Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

irina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη-σεβιλλη
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
θελω να παω erasmus!!!!!ψαχνω με μανια τις χωρες σε ποιες απο τις χωρες που εχω επιλογη απο την σχολη,ειναι οι καλυτερες γαι μενα!θα ηθελα να ειναι οικονομικη χωρα,και η σχολη να εχει εστια!!εχω πελαγωσει!!!σκεφτομαι για ιταλια,(τορινο),αλλα μαρεσαι και η ιδεσ της φιλανδιας και βελγιο!!!αλλα δν θα με πειραζε και η ισπανια...αλλα δν γνωριζω ισπανικα!!γενικα θα ηθελα αμ αμπορει καποιος να μοιραστει τις εμπειριες του σε μια παο αυτες τις χωρες!!θα με βοηθουσε πολυ..ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με την ιδεα και θελω να το κανω!!!ευχαριστω!!!:cool:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλώς ήρθες και καλά κάνεις και σκέφτεσαι για erasmus!! Έχουν γραφτεί διάφορα για το θέμα αυτό στο φόρουμ, δες ενδεικτικά τα παρακάτω:

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/12971-erasmus-%F4%EF-%EA%E1%EB%FD%F4%E5%F1%EF-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-ever.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1949-erasmus-%F6%E9%ED%EB%E1%ED%E4%DF%E1.html

Ψάξε και στην αναζήτηση για περαιτέρω!
Πάντως οι χώρες που ανέφερες δεν είναι κι από τις πιο φτηνές! Δες κι εναλλακτικές, λιγότερο γνωστές ίσως χώρες όπως Πολωνία, Τσεχία, Ουγγαρία..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
θελω να παω erasmus!!!!!ψαχνω με μανια τις χωρες σε ποιες απο τις χωρες που εχω επιλογη απο την σχολη,ειναι οι καλυτερες γαι μενα!θα ηθελα να ειναι οικονομικη χωρα,και η σχολη να εχει εστια!!εχω πελαγωσει!!!σκεφτομαι για ιταλια,(τορινο),αλλα μαρεσαι και η ιδεσ της φιλανδιας και βελγιο!!!αλλα δν θα με πειραζε και η ισπανια...αλλα δν γνωριζω ισπανικα!!γενικα θα ηθελα αμ αμπορει καποιος να μοιραστει τις εμπειριες του σε μια παο αυτες τις χωρες!!θα με βοηθουσε πολυ..ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με την ιδεα και θελω να το κανω!!!ευχαριστω!!!:cool:
Νομίζω οτι δεν μπορείς να έπιλέξεις΄εσύ ποιά χώρα και ποιό πανεπιστήμιο σε βολεύει, αλλά περιορίζεσαι από τις επιλογές και τις συνεργασίες που έχει κάνει η σχολή σου. Οπότε πρώτα κοιτάς ποιές σχολές του εξωτερικού προσφέρει η σχολή σου και μετά βάσει αυτών των περιορισμών αποφασίζεις. Αρα ψαχουλευεις καταρχήν την ιστοσελίδα της σχολής σου, ωστε να μαθεις και τις προυποθεσεις: πχ αν χρειαζεται γνωση της γλώσσας η επαρκει η αγγλική. Συνήθως οι ιστοσελίδες παραπέμπουν στις αντίστοιχες ιστοσελίδες τών σχολών του εξωτερικου και ετσι πιο εγκυρα μπορεις να πληροφορηθεις αν διατειθενται εστιες στους φοιτητες με erasmus. Αλλιώς ψαξε τις συγκεκριμένες σχολές στο google.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σωστά τα λέει η Έρση, από τη σχολή σου πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα για να δεις με ποιες χώρες και σχολές υπάρχει συνεργασία και μετά ακολουθούν όλα τ άλλα:D
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δεν είμαι αντικειμενική γιατί έκανα Εράσμους στη Ρώμη, οπότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα Ιταλία! Πρόσεχε μόνο γιατί θα πάρεις κιλά!! (δεν μπορείς να φανταστείς πόσο φαΐ στην εστία!)
 

irina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη-σεβιλλη
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
εχω κοιταξει οσον αφορα την σχολη μου και ξερω σε ποιες χωρες,πολεις και πανεπηστημαι μπορω να παω!απλα τωρα ψαχνω ποιες με βολευουν καλυτερα!!νομιζω πως μαρεσει πολυ η ιδεα να παω ατο βελγιο στην αμβερσα.αμα καποις εχει επισκεφτει την πολη η καλυτερα εχει κανει erasmus εκει ,θα ηθελα να ακουσω την εμπειρια του και την γνωμη του!ευχαρστω....
 

irina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη-σεβιλλη
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Δεν είμαι αντικειμενική γιατί έκανα Εράσμους στη Ρώμη, οπότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα Ιταλία! Πρόσεχε μόνο γιατί θα πάρεις κιλά!! (δεν μπορείς να φανταστείς πόσο φαΐ στην εστία!)
δυστηχως δν εχει μπορω να παω ρωμη...αλλιως δν θα με νοιαζανε και τα παραπανω κιλα!!!:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μια καλή μου φίλη πάντως έκανε Erasmus ένα εξάμηνο στο Τορίνο και πέρασε τέλεια. Ό,τι απορίες έχεις μπορείς να μου πεις και να τη ρωτήσω.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
θελω να παω erasmus!!!!!ψαχνω με μανια τις χωρες σε ποιες απο τις χωρες που εχω επιλογη απο την σχολη,ειναι οι καλυτερες γαι μενα!θα ηθελα να ειναι οικονομικη χωρα,και η σχολη να εχει εστια!!εχω πελαγωσει!!!σκεφτομαι για ιταλια,(τορινο),αλλα μαρεσαι και η ιδεσ της φιλανδιας και βελγιο!!!αλλα δν θα με πειραζε και η ισπανια...αλλα δν γνωριζω ισπανικα!!γενικα θα ηθελα αμ αμπορει καποιος να μοιραστει τις εμπειριες του σε μια παο αυτες τις χωρες!!θα με βοηθουσε πολυ..ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με την ιδεα και θελω να το κανω!!!ευχαριστω!!!:cool:
όσον αφορά την ισπανιά δεν σου παρέχουν δωμάτιο στην εστία, οπότε πρέπει να νοικιάσεις σπίτι...+ να το βρείς μόνη σου,και ότι δεν γνωρίζεις ισπανικά είναι πρόβλημα διότι η εξέταση γίνεται στα ισπανικά! αυτά τα γνωρίζω γιατί προετοιμαζόμουν για Κόρδοβα Ισπανίας αλλά όταν ενημερώθηκα για τα παραπάνω άλλαξα γνώμη!
έτσι πήγα εράσμους στην Τσεχία (χώρα που δεν είχα ακούσει ξανά πριν το εράσμους :roll: )....παρέχεται εστία,έκπτωση στο φαγητό,φτηνή χώρα για να ζήσεις,βρίσκεται στο κέντρο της ευρώπης οπότε σε διευκολύνει να ταξιδέψεις εύκολα στις γύρω χώρες και όχι μόνο :p:p
από νυχτερινή ζωή πολύ καλή....δεν χρειάζεται να ξέρεις τέλεια αγγλικά (αυτοί δεν ξέρουν σχεδόν καθόλου :bleh:, ειδικά στο Μπρνο που ήμουν εγώ)
το βέλγιο δεν είναι φτηνή χώρα.....ούτε και οι σκανδιναβικές χώρες βέβαια,αλλά σε αυτές τις χώρες λογικά θα σου δίνουν και περισσότερα χρήματα κάθε μήνα...όχι όσα δίνουν σε κάποιον που κάνει εράσμους στην Τσεχία ας πούμε ;)
για ιταλία δεν γνωρίζω κάτι...ελπίζω να βοήθησα!
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Εγώ ήμουν ερασμουσ στη Σεβιλλη..!! οταν πήγα είχα κάνει μολις 2 μήνες Ισπανικα. Στην αρχη δεν μπορουσα να βγάλω λέξη, αλλά μετα από ενα μήνα, μιλουσα άνετα.. Βοηθησαν και τα μαθήματα ισπανικών που προσέφερε το πανεπιστημιο..

Γενικά την ισπανία τη συνιστώ... Αλλά οπου και να πας ερασμους θα ειναι φοβερα..

Πήγαινε και σε αυτο το θέμα που έχουν γράφτει αρκετά πράγματα...
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...D%F4%E5%F1%EF-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-ever-11.html
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Γεια...

παρακινούμενος από τις εμπειρίες συμφοιτητών αποφάσισα να πάω και γω erasmus σε κάποια Ευρωπαϊκή πόλη τώρα στα γεράματα (4ο έτος ξερωγω, παλιώσαμε).Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι γνωστοί μου περιορίζονται σε προορισμούς όπως Βαρκελώνη, Παρίσι και Ρώμη που προσωπικά δεν με ψήνουν ιδιαιτερα.Θα ήθελα να ζήσω 6 μήνες (ή και παραπάνω) σε μια χωρα πολύ διαφορετική από την Ελλάδα, μακριά από το μεσογειακό ψεφτοταπεραμέντο που περηφανευόμαστε ότι έχουμε.Ιδιαίτερες προτιμήσεις δεν έχω αλλα keep in mind ότι:

1) Το budget θα ειναι περιορισμένο.Average ποσο που δίνει η σχολή 450e per month ± ένα ποσο ανάλογα το κόστος ζωής σε κάθε χωρα.Προφανώς θα έχω και κάποια δικά μου χρήματα αλλα όσο λιγότερα τόσο καλύτερα ξερωγω.
2) Ξέρω μόνο Αγγλικά και κατι λίγα απο Γαλλικά.
3) Προτιμάμε κρύο από ζεστη.Αν δεν το δαγκώσεις και λίγο δεν λέει.Όσο περισσότερο χιόνι τόσο καλύτερα.
4) Επιπεδο σπουδων/πανεπιστημιου δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
5) Νυχτερινή ζωή μας ενδιαφέρει.Όχι ότι είμαι το ανήμερο party animal δηλαδή αλλα μην είναι και εντελώς νέκρα.Και εδώ ισχύει το όσο πιο φθηνά τόσο πιο καλά. :p

Οι πιθανοί προορισμοί πάνω κάτω είναι:
Austria: Wien, St. Polten
Belgium: Gent
Bulgaria: Sofia
France: Toulouse, Nancy, Metz
Germany: Regensburg, Darmstadt, Emden, Stuttgart, Osnabruck, Neubrandenburg
Denmark: Aalborg, Odense
Estonia: Tallinn
UK: Bolton, Cranfield, Bangor
Spain: Granada, Madrid, Barcelona, Valencia, Tenerife
Italy: Ferrara, Torino
Poland: Lodz, Cracow
Portugal: Braganca, Lisboa, Covilha
Romania: Timisoara, Galati, Cluj, Oradea, Craiova
Slovakia: Bratislava
Slovenia: Ljubljana
Sweden: Jonkoping, Kristianstad
Turkey: Izmir, Istanbul, Yozgat, Usak, Hatay
Czech: Liberec
Finland: Tampere, Oulu, Kuopio

Πολύ πράμα, το ξέρω.Ξέρω επίσης ότι είναι αδύνατο να έχει πάει κάποιος σε όλα αυτά τα μέρη αλλα οποιαδήποτε άποψη θα βοηθήσει αρκετά.Πλησιάζει και ο Απρίλιος και πρέπει να δηλώσουμε as soon as possible.

Thanks in advance.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom