Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Ok δηλαδή καταλήγουμε στο ότι η Γερμανία δεν είναι καλή ιδέα αφού δεν ξέρω την γλώσσα.Για τους ιδιους λόγους απορρίπτονται και Αυστρια, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία.

Για λόγους budget απορρίπτουμε Σκανδιναβία, Βρετανία.

Για λόγους nightlife απορρίπτουμε Λίμπερετς και Σοφια.

Οποτε μένουν μονο Πολωνια, Πορτογαλία, Εσθονία και Σλοβενία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έχω σκοπό να δώσω ιδιαίτερη βαρύτητα στα μαθήματα ακομα και αν γινονται στα Ελληνικα. :p
Πηγαινε ρε φιλαρακι τοτε μια Βαρκελωνη ή Κρακοβια που σου λεει ο Θανασης οτι ειναι ωραια και φθηνα.

ΥΓ Αυτο με τις εξετασεις στη γλωσσα απο ποτε ισχυει; Γιατι εγω πηγα χωρις να ξερω λεξη Ισπανικα.
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Μαλλον Πολωνια με βλέπω.

Που πηγες Ισπανία;Σε ποια πόλη και ποιο πανεπιστήμιο;Αν επιτρεπεται φυσικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μαλλον Πολωνια με βλέπω.

Που πηγες Ισπανία;Σε ποια πόλη και ποιο πανεπιστήμιο;Αν επιτρεπεται φυσικά.
Universitat Politecnica de Catalunya. Αλλα πριν οχτω χρονια. Στα μαθηματα κι εγω δεν πατουσα, μονο σ' αυτα της γλωσσας, να μαθω καμμια λεξη και να γνωρισω κανεναν ανθρωπο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πηγαινε ρε φιλαρακι τοτε μια Βαρκελωνη ή Κρακοβια που σου λεει ο Θανασης οτι ειναι ωραια και φθηνα.

ΥΓ Αυτο με τις εξετασεις στη γλωσσα απο ποτε ισχυει; Γιατι εγω πηγα χωρις να ξερω λεξη Ισπανικα.
Δε ξέρω απο πότε πάντως ισχύει. Στο Δ.Π.Θ. σε αναγκάζουν να εξεταστείς ακόμη κι αν έχεις πιστοποιημένο επίπεδο C2. Στα περισσότερα πανεπιστήμια αρκεί απλά να δείξεις οτι έχεις ενα δίπλωμα βασικού επιπέδου γνώσεων(ενδεικτικά η αναφορά στο Α.Π.Θ.).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ναι στν Βαλενθια και στην Βαρκελωνη και στην Ιταλια σε πολλα πανεπιστημια που ξερω εγω πρεπει να δωσεις εξετασεις (σου προσφερουνε και 20 μερες πριν το εξαμηνο δωρεαν μαθηματα εκμαθησης της γλωσσας που ειναι συνολικα 60 ωρες) ...
Κρακοβια τοτε να πας σουμπιτος ;)
Ερωτηση @badass: εισαι στο ΕΜΠ;
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Όχι, δεν ειμαι.
Οι απαιτήσεις των εξετάσεων μπορούν να καλυφθούν από αυτά τα μαθήματα ή είναι τελείως να 'χαμέ να λέγαμε;
 

apolele

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Καλησπέρα και απο μένα.
Θα συμφωνήσω με τον Θανάση οτι η Κρακοβία είναι ιδανικός προορισμός για Erasmus.
Είναι πανέμορφη πόλη και αρκετά οικονομική σε σχέση με τα δικά μας δεδομένα. Αν είχες ως ενδεχόμενο και το Πόζναν της Πολώνιας που μενώ εγώ εδώ και ένα χρονο δεν θα το μετάνιωνες. Εχώ συναντήσει πολλους φοιτητές απο erasmus και όλοι είναι ξετρελαμένοι με την περιόχη και την διασκέδαση.
Όσο για το Łódź οι περισσότεροι Πολωνοί το θεώρουν ως την πιο άσχημη πόλη της Πολωνίας και οτι δεν έχει κατι ενδιάφερον να δεις. Δεν έχω πάει οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα πράγματα.
Με λίγα λόγια πάνε Κρακοβια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όχι, δεν ειμαι.
Οι απαιτήσεις των εξετάσεων μπορούν να καλυφθούν από αυτά τα μαθήματα ή είναι τελείως να 'χαμέ να λέγαμε;
Αποτι ξερω οτι γραψεις στις εξετασεις της γλωσσας,θα σε βαλουνε και σε αναλογο επιπεδο .. γενικα παντως εχεις χρονο μεχρι τις 15 μαρτιου να αποφασισεις μην αγχωνεσαι ..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχω σκοπό να δώσω ιδιαίτερη βαρύτητα στα μαθήματα ακομα και αν γινονται στα Ελληνικα. :p
το ενδεχομενο ομως, οσοι ερασμιτες ειναι εκει να μιλανε μεταξυ τους στα γερμανικα το εχεις σκεφτει?γιατι ξερω πως στην γερμανια παιζει αυτο..

Εκτός από αυτό που πολύ σωστά λέει η latina, στη δική μου περίπτωση ίσχυε το εξής: αν δεν περνούσες ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων έπρεπε να επιστρέψεις πίσω την υποτροφία...οπότε αν δεν μιλάς τη γλώσσα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτός από αυτό που πολύ σωστά λέει η latina, στη δική μου περίπτωση ίσχυε το εξής: αν δεν περνούσες ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων έπρεπε να επιστρέψεις πίσω την υποτροφία...οπότε αν δεν μιλάς τη γλώσσα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα!
Αυτο με τον αριθμο των μαθηματων ισχυε και στη δικη μου περιπτωση.
 

sisilia

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Και εγώ θα σου πρότεινα να πας στην Κρακοβία.Είχε πάει μια φίλη μου πρίν δύο χρόνια και μου είπε οτι ήταν τέλεια...Πολλοί φοιτητές και πολύ φιλικοί οι Πολωνοί...Όσον αφορά τη Γερμανία,θα σου έλεγα να μην πας αν δεν ξέρεις Γερμανικά....Εγώ θα πάω erasmus στη Γερμανία και συγκεκριμένα στη Λειψία τέλη Μαρτίου και χρειάζεται να έχεις πτυχίο στα Γερμανικά και μάλιστα έπρεπε να είναι και υπογεγραμένο από το γερμανικό ινστιτούτο...Μαθήματα στα αγγλικά δεν υπήρχε ούτε ένα στο δικό μου πανεπιστήμιο.Και οσον αφορά τα μαθήματα πρέπει να περάσεις τουλάχιστον ένα γιατί αλλιώς επιστρέφεις ολή την υποτροφία...Τέλος το πανεπιστήμιο που σπουδάζω μας ενημέρωσε οτι η υποτροφία δεν θα μας δωθεί ολόκληρη(μόνο το 80% θα πάρουμε)και επίσης οτι η υποτροφία που δίνεται είναι ανάλογα με το επιπεδο ζωής στη χώρα που θα πάμε..
π.χ.σε μια χώρα που είναι πιο ακριβή θα σου δωθούν περισσότερα χρήματα...
Συγκεκριμένα για τα άτομα που πηγαίνουν Γερμανία δίνουν 410 ευρώ απο τα οποία θα πάρω μόνο 328 ευρώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom