Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα σας! Βρίσκομαι στο 3ο έτος των σπουδών μου στο τμήμα Μαθηματικών και θελω να δηλωσω για erasmus οποτε προσπαθώ να κατασταλάξω σε κάποιο πανεπιστήμιο. Οι επιλογές που έχω από τη σχολή μου είναι:
Ιταλία: salerno,salento,torino,roma
Γαλλία: lille
ηνωμενο βασιλειο: loughborough
τσεχια: brno, Olomouc
Σλοβακία: zilina
ολλανδία: twente
Σλοβενια: ljubljana
Γενικα, θα ήθελα η πολη που θα επιλεξω να εχει εντονη φοιτητικη ζωη, να ειναι ομορφη, να ειναι οικονομικη (οσο γινεται) για να κανω οσο περισσοτερες εκδρομές και ταξίδια γίνεται, να βρω εύκολα κατοικια σε εστία του πανεπιστημιου, και το πανεπιστημιο στην αντιστοιχη πολη να έχει καλούς καθηγητές και τα μαθηματα να περνιούνται σχετικά εύκολα.
Γνωρίζετε κατι για τα παραπανω πανεπιστημια;
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.
Επισης γνωριζετε αν γινεται να παμε στο 5ο ετος; δηλαδη να αφησουμε ενδεικτικα 2 μαθηματα;
Η Λουμπλιάνα είναι εξαιρετική επιλογή αν θες οικονομική ζωή και πολλές επιλογές γι δραστηριότητες και εκδρομές στη φύση! Έχει παρά πολλούς ξένους,ευρωπαίους και international φοιτητές. Και γενικά οι χώρες της κεντρικής Ευρώπης για εμενα είναι ιδανικές για ερασμους γιατί μπορείς να πας πολλά ταξίδια σε κοντινές χώρες. Αλλά αχ και αυτή η Ιταλία... είναι όνειρο.. δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αντισταθώ στη Ρώμη...
Πρεπει να μιλήσεις με τους καθηγητές σου στη σχολή ή ακόμα καλύτερα, με το αντίστοιχο γραφειο Ερασμους του πανεπιστημίου σου για να μάθεις αν μπορείς να πας στο πέμπτο έτος. Το πανεπιστήμιο μου θέλει να χρωστάς απαραιτήτως 30ects για να σε αφήσει να πας. Στο τμήμα μου πρέπει να χρωστάς μαθήματα και όχι την διπλωματική ή την ερευνητική εργασία γιατί δεν τις αναγνωρίζουν αν τις κανεις στο εξωτερικό.Αυτό το κομματι πρέπει να το ψάξεις λίγο...
 

mixalianna

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Καλοί καθηγητές εννοείς να σε περνάνε εύκολα χωρίς να διαβάζεις επειδή έχεις έρθει για έντονη φοιτητική ζωή και εκδρομές ή καλοί στον τομέα τους;
Καλα χωρίς διάβασμα δεν γίνεται
Εννοω να βάζουν κι εργασίες πι καθηγητές να βοηθούν τους ερασμιτες και να είναι καλοί ως προς τη διδασκαλία

Δεν έχω σπουδάσει ούτε έχω κάνει εράσμους στην Λιλ, απλά πήγαινα για ένα μικρό διάστημα για να μάθω Γαλλικά. Τα περισσότερα τμήματα και οι εστίες βρίσκονται στη Villeneuve d'Ascq, προάστιο λίγο έξω απ'τη Λιλ. Έχει και μετρό και λεωφορεία (παρασκευή-σάββατο όλη νύχτα) που τις συνδέει. Ξέρω αρκετό κόσμο που μένει στις εστίες. Αν θυμάμαι καλά είναι 400κατι/μήνα. Μέσα στην πόλη μπορείς να βρεις φθηνότερα αλλά με συγκάτοικους. Νομίζω το φαγητό στο πανεπιστήμιο κοστίζει 3ε ή κάπου εκεί. Σουπερ μαρκετ πάνω κάτω ίδιες τιμές με Ελλάδα. Φαγητό και ποτό έξω αισθητά πιο ακριβά από Ελλάδα, ειδικά το φαγητό. Νυχτερινή ζωή υπάρχει στην Λιλ, αλλά μην φανταστείς τίποτα τρομερό. Έχει σχετικά μεγάλη διεθνή κοινότητα και λογικά θα κάνεις παρέες εύκολα.

Το πανεπιστημιο έχει αρκετά καλό όνομα, ειδικά στις θετικές επιστήμες. Έχει και κάποια μαθήματα στα Αγγλικά σε μεταπτυχιακό επίπεδο αν μπορείς να επιλέξεις μαθήματα και από αυτά. Με τις εγκαταστάσεις κλπ θα πάθεις πολιτισμικό σοκ σε σύγκριση με Ελλάδα.

Σχετικά με ταξίδια, έχει φθηνές συνδέσεις με λεωφορεία με πολλά μέρη. Ειδικά με το Βέλγιο που είναι δίπλα. Επίσης έχει συνδέσεις με νότια Γαλλία με το φθηνό τρένο ouigo.

Καλούτσικη πόλη η Λιλ με πολύ κακό καιρό. Αρκετό κρύο γενικά και συχνές βροχές.

Αν θες κάποια πιο συγκεκριμένη ερώτηση μπορώ να ρωτήσω τους γνωστούς μου.

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις!
Σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον δεν θα επιλέξω Λιλ παρόλο που αγαπω πολύ Γαλλία διότι το πανεπιστήμιο είναι μακριά από το κέντρο -είναι έξω από τη Λιλ- και θα έχω πηγαινε έλα πράγμα που θέλω να αποφύγω όσο γίνεται. Εζω ακούσει κι εγώ καλα λόγια για το πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω ίσως το ξανασκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ πάντως! Έχεις καμία ιδέα για τα μαθήματα, τους τρόπους εξετάσεις κτλ;

Καλησπέρα! Για όλα τα χαρακτηριστικά που λες, οι επιλογές είναι δυο και μόνο!
Brno και Ljubljana. Στο Μπρνο οι εστίες του Masaryk είναι πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο, η πόλη έχει τρομερή ζωή και έχει άπειρες επιλογές για εκδρομές. Η πόλη επίσης είναι αισθητά φθηνότερη από την Πράγα και δεν είναι τόσο τουριστική.

Τα ίδια για την Λιουμπλιάνα. Γενικά την Σλοβενία θα την λατρέψεις για τις επιλογές της σε εκδρομές, είναι διαμαντάκι στο κέντρο της Ευρώπης και έχει εξαιρετική φοιτητική ζωή. Δεν έχω άποψη για το πανεπιστήμιο.

Μεταξύ των δυο δύσκολη η επιλογή, κερδίζει στα σημεία η Λιουμπλιάνα.

Καλά να τα περάσεις όπου και εάν πας.
Σευχαριστω πολύ!

Εχουν περάσει κοντά 14 χρόνια από τότε πoυ έκανα erasmus στη Βαλένθια και 13 χρόνια από τότε που επισκέφτηκα τη Σλοβενιά και Λιουμπιάνα για ένα μηνιαίο σεμινάριο. Από τότε ειχα πει ότι εάν δεν είχα κάνει erasmus στην Ισπάνια, θα είχα κάνει με τα χίλια στη Λιουμπιάνα. Η πόλη, τουλάχιστον τότε, τα είχε όλα αυτά που περιγράφεις και όλα αυτά που αναφέρει ο @orestcrete .
Για το πανεπιστήμιο εκεί πέρα δεν έχω καμία ιδέα. Όσο αφορά το εράσμους και το 5ο έτος, μπορείς να πας. Προσωπικά, πήγα στο 5ο έτος αλλά όχι για μαθήματα, αλλά για να κάνω τη διπλωματική μου.

Πωπω, τρομερές εμπείριες. Θα περάσεις τέλεια!
Σευχαριστω πολύ !
Εκτός από ότι η Λουμπλιάνα είναι όμορφη πόλη- γεγονός που δεν αμφισβητώ γιατί την έχω επισκεφτεί- τι άλλο προσφέρει; Γιατί να επιλέξω Λουμπλιάνα και όχι Brno?

Η Λουμπλιάνα είναι εξαιρετική επιλογή αν θες οικονομική ζωή και πολλές επιλογές γι δραστηριότητες και εκδρομές στη φύση! Έχει παρά πολλούς ξένους,ευρωπαίους και international φοιτητές. Και γενικά οι χώρες της κεντρικής Ευρώπης για εμενα είναι ιδανικές για ερασμους γιατί μπορείς να πας πολλά ταξίδια σε κοντινές χώρες. Αλλά αχ και αυτή η Ιταλία... είναι όνειρο.. δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αντισταθώ στη Ρώμη...
Πρεπει να μιλήσεις με τους καθηγητές σου στη σχολή ή ακόμα καλύτερα, με το αντίστοιχο γραφειο Ερασμους του πανεπιστημίου σου για να μάθεις αν μπορείς να πας στο πέμπτο έτος. Το πανεπιστήμιο μου θέλει να χρωστάς απαραιτήτως 30ects για να σε αφήσει να πας. Στο τμήμα μου πρέπει να χρωστάς μαθήματα και όχι την διπλωματική ή την ερευνητική εργασία γιατί δεν τις αναγνωρίζουν αν τις κανεις στο εξωτερικό.Αυτό το κομματι πρέπει να το ψάξεις λίγο...
Κατάλαβα! Σευχαριστω πολύ! Θα το ψάξω!
και κάτι άλλο προτείνεις χειμερινό η εαρινό εξάμηνο;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλα χωρίς διάβασμα δεν γίνεται
Εννοω να βάζουν κι εργασίες πι καθηγητές να βοηθούν τους ερασμιτες και να είναι καλοί ως προς τη διδασκαλία


Σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον δεν θα επιλέξω Λιλ παρόλο που αγαπω πολύ Γαλλία διότι το πανεπιστήμιο είναι μακριά από το κέντρο -είναι έξω από τη Λιλ- και θα έχω πηγαινε έλα πράγμα που θέλω να αποφύγω όσο γίνεται. Εζω ακούσει κι εγώ καλα λόγια για το πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω ίσως το ξανασκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ πάντως! Έχεις καμία ιδέα για τα μαθήματα, τους τρόπους εξετάσεις κτλ;


Σευχαριστω πολύ!


Σευχαριστω πολύ !
Εκτός από ότι η Λουμπλιάνα είναι όμορφη πόλη- γεγονός που δεν αμφισβητώ γιατί την έχω επισκεφτεί- τι άλλο προσφέρει; Γιατί να επιλέξω Λουμπλιάνα και όχι Brno?


Κατάλαβα! Σευχαριστω πολύ! Θα το ψάξω!
και κάτι άλλο προτείνεις χειμερινό η εαρινό εξάμηνο;
Εαρινό εννοειται! Αν και θα φας σίγουρα κρύο, ακόμα και αν πας στο εαρινο, γιατί ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος είναι κρύοι μήνες. Ωστόσο θα απολαύσεις τον Μάιο και τον Ιούνιο και η φύση θα είναι πανέμορφη! Το χειμερινό εξάμηνο είναι πιο δύσκολο για εμενα, θα σου έλεγα να πας χειμερινό μόνο αν σε συμφέρει από άποψη μαθημάτων πχ. Αλλά η επιστροφή θα είναι δύσκολη, σκεψου μετά απο όλη αυτή την εμπειρία να έχεις ξαφνικά πάλι διάβασμα και μαθήματα και γενικά να πρέπει να μπεις στην παλιά σου ρουτίνα... ενώ αν γυρίσεις το καλοκαίρι θα είναι αλλιώς, δεν θα σου πέσει τόσο βαριά η επιστροφή :p
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στην Γαλλία συνήθως το σύστημα είναι όπως στην Ελλάδα. Μαθήματα για ένα εξάμηνο και μετά εξετάσεις. Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις που χωρίζουν τα μαθήματα σε εβδομάδες μέσα στο εξάμηνο και δίνεις εξετάσεις αφού ολοκληρωθεί το κάθε μάθημα. Δεν γνωρίζω τι ισχύει στην συγκεκριμένη σχολή που σε ενδιαφέρει. Δεν έχω ιδέα για το επίπεδο δυσκολίας αλλά έτσι κι αλλιώς σε δύσκολη σχολή σπουδαζεις φαντάζομαι δεν θα έχεις θέμα.

Συμφωνω 100% με @alice~ όπου και να επιλέξεις να πας να είναι στο εαρινο εξάμηνο.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
...
Σευχαριστω πολύ !
Εκτός από ότι η Λουμπλιάνα είναι όμορφη πόλη- γεγονός που δεν αμφισβητώ γιατί την έχω επισκεφτεί- τι άλλο προσφέρει; Γιατί να επιλέξω Λουμπλιάνα και όχι Brno?
...;
Προσωπικά θεωρώ την Σλοβενία ως το "κρυφό" διαμαντάκι της Ευρώπης. Οκ δεν ξέρω πόσο κρυφό είναι πια και ποσό έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2008 που την επισκέφτηκα. Όπως και να χει, αυτή η χώρα έχει το κάθε τι από λίγο, αλλά ότι έχει είναι εντυπωσιακό ! Και ειναι εξίσου εντυπωσιακό ότι όλα αυτά τα έχει σε τόσο μικρή έκταση. Ωραίες πόλεις και γραφικά χωριά, απίστευτη φύση. Θες λίμνες, έχει, θες Αλπεις , έχει, θες υπόγεια φαράγγια και σπηλιές, έχει κι απ αυτό. Ενετικές παραθαλάσσιες πόλεις, αμπελώνες, οινοποιία και κρασιά, βουκολική επαρχία, υπέργεια φαράγγια, μονοπάτια. Και μετά, σε ελάχιστη ώρα βρίσκεσαι Κροατία, Αυστρία, Ιταλία και παραπέρα.

Οκ και το Μπρνο σε ιδανική θέση ειναι, κοντα σε διαφορες χωρες όπως στην άλλη αγαπημένη μου, τη Σλοβακία, όπου τότες (πάνε 15 χρόνια) είχα κάνει για μερικούς μήνες την πρακτική μου.

Νομίζω, βέβαια, αυτό που κάνει τη διαφορά και η ζυγαριά γέρνει προς τη Σλοβενια (πάντα προσωπική άποψη) , είναι ότι όσο και να θέλουν οι Σλοβένοι να αισθάνονται Κεντροευρωπαίοι, το Βαλκάνιο δεν μπορούν να το κρύψουν από μέσα τους, και αυτό προσδίδει πολλά συν στην ιδιοσυγκρασία τους.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προσωπικά θεωρώ την Σλοβενία ως το "κρυφό" διαμαντάκι της Ευρώπης. Οκ δεν ξέρω πόσο κρυφό είναι πια και ποσό έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2008 που την επισκέφτηκα. Όπως και να χει, αυτή η χώρα έχει το κάθε τι από λίγο, αλλά ότι έχει είναι εντυπωσιακό ! Και ειναι εξίσου εντυπωσιακό ότι όλα αυτά τα έχει σε τόσο μικρή έκταση. Ωραίες πόλεις και γραφικά χωριά, απίστευτη φύση. Θες λίμνες, έχει, θες Αλπεις , έχει, θες υπόγεια φαράγγια και σπηλιές, έχει κι απ αυτό. Ενετικές παραθαλάσσιες πόλεις, αμπελώνες, οινοποιία και κρασιά, βουκολική επαρχία, υπέργεια φαράγγια, μονοπάτια. Και μετά, σε ελάχιστη ώρα βρίσκεσαι Κροατία, Αυστρία, Ιταλία και παραπέρα.

Οκ και το Μπρνο σε ιδανική θέση ειναι, κοντα σε διαφορες χωρες όπως στην άλλη αγαπημένη μου, τη Σλοβακία, όπου τότες (πάνε 15 χρόνια) είχα κάνει για μερικούς μήνες την πρακτική μου.

Νομίζω, βέβαια, αυτό που κάνει τη διαφορά και η ζυγαριά γέρνει προς τη Σλοβενια (πάντα προσωπική άποψη) , είναι ότι όσο και να θέλουν οι Σλοβένιοι να αισθάνονται Κεντροευρωπαίοι, το Βαλκάνιο δεν μπορούν να το κρύψουν από μέσα τους, και αυτό προσδίδει πολλά συν στην ιδιοσυγκρασία τους.

@mixalianna Μπορεί και να διάβαζες ακριβώς το ίδιο μήνυμα με @Vito από εμένα. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, η Λιουμπλιάνα είναι η καλύτερη επιλογή!

1) Τις μονοήμερες ή weekend εκδρομές που έχεις στην Σλοβενία, δεν πρόκειται να τις βρεις στη Τσεχία, παρα μόνο άμα βγεις εκτός Τσεχίας. Η φύση της Σλοβενίας είναι απερίγραπτη.

2) Οι Σλοβένοι είναι Βαλκάνιοι με τα όλα τους με κεντρικοευρωπαϊκή ιδιοσυγκρασία. Πολύ δυνατός συνδυασμός. Έχω πολύ καλούς φίλους στο Μάριμπορ που κάθε φορά που πάω με αγκαλιάζουν σα να είμαι μέλος της οικογένειάς τους.

3) Η Λιουμπλιάνα έχει ανέβει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια, αποτελεί και μέρος κατοικίας για digital nomads οπότε στη πόλη μιλάνε Αγγλικά. Γενικά στη προ-Covid εποχή είχε αρχίσει να συγκεντρώνει τουρισμό από όλη την Ευρώπη (ακόμα και αμάξια από την Ισπανία έχω δει και την Νορβηγία) καθ΄όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Στη παρούσα φάση είναι πιο safe να επιλέξεις εαρινό εξάμηνο γιατί μιλάμε ουσιαστικά για τον Φλεβάρη του 2022, όσο πιο μακριά από το σήμερα για λόγους Covid, τόσο το καλύτερο.

Α, επίσης επείδη είπες ότι είσαι από Μαθηματικό. Εγώ ήμουν Πράγα είχα πάει από ΣΕΜΦΕ, στο department of Mathematics του Charles Uni. Ήμουν ο μόνος ερασμίτης σε όλο το department, με συνέπεια τα μαθήματα να ήταν στα Τσέχικα. Με όσους καθηγητές κατάφερα να συνεννοηθώ, μου έδωσαν απαλλακτική εργασία..
 
Last edited:

mixalianna

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Εαρινό εννοειται! Αν και θα φας σίγουρα κρύο, ακόμα και αν πας στο εαρινο, γιατί ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος είναι κρύοι μήνες. Ωστόσο θα απολαύσεις τον Μάιο και τον Ιούνιο και η φύση θα είναι πανέμορφη! Το χειμερινό εξάμηνο είναι πιο δύσκολο για εμενα, θα σου έλεγα να πας χειμερινό μόνο αν σε συμφέρει από άποψη μαθημάτων πχ. Αλλά η επιστροφή θα είναι δύσκολη, σκεψου μετά απο όλη αυτή την εμπειρία να έχεις ξαφνικά πάλι διάβασμα και μαθήματα και γενικά να πρέπει να μπεις στην παλιά σου ρουτίνα... ενώ αν γυρίσεις το καλοκαίρι θα είναι αλλιώς, δεν θα σου πέσει τόσο βαριά η επιστροφή :p
Χαχαχ έχεις ένα δίκιο 😝
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μπρνο ή Λιουμπλιανα διαλεξε, και οι 2 χωρες ειναι απ τις ιδανικες για Erasmus.

Ολλανδια ειναι επισης καλη αλλα οχι στο Τβεντε...η Σλοβακια (Zilina) εχει νοοτροπια χωριου σε σχεση με Τσεχια, προσωπικα δε θα με τραβαγε.

Loughbourough σβηστο απ τη λιστα, καλο πανεπιστημιο ειναι αλλα δε θες αυτο απ το Erasmus, πολη 20-30 χιλιαδων στα West Midlands...

Αν δεν ψηνεσαι για κεντρικη Ευρωπη, Ρωμη.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
+1 για Λιουμπλιάνα από κάποιον που έκανε ολόκληρο το Master του εκεί. Ωστόσο να εφιστήσω την προσοχή στο ότι ξέρω περιπτώσεις παιδιών που πήγαν Λιουμπλιάνα και μερικά από τα μαθήματα που διάλεξαν δεν είχαν διδακτικές ώρες στην αγγλική, παρά μόνο στα σλοβένικα (παρ' όλο που το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα τους είχε βεβαιώσει για το αντίθετο). Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις credits και όχι απλά να περάσεις καλά, κάνε καλή έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα και βεβαιώσου εκ των προτέρων.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
+1 για Λιουμπλιάνα από κάποιον που έκανε ολόκληρο το Master του εκεί. Ωστόσο να εφιστήσω την προσοχή στο ότι ξέρω περιπτώσεις παιδιών που πήγαν Λιουμπλιάνα και μερικά από τα μαθήματα που διάλεξαν δεν είχαν διδακτικές ώρες στην αγγλική, παρά μόνο στα σλοβένικα (παρ' όλο που το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα τους είχε βεβαιώσει για το αντίθετο). Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις credits και όχι απλά να περάσεις καλά, κάνε καλή έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα και βεβαιώσου εκ των προτέρων.
*Off topic alert*

Σοκ κ δέος. Tι κάνεις εσύ εδώ; :shock:
(Πολύ ευχάριστη έκπληξη)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μιας και ψάχνεται κόσμος με πρακτικές, μια μη κερδοσκοπική ένωση σχετικά με το erasmus, η erasmus generation στη Νάπολι, ψάχνει φοιτητές για πρακτική πάνω στην ανάπτυξη της ένωσης (επικοινωνία, διοργάνωση εκδηλώσεων, διοικητικά καθήκοντα κλπ). Η θέση φυσικά θα έχει έδρα στην Νάπολι.

Για περισσότερες πληροφορίες: [email protected]

Και το site της ένωσης: https://erasmusgenerationnapoli.com/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom