Επιλογή προορισμού για erasmus

Señor_Nada

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Στην Γαλλία συνήθως το σύστημα είναι όπως στην Ελλάδα. Μαθήματα για ένα εξάμηνο και μετά εξετάσεις. Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις που χωρίζουν τα μαθήματα σε εβδομάδες μέσα στο εξάμηνο και δίνεις εξετάσεις αφού ολοκληρωθεί το κάθε μάθημα. Δεν γνωρίζω τι ισχύει στην συγκεκριμένη σχολή που σε ενδιαφέρει. Δεν έχω ιδέα για το επίπεδο δυσκολίας αλλά έτσι κι αλλιώς σε δύσκολη σχολή σπουδαζεις φαντάζομαι δεν θα έχεις θέμα.

Συμφωνω 100% με @alice~ όπου και να επιλέξεις να πας να είναι στο εαρινο εξάμηνο.

Vito

Member
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία
...
Σευχαριστω πολύ !
Εκτός από ότι η Λουμπλιάνα είναι όμορφη πόλη- γεγονός που δεν αμφισβητώ γιατί την έχω επισκεφτεί- τι άλλο προσφέρει; Γιατί να επιλέξω Λουμπλιάνα και όχι Brno?
...;
Προσωπικά θεωρώ την Σλοβενία ως το "κρυφό" διαμαντάκι της Ευρώπης. Οκ δεν ξέρω πόσο κρυφό είναι πια και ποσό έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2008 που την επισκέφτηκα. Όπως και να χει, αυτή η χώρα έχει το κάθε τι από λίγο, αλλά ότι έχει είναι εντυπωσιακό ! Και ειναι εξίσου εντυπωσιακό ότι όλα αυτά τα έχει σε τόσο μικρή έκταση. Ωραίες πόλεις και γραφικά χωριά, απίστευτη φύση. Θες λίμνες, έχει, θες Αλπεις , έχει, θες υπόγεια φαράγγια και σπηλιές, έχει κι απ αυτό. Ενετικές παραθαλάσσιες πόλεις, αμπελώνες, οινοποιία και κρασιά, βουκολική επαρχία, υπέργεια φαράγγια, μονοπάτια. Και μετά, σε ελάχιστη ώρα βρίσκεσαι Κροατία, Αυστρία, Ιταλία και παραπέρα.

Οκ και το Μπρνο σε ιδανική θέση ειναι, κοντα σε διαφορες χωρες όπως στην άλλη αγαπημένη μου, τη Σλοβακία, όπου τότες (πάνε 15 χρόνια) είχα κάνει για μερικούς μήνες την πρακτική μου.

Νομίζω, βέβαια, αυτό που κάνει τη διαφορά και η ζυγαριά γέρνει προς τη Σλοβενια (πάντα προσωπική άποψη) , είναι ότι όσο και να θέλουν οι Σλοβένοι να αισθάνονται Κεντροευρωπαίοι, το Βαλκάνιο δεν μπορούν να το κρύψουν από μέσα τους, και αυτό προσδίδει πολλά συν στην ιδιοσυγκρασία τους.

Last edited:

orestcrete

Member
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sudamerica :)
Προσωπικά θεωρώ την Σλοβενία ως το "κρυφό" διαμαντάκι της Ευρώπης. Οκ δεν ξέρω πόσο κρυφό είναι πια και ποσό έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2008 που την επισκέφτηκα. Όπως και να χει, αυτή η χώρα έχει το κάθε τι από λίγο, αλλά ότι έχει είναι εντυπωσιακό ! Και ειναι εξίσου εντυπωσιακό ότι όλα αυτά τα έχει σε τόσο μικρή έκταση. Ωραίες πόλεις και γραφικά χωριά, απίστευτη φύση. Θες λίμνες, έχει, θες Αλπεις , έχει, θες υπόγεια φαράγγια και σπηλιές, έχει κι απ αυτό. Ενετικές παραθαλάσσιες πόλεις, αμπελώνες, οινοποιία και κρασιά, βουκολική επαρχία, υπέργεια φαράγγια, μονοπάτια. Και μετά, σε ελάχιστη ώρα βρίσκεσαι Κροατία, Αυστρία, Ιταλία και παραπέρα.

Οκ και το Μπρνο σε ιδανική θέση ειναι, κοντα σε διαφορες χωρες όπως στην άλλη αγαπημένη μου, τη Σλοβακία, όπου τότες (πάνε 15 χρόνια) είχα κάνει για μερικούς μήνες την πρακτική μου.

Νομίζω, βέβαια, αυτό που κάνει τη διαφορά και η ζυγαριά γέρνει προς τη Σλοβενια (πάντα προσωπική άποψη) , είναι ότι όσο και να θέλουν οι Σλοβένιοι να αισθάνονται Κεντροευρωπαίοι, το Βαλκάνιο δεν μπορούν να το κρύψουν από μέσα τους, και αυτό προσδίδει πολλά συν στην ιδιοσυγκρασία τους.

@mixalianna Μπορεί και να διάβαζες ακριβώς το ίδιο μήνυμα με @Vito από εμένα. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, η Λιουμπλιάνα είναι η καλύτερη επιλογή!

1) Τις μονοήμερες ή weekend εκδρομές που έχεις στην Σλοβενία, δεν πρόκειται να τις βρεις στη Τσεχία, παρα μόνο άμα βγεις εκτός Τσεχίας. Η φύση της Σλοβενίας είναι απερίγραπτη.

2) Οι Σλοβένοι είναι Βαλκάνιοι με τα όλα τους με κεντρικοευρωπαϊκή ιδιοσυγκρασία. Πολύ δυνατός συνδυασμός. Έχω πολύ καλούς φίλους στο Μάριμπορ που κάθε φορά που πάω με αγκαλιάζουν σα να είμαι μέλος της οικογένειάς τους.

3) Η Λιουμπλιάνα έχει ανέβει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια, αποτελεί και μέρος κατοικίας για digital nomads οπότε στη πόλη μιλάνε Αγγλικά. Γενικά στη προ-Covid εποχή είχε αρχίσει να συγκεντρώνει τουρισμό από όλη την Ευρώπη (ακόμα και αμάξια από την Ισπανία έχω δει και την Νορβηγία) καθ΄όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Στη παρούσα φάση είναι πιο safe να επιλέξεις εαρινό εξάμηνο γιατί μιλάμε ουσιαστικά για τον Φλεβάρη του 2022, όσο πιο μακριά από το σήμερα για λόγους Covid, τόσο το καλύτερο.

Α, επίσης επείδη είπες ότι είσαι από Μαθηματικό. Εγώ ήμουν Πράγα είχα πάει από ΣΕΜΦΕ, στο department of Mathematics του Charles Uni. Ήμουν ο μόνος ερασμίτης σε όλο το department, με συνέπεια τα μαθήματα να ήταν στα Τσέχικα. Με όσους καθηγητές κατάφερα να συνεννοηθώ, μου έδωσαν απαλλακτική εργασία..

Last edited:

mixalianna

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φινλανδία
Εαρινό εννοειται! Αν και θα φας σίγουρα κρύο, ακόμα και αν πας στο εαρινο, γιατί ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος είναι κρύοι μήνες. Ωστόσο θα απολαύσεις τον Μάιο και τον Ιούνιο και η φύση θα είναι πανέμορφη! Το χειμερινό εξάμηνο είναι πιο δύσκολο για εμενα, θα σου έλεγα να πας χειμερινό μόνο αν σε συμφέρει από άποψη μαθημάτων πχ. Αλλά η επιστροφή θα είναι δύσκολη, σκεψου μετά απο όλη αυτή την εμπειρία να έχεις ξαφνικά πάλι διάβασμα και μαθήματα και γενικά να πρέπει να μπεις στην παλιά σου ρουτίνα... ενώ αν γυρίσεις το καλοκαίρι θα είναι αλλιώς, δεν θα σου πέσει τόσο βαριά η επιστροφή :p
Χαχαχ έχεις ένα δίκιο 😝

Sevro

Member
Μπρνο ή Λιουμπλιανα διαλεξε, και οι 2 χωρες ειναι απ τις ιδανικες για Erasmus.

Ολλανδια ειναι επισης καλη αλλα οχι στο Τβεντε...η Σλοβακια (Zilina) εχει νοοτροπια χωριου σε σχεση με Τσεχια, προσωπικα δε θα με τραβαγε.

Loughbourough σβηστο απ τη λιστα, καλο πανεπιστημιο ειναι αλλα δε θες αυτο απ το Erasmus, πολη 20-30 χιλιαδων στα West Midlands...

Αν δεν ψηνεσαι για κεντρικη Ευρωπη, Ρωμη.

Dva Srca

Member
Επόμενο Ταξίδι
Who knows...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
+1 για Λιουμπλιάνα από κάποιον που έκανε ολόκληρο το Master του εκεί. Ωστόσο να εφιστήσω την προσοχή στο ότι ξέρω περιπτώσεις παιδιών που πήγαν Λιουμπλιάνα και μερικά από τα μαθήματα που διάλεξαν δεν είχαν διδακτικές ώρες στην αγγλική, παρά μόνο στα σλοβένικα (παρ' όλο που το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα τους είχε βεβαιώσει για το αντίθετο). Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις credits και όχι απλά να περάσεις καλά, κάνε καλή έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα και βεβαιώσου εκ των προτέρων.

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
+1 για Λιουμπλιάνα από κάποιον που έκανε ολόκληρο το Master του εκεί. Ωστόσο να εφιστήσω την προσοχή στο ότι ξέρω περιπτώσεις παιδιών που πήγαν Λιουμπλιάνα και μερικά από τα μαθήματα που διάλεξαν δεν είχαν διδακτικές ώρες στην αγγλική, παρά μόνο στα σλοβένικα (παρ' όλο που το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα τους είχε βεβαιώσει για το αντίθετο). Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις credits και όχι απλά να περάσεις καλά, κάνε καλή έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα και βεβαιώσου εκ των προτέρων.
*Off topic alert*

Σοκ κ δέος. Tι κάνεις εσύ εδώ; :shock:
(Πολύ ευχάριστη έκπληξη)

Dva Srca

Member
Επόμενο Ταξίδι
Who knows...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός

Señor_Nada

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μιας και ψάχνεται κόσμος με πρακτικές, μια μη κερδοσκοπική ένωση σχετικά με το erasmus, η erasmus generation στη Νάπολι, ψάχνει φοιτητές για πρακτική πάνω στην ανάπτυξη της ένωσης (επικοινωνία, διοργάνωση εκδηλώσεων, διοικητικά καθήκοντα κλπ). Η θέση φυσικά θα έχει έδρα στην Νάπολι.

Για περισσότερες πληροφορίες: [email protected]

Και το site της ένωσης: https://erasmusgenerationnapoli.com/

Καλησπέρα στην ομάδα!

Το πανεπιστήμιο μου (αγγλική φιλολογία ΑΠΘ)έχει διμερείς συμφωνίες με πολλές πόλεις, μεταξύ των οποίων έχω καταλήξει (με σειρά προτεραιότητας ) στις εξής:
1. Λισσαβόνα (Πορτογαλία)
2. Σεβίλλη (Ισπανία)
3. Μαδρίτη (Ισπανία)
4. Ταρραγόνα (Ισπανία)
5. Μπολόνια( Ιταλία)
6. Ναϊμέχεν(Ολλανδία)

Γενικά Ισπανία και Ιταλία έχω πάει και τις αγαπώ πάαααρα πολύ, για αυτό θεωρώ για εράσμους θα ήταν ωραία εμπειρία. Θα ήθελα μία πόλη όχι πολύ μικρή και με νυχτερινή ζωή, ωραίους ρυθμούς , ζεστό και φιλικό κόσμο.
Το μεγάλο μου δίλημμα είναι μεταξύ Λισσαβόνας( την προτιμώ γιατί είναι πρωτεύουσα, έχει ωραία νυχετινή ζωή, ειναι πολύχρωμη, αρκετά πολυπολιτισμική και μου είναι γενικά απωθημένο γιατί είχα εισιτήρια για πέρσι αλλά covid) και Σεβίλλης ( χορεύω φλαμένκο και γενικώς έχω μεγάλο έρωτα με την Ανδαλουσία, βέβαια έχω ξαναπάει και με προβληματίζει ότι είναι σχετικά μικρή. Με τη νυχτερινή της ζωή δε ξέρω τι γίνεγται..)

Όποιος έχει επισκεφτεί αυτές τις πόλεις είτε ως ερασμίτης είτε ως ταξιδιώτης ή γενικά έχει να μου πει κάτι για αυτές. θα το εκτιμούσα πολύ! Ευχαριστώ

Ίριδα καλησπέρα.Δεν έχω κάνει Erasmus,ούτε έχω πάει σε κάποια πόλη απ' αυτές που ζητάς να επεκτείνεις τις γνώσεις σου.Το μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι να κοιτάξεις σε ποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα αποκομίσεις περισσότερες γνώσεις.

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Tο μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι να κοιτάξεις σε ποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα αποκομίσεις περισσότερες γνώσεις.
Μεταξύ μας τώρα, καλώς ή κακώς κανένας δεν το κοιτάει αυτό όταν πάει για Erasmus...Δεν είναι αυτή η προτεραιότητα σε αυτήν την φάση.
Αν ψάχνεις για μεταπτυχιακό/διδακτορικό κλπ, τότε ναι.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.514
Μέλη
36.026
Νεότερο μέλος
gothotn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom