Επιλογη ταξιδιου εκτός Ευρώπης για Αυγουστο?

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Γεια σας! Με μια φιλη μου σκεφτομαστε να παμε ενα υπεραντλαντικο ταξιδι τον φετινο Αυγουστο για αρκετες μερες (απο 13 μεχρι 20, αναλογα το κοστος, την αδεια κλπ). Θελουμε μονο υπερατλαντικο καθως την Ευρωπη την εχουμε δει σχεδον ολη. Εχουμε αποκλεισει τη Νεα Υορκη καθως εχουμε παει οπως και γενικα τις ΗΠΑ και Καναδα, που δε θελει η φιλη μου, μιας και σκοπευει να παει εκει τα επομενα δυο χρονια. Επισης αποκλεισαμε Αυστραλια λογω κοστους και Βορεια Αφρικη γιατι εχουμε ξαναπαει. Επισης Ινδια, καθως δε νιωθω ετοιμη να παω εκει.
Οποτε σαν ηπειροι μας μενουν Αφρικη, Νοτια Αμερικη, Ασια. Εγω θελω παρα πολυ να παω Βραζιλια και Αμαζονιο αλλα δεν ξερω απο αποψη καιρου τι παιζει τον Αυγουστο. Επειδη ειναι αρκετα τα χρηματα, δε θελω να ξοδευτω για κατι που θα ηταν πολυ καλυτερο αλλη εποχη. Πχ αν βρεχει διαρκως η εχει κρυο αυτο με αποθαρρυνει εντελως γιατι τη Βραζιλια την εχω συνδυασει με ηλιολουστο κλιμα και ζεστη. Παρομοιο θεμα εχουμε και με την Κινα, αφου ξερω οτι το καλοκαιρι βραζει ο τοπος και θα δεινοπαθησουμε. Σκεφτομασταν και καποιο τροπικο νησι, αλλα φοβομαστε μην ειναι οι παραλιες υπερεκτιμημενες οπως λενε και το μετανιωσουμε.
Τα γουστα μας ειναι τα εξης. Θελουμε ενα μερος ή μια χωρα που να μπορεις να κανεις εκδρομες και οχι να μεινεις αποκλειστικα σε μια μεγαλουπολη, να εχει νορμαλ κλιμα τον Αυγουστο με την εννοια οτι ο Αυγουστος ειναι απο τους τουριστικους της μηνες, να εχουμε επαφη με φυση και με κατι διαφορετικο απο τα συνηθη μετρο-μουσεια-λεωφοροι. Τελος, θα παμε με γκρουπ απλως θελουμε τουλαχιστον να καταληξουμε σε ηπειρο, γιατι τα προγραμματα του καλοκαιριου δεν εχουν ανακοινωθει ακομη. Οποιος μπορει να προσφερει μια ιδεα θα βοηθησει παρα πολυ!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αφού θα πάτε με γκρουπ κοιτάξτε σε ορισμένα πρακτορεία τα προγράμματα τους(τα περσινά),πάρτε μερικές ιδέες τι προσφέρουν και τι κοστίζουν περίπου και μετά έχετε πιο ξεκάθαρη εικόνα και επιλογές ανάλογα με το budget σας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας! Με μια φιλη μου σκεφτομαστε να παμε ενα υπεραντλαντικο ταξιδι τον φετινο Αυγουστο για αρκετες μερες (απο 13 μεχρι 20, αναλογα το κοστος, την αδεια κλπ). Θελουμε μονο υπερατλαντικο καθως την Ευρωπη την εχουμε δει σχεδον ολη. Εχουμε αποκλεισει τη Νεα Υορκη καθως εχουμε παει οπως και γενικα τις ΗΠΑ και Καναδα, που δε θελει η φιλη μου, μιας και σκοπευει να παει εκει τα επομενα δυο χρονια. Επισης αποκλεισαμε Αυστραλια λογω κοστους και Βορεια Αφρικη γιατι εχουμε ξαναπαει. Επισης Ινδια, καθως δε νιωθω ετοιμη να παω εκει.
Οποτε σαν ηπειροι μας μενουν Αφρικη, Νοτια Αμερικη, Ασια. Εγω θελω παρα πολυ να παω Βραζιλια και Αμαζονιο αλλα δεν ξερω απο αποψη καιρου τι παιζει τον Αυγουστο. Επειδη ειναι αρκετα τα χρηματα, δε θελω να ξοδευτω για κατι που θα ηταν πολυ καλυτερο αλλη εποχη. Πχ αν βρεχει διαρκως η εχει κρυο αυτο με αποθαρρυνει εντελως γιατι τη Βραζιλια την εχω συνδυασει με ηλιολουστο κλιμα και ζεστη. Παρομοιο θεμα εχουμε και με την Κινα, αφου ξερω οτι το καλοκαιρι βραζει ο τοπος και θα δεινοπαθησουμε. Σκεφτομασταν και καποιο τροπικο νησι, αλλα φοβομαστε μην ειναι οι παραλιες υπερεκτιμημενες οπως λενε και το μετανιωσουμε.
Τα γουστα μας ειναι τα εξης. Θελουμε ενα μερος ή μια χωρα που να μπορεις να κανεις εκδρομες και οχι να μεινεις αποκλειστικα σε μια μεγαλουπολη, να εχει νορμαλ κλιμα τον Αυγουστο με την εννοια οτι ο Αυγουστος ειναι απο τους τουριστικους της μηνες, να εχουμε επαφη με φυση και με κατι διαφορετικο απο τα συνηθη μετρο-μουσεια-λεωφοροι. Τελος, θα παμε με γκρουπ απλως θελουμε τουλαχιστον να καταληξουμε σε ηπειρο, γιατι τα προγραμματα του καλοκαιριου δεν εχουν ανακοινωθει ακομη. Οποιος μπορει να προσφερει μια ιδεα θα βοηθησει παρα πολυ!!
Περού δαγξωτό αν το αντέχει η τσέπη σας. Η εντυπωσιακότερη χώρα στον κόσμο κατ' εμέ: φύση, αρχαία, εντελώς εξωτική κουλτούρα, τρομερές εναλλαγές, εκπληκτικό φαγητό. Τα οργανωμένα είναι ακριβά και δικαιολογημένα (κάνοθν 5-6 εσωτερικές πτήσεις και πάνε σε πολύ καλά ξενοδοχεία).
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Περού δαγξωτό αν το αντέχει η τσέπη σας. Η εντυπωσιακότερη χώρα στον κόσμο κατ' εμέ: φύση, αρχαία, εντελώς εξωτική κουλτούρα, τρομερές εναλλαγές, εκπληκτικό φαγητό. Τα οργανωμένα είναι ακριβά και δικαιολογημένα (κάνοθν 5-6 εσωτερικές πτήσεις και πάνε σε πολύ καλά ξενοδοχεία).

Για 7 μέρες προτείνεις Περού;
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Περού δαγξωτό αν το αντέχει η τσέπη σας. Η εντυπωσιακότερη χώρα στον κόσμο κατ' εμέ: φύση, αρχαία, εντελώς εξωτική κουλτούρα, τρομερές εναλλαγές, εκπληκτικό φαγητό. Τα οργανωμένα είναι ακριβά και δικαιολογημένα (κάνοθν 5-6 εσωτερικές πτήσεις και πάνε σε πολύ καλά ξενοδοχεία).
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Το Περου ενδεικνυται για καλοκαιρι? Τι καιρο εχει τοτε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε όχι για 7 μέρες. Είπε 2 με 3 εβδομάδες.
Με μια φιλη μου σκεφτομαστε να παμε ενα υπεραντλαντικο ταξιδι τον φετινο Αυγουστο για αρκετες μερες (απο 13 μεχρι 20, αναλογα το κοστος, την αδεια κλπ)
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Αφού θα πάτε με γκρουπ κοιτάξτε σε ορισμένα πρακτορεία τα προγράμματα τους(τα περσινά),πάρτε μερικές ιδέες τι προσφέρουν και τι κοστίζουν περίπου και μετά έχετε πιο ξεκάθαρη εικόνα και επιλογές ανάλογα με το budget σας.
εχω ζητησει ηδη απο δυο τρια πρακτορεια που εχουμε κατα νου να μου στειλουν το περσινο καλοκαιρινο τους προγραμμα. Το θεμα ειναι οτι θα ηθελα να ξερω και αν ειναι καταλληλοι προορισμοι για καλοκαιρι, γιατι πχ ενα εχει στο προγραμμα του για καλοκαιρι κινα και ντουμπαι, που ειναι απαγορευτικα γ Αυγουστο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Το Περου ενδεικνυται για καλοκαιρι? Τι καιρο εχει τοτε?
Όλους τους καιρούς έχει: στον Αμαζόνιο ζέστη, στα βουνά κρύο, στη Λίμα άνοιξη, στις κοιλάδες απ' όλα μαζί, στην έρημο ζέστη τη μέρα ψόφο το βράδυ. Περού είναι, όλες οι κλιματολογικές ζώνες τουρλού-τουρλού. Τις πολλές βροχές του Οκτώβρη-Φλεβάρη τις γλιτώνετε πάντως, και αυτές είναι που δημιουργούν προβλήματα.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Όλους τους καιρούς έχει: στον Αμαζόνιο ζέστη, στα βουνά κρύο, στη Λίμα άνοιξη, στις κοιλάδες απ' όλα μαζί, στην έρημο ζέστη τη μέρα ψόφο το βράδυ. Περού είναι, όλες οι κλιματολογικές ζώνες τουρλού-τουρλού. Τις πολλές βροχές του Οκτώβρη-Φλεβάρη τις γλιτώνετε πάντως, και αυτές είναι που δημιουργούν προβλήματα.
καταλαβα! Ευχαριστω για τις πληροφοριες...Εσυ θα συνδυαζες Περου με κατι αλλο για αυτες τις μερες (13-16 μερες πχ) ή το Περου αρκει αν θες αρκετες εναλλαγες?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Να κάνω με τη σειρά μου μία επισήμανση και δύο ερωτήσεις:
-Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός, καθώς "υπερατλαντικό" θεωρείται το ταξίδι όταν περνάς τον Ατλαντικό, δηλαδή πηγαίνεις στην Αμερική
-Στο περίπου μπορείς να μας πεις budget ανά άτομο?
-Θα το αποκλείατε τελείως να πάτε εκτός οργανωμένου?
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Να κάνω με τη σειρά μου μία επισήμανση και δύο ερωτήσεις:
-Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός, καθώς "υπερατλαντικό" θεωρείται το ταξίδι όταν περνάς τον Ατλαντικό, δηλαδή πηγαίνεις στην Αμερική
-Στο περίπου μπορείς να μας πεις budget ανά άτομο?
-Θα το αποκλείατε τελείως να πάτε εκτός οργανωμένου?
1) σωστη η επισημανση, θα το αλλαξω , απλως δεν ξερω τι ορο να βαλω
2) ανα ατομο ταβανι 3600 (και πολυ βαρια και με καημο ως 3800) με μεσα τα παντα ομως (φορους, που συνηθως δεν αναγραφονται στην τιμη του γκρουπ, εξοδα εκει, τα παντα ολα). Οποτε οπως ειναι αντιληπτο, προορισμοι οπως Παταγονια, Αυστραλια κλπ αποκλειονται, με βαση το κοστολογιο που βγαζουν τα γραφεια.
3) Ναι, καθως δεν εχω σχεδον καθολου χρονο να αναζητησω παρα πολλες πληροφοριες, να κλεισω εισιτηρια κλπ και για ψυχολογικους λογους ασφαλειας επισης θα ηθελα μονο οργανωμενα.

Νεπαλ ή Σρι Λανκα ενδεικνυνται για καλοκαιρι? Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο ατομα που εχουν παει τοτε , για να ειμαι σιγουρη σχετικα, διοτι τα γκρουπ πολλες φορες σου κρυβουν βασικα πραγματα και ειλικρινα μαζευω πολυ καιρο χρηματα για το ταξιδι...
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Εγώ θα πρότεινα Περού και γενικότερα λατινική Αμερική, αλλά εάν πάς με οργανωμένο μόνο το ποσό της εκδρομής υπερκαλύπτει το budget σου.
Επίσης η Κούβα είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Για πιο οικονομικά δες για ΝΑ Ασία (Ταϋλάνδη, Βιετνάμ κλπ.) εκεί όμως μπορείς να πας και incognito κάποια στιγμή στο μέλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom