Κολομβία Κολομβία - Ερωτήσεις

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παίδες Καλησπέρα
Με αφορμή τις πολύ καλές πρόσφορες της Lufthansa για λατινική Αμερική θα ήθελα να ρωτήσω αν ο Ιούλιος είναι κατάλληλη εποχή για ταξίδι στην Κολομβία.. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε διάφορες σελίδες στο διαδικτυο η καλύτερη περίοδος με τις λιγότερες βροχοπτώσεις είναι μεταξύ Δεκεμβρίου και Μαρτίου αλλά επίσης πολύ καλή περίοδος είναι και τον Ιούλιο και τον Αύγουστο. Από την άλλη όμως κάποιοι φίλοι (μεταξύ αυτών και ένας κολομβιανός) μου λένε ότι τον Ιούλιο έχει παρά πολλές και δυνατές βροχοπτώσεις.

Μπορείς κάποιος να μου δώσει πληροφορίες;;

Ευχαριστώ
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Παίδες Καλησπέρα
Με αφορμή τις πολύ καλές πρόσφορες της Lufthansa για λατινική Αμερική θα ήθελα να ρωτήσω αν ο Ιούλιος είναι κατάλληλη εποχή για ταξίδι στην Κολομβία.. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε διάφορες σελίδες στο διαδικτυο η καλύτερη περίοδος με τις λιγότερες βροχοπτώσεις είναι μεταξύ Δεκεμβρίου και Μαρτίου αλλά επίσης πολύ καλή περίοδος είναι και τον Ιούλιο και τον Αύγουστο. Από την άλλη όμως κάποιοι φίλοι (μεταξύ αυτών και ένας κολομβιανός) μου λένε ότι τον Ιούλιο έχει παρά πολλές και δυνατές βροχοπτώσεις.

Μπορείς κάποιος να μου δώσει πληροφορίες;;

Ευχαριστώ
Bogota Climate Guide, Colombia - Weather2Travel.com
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
E, ρώτα, τι στα γκαβά θα απαντήσουμε;
Καλά αφού επιμένεις...

Τα μέρη που σκέφτομαι να επισκεφτώ είναι:
  • Σαν Αγουστίν
  • Έρημος Τατακόα
  • Μπογκοτά
  • Μεντεγίν
  • Καρταχένα
  • Σάντα Μάρτα (+εθνικό πάρκο Ταϊρόνα)
  • Εθνικό πάρκο Ελ Κοκούι
  • Ίσως, ίίίσως Σαν Αντρές

1. Υπάρχουν κρυμμένοι "θησαυροί" τριγύρω απ'αυτά τα μέρη που τους αγνοώ; Και σε αυτά τα μέρη δηλαδή, υπαρχει κάτι 100% μάστ(εκτός από το αρχαιολογικό πάρκο στο Σαν Αγουστίν που το έχω στα υπόψιν)
2. Υπάρχει κάποιο μέρος που αξίζει να πάω και το παραλείπω(δε μπορεί, σίγουρα θα υπάρχει/ουν);
3. Η χαμένη πόλη αξίζει; Υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από τουρ να πάω; Θα με φάνε τα κουνούπια;
4. Στην έρημο Τατακόα αξίζει η διανυκτέρευση;
5. (Μη βρίσετε) Με εμβόλια τί παίζει; (Είμαι παντελώς ανεμβολίαστη και θα προτιμούσα να παραμείνω αν δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη)
6. Πόσο χρόνο πάνω κάτω χρειάζομαι; Σκεφτόμουν 30-35 μέρες, οι περισσότερες μετακινήσεις θα γίνουν με λεωφορείο, ξεκινώντας από Κίτο και μάλλον θα πάρω αεροπλάνο για Μπογκοτά-Μεντεγίν, Μεντεγίν-Καρταχένα ή Μεντεγίν-Σαν Αντρες και Σαντα Μάρτα- Μπογκοτά.
7. Το οικονομικό. Εντάξει, αυτό είναι καθαρά προσωπικό, αλλά πάνω κάτω. Εγώ σκεφτόμουν ένα 1000αρικο δεδομένου ότι οι μετακινήσεις όπως τις έχω υπολογίσει θα βγουν γυρω στα 250 ευρά, θα ταξιδεύω κυρίως βράδυ οπότε κάποιες νύχτες δε θα πληρώσω διανυκτέρευση και ίσως σε κάποιες πόλεις, Μπογκοτά-Καρταχένα να κάνω couchsurfing. Αλλά δεν έχω υπολογίσει εισόδους σε διάφορα μέρη(πχ στα πάρκα) και έχω αφήσει απ'έξω τη χαμένη πόλη.


Αυτά τα ολίγα είναι που με απασχολούν.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Και συνεχίζω εγώ τα δικά μου, περιμένοντας τον πρίγκιπα εεεεε τον συμφορουμίτη/ισσα ήθελα να πω που θα με βοηθήσει. Από χτες λοιπόν μπήκαν δαιμόνια στο μυαλό μου να επισκεφτώ την διπλανή(από την Κολομβία) Βενεζουέλα. Το θέμα είναι όμως ότι οι μέρες που έχω στη διάθεσή μου δεν αλλάζουν, γύρω στις 35 (με θαύμα θα γίνουν 40) και σκέφτομαι αν είναι ορθό να κόψω από την Κολομβία για να δω και λίγο Βενε ή να ακολουθήσω το αρχικό μου πλάνο( το οποίο εμπλουτίστηκε από εκδρομές τριγύρω από Μπογκοτά). Βασικά σκεφτόμουν τύπου 25 μέρες Κολομβία και 10-15 Βενεζουέλα.

Το θέμα είναι ότι στη Βενεζουέλα θέλω να δω 2 πράγματα
1.καταρράκτες
2.ή νησιά Ρόκες( όπως λέγονται) ή νησί Μαργαρίτα

Από τα 2 νησιά, ποιό αξίζει πιο πολύ;
Επίσης οι μετακινήσεις θα γίνουν με λεωφορείο οπότε οι μέρες μήπως δε φτάνουν και για τα 1,2;
Έχετε να αντιπροτείνετε κάτι;


Σκεφτόμουν να κόψω μέρες από Καρταχένα-Σάντα Μάρτα, μιας και η Βενε Καραϊβική βλέπει κι αυτή (ε απ τα υπόλοιπα δεν μπορώ να κόψω και πολλά, άντε να κόψω και καμιά εκδρομή στα πέριξ της Μπογκοτά).

Το μπάτζετ θα ανέβει πολύ(νοτ);
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
ή νησιά Ρόκες( όπως λέγονται) ή νησί Μαργαρίτα
Από τα 2 νησιά, ποιό αξίζει πιο πολύ;
Εγώ θα διάλεγα τα Ρόκες γιατί έχω την εντύπωση οτι είναι πιο χαλαρά, πιο φυσικά και με σούπερ παραλίες- σνόρκελ. Η Μαργαρίτα - χωρίς να έχω πάει- νομίζω είναι πιο τουριστική, ανεπτυγμένη πιθανόν μαδημένη. Αν είχα λίγες μέρες και έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο, χαλαρά θα διάλεγα Los Roques!
Έχεις διαβάσει την ιστορία του Gts που πήγε στα μέρη που θες να πας?
http://www.travelstories.gr/community/threads/Βενεζουέλα-Η-Κάθοδος-Των-Αγγέλων.34991/

Αυτό το ταξίδι (για την Κολομβία κυρίως μιλάω) είναι όνειρο για μένα..σε χιλιοπαρακαλώ να μας γράψεις όταν γυρίσεις, τα γράφεις και πολύ ωραία :):)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ακόμη δε ξέρω αν θα πάω Βενεζουέλα, θα εξαρτηθεί από το χρόνο και τα λεφτά μου. Αν και όσο το σκέφτομαι τόσο δυσκολεύει, μιας και πρέπει να κόψω και να κόψω (και να κόψω και να κόψω) και επειδή άμα πάω θα πάω με λεωφορείο, 10 μέρες για τις αποστάσεις που θέλω να κάνω είναι πολύ λίγες και δε ξέρω αν αξίζει.

Την ιστορία δεν την διάβασα, αλλά θα την διαβάσω σίγουρα!Και εννοείται ότι θα γράψω ιστορία και θα ανεβάσω φωτογραφίες(αν δε με κλέψουν ΚΑΙ σε αυτό το ταξίδι):rolleyes:
 

MariaOrfa35

Member
Μηνύματα
19
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη-Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
Καλησπέρα από Μεντεγίν..Επειδή μου ήταν λίγο δύσκολο να βρω ανεξάρτητο τρόπο να παω στη Comuna 13 τωρα που τα καταφέραμε θα ήθελα να γράψω τον τρόπο για τους επόμενους ταξιδιώτες που θα επισκεφτούν αυτή την όμορφη πόλη...Λοιπόν από την πλατεία Botero περνούμε την Α γραμμή προς La Estrella ..κατεβαίνουμε στη στάση San antonio αλλάζουμε κ περνούμε γραμμή Β κ κατεβαίνουμε στάση San javier που είναι κ το τέρμα .Από εκεί η περνούμε τα λεωφορεία που σταματούν ακριβώς κάτω από τις κυλιόμενες η με τα πόδια όλο ευθεία από την έξοδο του μετρό που είναι περίπου 1.5 χιλιόμετρο ανηφόρα...Τώρα όποιος θέλει να πάει στο τελεφερίκ που κάνει βόλτα πάνω από τις φάβελες με το ίδιο εισιτήριο του μετρό το παίρνει από την στάση San Javier..Ελπίζω να φάνηκαν χρήσιμα όσα έγραψα..Επίσης βρήκαμε εξαιρετικό tour guide αγγλόφωνο για την ξενάγηση στα μέρη του Escobar ..Όποιος χρειαστεί πληροφορίες ας μου στείλει μήνυμα..Αυταααα!!!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ωραιο info!!!Στη συνεχεια οταν φτανεις comuna13 πρεπει να μπεις σε καποιο γκρουπ?
θελω να πω τιθεται θεμα ασφαλειας ?Επειδη αναφερεις για tour guide γιαυτο ρωταω.
 

MariaOrfa35

Member
Μηνύματα
19
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη-Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
Όχι μπορείς να βολτάρεις ακίνδυνα να θαυμάσεις τα γκράφιτι κ να πιεις τις μπύρες σου ..Κίνδυνο δεν νιώσαμε προς το παρον πουθενα .Για το τουρ του Εσκομπαρ χρειάστηκα ξεναγό γιατί ήθελα να μάθω κ την ιστορια από ντόπιους.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
αν προλαβεις αφιερωσε χρονο για μια βολτα στο μονολιθο Guatape....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom