Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

DanDan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημερα-σπερα σαας!!

τελικα φαγαμε πορτα απο κρακοβια λογω αντιστοιχιας μαθηματων... :(
αντιστοιχια βρηκα μαλλον για βουδαπεστη οποτε μετα μου μενει το σπλιτ, το μπρνο και λουβεν.

για ολλανδια χαγη ή ροτερνταμ τι γνωμη εχετε για τα ιδια κριτηρια.
φοιτητικη ζωη-διασκεδαση, κοστος ζωης κτλ.

μου εχουν πει οτι η Χαγη ειναι λιγο ξενερωτη πολη ως προς τη διασκεδαση ολοι εκει ειναι σοβαροι και εστιαζουν στις δουλειες τους. Αλλα εχει οργανωμενη πανεπιστημιακη κοινοτητα γιατι ειναι διεθνης προορισμος.

σε συγκριση το συνολικο κοστος χαγης-ροτερνταμ με βελγιο ποιος προορισμος ειναι πιο οικονομικος?

γιαατι σιγουρα αν ξεφευγει και απο τιμες βελγιου δεν θα το επελεγα.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημερα-σπερα σαας!!

τελικα φαγαμε πορτα απο κρακοβια λογω αντιστοιχιας μαθηματων... :(
αντιστοιχια βρηκα μαλλον για βουδαπεστη οποτε μετα μου μενει το σπλιτ, το μπρνο και λουβεν.

για ολλανδια χαγη ή ροτερνταμ τι γνωμη εχετε για τα ιδια κριτηρια.
φοιτητικη ζωη-διασκεδαση, κοστος ζωης κτλ.

μου εχουν πει οτι η Χαγη ειναι λιγο ξενερωτη πολη ως προς τη διασκεδαση ολοι εκει ειναι σοβαροι και εστιαζουν στις δουλειες τους. Αλλα εχει οργανωμενη πανεπιστημιακη κοινοτητα γιατι ειναι διεθνης προορισμος.

σε συγκριση το συνολικο κοστος χαγης-ροτερνταμ με βελγιο ποιος προορισμος ειναι πιο οικονομικος?

γιαατι σιγουρα αν ξεφευγει και απο τιμες βελγιου δεν θα το επελεγα.
Συνολικά εμένα προσωπικά μου φανηκε πιο οικονομικό το Βέλγιο. Νοίκια και τρένα ( για παράδειγμα το Βέλγιο έχει weekend ticket όπου πας οπουδήποτε μέσα στην χώρα με το 50% της αξίας )
Σούπερ μάρκετ όμως εχει πάνω κάτω τις ίδιες εταιρείες.
Είδα πιο πάνω πως υπάρχει η Αμβέρσα ως επιλογή, η οποία είναι φοβερά "ερασμιτικη". Από Ολλανδία εγώ θα προτιμούσα Ρότερνταμ.

Αν όμως υπάρχει ως επιλογή η Βουδαπέστη, καθαρά για Εράσμους πιστεύω πως είναι καλύτερη ως επιλογή (τουλάχιστον από οικονομικής άποψης).

Για Κροατία δεν γνωρίζω να σου πω. Έχω πολλά χρόνια να πάω ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλημερα-σπερα σαας!!

τελικα φαγαμε πορτα απο κρακοβια λογω αντιστοιχιας μαθηματων... :(
αντιστοιχια βρηκα μαλλον για βουδαπεστη οποτε μετα μου μενει το σπλιτ, το μπρνο και λουβεν.

για ολλανδια χαγη ή ροτερνταμ τι γνωμη εχετε για τα ιδια κριτηρια.
φοιτητικη ζωη-διασκεδαση, κοστος ζωης κτλ.

μου εχουν πει οτι η Χαγη ειναι λιγο ξενερωτη πολη ως προς τη διασκεδαση ολοι εκει ειναι σοβαροι και εστιαζουν στις δουλειες τους. Αλλα εχει οργανωμενη πανεπιστημιακη κοινοτητα γιατι ειναι διεθνης προορισμος.

σε συγκριση το συνολικο κοστος χαγης-ροτερνταμ με βελγιο ποιος προορισμος ειναι πιο οικονομικος?

γιαατι σιγουρα αν ξεφευγει και απο τιμες βελγιου δεν θα το επελεγα.
Brno.. Με κλειστά μάτια..! Για όλα αυτά που είπες (φοιτητική ζωή-διασκέδαση, κόστος ζωής).

Οι εστίες του Masaryk είναι αξιοπρεπέστατες, ζεις πραγματικά Ερασμίτικη ζωή, είσαι στο κέντρο της Ευρώπης για ταξίδια, Starobrno brewery ακριβώς δίπλα σου. Τι άλλο θες από την ζωή σου; :xalara: :xalara: :xalara:

Με κλειστά μάτια!
 

Γωγώ Σ'

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας ενδιαφέρομαι για erasmus
Ειμαι ανάμεσα στην Πορτογαλία:universidade do mihno
Στην Πολωνία:Jagelοnian university Κρακοβία
Και Ολλανδία:university of Groningen
Τέλος, Βέλγιο, Universite Catholique de louvain

Όποιος/α έχει πάει σε κάποια από αυτά ας σχολιάσει να μου πει εντυπώσεις κλπ..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊😊
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Γειά σου Γωγώ. Δε ξέρω να σου απαντήσω καθώς δεν έχω εμπειρία από κανένα από τα πανεπιστήμια που αναφέρεις. Έχει υπόψιν σου ότι υπάρχει και αυτό εδώ το θέμα
https://www.travelstories.gr/community/threads/Επιλογή-προορισμού-για-erasmus.25656/page-34 για επιλογή προορισμού Εράσμους, στο οποίο ίσως έχουν σχολιαστεί κάποιες από τις επιλογές σου.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γεια σας ενδιαφέρομαι για erasmus
Ειμαι ανάμεσα στην Πορτογαλία:universidade do mihno
Στην Πολωνία:Jagelοnian university Κρακοβία
Και Ολλανδία:university of Groningen
Τέλος, Βέλγιο, Universite Catholique de louvain

Όποιος/α έχει πάει σε κάποια από αυτά ας σχολιάσει να μου πει εντυπώσεις κλπ..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊😊
Γεια σου ! Έχω πάει Γάνδη (Βέλγιο ) και Πολωνία στο Λοντς
Θα διάλεγα την Κρακοβία στην θέση σου. Πάρα πολύ ερασμιτικη, οικονομική και πανέμορφη
Το πανεπιστήμιο στην Πορτογαλία βρίσκεται στον braga που επίσης αγαπώ και στα + το πανέμορφο Guimaraez που βρίσκεσαι πολύ κοντά , επίσης σίγουρα αποτελει μια καλή επιλογή.
Τώρα αν θες ένα πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο τα 2 σε Ολλανδία και Βέλγιο είναι πολύ καλά και τα 2. Θεωρώ βέβαια την λουβενη αρκετά μικρή και φυσικά είναι και οι 2 χώρες πιο ακριβές από Πολωνία και Πορτογαλία

Σημασία έχει τι προτεραιότητες βάζεις :)
Για μένα πάντως επαναλαμβάνω καθαρά για Εράσμους Κρακοβία βάζω πρώτη με βάση τις επιλογές που έχεις
 

mixalianna

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φινλανδία
Καλησπέρα σας! Βρίσκομαι στο 3ο έτος των σπουδών μου στο τμήμα Μαθηματικών και θελω να δηλωσω για erasmus οποτε προσπαθώ να κατασταλάξω σε κάποιο πανεπιστήμιο. Οι επιλογές που έχω από τη σχολή μου είναι:
Ιταλία: salerno,salento,torino,roma
Γαλλία: lille
ηνωμενο βασιλειο: loughborough
τσεχια: brno, Olomouc
Σλοβακία: zilina
ολλανδία: twente
Σλοβενια: ljubljana
Γενικα, θα ήθελα η πολη που θα επιλεξω να εχει εντονη φοιτητικη ζωη, να ειναι ομορφη, να ειναι οικονομικη (οσο γινεται) για να κανω οσο περισσοτερες εκδρομές και ταξίδια γίνεται, να βρω εύκολα κατοικια σε εστία του πανεπιστημιου, και το πανεπιστημιο στην αντιστοιχη πολη να έχει καλούς καθηγητές και τα μαθηματα να περνιούνται σχετικά εύκολα.
Γνωρίζετε κατι για τα παραπανω πανεπιστημια;
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.
Επισης γνωριζετε αν γινεται να παμε στο 5ο ετος; δηλαδη να αφησουμε ενδεικτικα 2 μαθηματα;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλοί καθηγητές εννοείς να σε περνάνε εύκολα χωρίς να διαβάζεις επειδή έχεις έρθει για έντονη φοιτητική ζωή και εκδρομές ή καλοί στον τομέα τους;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν έχω σπουδάσει ούτε έχω κάνει εράσμους στην Λιλ, απλά πήγαινα για ένα μικρό διάστημα για να μάθω Γαλλικά. Τα περισσότερα τμήματα και οι εστίες βρίσκονται στη Villeneuve d'Ascq, προάστιο λίγο έξω απ'τη Λιλ. Έχει και μετρό και λεωφορεία (παρασκευή-σάββατο όλη νύχτα) που τις συνδέει. Ξέρω αρκετό κόσμο που μένει στις εστίες. Αν θυμάμαι καλά είναι 400κατι/μήνα. Μέσα στην πόλη μπορείς να βρεις φθηνότερα αλλά με συγκάτοικους. Νομίζω το φαγητό στο πανεπιστήμιο κοστίζει 3ε ή κάπου εκεί. Σουπερ μαρκετ πάνω κάτω ίδιες τιμές με Ελλάδα. Φαγητό και ποτό έξω αισθητά πιο ακριβά από Ελλάδα, ειδικά το φαγητό. Νυχτερινή ζωή υπάρχει στην Λιλ, αλλά μην φανταστείς τίποτα τρομερό. Έχει σχετικά μεγάλη διεθνή κοινότητα και λογικά θα κάνεις παρέες εύκολα.

Το πανεπιστημιο έχει αρκετά καλό όνομα, ειδικά στις θετικές επιστήμες. Έχει και κάποια μαθήματα στα Αγγλικά σε μεταπτυχιακό επίπεδο αν μπορείς να επιλέξεις μαθήματα και από αυτά. Με τις εγκαταστάσεις κλπ θα πάθεις πολιτισμικό σοκ σε σύγκριση με Ελλάδα.

Σχετικά με ταξίδια, έχει φθηνές συνδέσεις με λεωφορεία με πολλά μέρη. Ειδικά με το Βέλγιο που είναι δίπλα. Επίσης έχει συνδέσεις με νότια Γαλλία με το φθηνό τρένο ouigo.

Καλούτσικη πόλη η Λιλ με πολύ κακό καιρό. Αρκετό κρύο γενικά και συχνές βροχές.

Αν θες κάποια πιο συγκεκριμένη ερώτηση μπορώ να ρωτήσω τους γνωστούς μου.

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα σας! Βρίσκομαι στο 3ο έτος των σπουδών μου στο τμήμα Μαθηματικών και θελω να δηλωσω για erasmus οποτε προσπαθώ να κατασταλάξω σε κάποιο πανεπιστήμιο. Οι επιλογές που έχω από τη σχολή μου είναι:
Ιταλία: salerno,salento,torino,roma
Γαλλία: lille
ηνωμενο βασιλειο: loughborough
τσεχια: brno, Olomouc
Σλοβακία: zilina
ολλανδία: twente
Σλοβενια: ljubljana
Γενικα, θα ήθελα η πολη που θα επιλεξω να εχει εντονη φοιτητικη ζωη, να ειναι ομορφη, να ειναι οικονομικη (οσο γινεται) για να κανω οσο περισσοτερες εκδρομές και ταξίδια γίνεται, να βρω εύκολα κατοικια σε εστία του πανεπιστημιου, και το πανεπιστημιο στην αντιστοιχη πολη να έχει καλούς καθηγητές και τα μαθηματα να περνιούνται σχετικά εύκολα.
Γνωρίζετε κατι για τα παραπανω πανεπιστημια;
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.
Επισης γνωριζετε αν γινεται να παμε στο 5ο ετος; δηλαδη να αφησουμε ενδεικτικα 2 μαθηματα;
Καλησπέρα! Για όλα τα χαρακτηριστικά που λες, οι επιλογές είναι δυο και μόνο!
Brno και Ljubljana. Στο Μπρνο οι εστίες του Masaryk είναι πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο, η πόλη έχει τρομερή ζωή και έχει άπειρες επιλογές για εκδρομές. Η πόλη επίσης είναι αισθητά φθηνότερη από την Πράγα και δεν είναι τόσο τουριστική.

Τα ίδια για την Λιουμπλιάνα. Γενικά την Σλοβενία θα την λατρέψεις για τις επιλογές της σε εκδρομές, είναι διαμαντάκι στο κέντρο της Ευρώπης και έχει εξαιρετική φοιτητική ζωή. Δεν έχω άποψη για το πανεπιστήμιο.

Μεταξύ των δυο δύσκολη η επιλογή, κερδίζει στα σημεία η Λιουμπλιάνα.

Καλά να τα περάσεις όπου και εάν πας.
 
Last edited:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλησπέρα σας! Βρίσκομαι στο 3ο έτος των σπουδών μου στο τμήμα Μαθηματικών και θελω να δηλωσω για erasmus οποτε προσπαθώ να κατασταλάξω σε κάποιο πανεπιστήμιο. Οι επιλογές που έχω από τη σχολή μου είναι:
Ιταλία: salerno,salento,torino,roma
Γαλλία: lille
ηνωμενο βασιλειο: loughborough
τσεχια: brno, Olomouc
Σλοβακία: zilina
ολλανδία: twente
Σλοβενια: ljubljana
Γενικα, θα ήθελα η πολη που θα επιλεξω να εχει εντονη φοιτητικη ζωη, να ειναι ομορφη, να ειναι οικονομικη (οσο γινεται) για να κανω οσο περισσοτερες εκδρομές και ταξίδια γίνεται, να βρω εύκολα κατοικια σε εστία του πανεπιστημιου, και το πανεπιστημιο στην αντιστοιχη πολη να έχει καλούς καθηγητές και τα μαθηματα να περνιούνται σχετικά εύκολα.
Γνωρίζετε κατι για τα παραπανω πανεπιστημια;
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.
Επισης γνωριζετε αν γινεται να παμε στο 5ο ετος; δηλαδη να αφησουμε ενδεικτικα 2 μαθηματα;
Εχουν περάσει κοντά 14 χρόνια από τότε πoυ έκανα erasmus στη Βαλένθια και 13 χρόνια από τότε που επισκέφτηκα τη Σλοβενιά και Λιουμπιάνα για ένα μηνιαίο σεμινάριο. Από τότε ειχα πει ότι εάν δεν είχα κάνει erasmus στην Ισπάνια, θα είχα κάνει με τα χίλια στη Λιουμπιάνα. Η πόλη, τουλάχιστον τότε, τα είχε όλα αυτά που περιγράφεις και όλα αυτά που αναφέρει ο @orestcrete .
Για το πανεπιστήμιο εκεί πέρα δεν έχω καμία ιδέα. Όσο αφορά το εράσμους και το 5ο έτος, μπορείς να πας. Προσωπικά, πήγα στο 5ο έτος αλλά όχι για μαθήματα, αλλά για να κάνω τη διπλωματική μου.

Πωπω, τρομερές εμπείριες. Θα περάσεις τέλεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom