Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Χμμ...υποθέτω ότι για να προτείνεις Cracow θα έχεις πάει, σωστά;Μπορείς να μου πεις κάποια πράματα για την πόλη;Πιο συγκεκριμένα:

1) Κόστος διαβιωσης...λογικά αρκετά χαμηλότερο από την Ελλάδα αλλα αν ήξερες συγκεκριμένα θα βοηθούσες.
2) Καιρικές συνθήκες;Κυρίως ενδιαφέρομαι για τους μήνες από Σεπτέμβριο μέχρι Φεβρουάριο.
3) Γενικά σαν πόλη έχει πράματα να κανεις ή θα βαρεθώ από τις πρώτες βδομάδες;Από νυχτερινή ζωή πως είναι;
4) Το φαγητό πως είναι;Βλέπω να περιορίζομαι στο φαγητό από την εστία για λόγους budget και επειδή δεν τα πάω καλά με την σλαβική κουζίνα φοβάμαι οτι θα έχω πρόβλημα.
5) Λογικά ο ρατσισμός θα είναι συχνό φαινόμενο εκει πάνω.Παίζει να έχω πρόβλημα;

Ευχαριστώ. ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Να σου πω ..εχεις καμια επιλογη για Ολλανδια?Αμστερνταμ?
Ξεφευγει απο τα μεσογειακα ,εχει κρυο και δεν ειναι καθολου ξενερωτα ,με βραδυνη ζωη κλπ κλπ
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Δυστυχώς όχι...δεν στέλνει καθόλου φοιτητές στην Ολλανδία η σχολη μου.Μάλλον φοβούνται ότι μετά το εξάμηνο στο Amsterdam θα χρειαστεί άλλο ένα εξάμηνο στο ΚΕΘΕΑ για αποτοξίνωση. :p
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να ξερεις πως για Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία και Γερμανία(δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για Αυστρία), χρειάζεται να ξέρεις την ομιλούμενη εκεί γλώσσα.
Απο τις υπόλοιπες λοιπόν, εγω θα πρότεινα Γάνδη. Μικρή γραφική πόλη σε πολύ βολική τοποθεσία για εκδρομές, κάτι που λογικά θα κάνεις στο Ερασμους. Το Βέλγιο σα χώρα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή χώρα και οι πιο γνωστές πόλεις του(Βρυξέλλες, Αμβέρσα, Μπρυζ) είναι ενα 40λεπτο με το τρένο απο τη Γάνδη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σωστος!
Αλλη ιδεα θα μπορουσε να ειναι η Μπρατισλαβα .
Προχτες γυρισα απο κει.Χαριτωμενη πολη..εμενα το ματι μου επιασε μπυραριες -καφε -μπαρακια καμποσα.Και οι Σλοβακες ειναι γκομεναρες.
Παντως να τον ακουσεις και τον Thanasis γιατι ειναι φοιτητης στην Κρακοβια ,οποτε οσα λεει ειναι εγγυηση.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Πολωνία, Σλοβακία και Εσθονία από εμένα.

Πολωνία έχουν κάνει εράσμους δύο γνωστοί μου και πέρασαν απίστευτα, πανέμορφες πόλεις, φιλόξενοι ντόπιοι φοιτητές, ωραία εμπειρία συνολικά.

Σλοβακία για τους λόγους που προανέφερε η Κλεοπάτρα.

Εσθονία επειδή το Ταλίν είναι από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω επισκεφθεί ποτέ μου. Και επειδή το Ελσίνκι είναι μόλις μία ώρα μακριά με το φέρρυ, άρα είναι σαν να επισκέπτεσαι δύο χώρες ταυτόχρονα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Να ξερεις πως για Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία και Γερμανία(δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για Αυστρία), χρειάζεται να ξέρεις την ομιλούμενη εκεί γλώσσα.
Απο τις υπόλοιπες λοιπόν, εγω θα πρότεινα Γάνδη. Μικρή γραφική πόλη σε πολύ βολική τοποθεσία για εκδρομές, κάτι που λογικά θα κάνεις στο Ερασμους. Το Βέλγιο σα χώρα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή χώρα και οι πιο γνωστές πόλεις του(Βρυξέλλες, Αμβέρσα, Μπρυζ) είναι ενα 40λεπτο με το τρένο απο τη Γάνδη.
Στη Γάνδη έμεινα στη φοιτητική εστία φιλιξενούμενη (όχι σε Erasmus) για καμιά δεκαριά μέρες. Οι συνθήκες διαβίωσης ήταν πολύ καλές και το κόστος περίπου ίδιο με την Ελλάδα.
Επίσης είχε πολλές δυνατότητες για βόλτες.... και δε θα βαρεθείς εύκολα.
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
@marquis: Και στο Βέλγιο λογικά θα χρειάζονται Ολλανδικά...γενικά με τις γλώσσες θα την παλέψω αφού παντού υπάρχουν αρκετά μαθήματα που γίνονται στα Αγγλικά.Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι το Βέλγιο είναι φθηνή χωρα...νόμιζα ότι είναι από τις πιο ακριβές μη-Σκανδιναβικές χώρες.

@Kleopatra: Για την Bratislava έχω τις ίδιες επιφυλάξεις με αυτές που έχω για την Πολωνια (ρατσισμός, περιορισμένες επιλογες στο θεμα διασκέδαση, φαγητά)...

@Dva Srca: Η Εσθονία με ψήνει παρα πολύ...με προβληματίζει λίγο το κόστος ζωής μετά την είσοδο στο ευρώ...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Και στο Βέλγιο λογικά θα χρειάζονται Ολλανδικά...γενικά με τις γλώσσες θα την παλέψω αφού παντού υπάρχουν αρκετά μαθήματα που γίνονται στα Αγγλικά.Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι το Βέλγιο είναι φθηνή χωρα...νόμιζα ότι είναι από τις πιο ακριβές μη-Σκανδιναβικές χώρες.


Στο Βέλγιο μιλούν Γαλλικά και Φλαμανδικά (που δεν είναι ακριβώς Ολλανδικά).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γάνδη (Ghent,Gent) κι από μένα, για τα κριτήρια που εσύ έθεσες. Όμορφη πόλη, άλλος πολιτισμός, αρκετή φοιητοκατάσταση, νυκτερινή ζωή, και νορμάλ τιμές (οκ, δεν είναι και Γερμανία = τσάμπα)... Για τη γλώσσα μη σε ανησυχεί, μιλάνε Αγγλικά οι πάντες. Έχεις το plus ότι είναι και καλή βάση για να γυρίσεις την ευρύτερη περιοχή.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο για το ρατσισμο δεν το καταλαβαινω.
Μας το εξηγεις λιγο?
Τι ρατσισμο να δειχνουν?
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Γενικά στις Σλαβικες χώρες υπάρχει πολύ ρατσισμός και ξενοφοβία...

Στην Σλοβακία συγκεκριμένα υπάρχει ρατσισμός απέναντι στην Ουγγρική μειονότητα και στους Ρομά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom