ΗΠΑ Επιτελους new york city!

Billarosa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
11
Ονειρο ζωης ενα ταξιδι στη νεα υορκη πραγματοποιηθηκε και ολοκληρωθηκε πριν απο μερικες μερες. Παρεα με τρεις φιλους κλεισαμε εισητηρια τον ιουνιο(3 μερες πριν τα capital control) για τελη σεπτεμβρη. Μεναμε στο σπιτι του πατερα του ενος ο οποιος εργαζεται εκει σε ενα σπιτι στα προαστια σε αποσταση μιας ωρας απο το manhattan.
Σαν προγραμμα ειχαμε να δουμε ολα τα τουριστικα μερη μεσα στις πρωτες 5-6 μερες ετσι ωστε οι επομενες 6 να απολαυσουμε τους ρυθμους και το βραδυ της πολης. Οπως καταλαβαινετε οι πρωτες μερες κυλησαν με απειρο περπατημα(13-18km τη μερα),ουρανοξυστες,γεφυρες κτλ.
Διευθυνσεις δυστυχως απο εςτιατορια και μπαρ δεν εχω κρατησει αλλα μονο με το ονομα θα τα βρειτε ευκολα. Η εφαρμογη που βοηθησε παρα πολυ ηταν το yelp μιας και οι περισσοτεροι γραφουν αξιολογησεις οποτε μπορειτε να την εμπιστευεστε. Εμενα τουλαχιστον δεν με προδωσε.
Το ταξιδι ξεκινησε με το a321 της lufthansa το οποιο μας πηγε φρανκφουρτη για να μας αναλαβει μετα απο 2 ωρες αναμονης το γιγαντιαιο a380. Πραγματικα καταπληκτικο αεροπλανο και αθορυβο. Μετα απο ενα ησυχο ταξιδι 7:30 ωρων προσγειωθηκαμε στο jfk οπου μια απιστευτη ουρα για την σφραγιδα στο διαβατηριο μας περιμενε. Μετα απο 4+ ατελειωτες ωρες βγαινουμε επιτελους απο το αεροδρομιο και χωρις να περασουμε απο manhattan πηγαινοντας προς το σπιτι σταματαμε για φαγητο στο cheesecake factory . Ο καλυτερος τροπος για να ξεκινησει το ταξιδι με burger, λεμοναδα και cheesecake. Το tip υποχρεωτικο και διαλεγεις μεταξυ 10,15 και 20%. Τελος της μερας με υπνο νωρις μιας και την επομενη εχει κανονιστει επισκεψη στο woodberry common outlet για τα απαραιτητα ψωνια.
 

Billarosa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
11
Ημερα δευτερη και φυγαμε για ψωνια στο woodbury common. Μεσα απο αυτο το σαιτ οπως και απο το zacharos.blogspot μαζεψα αρκετα tips που κανανε το ταξιδι μου πιο ευκολο και οφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω. Τετοιο tip ηταν το να εχεις μαζι σου μια μεγαλη βαλιτσα για να βαζεις τα ψωνια. Σωτηριο.
Πρωι πρωι πεμπτης ημασταν εκει και το εμπορικο μεχρι τις 11 περιπου ηταν αδειο. Παντου κυκλοφορουσαμε μονοι. Απολαυση. Αν και δεν πηγαμε σε περιοδο εκπτωσεων βρηκαμε αρκετες προσφορες αν και στο manhattan τελικα βρηκαμε καλυτερες(macys,broadway street,century 21). Σιγουρα παντως αξιζει την επισκεψη και τη μια μερα που σου τρωει.
Αφου τελειωσαμε με τα ψωνια επιστροφη στο σπιτι για ξεκουραση και μαζεμα δυναμεων για την επομενη(πρωτη) μερα στο manhattan.
Ημερα τριτη λοιπον και αφου περνουμε το τρενο κατεβαινουμε grand central. Πρωτο σοκ. Το εχεις δει σε ταινιες και σε φωτογραφιες αλλα μονο αν το δεις με τα ματια σου μπορεις να καταλαβεις το μεγεθος και τη μεγαλοπρεπεια του. Δυναμεις ασφαλειας παντου ακομα και marines. Αφου βγαζουμε τις φωτογραφιες μας περνουμε το μετρο για το financial district. Το προγρμμα ηταν να ξεκινησουμε απο κατω προς τα πανω οποτε πρωτη σταση η wall street.
Πλεον ειμαστε αναμεσα απο τεραστια και πανεμορφα κτιρια. Μοντερνα και πιο κλασσικα. Περιφερομαστε στους δρομους με το κεφαλι μονιμα ψηλα. Αφου βλεπουμε τη wall street και τρωμε wendys(μονο και μονο επειδη τα βρηκαμε) παμε στο σημειο που ηταν οι διδυμοι πυργοι και τωρα υπαρχουν δυο λιμνες μνημειο για τις ζωες που χαθηκαν. Και μονο που βρισκεσαι εκει και αναλογιζεσαι τι εγινε πριν απο 14 χρονια προκαλει ανατριχιλα.
Στη συνεχεια αποφασιζουμε να ανεβουμε στο one world center που πραγματικα ηταν απο τις καλυτερες εμπειριες που εχω βιωσει. Δεν θα μπω σε λεπτομερειες για να μην χαλασω την εκπληξη σε οποιον θα παει και μην μπειτε να το ψαξετε γιατι πραγματικα αξιζει να το δειτε για πρωτη φορα. Εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια για να σε αφησουν με το στομα ανοικτο πριν καν δεις τη θεα. Και η θεα πραγματικα ηταν εξωπραγματικη. 103 οροφους ψηλα και ολη η νεα υορκη στα ποδια σου. Καθαρος ουρανος και δεν προλαβαινεις να επεξεργαστεις εικονες. Μια πραγματικα πολυ δυνατη εμπειρια. Αφου με τα χιλια ζορια ξεκολλαμε απο τα τζαμια κατευθυνομαστε προς little italy αφου περναμε και απο chinatown(προσωπικα μου ηταν τελειως αδιαφορη) για να δοκιμασουμε την famous lombardis pizza. Το μερος πολυ ωραιο και η ζυμη ισως η καλυτερη που εχω φαει ως τωρα. Σιγουρα αξιζει τη δοκιμη. Με μερικες βολτες ακομα στη γειτονια εφτασε στο τελος της η πρωτη μερα σε αυτη την καταπληκτικη πολη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
στο one world center που πραγματικα ηταν απο τις καλυτερες εμπειριες που εχω βιωσει
καλως ήρθες! αν θες δώσε μια περιγραφή γιατί μάλλον για τους περισσότερους είναι κάτι νέο που δεν έχουμε δει ακόμα, αλλά ελπίζουμε στο μέλλον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom