Μεξικό Επομενος στόχος...Μεξικο

simone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αποφασασίσαμε με τον φίλο μου να παμε στο Μεξικο το καλοκαιρι, μη λογαριάζοντας τη ζέστη, όπως πολλοι θα σκεφτούν..

Διαβάζοντας πολλές ιστορίες από τον ιστότοπο αυτό, ήθελα να ρωτησω πώς έχετε καταφέρει κάποιοι από σας να έχετε ταξιδεψει με 700 και 600 ευρώ το άτομο, συμπεριλαμβανομένης και της επιστροφής;;

Εγώ βρίσκω περίπου με 1200 ευρώ απότην Ιberia το άτομο, και έχετε υπόψη ότι ψάχνω σχεδόν 7 μήνες νωρίτερα από την αναχώρηση..

Θα πρέπει να ψάξω καλύτερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καλοκαίρι είναι δύσκολο να βρεις φτηνά εισιτήρια...ίσως αν βρεις κανά φτηνό για ΝΥ και από κει κάτι άλλο....αλλά καλοκαίρι είναι δύσκολο....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ε ναι για καλοκαίρι θα δυσκολευτείς λίγο...
Αν δείς ας πούμε για Νοεμβρη σου βγάζει σίγουρα φτηνότερα (είχα κοιτάξει).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για δώσε καμιά ημερομηνία (και ο Ιούνιος καλοκαίρι είναι και παίζει γύρω στα 700?) και πού ακριβώς θες να πας (Μέξικο Σίτι ή θα πάτε απλώς Γιουκατάν; ) μπας και ρίξουμε καμιά ματιά.
 

simone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον σας!

Κοιτάμε για το πρωτο 20/ημερο του Αυγούστου, που σίγουρα η τουριστικη κίνηση είναι σχετικά αυξημένη..Ενδιαφερόμαστε για Mexico City, Yucatan, Oaxaca (δηλαδή κεντρικό και νότιο Μεξικό). Η αλήθεια είναι ότι, επειδή οι πτήσεις είναι αρκετά ακριβές, σκεφτήκαμε να παμε με ταξιδιωτικό γραφείο, όπου βγαίνει ένα πακέτο περίπου στα 2200 ευρώ το άτομο. Αλλά και πάλι η ιδέα να ταξιδέψουμε μόνοι μας είναι πιο ενδιαφέρουσα...Καμιά συμβουλή;
 

campesino

Member
Μηνύματα
27
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
λατιν αμερικα κ καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
λατιν αμερικα
την πρωτη φορα που ειχα παει ειχα βρει προσφορα ιμπερια(απο ισπανια που ημουν) με 348 ευρω πηγαινε ελα.
για καποιον περιεργο λογο μου φανηκε ακριβη (!!??!) και ειπα να περιμενω μερικες μερες μπας κ βγει τιποτε αλλο.τελικα τα εισητηρια πηγαν 600 πηγαινε ελα και κατεληξε να μου τα πληρωνει ο αδερφος μου...και ολα αυτα 2 βδομαδες πριν το ταξιδι...
γενικα προσφορες θα βρεις πολλες ειδικα για μεξικο.τσεκαρε απο ελλαδα αλλα και ιταλια γιατι απο κει πεφτουν δραματικα οι τιμες.
οι μερες του ταξιδιου ειναι καλες.
εγω προτεινω να κοψεις λιγο απο γιουκαταν που θα γινεται της τρελης και να πας και 3-4 μερες απο τσιαπας.
επισης ΟΧΙ ταξιδιωτικο πρακτορειο.τα κανονιζετε ολα ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ μονοι σας-μετην προυποθεση να μιλατε και λιγο το ισπανικο- και φυσικα πολυ πιο φθηνα
 

simone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κ εμενα μου αρεσει περισσοτερο η ιδεα να ταξιδεψουμε μονοι μας, φυσικα αν οι πτησεις είναι οικονομικες. Αν εχουμε ως ορμητηριο το Μεξικο σίτυ, είναι ευκολη η μεταβαση στις κοντινες πολεις;Απ΄ότι διαβασα η μετακινηση με λεωφορειο είναι σχετικα ευκολη. δεν θα πρεπει όμως να βγαλουμε ενα προγραμμα ωστε να να κανονισουμε διανυκτευρεσεις, ξενδοχεια κτλ;

Σας έχω πρηξει, αλλά είμαι κομματι ασχετη!

Ευχαριστω..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αυτές τις τιμές βρε παιδιά που τις βρίσκετε;;; έψαχνα συστηματικά 3 μήνες από Νοέμβριο μέχρι και Ιανουάριο για Μεξικό κάτω από 900ε το άτομο δεν πέφτανε, και έβλεπα όλους τους πιθανούς συνδιασμούς και όλα τα χρονικά διαστήματα από Δεκέμβριο - Ιούνιο. Αν υπάρχει κάτι καλό πέστε και μένα... Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη και ιδιαίτερα για αεροπορικές..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ όταν έψαχνα, έβρισκα ψιλο-λογικές τιμές (λέμε τώρα) μέχρι τέλος Ιουνίου. Ιούλιο-Αύγουστο τιμές φωτιά και λογικό...
 

campesino

Member
Μηνύματα
27
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
λατιν αμερικα κ καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
λατιν αμερικα
Κ εμενα μου αρεσει περισσοτερο η ιδεα να ταξιδεψουμε μονοι μας, φυσικα αν οι πτησεις είναι οικονομικες. Αν εχουμε ως ορμητηριο το Μεξικο σίτυ, είναι ευκολη η μεταβαση στις κοντινες πολεις;Απ΄ότι διαβασα η μετακινηση με λεωφορειο είναι σχετικα ευκολη. δεν θα πρεπει όμως να βγαλουμε ενα προγραμμα ωστε να να κανονισουμε διανυκτευρεσεις, ξενδοχεια κτλ;

Σας έχω πρηξει, αλλά είμαι κομματι ασχετη!

Ευχαριστω..
simone δυστυχως με τις πολεις που μου γραφεις δεν θα μπορουσα να χαρακτηρισω καποια ως ορμητηριο...και αναφερομαι στις τεραστιες αποστασεις προφανως...
να στο θεσω πιο απλα : μεξικο σιτυ οαχακα γυρω στο 8αωρο και μετα για γιουκαταν 12 ωρες τουλαχιστον...
παρολα αυτα το προγραμμα των λεωφορειων ειναι πολυ καλο και μπορεις να κανεις βραδυνα ταξιδια,κερδιζοντας ολοκληρη τη μερα
συμβουλη μου ειναι να παρετε μολυβι και χαρτι να σημειωσετε ακριβως τις μερες,τις πτησεις κτλ και μετα να αποφασισετε ποσες μερες θελετε να διαθεσετε στην καθε πολη.κανονιστε χοστελ/ξενοδοχεια και φροντιστε να υπαρχει μια λογικη συνδεση με τις αναχωρησεις των λεωφορειων...
ας πουμε για 20 μερες μπορεις να κατσεις 4 μερες μεξικο σιτυ, να πας ενα τριημερακι οαχακα,υστερα μια βδομαδα γιουκαταν και στο γυρισμο πισω να κατσετε 3-4 μερες τσιαπας...ολα αυτα πολυ χονδρικα βεβαια.
αμα το μελετησετε το θεμα δεν θα εχεις κανενα θεμα.ριξε και μια ματια στις ιστοριες των ανθρωπων του φορουμ και θα σαι οκ:D
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Διαβάζοντας πολλές ιστορίες από τον ιστότοπο αυτό, ήθελα να ρωτησω πώς έχετε καταφέρει κάποιοι από σας να έχετε ταξιδεψει με 700 και 600 ευρώ το άτομο, συμπεριλαμβανομένης και της επιστροφής;;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημερα simone,
εμεις ειχαμε παει με VIAJES A CARIBE 2012 - Cuba - Mexico - Punta Cana - HALCONVIAJES.COM
αλλα κοιτα και αυτα τα site αν θες
Viajes Iberia: VACACIONES, viajes, VUELOS baratos, hoteles y OFERTAS.
Rumbo: Vuelos, Hoteles, Viajes y Vacaciones

Ειχαμε κανει το εξης:επειδη τα εισητηρια και η πτηση ειναι απο Ισπανια πηγαμε τοτε Ισπανια με μια εταιριa low cost και απο εκει πηραμε το αεροπλανο για Μexico
Τα site αυτα ειναι τα περισσοτερα με πτηση+ξενοδοχειo all inclusive και οι τιμες πολυ καλες,αλα μπορεις να βρεις και μονο πτησεις αν θες.
Κοιταξες την airmexico??(απο Ισπανια παλι)
H γνωμη μου παρε ενα απο τα πακετα που εχουν ή θα βγαλουν για να εχεις καλες τιμες και εκει εσυ κανεις οτι θελεις,δεν εισαστε υποχρεομενοι να τους ακολουθητε.

Να περασετε υπεροχα!!
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
Ρε παιδιά, θέλω να παω μαξικο διακοπες τέλος ιουλιου μεχρι και 1η βδομαδα αυγουστου. Σκεφτομαι για πλαγια ντε καρμεν, και τριγυρω...Φοβαμαι ομως πολυ πολυ τον καιρο, καθως και τυχον τυφωνες.. καμια εμπειρια ? καμια προταση? ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom