Ερωτήσεις για Ταιλάνδη το καλοκαίρι...

gg_314

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σε όλους!

Ένεκα γάμου λοιπον, σκοπεύω το καλοκαίρι να εκδράμω στον γνωστό μήνα κ επειδή απο καιρό το ήθελα αλλα δεν καθόταν, το ταξίδι εχει ψιλοφιξαριστει (στο μυαλο μου τουλαχιστον) για Ταιλάνδη
Το πλάνο είναι για περίπου 15 μέρες, εκ των οποίων 5 Πουκέτ, 5 Σαμούι κ στάσεις2 ημερών σε Μπανγκοκ κ (ει δυνατον) Ντουμπάι.

Ερωτώ λοιπόν οσους εχουν εμπειρια απο κει κατω (κ ειστε πολλοι μου φαινεται)

-Γενικά είναι εφικτό σαν ιδέα;;
-Πουκέτ κ Σαμούι είναι καλές επιλογές (για αρχαριο κιολας);
-Οι θάλασσες θα ειναι οκ εκείνο τον καιρό;
-Ο Αύγουστος εκεί είναι ή δεν είναι οφ-σιζον;(εχω ακουσει διάφορα..) Θα εχει ερημια ή ορδές ευρωπαίων;
-Αρχες Αυγούστου θα είναι το ταξίδι.Τα γνωρίζω για τον καιρό αλλα τότε συμπίπτουν άδειες οπότε... Πείτε εναν καλό λόγο να μου φύγει ο πανικός..
-Το στοποβερ Ντουμπάι σημαίνει υποχρεωτικά Emirates, ναι;
-Οι εσωτερικες πτησεις ανεβαζουν πολυ το μπατζετ;;
-Τι να προσεξω στο πρακτορείο για να μην μου τον πιάσουν άδικα;:roll:
-Αν μπορειτε να συστησετε καποιο πρακτορειο (αν βεβαια αυτο δεν αντιβαινει στους κανονες του site)


Περιμένω με αγωνία!
Σας ευχαριστώ πολυ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Ένεκα γάμου λοιπον, σκοπεύω το καλοκαίρι να εκδράμω στον γνωστό μήνα κ επειδή απο καιρό το ήθελα αλλα δεν καθόταν, το ταξίδι εχει ψιλοφιξαριστει (στο μυαλο μου τουλαχιστον) για Ταιλάνδη
Το πλάνο είναι για περίπου 15 μέρες, εκ των οποίων 5 Πουκέτ, 5 Σαμούι κ στάσεις2 ημερών σε Μπανγκοκ κ (ει δυνατον) Ντουμπάι.

Ερωτώ λοιπόν οσους εχουν εμπειρια απο κει κατω (κ ειστε πολλοι μου φαινεται)

-Γενικά είναι εφικτό σαν ιδέα;;
-Πουκέτ κ Σαμούι είναι καλές επιλογές (για αρχαριο κιολας);
-Οι θάλασσες θα ειναι οκ εκείνο τον καιρό;
-Ο Αύγουστος εκεί είναι ή δεν είναι οφ-σιζον;(εχω ακουσει διάφορα..) Θα εχει ερημια ή ορδές ευρωπαίων;
-Αρχες Αυγούστου θα είναι το ταξίδι.Τα γνωρίζω για τον καιρό αλλα τότε συμπίπτουν άδειες οπότε... Πείτε εναν καλό λόγο να μου φύγει ο πανικός..
-Το στοποβερ Ντουμπάι σημαίνει υποχρεωτικά Emirates, ναι;
-Οι εσωτερικες πτησεις ανεβαζουν πολυ το μπατζετ;;
-Τι να προσεξω στο πρακτορείο για να μην μου τον πιάσουν άδικα;:roll:
-Αν μπορειτε να συστησετε καποιο πρακτορειο (αν βεβαια αυτο δεν αντιβαινει στους κανονες του site)


Πρώτα απ' ολα καλωσόρισες και η ώρα η καλή! :)

- Και εγώ το ίδιο άγχος με τον καιρό του Αυγούστου είχα και γι' αυτό προτίμησα να αλλάξω το ταξίδι και να πάω Μάρτιο. Σημείωσε όμως ότι το άλλαξα γιατί ήθελα να πάω Κράμπι. Για Σαμούι, όπως με πληροφόρησαν οι φίλοι του φόρουμ και από διάβασμα στο internet, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον καιρό τον Αύγουστο.
- Αυγουστιάτικα και Ντουμπάι θα σου έλεγα να μην πάς γιατί θα λιώσεις από τη ζέστη. Αλλά και πιο ήπιος να ήταν ο καιρός τον Αύγουστο θα σου έλεγα να μην "φας" μέρες από την Ταϋλάνδη για να μείνεις Ντουμπάϊ.
- Θεωρώ ότι έχεις προγραμματίσει λίγο χρόνο στην Μπανγκόκ. Αξίζει να αφιερώσεις περισσότερες μέρες.
- Όσον αφορά στις εταιρείες υπάρχουν και άλλες επιλογές εκτός Emirates. Ενδεικτικά αναφέρω Qatar (με stop-over στη Ντόχα), Gulf (με stop-over στο Μπαχρέϊν), Thai (η πιο ακριβή, χωρίς stop-over) κ.λ.π.
- Για εσωτερικές πτήσεις χρησιμοποίησα την AIR ASIA η οποία είναι πάμφθηνη
- Για να μην στον πιάσουν (όπως λες) να μην χρησιμοποιήσεις πρακτορείο! Μπορείς να κλείσεις τα πάντα μόνη σου από εδώ γλυτώνοντας πάρα πολλά χρήματα!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Γεια σε όλους!

Ένεκα γάμου λοιπον, σκοπεύω το καλοκαίρι να εκδράμω στον γνωστό μήνα κ επειδή απο καιρό το ήθελα αλλα δεν καθόταν, το ταξίδι εχει ψιλοφιξαριστει (στο μυαλο μου τουλαχιστον) για Ταιλάνδη
Το πλάνο είναι για περίπου 15 μέρες, εκ των οποίων 5 Πουκέτ, 5 Σαμούι κ στάσεις2 ημερών σε Μπανγκοκ κ (ει δυνατον) Ντουμπάι.

Ερωτώ λοιπόν οσους εχουν εμπειρια απο κει κατω (κ ειστε πολλοι μου φαινεται)

-Γενικά είναι εφικτό σαν ιδέα;;
-Πουκέτ κ Σαμούι είναι καλές επιλογές (για αρχαριο κιολας);
-Οι θάλασσες θα ειναι οκ εκείνο τον καιρό;
-Ο Αύγουστος εκεί είναι ή δεν είναι οφ-σιζον;(εχω ακουσει διάφορα..) Θα εχει ερημια ή ορδές ευρωπαίων;
-Αρχες Αυγούστου θα είναι το ταξίδι.Τα γνωρίζω για τον καιρό αλλα τότε συμπίπτουν άδειες οπότε... Πείτε εναν καλό λόγο να μου φύγει ο πανικός..
-Το στοποβερ Ντουμπάι σημαίνει υποχρεωτικά Emirates, ναι;
-Οι εσωτερικες πτησεις ανεβαζουν πολυ το μπατζετ;;
-Τι να προσεξω στο πρακτορείο για να μην μου τον πιάσουν άδικα;:roll:
-Αν μπορειτε να συστησετε καποιο πρακτορειο (αν βεβαια αυτο δεν αντιβαινει στους κανονες του site)
Περιμένω με αγωνία!
Σας ευχαριστώ πολυ
Καταρχην καλωσορισες συμφωνω με τον προηγούμενο.Ο Αυγουστος είναι καλός μήνας για Κο Σαμούι ,ότι αφορά το Πουκετ ,μπορεί να συναντήσεις βροχή (αλλα η θερμοκρασία θα είναι καλή ,παρεπιπτώντος στο Πούκετ θα είμαι από 6-9 Αυγούστου)αλλά αυτό μην σε ανησυχεί και σχετικά με την θάλασσα πιθανόν να έχει κύμα.Για να γνωρίζεις περί καιρού τον Αυγουστο οτι είναι μέσα στον Μαλαισιακό κόλπο είναι "ο καλός μήνας του"σε αντίθεση με ότι είναι εκτός (όπως πχ η θάλασσα του Ανταμαν -όπου και Πούκετ) όπου το πιο πιθανον να συναντήσεις βροχές.Μια επίσης ωραία περιοχή της Ταυλάνδης είναι και η βόρεια περιοχή όπου εκτος από Σαφάρι με ελέφαντες μπορείς να πας να δείς και τις γυναίκες - καμηλοπάρδαλεις ,Τον ποταμό Κβαι κλπ. Πάντως εφόσον είστε νεόνυμφοι στο ΚοΣαμουι θα περάσετε πολύ καλα (μπορείτε να κλείσετε ,αν το επιτρέπουν βέβαια τα οικονομικά και σπίτι-βίλα με πισίνα,τζακούζι κλπ)
Σχετικά με πρακτορείο με κάλυψε ο προηγούμενος σε παροτρύνω να δοκιμάσεις να πας μόνος και σχετικά με αεροπορικές μια προσθήκη μόνο :μπορείς να πάς και με Singapoore Airlines με στοπ-οβερ στην Σιγκαπούρη.
Η Air Asia είναι καλή αεροπορική και οικονομική μπορείς άφοβα να την επιλέξεις.
Το Ντουμπάι απέφυγε το όπως σου λέει και ο Varioathens.
Για επιπλέον πληροφορίες ανέτρεξε και στα σχετικά άρθρα του Travelstories.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%F3%FD-%EA%E1%E9-%EC%DC%E3%E9%F3%F3%E1.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...41-%F0%DC%EC%E5-%F4%E1%F5%EB%E1%ED%E4%E7.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1/726-koh-samui-%F4%E1%FB%EB%DC%ED%E4%E7.html
κλπ
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα συμφωνήσω και γω με την Vario, κυρίως για την Μπανγκόγκ. Δώστε της μέρες, το αξίζει! Μην τις χαραμισετε στο Ντουμπάι, ειδικά Αύγουστο μήνα.
Και διάβασε ό,τι έχει γραφτεί εδώ μέσα για Ταϊλάνδη, θα σε βοηθήσουνε πολύ.
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
μιας και επεσε η ερωτηση σου πανω στον προγραμματισμο μου για το ταξιδι στο koh Samui , και για να μην σπαταλας αδικα τον χρονο σου , την δεδομενη χρονικη στιγμη ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ολων ειναι η TURKISH AIRLINES , THY - Turkish Airlines - Global Gateway η οποια δινει 690 ευρω ATH BKK (Bangkok ) ΑΤΗ ....

Επειδη ειχα και εμπειρια απο Ταξιδιωτικο πρακτορειο , αν δεν σε πονοκεφαλιαζει το ιντερνετ και το ψαξιμο , καλυτερη λυση θα ηταν να το κλεισεις μονη/ος σου ...
θα γλυτωσεις ενα 30% τουλαχιστον και αυτα που θα δεις , αυτα θα εχεις ...

Μονο βιασου , γιατι τα ξενοδοχεια , μετα απο αναζητηση μιας εβδομαδας - τουλαχιστον για ΣΑΜΟΥΙ μερια- αρχιζουν και περιοριζουν τις διαθεσιμοτητες τους ....

Καλη επιτυχια
 

gg_314

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστω ολους/ες για τις απαντησεις σας!

@Blacktan: Μαλλον το εχασα αυτο γιατι τωρα βλεπω 739 στην THY για τις ημερομηνιες μου. Θα ηταν καμια απο τις προσφορες που κανει συνεχεια η THY (ή είναι για πιο μετά).
Αν κ για τις ημερομηνιες μου (~25.7-8.8)βλεπω EgyptAir με 610 (μου την προτεινετε ή να παω σε καμια πιο στανταρ εταιρια;)


@varioathens-mariath-toumpiotis: Το ξερω οτι εχετε δικιο για το Ντουμπαι, κ δεν σκοπευα να κοψω μερες απο την Ταιλανδη για εκει.. απλά δεν ειναι προορισμος που θα πηγαινα ποτε επι τουτου οποτε ελεγα οτι για 24h καλα θα είναι.. anyway, το κοιταμε.

Η Airasia οντως τα σπαει αλλά δεν πηγαινει Σαμουι ρε γμτ..Κάτι άλλο θα βρεθεί όμως..

Περισσοτερες μέρες στην Μπανγκοκ κ μια βόλτα στα βόρεια θα την ήθελα αλλά ο σκοπός του ταξιδιού είναι περισσότερο για ριλαξ (καλά, δεν θα σαπίσω στο ξενοδοχείο εννοείται, αλλά λέμε..) Τα υπόλοιπα next time!

Toumpiotis, έχεις κάποιο Link για να δω που κυμαινονται τα σπίτια που είπες;

Οι μετακινήσεις είναι εύκολες (κ ψιλοοικονομικες) με ταξί απ'οτι εχω καταλάβει.
Είναι βολικότερο ομως να μενω καπου κοντά σε πόλη ας πούμε;

Κ γενικά εσεις τι πρόγραμμα θα προτείνατε για ενα entry-level ταξίδι 12-15 ημερών προς τα εκεί που να έχει και ωραιες παραλίες (δεδομένου και του καιρού) και πράγματα να δεις/κανεις;

Ξανα σας ευχαριστώ όλους!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ θα σου έλεγα ό,τι έχω ήδη πει σε πολλά άλλα ποστ.....μη πας μόνο Σαμούι, δε θα δεις και θα καταλάβεις πολλά από το μεγαλείο των νησιών της Ταϋλάδης....έχει δίπλα στο Σαμούι τα Κο Πανγκάν και Κο Τάο που είναι πολύ ανώτερα από πλευράς φύσης, παραλιών....βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν να τα οργανώσεις όλα μόνος σου....αλλιώς, πρακτορείο και τα γνωστά....

Για Σαμούι από Μπανγκόκ πετάει η Bangkok Airways....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν ξέρω αν θα πας Πούκετ τελικά λόγω καιρού, αλλά να ξέρεις ότι το ταξί εκεί τουλάχιστον δεν πολυσυμφέρει.
Για να καταλάβεις, τον Απρίλιο μας ζητούσανε 800 Baht αδιαπραγμάτευτα για Καρόν-Πατόνγκ-Καρόν, μια διαδρομή 20 περίπου χιλιομέτρων. Ενώ τελικά νοικιάσαμε αυτοκίνητο με 1000 Baht την ημέρα και έτσι είδαμε όλο το νησί. Το αυτοκίνητο το παζαρεύεις στην τιμή, ειδικά αν είναι για 2-3 ημέρες.
Για το Σαμούι, που είναι βέβαια μικρότερο, δεν ξέρω τι τιμές ακριβώς παίζουνε.
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Σας ευχαριστω ολους/ες για τις απαντησεις σας!

@Blacktan: Μαλλον το εχασα αυτο γιατι τωρα βλεπω 739 στην THY για τις ημερομηνιες μου. Θα ηταν καμια απο τις προσφορες που κανει συνεχεια η THY (ή είναι για πιο μετά).
Αν κ για τις ημερομηνιες μου (~25.7-8.8)βλεπω EgyptAir με 610 (μου την προτεινετε ή να παω σε καμια πιο στανταρ εταιρια;)
ακουσε με ...

δεν εχασες τιποτα ... ;)
αν επιλεξεις τις πτησεις που θες (σου δινει 2 πτησεις για πηγαινε και 2 πτησεις για ελα) και προχωρησεις στο επομενο βημα ακριβως , θα δεις πως σου βγαζει εκπτωση και πως η τιμη τελικα ειναι 693 ευρω (και οχι 739 οπως λενε ενα βημα πριν) ...

Αυτα που σου λεω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ , και λογια τυπου "ενας φιλος μου το εκανε" , αλλα εγω που το εκανα και χρεωσα την πιστωτικη μου σε διαβεβαιω πως ακομη και σημερα ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το ποσο ...

692,88 ευρω ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ , ATH - BKK - ATH με TURKISH AIRLINES και μαλιστα χωρις καθυστερησεις στο transit και πολυωρες αναμονες ... 2ωρες αναμονη στο πηγαινε , και 2μιση ωρες αναμονη στο γυρνα ...
 

gg_314

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ακουσε με ...

δεν εχασες τιποτα ... ;)
αν επιλεξεις τις πτησεις που θες (σου δινει 2 πτησεις για πηγαινε και 2 πτησεις για ελα) και προχωρησεις στο επομενο βημα ακριβως , θα δεις πως σου βγαζει εκπτωση και πως η τιμη τελικα ειναι 693 ευρω (και οχι 739 οπως λενε ενα βημα πριν) ...

Αυτα που σου λεω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ , και λογια τυπου "ενας φιλος μου το εκανε" , αλλα εγω που το εκανα και χρεωσα την πιστωτικη μου σε διαβεβαιω πως ακομη και σημερα ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το ποσο ...

692,88 ευρω ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ , ATH - BKK - ATH με TURKISH AIRLINES και μαλιστα χωρις καθυστερησεις στο transit και πολυωρες αναμονες ... 2ωρες αναμονη στο πηγαινε , και 2μιση ωρες αναμονη στο γυρνα ...

A, ok δεν το προχωρησα.. Απλα ξερω οτι η ΤΗΥ κανει συχνα προσφορες που ειναι για 10-15 μερες κ ειναι για ταξιδια σε ενα χρονικο πλαισιο 1-31 Αυγούστου ας πουμε, οποτε επειδη θελω να φυγω τελος Ιουλιου μαλλον δεν με επιανε. Αν δεις τα special offers στην αρχικη σελιδα καπως ετσι πρεπει να ειναι ακομα.
Προς θεου, δεν εννοησα οτι ειναι θεωριες αυτα που λες. Απλα με τα αεροπορικα εχω δει πως οι τιμες αλλαζουν για πλακα οποτε 9 στις 10 που μου λεει καποιος 'δες την ταδε τιμη για την δεινα μερα' μεχρι να δω εχει πεταξει το πουλι.

Η egypt air τι λεει τελικα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom