ΗΠΑ Επιπλέον προορισμός/εκδρομή από Νέα Υόρκη

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ερώτηση, σε ταξίδι Νέα Υόρκη 10 περίπου ημερών, ποιον επιπλέον προορισμό θα προτείνατε? Καθώς δεν βρίσκεσαι Αμερική κάθε μέρα... Ευχαριστώ την παρέα προκαταβολικά!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ερώτηση, σε ταξίδι Νέα Υόρκη 10 περίπου ημερών, ποιον επιπλέον προορισμό θα προτείνατε? Καθώς δεν βρίσκεσαι Αμερική κάθε μέρα... Ευχαριστώ την παρέα προκαταβολικά!
Καταρρακτες νιαγαρα
Βοστόνη
Ουάσινγκτον
Φιλαδέλφεια
Ατλαντικ σιτι
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.532
Ερώτηση, σε ταξίδι Νέα Υόρκη 10 περίπου ημερών, ποιον επιπλέον προορισμό θα προτείνατε? Καθώς δεν βρίσκεσαι Αμερική κάθε μέρα... Ευχαριστώ την παρέα προκαταβολικά!
Η απάντηση είναι πολύ σχετική καθώς ο καθένας έχει διαφορετικές επιθυμίες. Χωρίς να έχω πάει ακόμα παντού, θα πρότεινα ένα διήμερο στο Λας Βέγκας (Απλά για να πάρεις μια ιδέα για το τι περίπου είναι ), με διάθεση της μιας μέρας στο Grand Canyon. Αν θες σχετικα πιο κοντινά κάτι Washington DC, Boston ίσως και Μαϊάμι - Φλόριντα γενικά. Άλλες επιλογές που πάντα υπάρχουν στο τραπέζι: Σικάγο (εννοείται;) ), Φιλυ, Σαν Αντόνιο..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οταν πάμε κάπου μακριά (πετυχαίνοντάς το με οικονομική δυσκολία συνήθως) προσπαθούμε να δούμε ό,σο περισσότερα μπορούμε. Η εμπειρία μου μέχρι τώρα λέει το αντίθετο όμως. Πλέον προτιμώ να πάω κάπου και να το ευχαριστηθώ, να "κλείσω" με αυτό τον προορισμό. Για Νέα Υόρκη λοιπόν νομίζω ότι σε 10 μέρες θα "χορτάσεις" την πόλη και θα την ευχαριστηθείς. Το πολύ-πολύ να βάλεις μιά μονοήμερη, ή Atlantic City που μοιάζει λίγο με Las Vegas στα ξενοδοχεία του, είτε Washington. Τα έχω κάνει και τα δύο σε μονοήμερη και νομίζω ότι παίρνεις μιά καλή "μυρωδιά" ιδίως απο Atlantic city
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ερώτηση, σε ταξίδι Νέα Υόρκη 10 περίπου ημερών, ποιον επιπλέον προορισμό θα προτείνατε? Καθώς δεν βρίσκεσαι Αμερική κάθε μέρα... Ευχαριστώ την παρέα προκαταβολικά!
Νομίζω κλασικός συνδυασμός είναι οι καταρράκτες του Νιαγάρα. Πέρα από τους καταρράκτες, θα σου πρότεινα με τη σειρά:
Ουάσιγκτον
Φιλαδέλφεια
Βοστώνη

Η Ουάσιγκτον έχει πολλά αξιόλογα μουσεία. Αν δεν σε συγκινούν, λάβε την υπόψην απλά ως μονοήμερη. Αν σου αρέσουν τα μουσεία, άσε την, είναι από μόνη της ένας προορισμός.
Τόσο η Φιλαδέλφεια και η Βοστώνη είναι ιστορικές πόλεις της χώρας. Θα σου πρότεινα κάποια τέτοια κοντινή εκδρομή και όχι να πάρεις αεροπλάνο για μακριά.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Ερώτηση, σε ταξίδι Νέα Υόρκη 10 περίπου ημερών, ποιον επιπλέον προορισμό θα προτείνατε? Καθώς δεν βρίσκεσαι Αμερική κάθε μέρα... Ευχαριστώ την παρέα προκαταβολικά!
και εμείς για 11 διανυκτερεύσεις θα πάμε ..... μετά από πολλά συμβούλια και συμβουλες από αυτους που επέλεξαν να κάνουν μονοήμερες.... αποφασίσαμε να μην πάμε πουθενά αλλού παρά μόνο Νέα Υορκη.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Είναι τόσο μεγάλη η Νέα Υόρκη που θέλει 1 χρόνο για να την δεις , οι 10 μέρες δεν φτάνουν με τίποτα , ακόμα εαν δεν έχεις άνθρωπο να σου πει τα κατατόπια χάθηκες , τώρα για το που θα πας :

1. Καταράκτες του Νιαγάρα ( πάρε τροφή να ταίσεις τα σκιουράκια που είναι γεμάτο ) .
2. Αν παίζει συναυλία της Jennifer Lopez στο Las Vegas ( αν πάτε άντρες αυτό το θέαμα είναι must ) .
3. Σίγουρα να πάτε Empire State Building .
4. Βόλτα στην Fifth Avenue για να δείτε τι γίνεται ( ουρές για να ψωνίσουν ) , το χρήμα ρέει .

Φαντάσου πως έχω πάει 3 φορές ( από 10 μέρες την κάθε φορά ) , έχουμε φίλους που μένουν 10 χρόνια και δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα σπουδαίο , βέβαια δεν είναι και ΤΟ όνειρο η Νέα Υόρκη , εντάξει υπάρχουν ομορφότερα μέρη στον κόσμο :cool:
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το Las Vegas με την Νέα Υόρκη.
Υπάρχουν τόσες πολλές άλλες πόλεις πολύ κοντινότερες που δεν αξίζει για 2 μέρες να πας στην άλλη άκρη του κόσμου.Είναι ξεχωριστό ταξίδι το Las Vegas και συνδυάζεται με άλλες πόλεις όπως San Fransisco, Los Angeles,Grand Canyon
Με όλο το σεβασμό, τουλάχιστον εμείς έτσι το έχουμε υπολογίσει και σκεφτόμαστε να επισκεπτόμαστε σχετικά κοντινές περιοχές.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
εμεις θέλαμε κατι τελείως διαφορετικό και το συνδιασαμε με Καραϊβική (Τζαμάικα) που βρίσκαμε φτηνές πτησεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και για μένα 5-6 μέρες στη Νέα Υόρκη είναι υπεραρκετες. Θα έβαζα μέσα για τις υπόλοιπες 4 ένα σαν Φρανσίσκο η κάτι από Καραϊβικη μη σου πω ένα Μέξικο Σίτυ για μια πραγματικά εντυπωσιακη μεγαλουπολη που κάνει τη Νέα Υόρκη να ντρέπεται που θεωρεί τον εαυτό της προορισμό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αν έχετε δεκα γεμάτες και με δεδομένο οτι αξίζει να αφιερωσετε χρόνο στα ψώνια, θα πρότεινα να λειψετε βαριά δύο μέρες από το Μεγάλο Μήλο. Για μένα για διήμερο ιδανικός προορισμός Βοστόνη. Πανέμορφη και έδρα των Χάρβαρντ και μιτ. Για ημερήσια προτείνω Φιλαδέλφεια. LA και Grand Canyon και Las Vegas ειναι παρα μα πάρα πολύ μακριά.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ εννια μέρες είχα μείνει πάντως και υπήρχαν κι αλλά πράγματα που ήθελα να δω και δεν τα είδα :p Ίσως να εκανες μια μονοήμερη στην κοντινή Ουάσινγκτον ή Βοστώνη. Αλλά μην κόψεις πολλες μέρες από την Νέα Υόρκη, κριμα είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom