Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπέρα στην ομάδα!

Το πανεπιστήμιο μου (αγγλική φιλολογία ΑΠΘ)έχει διμερείς συμφωνίες με πολλές πόλεις, μεταξύ των οποίων έχω καταλήξει (με σειρά προτεραιότητας ) στις εξής:
1. Λισσαβόνα (Πορτογαλία)
2. Σεβίλλη (Ισπανία)
3. Μαδρίτη (Ισπανία)
4. Ταρραγόνα (Ισπανία)
5. Μπολόνια( Ιταλία)
6. Ναϊμέχεν(Ολλανδία)


Γενικά Ισπανία και Ιταλία έχω πάει και τις αγαπώ πάαααρα πολύ, για αυτό θεωρώ για εράσμους θα ήταν ωραία εμπειρία. Θα ήθελα μία πόλη όχι πολύ μικρή και με νυχτερινή ζωή, ωραίους ρυθμούς , ζεστό και φιλικό κόσμο.
Το μεγάλο μου δίλημμα είναι μεταξύ Λισσαβόνας( την προτιμώ γιατί είναι πρωτεύουσα, έχει ωραία νυχετινή ζωή, ειναι πολύχρωμη, αρκετά πολυπολιτισμική και μου είναι γενικά απωθημένο γιατί είχα εισιτήρια για πέρσι αλλά covid) και Σεβίλλης ( χορεύω φλαμένκο και γενικώς έχω μεγάλο έρωτα με την Ανδαλουσία, βέβαια έχω ξαναπάει και με προβληματίζει ότι είναι σχετικά μικρή. Με τη νυχτερινή της ζωή δε ξέρω τι γίνεγται..)

Όποιος έχει επισκεφτεί αυτές τις πόλεις είτε ως ερασμίτης είτε ως ταξιδιώτης ή γενικά έχει να μου πει κάτι για αυτές. θα το εκτιμούσα πολύ! Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ίριδα καλησπέρα.Δεν έχω κάνει Erasmus,ούτε έχω πάει σε κάποια πόλη απ' αυτές που ζητάς να επεκτείνεις τις γνώσεις σου.Το μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι να κοιτάξεις σε ποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα αποκομίσεις περισσότερες γνώσεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Tο μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι να κοιτάξεις σε ποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα αποκομίσεις περισσότερες γνώσεις.
Μεταξύ μας τώρα, καλώς ή κακώς κανένας δεν το κοιτάει αυτό όταν πάει για Erasmus...Δεν είναι αυτή η προτεραιότητα σε αυτήν την φάση.
Αν ψάχνεις για μεταπτυχιακό/διδακτορικό κλπ, τότε ναι.
 

Depy.mep

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα στην ομαδα! Ειμαι νεα εδω και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το θεμα για επιλογη προορισμου ερασμουσ. Θελω να παω το εαρινο εξαμηνου δηλ του χρονου το 2022. Ειμαι φοιτητρια 2 ετους, μου αρεσει πολυ η νυχτερινη ζωη, οι εξερευνησεις και τα ταξιδια.Πρεπει να βαλω σε σειρα προτεραιοτητας 3 απο τις παρακατω χωρες που ειμαι αναμεσα. ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ , ΠΟΛΟΝΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ , ΛΕΤΟΝΙΑ-ΡΗΓΑ , ΙΣΠΑΝΙΑ-ΜΑΔΡΙΤΗ , μου αρεσει να βρισκομαι κεντρικη Ευρωπη γιατι θα εχω μεγαλο πλεονεκτημα στα ταξιδια , η αληθεια ομως ειναι οτι δεν θελω να παω σε καποια καταθλιπτικη πρωτευουσα η χωρα μονο και μονο για αυτο το λογο , επισης η Ισπανια σαν χωρα τη λατρευω οπως λατρευω και τους χορους και τη γλωσσα που εχει.Τελος θελω να δω καλυτερα σε ποια χωρα αξιζει για να μεινω ενα τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα 5 η 6 μηνων.Το μειονεκτημα με την Ισπανια ειναι οτι δεν βρισκομαι καπου κεντρικα για να ταξιδευω σε αλλες χωρες αλλα εννοειται πως η Ισπανια εχει πολλα να δεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπερα στην ομαδα! Ειμαι νεα εδω και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το θεμα για επιλογη προορισμου ερασμουσ. Θελω να παω το εαρινο εξαμηνου δηλ του χρονου το 2022. Ειμαι φοιτητρια 2 ετους, μου αρεσει πολυ η νυχτερινη ζωη, οι εξερευνησεις και τα ταξιδια.Πρεπει να βαλω σε σειρα προτεραιοτητας 3 απο τις παρακατω χωρες που ειμαι αναμεσα. ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ , ΠΟΛΟΝΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ , ΛΕΤΟΝΙΑ-ΡΗΓΑ , ΙΣΠΑΝΙΑ-ΜΑΔΡΙΤΗ , μου αρεσει να βρισκομαι κεντρικη Ευρωπη γιατι θα εχω μεγαλο πλεονεκτημα στα ταξιδια , η αληθεια ομως ειναι οτι δεν θελω να παω σε καποια καταθλιπτικη πρωτευουσα η χωρα μονο και μονο για αυτο το λογο , επισης η Ισπανια σαν χωρα τη λατρευω οπως λατρευω και τους χορους και τη γλωσσα που εχει.Τελος θελω να δω καλυτερα σε ποια χωρα αξιζει για να μεινω ενα τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα 5 η 6 μηνων.Το μειονεκτημα με την Ισπανια ειναι οτι δεν βρισκομαι καπου κεντρικα για να ταξιδευω σε αλλες χωρες αλλα εννοειται πως η Ισπανια εχει πολλα να δεις.
Με βάση τις επιλογές σου όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Μπρατισλάβα. Η πόλη έχει ανέβει πάρα πολύ τα τελευταία 5-6 χρόνια, είσαι κεντρική Ευρώπη, πολύ κοντά σε μεγάλες πόλεις για τουρισμό, στη ζώνη του Ευρώ. Πολύ ωραίες επιλογές και για βουνά και Άλπεις. Η πόλη δεν είναι καθόλου καταθληπτική, έχει πολύ νεανικό κόσμο και φοιτητές και ειδικά αφού θα πας εαρινό εξάμηνο, θα είναι πολύ καλά.

Στην αρχή που θα πας Φλεβάρη μπορεί να έχει λίγο κρύο, αλλά μέχρι να βρεις τα πατήματα σου, θα έχει ανέβει και η θερμοκρασία.
 

Maria021

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Τις επόμενες μερες θα κάνω αίτηση για κινητικότητα erasmus -προπτυχιακό- και βρίσκομαι σε δίλημμα μεταξύ των παρακάτω επιλογών:
- Rennes, Γαλλία
- Enschede (Twente), Ολλανδία
- Λιέγη , Βέλγιο
Είμαι στο δεύτερο έτος, δεν έχω ξαναπάει erasmus και με αγχώνει η επιλογή της πόλης. Δεν με απασχολεί η γλώσσα καθώς στα πανεπιστήμια της Γαλλίας ξέρω ότι χρειάζεται καλό επίπεδο γαλλικών, με ενδιαφέρει ωστόσο η φοιτητική ζωή , το κόστος αλλά και η δυνατότητα για ταξίδια σε γύρω πόλεις. Θα προτιμούσα μια ζωντανή πόλη , όχι πολύ καταθλιπτική με έντονη φοιτητική ζωή. Σκοπεύω να μείνω για 6 μήνες οπότε θα ήθελα να επιλέξω μία πόλη με αρκετές επιλογές.
Θα με βοηθούσε πολύ κάθε γνώμη και συμβουλή.
Ευχαρστώ
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!


Δεν με απασχολεί η γλώσσα καθώς στα πανεπιστήμια της Γαλλίας ξέρω ότι χρειάζεται καλό επίπεδο γαλλικών
Δεν σε απασχολεί επειδή γνωρίζεις Γαλλικά; Αν δεν γνωρίζεις Γαλλικά, η Γαλλία δεν είναι καλή επιλογή.

Θα σου γράψω 2 λόγια για την Rennes αν και δεν έχω ζήσει εκεί. Είναι πολύ όμορφη γραφική πόλη. Θεωρείται φοιτητούπολη. Η τοποθεσία της ευνοεί ταξίδια κυρίως μέσα στη Γαλλία, όχι ότι είναι κακό αυτό αφού έχει όμορφες πόλεις (κατά τη γνώμη μου αρκετά ομορφότερες από Βέλγιο και Ολλανδία).

Στη Γαλλία μπορείς να πάρεις επίδομα απ'το κράτος για το ενοίκιο ακόμα και αν έχεις πάει με το πρόγραμμα εράσμους. Ίσως το νοίκι να σου βγεί κάπως φθηνότερο σε σχέση με τα άλλα 2 μέρη. Στα υπόλοιπα έξοδα η Γαλλία είναι κάπως φθηνότερη, αν και γενικά είναι ακριβή για τα ελληνικά δεδομένα. Το φαγητό στο εστιατόριο του πανεπιστημίου έχει γύρω στα 3ε για τους φοιτητές. Λόγω της κατάστασης όμως είναι κλειστά φέτος.

Πάντως απ΄τα 3 πανεπιστήμια που έβαλες νομίζω ξεχωρίζει αυτό στη Λιέγη. Αν σ'ενδιαφέρει να συνεχίσεις έξω για σπουδές ή δουλειά ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή (δεν έχω ιδέα για φοιτητική ζωή).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα! Τις επόμενες μερες θα κάνω αίτηση για κινητικότητα erasmus -προπτυχιακό- και βρίσκομαι σε δίλημμα μεταξύ των παρακάτω επιλογών:
- Rennes, Γαλλία
- Enschede (Twente), Ολλανδία
- Λιέγη , Βέλγιο
Είμαι στο δεύτερο έτος, δεν έχω ξαναπάει erasmus και με αγχώνει η επιλογή της πόλης. Δεν με απασχολεί η γλώσσα καθώς στα πανεπιστήμια της Γαλλίας ξέρω ότι χρειάζεται καλό επίπεδο γαλλικών, με ενδιαφέρει ωστόσο η φοιτητική ζωή , το κόστος αλλά και η δυνατότητα για ταξίδια σε γύρω πόλεις. Θα προτιμούσα μια ζωντανή πόλη , όχι πολύ καταθλιπτική με έντονη φοιτητική ζωή. Σκοπεύω να μείνω για 6 μήνες οπότε θα ήθελα να επιλέξω μία πόλη με αρκετές επιλογές.
Θα με βοηθούσε πολύ κάθε γνώμη και συμβουλή.
Ευχαρστώ
Δεν έχω άποψη για τις άλλες πόλεις, το Enschede πάντως απ' ο,τι θυμάμαι, αν και αρκετά αδιάφορο σαν μέρος, έχει φοιτητική ζωή. Και το Twente θεωρείται καλό απ' όσο ξέρω, τυχαίνει να το έχω επισκεφτεί.
 

Zoe01g

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θέλω να πάω φέτος στο εαρινό εξάμηνο ερασμους(σπουδάζω οικονομικά). Είμαι ανάμεσα σε:
1)Πορτογαλία (Λισαβόνα)
Nova SBE ή Ulisboa
2)Ισπανία (Βαρκελώνη )
Autonoma ή uni of Barcelona
Με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω για τη φοιτητική ζωή και διασκέδαση καθώς και για το κόστος διαμονής (ενοίκια κλπ)
Παρακαλώ οποίος έχει βρεθεί στις πόλεις αυτές να δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θέλω να πάω φέτος στο εαρινό εξάμηνο ερασμους(σπουδάζω οικονομικά). Είμαι ανάμεσα σε:
1)Πορτογαλία (Λισαβόνα)
Nova SBE ή Ulisboa
2)Ισπανία (Βαρκελώνη )
Autonoma ή uni of Barcelona
Με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω για τη φοιτητική ζωή και διασκέδαση καθώς και για το κόστος διαμονής (ενοίκια κλπ)
Παρακαλώ οποίος έχει βρεθεί στις πόλεις αυτές να δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ πολύ!

Για ενοίκια και για τις 2 πόλεις ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.idealista.com/en/

Μπορείς να βρείς φθηνά δωμάτια σε σπίτια με συγκάτοικους. Το πόσο φθηνά εξαρτάται από την περιοχή και πόσους συγκάτοικους θα έχεις. Έχω μείνει στη Βαρκελώνη σε δωμάτιο με 200ε/μήνα, αλλά με 8 συγκάτοικους...

Στη Βαρκελώνη και γενικά στην Καταλονία από την άνοιξη μέχρι το Σεπτέμβρη έχει γιορτές συνέχεια. Γίνεται χαμός. Συναυλίες στους δρόμους, παραδοσιακά έθιμα, πάρτυ ότι θες. Υπάρχουν σχετικά φθηνά μαγαζιά και για ποτά και για φαγητό.

Μου φαίνονται και οι 2 επιλογές τόσο καλές, που δεν μπορώ να φανταστώ να μην περάσεις τέλεια όποια κι αν επιλέξεις.
 

amaliaa_k

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα! :)
Ψάχνομαι λίγο σχετικά με τον προορισμό που πρέπει να επιλέξω για το εράσμους. Πρόκειται να μετακινηθώ σε χειμερινό εξάμηνο και προτιμώ χώρες που είναι κεντρικά στην Ευρώπη ώστε να είναι εύκολο το να επισκεφτώ και άλλες χώρες. Επίσης είμαι άτομο που μου αρέσει η εξερεύνιση σε πάρκα κλπ και της καλής νυχτερινής ζωής.Το μπάτζετ μου είναι περιορισμένο καθώς σκέφτομαι κυρίως ότι θα έχω τα λεφτά από την επιχορήγηση και κάποια εξτρα δικά μου.
Το πανεπιστήμιο μου δίνει τις εξής επιλογές που σκέφτομαι για την μετακίνηση:
ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΝΤΕΜΠΡΕΣΕΝ
ΤΣΕΧΙΑ - ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ
ΤΣΕΧΙΑ - ΧΡΑΝΤΕΚ ΚΡΑΛΟΒΕ
ΒΕΛΓΙΟ - ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Όσον αφορά την Τσεχία, επισκέφθηκα την χώρα για 7 μέρες τον Οκτώβριο, έμενα Μπρνο αλλά πήγα και στην Πράγα. Έρωτας η πράγα αλλά δεν συνεργαζόμαστε δυστυχώς με το πανεπιστήμιο του Καρόλου. Ξέρει κανείς κάποια παραπάνω πληροφορία τουλάχιστον για τις 3 πρώτες επιλογές; ή ακόμα καλύτερα αν είχατε κάποια δική σας εμπειρία στα μέρη που ανέφερα, θα χαιρόμουν πολύ να την ακούσω!
Σας ευχαριστώ :)
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
221
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα! :)
Ψάχνομαι λίγο σχετικά με τον προορισμό που πρέπει να επιλέξω για το εράσμους. Πρόκειται να μετακινηθώ σε χειμερινό εξάμηνο και προτιμώ χώρες που είναι κεντρικά στην Ευρώπη ώστε να είναι εύκολο το να επισκεφτώ και άλλες χώρες. Επίσης είμαι άτομο που μου αρέσει η εξερεύνιση σε πάρκα κλπ και της καλής νυχτερινής ζωής.Το μπάτζετ μου είναι περιορισμένο καθώς σκέφτομαι κυρίως ότι θα έχω τα λεφτά από την επιχορήγηση και κάποια εξτρα δικά μου.
Το πανεπιστήμιο μου δίνει τις εξής επιλογές που σκέφτομαι για την μετακίνηση:
ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΝΤΕΜΠΡΕΣΕΝ
ΤΣΕΧΙΑ - ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ
ΤΣΕΧΙΑ - ΧΡΑΝΤΕΚ ΚΡΑΛΟΒΕ
ΒΕΛΓΙΟ - ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Όσον αφορά την Τσεχία, επισκέφθηκα την χώρα για 7 μέρες τον Οκτώβριο, έμενα Μπρνο αλλά πήγα και στην Πράγα. Έρωτας η πράγα αλλά δεν συνεργαζόμαστε δυστυχώς με το πανεπιστήμιο του Καρόλου. Ξέρει κανείς κάποια παραπάνω πληροφορία τουλάχιστον για τις 3 πρώτες επιλογές; ή ακόμα καλύτερα αν είχατε κάποια δική σας εμπειρία στα μέρη που ανέφερα, θα χαιρόμουν πολύ να την ακούσω!
Σας ευχαριστώ :)
Κατ' αρχήν όπου και να πας να ξέρεις ότι αυτή η εμπειρία θα είναι ίσως μία από τις καλύτερες της ζωής σου! Οι δύο πόλεις της Τσεχίας είναι η μία στα βόρεια της χώρας και η άλλη στα βορειοανατολικά. Πιστεύω ότι αν σου άρεσε η Πράγα και το Μπρνο θα σου αρέσουν. Έχω πολύ καλό φίλο που δούλευε και σπούδαζε στο ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ.( Επαρχία Βοημίας) Έχει περάσει υπέροχα ! Για το ΧΑΝΤΕΚ ΚΡΑΛΟΒΕ δεν γνωρίζω κάτι σχετικό πέρα από κάποιες σκόρπιες φωτογραφίες από τον ίδιο φίλο. Τώρα από άποψη μετακινήσεων από την μία χώρα στην άλλη σίγουρα το Βέλγιο θα είναι η καλύτερη επιλογή, τόσο για σιδηροδρομικά όσο και για ταξίδια με λεωφορείο. Μπορείς να βρεθείς Σκανδιναβία πιο οικονομικά από το να έμενες οπουδήποτε αλλού και σίγουρα σε όλες τις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης. Βέβαια το κόστος ζωής διπλασιάζεται συγκριτικά με τις άλλες σου επιλογές. Για την επιλογή του ΝΤΕΜΠΡΕΣΕΝ που βρίσκεται δυτικά της χώρας δεν θα έλεγα ότι θα σε βολέψει ιδιαίτερα γιατί οι χώρες που συνορεύει τη Ουγγαρία στα δυτικά και λόγου του πολέμου δεν είναι και οι ευνοϊκότερες για αποδράσεις. Εγώ σαν φοιτήτρια είχα κόλλημα με το να κάνω εράσμους στο Άμστερνταμ και ενώ μπορούσα να πάω Βερολίνο δεν πήγα γιατί περίμενα την αποδοχή μου στο πανεπιστήμιο στο Άμστερνταμ!!! Μέγα λάθος ! Έχασα ένα από τα καλύτερα κομμάτια της φοιτητικής μου ζωής ! Βέβαια μετά για να αναπληρώσω την λάθος αυτή επιλογή πήγα πολλά μικρής διάρκειας Ερασμους + . Μην κάνεις το ίδιο λάθος . Διάλεξε μία πόλη αρχικά σύμφωνα με τα ακαδημαϊκά σου κριτήρια και μετά τσέκαρε και λίγο τη ζωή , αύρα , ρυθμούς της πόλης και φύγε !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom