Επισκεψη στα Μετεωρα

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
χαιρεται ..
Ηρθε η ωρα να ζητησω τη βοηθεια σας για ενα ταξιδακι που ετοιμαζω
24,25 και 26 Αυγουστου.
Ο σκοπος του ταξιδιου ειναι επισκεψη στα μοναστηρια των Μετεωρων
μαζι με 2 φιλους Ισπανους που θελουν πολυ να πανε ...
Εφετος κατι η μητερα κατι οι φιλοι εχουν βαλθει να με κανουν να αγιασω !!!
Η αρχικη μου σκεψη ειναι
Νωρις την πρωτη μερα ξεκιναμε απο Γυθειο και απο Αθηνα περιφερειακα φθανουμε Τρικαλα ή Καλαμπακα ,ταξιδευωντας χαλαρα και με στασεις - Διανυκτερευση στη Καλαμπακα
2 ημερα επισκεψη μοναστηριων ,οσα προλαβουμε
3 ημερα επιστροφη απο Ριο - Αντιριο

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης
Ποση ωρα ειναι το Τρικαλα - Αντιριο και πως ειναι ο δρομος ;
Την δευτερη διανυκτερευση που βολευει και που αξιζει να την κανουμε ;
Υπόψιν οτι οι φιλοι μου ξερουν την Ελλαδα καλιτερα και απο μενα ,οποτε Δελφους ,Ολυμπια κτλ ηδη τα γνωριζουν ..
Μονο τα Μετεωρα τους εχουν ξεφυγει...
Ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων ...Θεσσαλια και Στερεα μου ειναι σχεδον αγνωστα ....και για αυτο θελω γνωμες ....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
ΚΙΚΙ έχω συνδυάσει τη συγκεκριμένη εκδρομή άλλοτε με λίμνη Πλαστήρα και άλλοτε με Ελάτη-Περτούλι. Η λίμνη Πλαστήρα είναι όμοεφη όλες τις εποχές, επομένως μιας και θα πάτε καλοκαίρι θα σου πρότεινα να κάνετε τη μία διανυκτέρευση σε κάποιο χωριό της λίμνης.
Δυστυχώς για το δρόμο Τρίκαλα-Αντίρριο δε γνωρίζω, μιας και πάω από Αθήνα...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Απο Λαμία για Καλαμπάκα (μέσω Δομοκού και Καρδιτσας που ειναι ομορφη διαδρομη) εχουν γίνει και συνεχίζονται σε πολλά σημεία κάποια έργα.. Αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι ότι έχουν εγκατασταθεί σε πάρα πολλά σημεία ραντάρ (αν και τα περισσοτερα όταν ειχα περασει τελευταια φορα δεν ειχαν συνδεθει με ρευμα). Σε κάθε περίπτωση, δεν ειναι εθνική οδός, αλλα τον έχουν διαπλατύνει σε πολλά σημεία το δρομο ώστε να θέλεις να το πατήσεις το γκάζι λίγο παραπάνω... Προσοχή :)
Αν πατε απο εθνικη και προχωρήσετε για Τρίκαλα από Λαρισα είναι καμμια 90ρια χιλιομετρα παραπάνω, που αν και τα διανύεις γρηγοροτερα, δεν προσφερουν ουσιαστικα σε οικονομια χρονου τίποτα...
Αρκετά όμορφα για διανυκτέρευση είναι και το Καστράκι αντί της Καλαμπάκας...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνω οτι το Καστρακι ειναι πιο ομορφο (η εν πασει περιπτωσει λιγοτερο κιτς) απο την Καλαμπακα. Στην επιστροφη προτεινω διανυκτερευση καπου στην ορεινη Ναυπακτια και καφε στο λιμανακι της Ναυπακτου λιγο πριν το Αντιριο
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ο δρομος απο Αντίριο-Λαμια μεσω Μπράλου, ειναι ...αργος...σε κανα 2ωρο+ εισαι Λαμία θελει ομως προσοχη πολυ, αλλά μονόδρομος αν δεν θες να πας απο Αθήνα. Εξω απο το Μοναστηράκι (μετα την Ναύπακτο) που εχει ευθεια, σε κανουν τσακωτο οι αστυνομικοι, για ταχυτητα και παράνομες προσπεράσεις, οποτε προσοχη. Εχει στροφές, με πολλες νταλίκες απο Πάτρα, παντα προσοχη στις προσπεράσεις . Στην ανάβαση απο Αμφισσα (περνάς εξω απο την Γραβιά, εκτος κι αν θες να δεις το Χάνι) για Μπράλο παλι εχει αποτομες στροφές και μερικες κλειστες. ολη η διαδρομή παντως εχει ενδιαφερον μιας και μια εχεις την θαλασσα σου δεξια, και μια εισαι στο βουνο και στα ελατα. Μετα την Λαμία βγαίνεις για Δομοκο (δρόμος με αναποδες κλισεις σε ορισμενες στροφες) και κατηφορίζεις για τον κάμπο του δομοκου και μπαινεις Θεσσαλία, και κατευθυνεσαι για Τρίκαλα. Για διαμονη δεν γνωρίζω, αλλα και η Καλαμπάκα εχει ωραια καινουργια ή νεο-ανακαινισμενα ξενοδοχεια. Εχει και καμπινγκ, αν το προτιματε. Θα σου πρότεινα να κατεβειτε Τρικαλα, που εχει και νυχτερινη ζωη και κοσμο αρκετο να πειτε κανα ποτακι στην παραλία... (νομιζω ετσι την λενε οι ντοπιοι την περιοχη διπλα απο το ποταμι).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις πληροφοριες ...
Αρχιζω να καταστρωνω σχεδιο .....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Η διαδρομή γύθειο -καλαμπάκα μέσω ναυπάκτου είναι περίπου 610χλχ
μέσω κορίνθου ελευσίνας αττική οδος Ε.Ο αθηνών λαμίας είναι περίπου 20 χλμ λιγότερα
η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις την διαδρομή μέσω αθήνας και όχι μέσω ναυπάκτου και μπράλου
εχω κάνει τις διαδρομές αυτές ούκ ολίγες φορές και τα πράγματα είναι όπως τα λέει και η varsa ( δρόμοι σχετικά στενοί με αρκετές στροφές με πολύ αστυνόμευση που όσο καλό αυτοκίνητο και αν έχετε και θα θέλετε να πάτε γρήγορα θα βρίσκετε μπροστά σας φορτηγά νταλίκες απο πάτρα ειδικά στο κομμάτι απο αντίριο εώς κόμβος μπράλου, .
Στρουμφάκια με radar θα υπάρχουν διάσπαρτα παντού αν και 24-26 που πάτε εσείς οι περισσότεροι λείπουν με άδειες.
μέσω αθήνας και λιγότερα χλμ είναι και σε εθνική οδο .
για διαμονή καλάμπάκα είναι καλά θα βρείτε καλά ξενοδοχεία .
στην πλατεία καλαμπάκας ε΄χει ενα φοβερο ζαχαροπλαστείο με τέλεια γλυκά
φτιάχνουν και ένα τοπικο γλυκο ( δεν θυμάμαι το όνομα όμως )
μην φάτε στις ταβέρνες στο καστράκι είναι άθλιες σχεδόν όλες ( πολλοί τουριστικές κια ακριβές )
στο παρίσι του κάμπου να πάτε για καφέ η ποτάκι βράδυ είναι καλά
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ευχαριστω πολυ Χρηστο ....πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου ..
Το γλυκο λες να ειναι ο χαλβας σαπουνε ,που θεωρειται η σπεσιαλιτε του τοπου ;
βλεπεις απο διαδρομες δεν κατεχω γρι ,απο γλυκά ομως :lol:

Ελεγα να παμε απο αθηνα - Λαμια κτλ και να επιστρεφαμε απο Μπραλο-
Ναυπακτο - Αντιριο (οι φιλοι μου θα ηθελαν να δουν τη γεφυρα )και μετα Πυργο - Καλαματα (εδω θα μπει και 3 διανυκτερευση ) και τελος Γυθειο ....
Απο Πατρα εως Γυθειο τη διαδρομη τη ξερω ,το κομματι Λαμια -Ναυπακτος μου ειναι τελειως αγνωστο ...Χαλια μου ακουγεται οπως μου το περιγραφετε αλλά σε 2 ωριτσες θα τελειωσει οπως καταλαβα .
Πως σου φαινεται ετσι οπως στα περιεγραψα ;
περιμενω γνωμη .....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το γλυκό που αναφέρει ο Χρήστος λέγεται σπάτουλα και έχει από κάτω ένα είδος παντεσπάνι με σιρόπι, από πάνω του κρέμα και ακόμα πιο πάνω σαντιγί. :)

Ο χαλβάς σαπουνέ που λέει η Κική είναι προφανώς ο γνωστός χαλβάς Φαρσάλων.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ευχαριστω πολυ Χρηστο ....πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου ..
Το γλυκο λες να ειναι ο χαλβας σαπουνε ,που θεωρειται η σπεσιαλιτε του τοπου ;
βλεπεις απο διαδρομες δεν κατεχω γρι ,απο γλυκά ομως :lol:

Ελεγα να παμε απο αθηνα - Λαμια κτλ και να επιστρεφαμε απο Μπραλο-
Ναυπακτο - Αντιριο (οι φιλοι μου θα ηθελαν να δουν τη γεφυρα )και μετα Πυργο - Καλαματα (εδω θα μπει και 3 διανυκτερευση ) και τελος Γυθειο ....
Απο Πατρα εως Γυθειο τη διαδρομη τη ξερω ,το κομματι Λαμια -Ναυπακτος μου ειναι τελειως αγνωστο ...Χαλια μου ακουγεται οπως μου το περιγραφετε αλλά σε 2 ωριτσες θα τελειωσει οπως καταλαβα .
Πως σου φαινεται ετσι οπως στα περιεγραψα ;
περιμενω γνωμη .....
κοιταξε ΚΙΚΙ, απαραδεκτος δεν ειναι ο δρόμος, υπάρχουν πολυ χειροτεροι...κουραστικος ομως ειναι. Αλλα αν προσέχεις λιγο και δεν κανεις προσπεράσεις εκει που δεν πρέπει, να εχεις υπομονη δηλ. και με μια σταση Ερατεινη για βουτιά και φρεσκο ψαράκι να χαλαρωσετε κιολας, θα φτάσετε μια χαρα στον προορισμο σας. Θα σας αρεσει η διαδρομή, θα το δεις. Βεβαια, οι φιλοι σου ισως θελουν να δουν τους Δελφους, που ειναι σχεδον στον δρόμο σου, εξω απο την Ιτέα, εκτος κι αν τους εχουν δει ηδη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευχαριστω πολυ Χρηστο ....πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου ..
Το γλυκο λες να ειναι ο χαλβας σαπουνε ,που θεωρειται η σπεσιαλιτε του τοπου ;
βλεπεις απο διαδρομες δεν κατεχω γρι ,απο γλυκά ομως :lol:

Ελεγα να παμε απο αθηνα - Λαμια κτλ και να επιστρεφαμε απο Μπραλο-
Ναυπακτο - Αντιριο (οι φιλοι μου θα ηθελαν να δουν τη γεφυρα )και μετα Πυργο - Καλαματα (εδω θα μπει και 3 διανυκτερευση ) και τελος Γυθειο ....
Απο Πατρα εως Γυθειο τη διαδρομη τη ξερω ,το κομματι Λαμια -Ναυπακτος μου ειναι τελειως αγνωστο ...Χαλια μου ακουγεται οπως μου το περιγραφετε αλλά σε 2 ωριτσες θα τελειωσει οπως καταλαβα .
Πως σου φαινεται ετσι οπως στα περιεγραψα ;
περιμενω γνωμη .....
την θεωρώ πιο λογική επιλογή
μπορείτε να πάτε μέσο ( αθήνας ) αδιάφορη διαδρομή αλλά γρήγορη κια επιστρέψτε απο μπράλο -νάυπακτο αντίριο
κάνετε και τις βουτιές σας στην ερατεινή , γλύφα , σεργούλα ,τρώτε τα ψαράκια σας εκεί πού λέει η varsa η στο μοναστηράκι και αν θα κάνετε και τρίτη διανυκτέρευση τότε θα γυρίσετε και ξεκούραστοι εντελώς ...
η διαδρομή από νάυπακτο είναι απίστευτα γραφική και με καλό αμάξι θα είναι παιχνιδάκι μην σε προβληματίζει δεν είναι κακός και ειδικά καθημερινή και τέλος αυγούστου που θα περνάτε δεν θα βρέιτε και ιδιαίτερη κίνηση
σύν το ότι διασχίζεις ωραιά χωριά τον παρνασσό με τα έλατα ( θα΄χει μια δροσιά εκει )
και καταλήγεις σε παραθαλλάσια χωριά

anny έχεις δίκιο ...σπάτουλα λέγετε το γλυκο και είναι άπαιχτο
ο χαλβας φαρσαλων είναι επίσης ωραίος κια συνήθως τον αγοράζω στα κιόσκια πάνω στόν κεντρικό δρόμο στις στροφές του δομοκού έξω από το εκκλησάκι της αγιας αικατερίνης ? μάλλον τη λέω σωστά
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βαρσαμια και Χρηστο , ευχαριστω πολυ ...:)
Τωρα εχω ξεκαθαρη εικονα τι γινεται με τις διαδρομες ...
να εισαστε καλα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom