Βραζιλία Επιχείρηση Vasco da Gama...ta...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Tα ταμπούρλα κτύπαγαν σα δαιμονισμένα… οι μαύρες σκλάβες λίκνιζαν με χάρη τα θεία οπίσθιά τους και οι Πορτογάλοι επίσκοποι αποχωρούσαν με αλαζονεία αργά αργά από τον τόπο της εκτέλεσης… Εγώ δεμένος σε ένα στύλο στην καρδιά του Pelourinho εκλιπαρούσα για βοήθεια που δεν έρχονταν από πουθενά… αυτό ήταν λοιπόν, ο έκλυτος βίος μου θα τελείωνε χιλιάδες μίλια μακριά από το σπίτι μου στο μακρινό Salvador de Bahia… ούρλιαξα για μια ακόμη φορά προσπαθώντας να αποφύγω το τεράστιο σπαθί που κατέβαζε με δύναμη στο κεφάλι μου ο νέγρος δήμιος αλλά εις μάτην… έχε γειά μάταιε κόσμε…

-Σύντροφε πρέπει να σηκωθείς, η ώρα πήγε εφτά και πρέπει να προλάβουμε τις παπάγιες στο πρωινό… θα τις φάνε όλες αυτοί οι ακατανόμαστοι οι Ιταλοί… σήκω επιτέλους… δεν θα μείνει παπάγια για παπάγια!!

Ώστε όνειρο ήταν λοιπόν? Δεν ήμουν καταδικασμένος σε θάνατο για έκλυτο βίο από τους Πορτογάλους παπάδες? Θα ξαναέτρωγα τις υπέροχες παπάγιες στο πρωινό, θα ξαναζούσα βραδιές διονυσιακής έκστασης σαν την χθεσινοβραδινή, θα κολυμπούσα ξανά στις ατελείωτες παραλίες της Bahia? Ναι ήμουν ελεύθερος και ωραίος… το Salvador μου χαμογελούσε…

Τα πάντα είχαν ξεκινήσει περίπου πέντε μήνες πριν… Τις ευκαιρίες στη ζωή, πόσο μάλλον τις ταξιδιωτικές, πρέπει να τις αρπάζεις χωρίς δεύτερη σκέψη… όταν λοιπόν είδα εκείνο το Sao Paolo 525? στο site της Iberia πάτησα χωρίς τύψεις το δεξί κλικ στο αγαπημένο μου mouse… Χωρίς πολλές κουβέντες, δημοκρατικότατα, ανακοίνωσα στην παρέα, που έψαχνε κάτι το ψαγμένο για φέτος, ότι οι καλοκαιρινές μας διακοπές θα ελάμβαναν χώρα στην εξωτική Βραζιλία… η ανακοίνωση έγινε δεκτή με αλαλαγμούς χαράς και οι ετοιμασίες της επιχείρησης Vasco da Gama…ta, προς τιμήν της αγαπημένης μου Βραζιλιάνικης ποδοσφαιρικής ομάδος, που τα τελευταία χρόνια έχει πατώσει, άρχισαν…

Στόχος μας ήταν να ξεφύγουμε από τα καθιερωμένα , να διευρύνουμε τους ορίζοντές μας και να κινηθούμε μακριά από τα τετριμμένα… η μυθική Bahia και το θαλασσοδαρμένο Pernambuco μας καλούσαν… αλλά επειδή Βραζιλία χωρίς Ρίο σκορδαλιά χωρίς σκόρδο βάλαμε και μια πρέζα Ρίο για να δέσει το γλυκό… οι αποστάσεις όμως τεράστιες και το αεροπλάνο μονόδρομος… εκεί άρχιζαν και τα προβλήματα…οι τιμές της ΤΑΜ και της GOL, βασικών αεροπορικών εταιριών της Βραζιλίας, για το εσωτερικό της χώρας ήταν φωτιά και λάβρα… μοιραία λοιπόν κινηθήκαμε σε πιο ψαγμένα μονοπάτια…λύση το internet και η Easyjet της Βραζιλίας η WebJet… Τρείς πτήσεις από δύο έως τρεις ώρες η κάθε μία και το κοντέρ έγραψε 350?, αν σε αυτά προσθέσεις και τα εξωπραγματικά 525? της υπερατλαντικής το σύνολο αγγίζει τα 875?, ποσό ελάχιστο για τις αποστάσεις και αστείο συγκρινόμενο με τις αντίστοιχες περσινές… το ίδιο ταξίδι πέρσι στοίχιζε 1550?…

Σα βγεις στο πηγαιμό για το Βενιζέλος είναι μακρύς ο δρόμος σου… γεμάτος περιπέτειες , γεμάτος γνώσεις… το μετρό ως γνωστόν δεν δουλεύει, αλλά δουλεύει (?) ο προαστιακός… με ένα δρομολόγιο την ώρα από τον Σταθμό Λαρίσης και μετεπιβίβαση στα Άνω Λιόσια (!!) σου προσφέρει ατελείωτες συγκινήσεις… θα φύγει στην ώρα του, από ποια πλατφόρμα θα φύγει, που θα γίνει η μετεπιβίβαση, ποιο τρένο πρέπει να πάρεις από τα Άνω Λιόσια, η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα?? Ευτυχώς όμως οι δεήσεις μας για ούριο άνεμο στα πανιά μας στο Θεό του Προαστιακού έπιασαν τελικά τόπο και βρεθήκαμε on time στο υπερhub του Ελ.Βενιζελ. Το check in είχε γίνει on line από το σπίτι νωρίτερα το πρωί κι έτσι χωρίς χρονοτριβή πήραμε την άγουσα για τα έγκατα του υπερhub μια που φυσούνα για την Iberia δεν προβλέπετε… χαλεποί οι καιροί , η κρίση φαίνεται πως άγγιξε για τα καλά και την λαοφιλή Iberia… Το ταξίδι μας άρχιζε με τους καλύτερους οιωνούς μια που το κατάμεστο 319 της Iberia απογειώθηκε στον Αττικό ουρανό χωρίς λεπτό καθυστέρησης… Με μια εμπνευσμένη κίνηση όταν έκλεισα τα εισιτήρια διάλεξα να ταξιδέψω στη Μαδρίτη με την μεσημεριανή πτήση και όχι με την απογευματινή που έδινε κανονικά το connection… τι κερδίσαμε με αυτό? Μια υπέροχη βόλτα στην αγαπημένη Μαδρίτη και ένα λουκούλιο γεύμα στην Plaza Santa Anna… οι διατροφικοί εφιάλτες που σερβίρουν για φαγητό κατά την διάρκεια των πτήσεων έχουν πάψει από καιρό να με απασχολούν… ένα ποτήρι κρασί , λίγο νερό και τέλος…

Το τεράστιο Airbus 343 (ΕC-GHZ) της Iberia μας χαμογελούσε παρκαρισμένο στην G48 του ultra modern Terminal 4 του Barajas… είχε γεννηθεί αρχές του 2000 και αυτό με έκανε να ελπίζω ότι θα ήταν σε σχεδόν άριστη κατάσταση… πόσο έξω έπεσα… η Iberia δικαίωσε και τον πιο φανατικό κατήγορό της… είναι πραγματικά απορίας άξιο πως ένα υπέροχο αεροπλάνο εννέα ετών παρουσίαζε τέτοια χάλια… βρώμικο, με ξεχαρβαλωμένα καθίσματα και seat pitch για πυγμαίους… το ΙFE περιορίζονταν σε κεντρικές οθόνες που προέβαλαν χιλιοπαιγμένες αδιάφορες ταινίες και ντοκιμαντέρ βγαλμένα από την εποχή της Υ.Ε.Ν.Ε.Δ… την όλη τραγική κατάσταση συμπλήρωνε η αδιάφορή εικόνα των αεροσυνοδών με τα ανύπαρκτα αγγλικά και το φαγητό που ούτε καν μπορούσες να μυρίσεις… κι όμως οι ήρωες τα καταφέραμε… περάσαμε 10 ταλαίπωρες ώρες σε αυτό χάλι προσπαθώντας να βρούμε παρηγοριά στην αγκαλιά του Μορφέα… το μόνο καλό το on time της άφιξης…05:45 ακριβώς το 343 τροχοδρομούσε στο Guarulhos International του Sao Paulo και δεκαπέντε λεπτά αργότερα τρέχαμε να προλάβουμε τις ατελείωτες ουρές του immigration… εις μάτην… μιάμιση ώρα αργότερα απολαμβάναμε το πρώτο καφέ μας στην αίθουσα αναχωρήσεων του Guarulhos περιμένοντας την αναχώρηση μας για το Salvador de Bahia…

Στο επόμενο επεισόδιο

- Pelurinio, η καρδιά της μαύρης Βραζιλίας...
- Cantoble, η τουριστική απάτη του αιώνα...
- Barra, τα ωραιότερα οπίσθια της υφηλίου...

Μείνετε μαζί μας...
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευγε φιλτατε!! Απο οτι διαβαζω καθε αλλο απο da gama...ta... δεν ηταν το ταξιδι!!
Οσμιζομαι οτι η συνεχεια στην καρδια της μαυρης Βραζιλιας θα ειναι ακρως δελεαστικη.......
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
α ρε traveller με τα ωραία σου ..............
μην σταματάς .........γράφε ..γράφε... γράφε .....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ρε μεγαλε οι τιμες που βρισκεις ειναι εξωπραγματικες! Απλα δε μας ειπες ποτε βγαινει το επομενο επεισοδειο;;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ρε μεγαλε οι τιμες που βρισκεις ειναι εξωπραγματικες! Απλα δε μας ειπες ποτε βγαινει το επομενο επεισοδειο;;
αυτήν την ιστορία την βλέπω να γίνετε βραζιλιάνικη σαπουνόπερα - σήριαλ με 1000 επεισόδια και βάλε :haha::haha:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πολύ ενδιαφέρον ιστορία και περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια!!!!

Υ.Γ.: Όσον αφορά την Iberia, μάλλον δεν είμαι η μόνη που που έμεινε εντελώς δυσαρεστημένη....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ορεξάτη αρχή...περιμένουμε με αγωνία και την συνέχεια! :clap:
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
:) Πώς σου φαίνεται που από το προσεχές Σάββατο θα έχεις σταθερό αναγνώστη όχι από Ελλάδα, όχι από οποιαδήποτε πόλη του εξωτερικού, αλλά... μάντεψε... :), από το LEGAL (που λένε κι οι Βραζιλιάνοι :)) Salvador da Bahia, και ακόμη πιο συγκεκριμένα από την Barra;! Για έναν μήνα θα κάνω σπίτι μου έναν ξενώνα πάνω στην Αβενίντα Ατλάντικα, και μία σχολή Πορτογαλικών 500 μέτρα μακριά...
Προσθέτω το όνομά μου στη λίστα εκείνων που περιμένουν με περιέργεια τα επόμενα κείμενά σου... :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το τεράστιο Airbus 343 (ΕC-GHZ ) της Iberia μας χαμογελούσε παρκαρισμένο στην G48 του ultramodern Terminal 4 του Barajas… είχε γεννηθεί αρχές του 2000 και αυτό με έκανε να ελπίζω ότι θα ήταν σε σχεδόν άριστη κατάσταση…
Κι εδώ γεννιέται η απορία.... Πως το ήξερες αυτό εγκαίρως ώστε να μπορείς να ελπίζεις?

Ήξερες πριν φύγεις από Αθήνα με ποιό Airbus θα πέταγες για Sao Paolo?
Βρήκες wireless στην πήλη κι όσο περίμενες έψάξες τα στοιχεία του οnline?
Ή μήπως κυκλοφορείς με αντίγραφο από τη βάση δεδομένων όλων των αεροπλάνων της Iberia?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε taver o traveller είμαι όχι κανένας τυχαίος... τι εξυπνάδες λες τώρα...
Θέλεις σοβαρά να σου απαντήσω επί της ουσίας ή ποστάρεις για να ποστάρεις? Άντε να σου απαντήσω σοβαρά λοιπόν...τα πράγματα για όποιον ασχολείται είναι απλά... ήξερα ότι θα πετάξω με 343, κοίταξα ότι ο μέσος όρος ηλικίας των 343 της Iberia είναι 8,1 χρόνια και τα περισσοτερα τα εχει πάρει το 2000 και το 2001... Ε το συγκεκριμένο το πήρε το 2000... εντάξη??

Τώρα θα μου πεις εσύ είσαι άσχετος με τα των αεροπλάνων γιαυτό και ρωτάς... καλά κάνεις , γιαυτό είμαι εδώ για να λύνω τις αεροπορικές σου απορίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.122
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom