Γενικά Επιλογή προορισμού 2021

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μόλις χθες λάβαμε ένα e-mail απο την εταιρεία που εργάζεται ο σύντροφός μου αποφασίζοντας να αλλάξουν την πολιτική των αδειών για το 2021.
Ζητούν λοιπόν από τώρα να δηλώσουμε ημερομηνίες για τις 5 πρώτες μέρες άδειας που θα πρέπει και να καταναλωθούν μέχρι τέλος Μαίου διαφορετικά δεν θα προστεθούν στις υπόλοιπες που δικαιούμαστε μέσα στο 2021 αλλά θα πληρωθούν ως δεδουλευμένες.
Σημειωτέον ότι και στα προηγούμενα έτη δεν έδειναν ποτέ πάνω απο δέκα μέρες άδειας την ίδια χρονική περίοδο αλλά φέτος βλέπω να μας τα σπάνε όλα σε πενθήμερα με αποτέλεσμα έστω και αν ανοίξουν τα ταξίδια να μην μπορέσουμε να κάνουμε κάποιο μεγάλο ταξίδι π.χ στην Αλγερία.

Αρχίσαμε λοιπόν να σκεφτόμαστε πιθανούς προορισμούς για πενθήμερο τέλος Μαΐου εντός Ελλάδος ή Ευρώπης με απευθείας πτήσεις για ευνόητους λόγους μήπως και σταθούμε τυχεροί και μπορέσουμε να ταξιδέψουμε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και τα τυχόν προγνωστικά σας για ένα πενθήμερο άντε επταήμερο στο τέλος του Μάη σε προσιτό προορισμό με ζητούμενο χαλαρούς ρυθμούς, όμορφη φύση και αξιοθέατα εκτός μουσείων με όσο το δυνατόν οικονομικότερο budget.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις χθες λάβαμε ένα e-mail απο την εταιρεία που εργάζεται ο σύντροφός μου αποφασίζοντας να αλλάξουν την πολιτική των αδειών για το 2021.
Ζητούν λοιπόν από τώρα να δηλώσουμε ημερομηνίες για τις 5 πρώτες μέρες άδειας που θα πρέπει και να καταναλωθούν μέχρι τέλος Μαίου διαφορετικά δεν θα προστεθούν στις υπόλοιπες που δικαιούμαστε μέσα στο 2021 αλλά θα πληρωθούν ως δεδουλευμένες.
Σημειωτέον ότι και στα προηγούμενα έτη δεν έδειναν ποτέ πάνω απο δέκα μέρες άδειας την ίδια χρονική περίοδο αλλά φέτος βλέπω να μας τα σπάνε όλα σε πενθήμερα με αποτέλεσμα έστω και αν ανοίξουν τα ταξίδια να μην μπορέσουμε να κάνουμε κάποιο μεγάλο ταξίδι π.χ στην Αλγερία.

Αρχίσαμε λοιπόν να σκεφτόμαστε πιθανούς προορισμούς για πενθήμερο τέλος Μαΐου εντός Ελλάδος ή Ευρώπης με απευθείας πτήσεις για ευνόητους λόγους μήπως και σταθούμε τυχεροί και μπορέσουμε να ταξιδέψουμε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και τα τυχόν προγνωστικά σας για ένα πενθήμερο άντε επταήμερο στο τέλος του Μάη σε προσιτό προορισμό με ζητούμενο χαλαρούς ρυθμούς, όμορφη φύση και αξιοθέατα εκτός μουσείων με όσο το δυνατόν οικονομικότερο budget.
Γεωργία. Φύση, ωραίος καιρός, απλά Pcr, πολύ οικονομικές πτήσεις, τα χαιλαιτς της είναι εκτός μουσείων .
 

zade

Member
Μηνύματα
159
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Eγώ θα έλεγα νότια Γαλλία. Υπάρχουν αρκετές φθηνές πτήσεις για Μασσαλία για εκείνες τις ημερομηνίες και επίσης μπορείτε να πάτε παντού με τρένο, (άρα δεν χρειάζεται αυτοκίνητο) και αν δείτε ότι έχετε ακόμα περισσότερες μέρες συνεχίζετε για Ισπανία στην Girona/Figueras και τελικός σταθμός Βαρκελώνη.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Παιδιά σκέφτομαι για Ιούλιο το εξής Αθήνα-Βενετία και επιστροφή από Μπολόνια.
Το θεωρείτε ριψοκίνδυνο;;
Έχω και εγώ κλείσει one way για Βενετία τον Ιούλιο με άγνωστη ακόμα τοποθεσία αναχώρησης.Ολα είναι πιθανά,είναι πολύ νωρίς ακόμα να ξέρεις,πιθανα είναι όλα!
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έχω και εγώ κλείσει one way για Βενετία τον Ιούλιο με άγνωστη ακόμα τοποθεσία αναχώρησης.Ολα είναι πιθανά,είναι πολύ νωρίς ακόμα να ξέρεις,πιθανα είναι όλα!
Ο φόβος μου είναι μήπως ακυρωθεί μια από τις δύο πτήσεις και είτε ξεμείνω εκεί είτε δεν πάω και χάσω το εισιτήριο επιστροφής μου
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδιά σκέφτομαι για Ιούλιο το εξής Αθήνα-Βενετία και επιστροφή από Μπολόνια.
Το θεωρείτε ριψοκίνδυνο;;
Καθολου. Για μεγαλυτερη σιγουρια κλεισε ενα πηγαινελα Μιλανο. Αν ακυρωθει ενα σκελος, ακυρωνεται ολο. Σιγα μην ακυρωθει..

Δε θα το απαγορεύσουν αλλά το PCR για την επιστροφή είναι μεγάλος προβληματισμος, πού θα το κάνεις, πόσο θα κοστίσει κλπ
Για Ιταλια δε μιλαμε? Οχι για Βανουατου...κ οι πετρες pcr πουλανε, σιγα..ασε που ως τοτε δεν θα υπαρχει ως προυποθεση.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.954
Οσοι πατε Βενετια και φοβαστε ακυρωσεις, ρωτηστε με.
Πηγα τον Αυγουστο και φοβομασταν ακυρωσεις. Οι οποιες εγιναν στο ενα δρομολογιο για Βιεννη, γιατι το πλανο ηταν Βιεννη, Λουμπλιανα, Βενετια.
Για το πηγαινε: Κλεισαμε εισιτηριο για Μιλανο με 9 ευρω/ατομο να βρισκεται just in case και αλλο ενα για Βενετια με μιλια.
Για επιστροφη : εισιτηριο Βενετια Αθηνα με μιλια και πλοιο Βενετια Πατρα να βρισκεται just in case.
Στο τελος πεταξαμε Αθηνα Βενετια με τα εισιτηρια της Aegean και σκισαμε τα 9ευρα για Μιλανο και κατι ελαχιστα ακυρωτικα του πλοιου.
Παντως το ταξιδι εγινε με ελαχιστες οικονομικες απωλειες. Σχεδον πολιορκηθηκε απο παντου ομως ε? :p
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οσοι πατε Βενετια και φοβαστε ακυρωσεις, ρωτηστε με.
Πηγα τον Αυγουστο και φοβομασταν ακυρωσεις. Οι οποιες εγιναν στο ενα δρομολογιο για Βιεννη, γιατι το πλανο ηταν Βιεννη, Λουμπλιανα, Βενετια.
Για το πηγαινε: Κλεισαμε εισιτηριο για Μιλανο με 9 ευρω/ατομο να βρισκεται just in case και αλλο ενα για Βενετια με μιλια.
Για επιστροφη : εισιτηριο Βενετια Αθηνα με μιλια και πλοιο Βενετια Πατρα να βρισκεται just in case.
Στο τελος πεταξαμε Αθηνα Βενετια με τα εισιτηρια της Aegean και σκισαμε τα 9ευρα για Μιλανο και κατι ελαχιστα ακυρωτικα του πλοιου.
Παντως το ταξιδι εγινε με ελαχιστες οικονομικες απωλειες. Σχεδον πολιορκηθηκε απο παντου ομως ε? :p
Στην επόμενη εξόρμηση κλείσε και ένα αερόστατο να υπάρχει just in case! απορώ που θυμόσουν από ποιο αεροδρόμιο πετάς..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.954
Το οτι ολα αυτα ειχαν κλειστει σε λιγο διαφορετικες ημερομηνιες ωστε να βρεθουν τα φτηνοτερα εισιτηρια και να μην υπαρχουν σοβαρες απωλειες και αρα επρεπε να θυμαμαι και ποια ημερομηνια πεταω για που δεν το υπολογιζεις?
Το οτι σχεδιαστηκαν 4 διαφορετικα ταξιδια με 4 διαφορετικα σεναρια διαμονης για να οριστικοποιηθει τελικα το ενα που το βαζεις?
Ομως το δαμασα το θεριο!
Ετοιμη και για το 2021.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.161
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom