330 της AF? Μήπως η αναμετάδοση αυτών των ειδήσεων είναι απλά τρομολαγνεία του (διεθνούς) τύπου?
Τέτοιες "αναγκαστικές" προσγειώσεις συνέβαιναν και συμβαίνουν καθημερινά...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν ξεκινήσουμε ένα τόπικ με θέμα "Θανατηφόρες προσκρούσεις οχημάτων" δε μας φτάσει όλος ο χώρος όλων των σέρβερ της υφηλίου....φαντάζομαι ότι σε αυτοκίνητο όμως μπαίνετε έτσι?

Η επιτυχής προσγείωση μετά από τέτοια περιστατικά εμένα τον άσχετο μου δείχνουν ότι είναι μακράν το ασφαλέστερο μέσο, αφού για να γίνει θανατηφόρο πρέπει να πάνε στραβά πολλά μα πολλά ταυτόχρονα...
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
Εννοείται ότι είναι το πιο ασφαλές μέσο, και συμφωνώ με GTS.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ ούτε την προσευχή μου κάνω, ούτε στο έδαφος παρακαλάω να ήμουν, ούτε τίποτα. Μια χαρά περνάω στα αεροπλάνα. Πιο πολύ φοβάμαι τους ελληνάρες στο δρόμο κάθε μέρα που πάω στη δουλειά, παρά αν θα ... πέσει το αεροπλάνο όταν ταξιδεύω.

Εξάλλου το αεροπλάνο μου έχει αποδείξει προσωπικά ότι είναι πολύ ασφαλέστερο. Με το αμάξι, παρότι προσεκτικός μέχρι αηδίας, έχω έρθει 2-3 φορές φάτσα με τον Άδη.

Αεροπλάνο και πάλι αεροπλάνο.

Συμφωνώ με αυτό που γράφει ο taver ότι οι "ειδήσεις" αυτού του τύπου ενισχύονται μετά από την πτώση του airbus μόνο και μόνο επειδή πουλάνε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρά περνάω στα αεροπλάνα. Πιο πολύ φοβάμαι τους ελληνάρες στο δρόμο κάθε μέρα που πάω στη δουλειά, παρά αν θα ... πέσει το αεροπλάνο όταν ταξιδεύω

Είμαι σίγουρος ότι παγκοσμίως οι αυτοκινητιστικοί θάνατοι στο δρόμο προς το αεροδρόμιο είναι πολύ περισσότεροι από τους συνολικούς θανάτους αεροπορικών ατυχημάτων. Το πιο επικίνδυνο μέρος του ταξιδιού είναι η κούρσα μέχρι το αεροδρόμιο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν ειναι το ιδιο. Το τροχαιο ατυχημα μπορεις να το αποφυγεις ή να μειωσεις τις συνεπειες του με συνετη αμυντικη οδηγηση και χρησιμοποιωντας ενα καλο αυτοκινητο. Στην χειροτερη περιπτωση τα θυματα δεν ειναι πανω απο τον αριθμο οσων χωρανε στα αυτοκινητα και δεν ειναι σιγουρο οτι θα πανε ολοι στον αλλο κοσμο. Στα αεροπορικα δυστυχηματα τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Μπορει να πετας με το τελειοτερο αεροπλανο και με τον εμπειροτερο πιλοτο και να τυχει η στραβη. Το βεβαιο ειναι παντως οτι δεν τραυματιζεσαι πας κατευθειαν για συνεντευξη στον Αγ.Πετρο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Συμφωνώ κι εγώ... η διαδρομή από το σπίτι μου μέχρι την δουλειά μου είναι πολύ πιο επικίνδυνη από ότι μια αεροπορική πτήση.

Άλλωστε, αυτές οι ειδήσεις δεν αποτελούν καν κάποιο ατύχημα! Απλά αναφέρουν κάποια προσγείωση για να λύσουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα που προέκυψε. Πόσες φορές μείναμε στο δρόμο από τεχνικό πρόβλημα στο αυτοκίνητό μας, ή από λάστιχο;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
σαφώς και ειναι το αεροπλάνο το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο.
Αν όμως σου τύχει η στραβή,,,
πας κατευθειαν σχεδόν για ιντερβιου στον Αγ. Πέτρο οπως εγραψε ευστοχα προλαλίσαντας!

ενω με το τουτού εχεις περισσότερες πιθανότητες να την αποφύγεις την ...συνέντευξη!
:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom