Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Καλησπερα παιδια.Αν και ειναι νωρις για ερασμους(θελω ακομα κανα χρονο μεχρι να δηλωσω) εχω ψηθει αγρια με αυτα που διαβαζω.θα ηθελα τη βοηθεια σας σε σχεση με τους προορισμους.Ειμαι αναμεσα σε λισαβονα,πορτο,μπρνο,κρακοβια,βαρσοβια.Τα κριτηρια ειναι νυχτερινη ζωη(θελω τζερτζελο,αφθονο ποτο,παρτυ κα....),να ειναι σχετικα φθηνη,ανοιχτοι ανθρωποι και κυριως ταξιδια.Θα ηθελα κατα τη διαρκεια του ερασμους να κανω παρα πολλα ταξιδια.Αν διαλεξω απο πορτογαλια μερια θα μπορω να γυριω την ιβηρικη χερσονησο ακομα και μαροκο,ενω αν διαλεξω πολωνια η τσεχια θα μπορεσω να δω κεντρικη ευρωπη.Το κρυο δεν με νοιαζει καθολου.Εχω διαβασει παρα πολλα απο αυτο το φορουμ αλλα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις πολεις.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Καλησπέρα απαντάω λίγο αργά αλλά θέλω να σου πω την άποψη μου. Πήγα για μισό χρόνο εράσμους πορτογαλία στην Μπράγκα (1 ώρα από Πόρτο). Πέρασα φανταστικά απίστευτοι άνθρωποι (θα γνωρίσεις άπειρους Βραζιλιάνους που για μένα ειναι ο καλυτερος λαος στον κόσμο), πολύ φθηνή χώρα και γενικως το συστηνω απειρα. Πήγα και για λιγες μέρες Λισαβονα και Πορτο που επισης τα αγαπησα. Όποια πολη και αν επιλέξεις θα περασεις σουπερ! Επίσης αν πας Πορτογαλια μην ξεχασεις να πας Αζορες ή Μαδέιρα ή και τα 2;Ρ Φανταστικα ταξιδια!! Αλλά γενικά πιστεύω όπου και να πάει κανεις Ερασμους δεν θα θελει να γυρισει!! Ειναι με διαφορα η καλυτερη περιοδος στην ζωη μας!!
 

Γωγώ Σ'

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας είμαι φοιτήτρια του ιστορικου αρχαιολογικού και θέλω να πάω erasmus σε κάποια χώρα με έντονη νυχτερινή και φοιτητική ζωή
Ειμαι ανάμεσα σε Πορτογαλία ,Ολλανδία,Ιρλανδία, Φινλανδία ή ηνωμενο βασίλειο και Πολωνία
Θα ηθελα πολυ καποια γνώμη, Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Μου αρέσουν τα κριτήρια σου :D

Πορτογαλία ή Πολωνία θα σου πρότεινα εγώ. Αναλόγως βέβαια και σε ποιες πόλεις έχει το πανεπιστήμιο σου συνεργασία..

Ολλανδία η Ουτρέχτη έχει ωραία φοιτητική ζωή και Ιρλανδία-Δουβλίνο έχει πολύ ωραία νυχτερινή ζωή, αλλά και οι δυο χώρες είναι αρκετά ακριβές για να σε καλύψουν τα 500-700 ευρώ της υποτροφίας του Ερασμους.

Φινλανδία- UK μακριά κι'αγαπημένοι
 

DanDan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα ομάδα!!

Νέο μέλος εδώ, έτοιμη να ζήσω την εμπειρία που προσφέρει το Εράσμους και ταυτόχρονα τοοοσο μπερδεμένη...
Μου δώσανε μια λίστα με πόλεις και μου είπαν διάλεξε... Και μετά το χαος...
Θα πάω περίοδο Φεβρουάριο-ιουλιο περίπου.
Τα κριτήρια μου είναι:
-όσο το δυνατόν πιο ήπιο κλιμα, μην ξεπαγιαζω ή φάω τη βροχή της ζωής μου
-οσο πιο χαμηλό κόστος ζωης τόσο το καλύτερο προφανώς
-ζωντανή φοιτητική κοινότητα, πρόγραμματα και αχαλίνωτο κλαμπινγκ (όχι για μένα...για μια φιλη )
-επαφή με τη φυση(παρκα, ποδήλατα) αν υπάρχει δυνατότητα είναι επιθυμητά!
-μονο με αγγλικά θα υπάρχει δυσκολία επικοινωνίας σε κάποια χώρα;

Οι επιλογές μου είναι
Βέλγιο - Antwerp , Leuven , ίσως Βρυξέλλες (δεν μου χουν επιβεβαιώσει)
Κρακοβία
Κροατία - Σπλιτ ή Ζάγκρεμπ
Μπρατισλάβα
Brno Τσεχίας
Βουδαπέστη

Προς το παρόν έλεγα να πάω προς βελγιο-κρακοβια. Τι γνώμη έχετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Για κοστος ζωης το Βελγιο ειναι πιο ακριβο απ τις αλλες (και για το Σπλιτ εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο χωρις να ξερω ομως). Καλη επιλογη γενικα ομως.

Η Μπρατισλαβα υστερει...σχεδον στα παντα. Απ τις χωρες της κεντρικης Ευρωπης η Σλοβακια ειναι μαλλον η πιο αδιαφορη και η Μπρατισλαβα σιγουρα η πιο αδιαφορη πρωτευουσα.

Με τα αγγλικα δε νομιζω να εχεις θεμα καπου, οι Ουγγροι ειναι οι χειροτεροι σε επαρκεια Αγγλικων απ τις χωρες που εχεις βαλει (δεν ειναι και Ισπανοι-Ιταλοι ομως).

Φεβρουαριος-Απριλιος παντου εκτος της Κροατιας θα ειναι πιο κρυος απ οτι στην Ελλαδα, μην περιμενεις 20 βαθμους τελη Μαρτιου δηλαδη.

Εγω θα διαλεγα Κρακοβια. Πολυ ωραια πολη, αρκετα μεγαλη, εχει ζωη, η Πολωνια ειναι πανφτηνη στα παντα και εχει πολυ καλη φημη για φοιτητες Erasmus.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα ομάδα!!

Νέο μέλος εδώ, έτοιμη να ζήσω την εμπειρία που προσφέρει το Εράσμους και ταυτόχρονα τοοοσο μπερδεμένη...
Μου δώσανε μια λίστα με πόλεις και μου είπαν διάλεξε... Και μετά το χαος...
Θα πάω περίοδο Φεβρουάριο-ιουλιο περίπου.
Τα κριτήρια μου είναι:
-όσο το δυνατόν πιο ήπιο κλιμα, μην ξεπαγιαζω ή φάω τη βροχή της ζωής μου
-οσο πιο χαμηλό κόστος ζωης τόσο το καλύτερο προφανώς
-ζωντανή φοιτητική κοινότητα, πρόγραμματα και αχαλίνωτο κλαμπινγκ (όχι για μένα...για μια φιλη )
-επαφή με τη φυση(παρκα, ποδήλατα) αν υπάρχει δυνατότητα είναι επιθυμητά!
-μονο με αγγλικά θα υπάρχει δυσκολία επικοινωνίας σε κάποια χώρα;

Οι επιλογές μου είναι
Βέλγιο - Antwerp , Leuven , ίσως Βρυξέλλες (δεν μου χουν επιβεβαιώσει)
Κρακοβία
Κροατία - Σπλιτ ή Ζάγκρεμπ
Μπρατισλάβα
Brno Τσεχίας
Βουδαπέστη

Προς το παρόν έλεγα να πάω προς βελγιο-κρακοβια. Τι γνώμη έχετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κρακοβια, Μπρνο ή Βουδαπέστη. Με αυτή τη σειρά (χωρίς να έχω πάει στο δεύτερο αλλά έχει πολύ φοιτητικη ζωή κι είναι αρκετά οικονομικά απ' όσο γνωρίζω). Λίγο κρύο θα έχουν αλλά για τους πρώτους 2 μηνες. Θα προλάβεις κι άνοιξη και καλοκαίρι, μια χαρά. Ευκαιρίες για εκδρομές πολλές και στις τρεις επιλογές. Τα υπόλοιπα ψιλοαδιαφορα για αυτά που θες.
 

DanDan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
Εψαξα λιγο ακομα και αποφασισα να διαλεξω πρωτη επιλογη Κρακοβια. Εχει οικονομικη ζωη που θα μου δωσει την ευκαιρια να κανω πραγματα με αρκετη ανεση και απο ολους ακουω μονο καλα λογια για τη ζωη εκει!!
τωρα για την δευτερη επιλογη μου:
Δεν εχω σχηματισει ακομα αποψη για Brno Τσεχιας. Καποιοι λενε οτι ειναι ωραια φοιτητουπολη και απο αλλους ακουω οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και τα σαββατοκυριακα κλεινουν πολλα μαγαζια, γενικα μια ησυχια. Τι ισχυει τελικα??
Η Βουδαπεστη μου αρεσει αρκετα σαν πολη! Ειναι φιλοξενη γενικα με τους ερασμιτες? Γιατι ακουω οτι οι Ουγγροι ειναι λιγο...κατσουφιδες χαχα. Εχει ενεργη φοιτητικη κοινοτητα και πραγματα να κανεις? Επισης να τη θεωρησω απο τις οικονομικες επιλογες??
Παντως το Λουβεν Βελγιου μου χουν πει οτι επειδη ειναι φοιτητουπολη ειναι πανω κατω σαν την Αθηνα παρα τη φημη του ακριβου που εχει το Βελγιο. Εχει παει κανεις να μου πει γνωμη?
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Χωρίς να έχω υπάρξει φοιτητής,αλλά έχοντας επισκεφθεί τα μέρη που σ ενδιαφέρουν εκτός του Λουβέν,θα έλεγα καθαρά όμως από τουριστικής άποψης ότι:

•Βέλγιο:έχει αρκετή υγρασία - κρύο τους πρώτους σου εκεί μήνες,ακριβή ζωή,εύκολη προσβασιμότητα σε γύρω χώρες η οποία κοστίζει επίσης ακριβά.Οταν όμως ζεσταίνει ο καιρός ο κόσμος που κυκλοφορεί στα φοβερά μαγαζάκια με τις πάμπολλες μπυρες τους θα σ αφήσει ωραίες εντυπώσεις.

•Κρακοβια: τους πρώτους σ μήνες ετοιμάσου για πολυυυ κρύο,αρκετά οικονομική πόλη - χώρα,μπορείς να επισκεφθεις πολλά χιονοδρομικά,με πολύ όμορφα χωριά .Οι άνθρωποι π μ έτυχαν πολύ αγενείς κ πολύ ψυχροί,έχω γνωρίσει όμως κ εξαιρετικούς Πολωνούς εκτός της χώρας τους.Πολυυυ ποτό οι Πολωνοί τα ΣΚ σε υπερβολικό βαθμό.

•Κροατία: φοβερή χώρα,ειδικά το μικρό παραθαλάσσιο Σπλιτ ,θερμοκρασίες γνώριμες στον Έλληνα,σίγουρα θα γνωρίσεις όλη την Δαλματία ,τα πολλά νησάκια της χώρας.Το κόστος στο σπλιτ - Ζαγκρεμπ πιο χαμηλό από Ντουμπρόβνικ κλπ.

•Μπρατισλάβα : πολύ μικρή πρωτεύουσα,λίγο παραμελημένη,αρκετά οικονομική με εύκολη οικονομική πρόσβαση σε γύρω χώρες.

•Το Brno είναι πολύ μικρό αλλά το βρήκα πολύ συμπαθητικό ως μέρος.Οικονομικο αλλά περιορισμένο από επιλογές αν και νομίζω οι φοιτητές δεν προτιμάνε τόσο μαγαζιά όσο να βρίσκονται σε υπαίθριους χώρους όπου η θέα απ το κάστρο είναι ο λόγος που μαζεύονται όλοι εκεί.Το μόνο διάσημο είναι η πίστα του Μπρνο όπου τον Αύγουστο κατακλύζεται από μηχανοκινητους φανλλά δεν νομίζω να σ ενδιαφέρει.

Βουδαπέστη: είναι η μεγαλύτερη πόλη απ όλες τις υπόλοιπες επιλογές σου,η πιο Μητροπολίτικη με παρά πολλές επιλογές. Νορμαλ τιμές ,νορμαλ θερμοκρασίες κ νομίζω η φιλικότερη στο ποδήλατο σχετικά με τα υπόλοιπα.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
Εψαξα λιγο ακομα και αποφασισα να διαλεξω πρωτη επιλογη Κρακοβια. Εχει οικονομικη ζωη που θα μου δωσει την ευκαιρια να κανω πραγματα με αρκετη ανεση και απο ολους ακουω μονο καλα λογια για τη ζωη εκει!!
τωρα για την δευτερη επιλογη μου:
Δεν εχω σχηματισει ακομα αποψη για Brno Τσεχιας. Καποιοι λενε οτι ειναι ωραια φοιτητουπολη και απο αλλους ακουω οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και τα σαββατοκυριακα κλεινουν πολλα μαγαζια, γενικα μια ησυχια. Τι ισχυει τελικα??
Η Βουδαπεστη μου αρεσει αρκετα σαν πολη! Ειναι φιλοξενη γενικα με τους ερασμιτες? Γιατι ακουω οτι οι Ουγγροι ειναι λιγο...κατσουφιδες χαχα. Εχει ενεργη φοιτητικη κοινοτητα και πραγματα να κανεις? Επισης να τη θεωρησω απο τις οικονομικες επιλογες??
Παντως το Λουβεν Βελγιου μου χουν πει οτι επειδη ειναι φοιτητουπολη ειναι πανω κατω σαν την Αθηνα παρα τη φημη του ακριβου που εχει το Βελγιο. Εχει παει κανεις να μου πει γνωμη?
Έχω κάνει Εράσμους Πολωνία (προπτυχιακό) και Βέλγιο (μεταπτυχιακό). Νομίζω πως η Κρακοβία είναι πολύ καλή επιλογή για Εράσμους. Δεύτερη επιλογή θα έβαζα Βουδαπέστη και τρίτη μπρνο.
Λουβεν είναι φοιτητική πόλη, αλλά υπερβολικά μικρή σαν πόλη μου είχε φανεί εμένα. Επίσης χρηματικά σίγουρα δε συμφέρει περισσότερο Πολωνία, Τσεχία, Ουγγαρία παρά το Βέλγιο.

Ότι και να διαλέξεις πάντως σίγουρα θα είναι μια αξέχαστη εμπειρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom