Επιλογή καλοκαιρινού προορισμού!

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα σας! Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Ψάχνω μετα μανίας να βρω προορισμό για το καλοκαίρι και δε μου κάθεται τίποτα...συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για 6-15/8 (δηλαδή περίπου 9 μερες με τις πτήσεις μέσα), με νοιάζει να ναι εκτός Ευρώπης και το budget γύρω στα €1500/άτομο...έχω επισκεφθεί ήδη Βιετνάμ, Ταϊλανδή, Η.Π.Α (ανατολικές ακτές) και Νεπάλ. Επίσης η Κούβα μένει εκτός καθώς έχουμε κλείσει για 2 εβδομάδες για Οκτώβρη. Οποίος εχει καλές ιδέες και διάθεση, ας βοηθήσει! Ευχαριστώ!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αντίθετα με αυτά που ζητάς θα σου πρότεινα έναν Ευρωπαικό και οχι καλοκαιρινό προορισμό! Ισλανδία! 1100 ευρω είναι τα αεροπορικα για αυτές τις μέρες.600 ευρω αυτοκίνητο για όλες τις μέρες. Οριακά είστε στο budget σας.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλή πρόταση αν και εντός Ευρώπης, όμως, απ όσο ξέρω τα northern lights δεν ειναι ορατά το καλοκαίρι...να παω μεχρι εκεί και να μη μπορώ να δω ενα απωθημένο μου;;;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχει κάποιες ώρες νύχτα!Ποτέ δεν ξέρεις!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω δεν βλεπεις το βορειο σελας καλοκαιρι
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Για Ιαπωνία τι θα έλεγες?
Απ' ότι βλέπω αεροπορικά λίγο πάνω από 600€/άτομο Αθήνα-Τόκυο, το budget βγαίνει οριακά πάντως...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.370
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σρι Λάνκα είναι καλά για 9 μέρες και για το budget που διαθέτετε ίσως και η Κεράλα ανάλογα πόσο θα βρείτε τα αεροπορικά.
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους και όλες.Με βασανίζει εδώ και κάποιες μέρες ο επόμενος προορισμός για τον Ιούλιο.Θα έχω στη διάθεση μου ένα μήνα για εκτός Ευρώπης ταξίδι.Πέρυσι πήγα Κολομβία φέτος έλεγα για κανά νησί Καραιβικής αλλά δε νομίζω πως θα βοηθήσει ο καιρός.Μάλλον για καμία Λατινική με βλέπω πάλι.:DΠροτάσεις και παρέα δεκτές.:bleh:Στυλ ταξιδιού λίγο απ´ολα.Περιπέτεια,χαλάρωση, φύση..και ο θεός μαζί μας.
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Έχω σκοπώ τον Αύγουστο να πάω ένα μακρινό ταξίδι πέρα από τα τετριμμένα Ευρωπαία. Το κακό είναι οτι έχω μπερδευτεί ψάχνοντας και εδώ θέλω την βοήθειά σας. Αρχικά κοίταγα για N.A. Asia αλλά διάβασα οτι είναι περίοδος μουσώνων και δεν αξίζει. Μετά για Κίνα οτι η ζέστη θα είναι αφόρητη ειδικά σε πόλεις σαν το Πεκίνο. Οπότε με τα παρακάτω στοιχεία τι θα μου προτείνατε?

Budget:
1200 - Μετακινήσεις (Αεροπλάνα, βαπόρια, τρένα κτλ) + διαμονή.
1000 - Φαγητό + λοιπά έξοδα.

Ημερομηνίες:
Πρέπει να γίνει αποκλειστικά τέλη Ιουλίου - αρχές Σεπτέμβρη, 15-20 μέρες.

Σκοπός:
Ο στόχος είναι να ξεφύγω από τις κλασικά ταξίδια να δώ φύση, άλλους πολιτισμούς κάτι νέο. Μέχρι τώρα έχω σκεφτεί Ισλανδία roadtrip, USA roadtrip, Nepal (μου τα χαλά ο καιρός μόνο).


Έχετε κάτι να προτείνετε βάση των παραπάνω?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλή εποχή για Ινδονησία και η χώρα είναι φανταστική και σχετικά οικονομική. Με 20 μέρες βλέπεις αρκετά πράγματα, από αρχαία (δες το Prambanan και Borobudur αφού σε ενδιαφέρουν και τα πολιτιστικά πλην παραλιών), εξωτική κουλτούρα, ασφαλής χώρα, τρομερή φύση.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δεν έχω πρόταση, αλλά με αυτό το budget ξέχνα καλύτερα το USA roadtrip, είναι ακριβός προορισμός. Τώρα βέβαια αν πας με παρέα κ μοιράζεσαι τουλάχιστον το δωμάτιο κ μένεις σε πολύ φτηνά ξενοδοχεία/hostel, κάτι μπορεί να γίνει.

Αλλά -γνώμη μου- αυτά τα ταξίδια δε σου δίνεται η ευκαιρία να τα κάνεις συχνά στη ζωή σου, οπότε καλύτερα ρίξτο έξω όταν με το καλό πας (κ όσο σου επιτρέπει η τσέπη σου)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Περυσι 3 ατομα σε Nevada-Utah- California- Arizona 15 μέρες άνετα ξοδέψαμε κάτω απο 2000 το άτομο όλα μέσα!!!Το ταξίδι ηταν απο τα καλύτερα που έχω κάνει. Αν εχεις παρεα ειναι υπέροχα αλλά δεν θα πήγαινα Αύγουστο λόγω ζέστης . Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να κινηθείς πιο βόρια Yellowstone κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom