Ιταλία Ερωτήσεις για αξιοθέατα στη Ρώμη

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ. Αν πάμε από εκεί με το καλό θα πάμε μάλλον μια βόλτα στην αυλή έξω από την εκκλησία και θα δούμε πως κινείται η κατάσταση. Το μπαλκόνι από την Βίλα Μπροργκέζε είναι μέσα στα στάνταρ κάθε φορά, ίσως να κάνουμε και μια μικρή βόλτα τώρα :)
Galleria εχεις παει? αν οχι βαλτη στο προγραμμα.

Last edited:

zade

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Galleria εχεις παει? αν οχι βαλτη στο προγραμμα.
Αυτή τη στιγμή έχει μια εκπλητική έκθεση του Damien Hirst , "πάπα" (κακό λογοπαίγνιο) της Σύγχρονης τέχνης που έχει γίνει ανάρπαστη. Εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα γράψω εντυπώσεις.

Tonia L.

Member
Αυτή τη στιγμή έχει μια εκπλητική έκθεση του Damien Hirst , "πάπα" (κακό λογοπαίγνιο) της Σύγχρονης τέχνης που έχει γίνει ανάρπαστη. Εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα γράψω εντυπώσεις.
Είμαι βέβαιη ότι θα το απολαύσεις. Πήγα τον Αύγουστο και εντυπωσιάστηκα, τόσο από τα μόνιμα εκθέματα, αλλά και από τα έργα του Damien Hirst.
Καλά να περάσετε!

Sevro

Member
Μπήκα να δω για διαθέσιμα εισιτήρια για το μουσείο του Βατικανού για Σάββατο μέσα Οκτώβρη και είχε μόνο για 7:30 το πρωί. Τι άλλο θα μπορούσα να δω μέσα σε 2-3 ώρες;
Οι κήποι του Βατικανού είναι με εισητήριο; Για να μπω στην Εκκλησία Σάββατο φαντάζομαι θα είναι τεράστια η αναμονή ε;
Σοβαρα ; Αρχες Σεπτεμβριου μπηκα επι τοπου στο Μουσειο του Βατικανου. Δεν ειχα καν κανει προ-κρατηση.
Ειναι peak τουριστικη σεζον ο Οκτωβριος στην Ιταλια ; Απροσμενο.

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι peak τουριστικη σεζον ο Οκτωβριος στην Ιταλια ;
δεν ειναι ολη η χωρα το ιδιο. για Ρωμη, Μιλανο ναι. ο Οκτωβριος ειναι ο μηνας με το περισσοτερο κοσμο, οχι απαραιτητα με τις υψηλοτερες τιμες. Ποσο μαλλον με την πανδημια που ο τουρισμος απεξω ξεκινησε αργοτερα κ παρατεινεται προς νοεμβριο. καλοκαιρι δεν υπαρχει εσωτερικος τουρισμος εξαλλου..

kabamarou

Member
Επιβεβαιώνω αυτό που γράφει ο samion για τον τουρισμό τον Οκτώβριο στην Ρώμη. Έχω πάει Ρώμη και Σεπτέμβριο προ covid αλλά τέτοιο κόσμο που είδα το προηγούμενο ΣΚ δεν είχα δει

Last edited:

kougis

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν αγοράσω ένα εισιτήριο για το Βατικανό από εδώ πρέπει να αγοράσω και άλλο εισιτήριο για να αποφύγω την ουρά (skip the line)?
Με τα 23€ θα έχω πληρώσει την είσοδο στο Βατικανό και το skip the lines? ή θα περιμένω τις ατελείωτες ουρές?

katkats

Moderator
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν αγοράσω ένα εισιτήριο για το Βατικανό από εδώ πρέπει να αγοράσω και άλλο εισιτήριο για να αποφύγω την ουρά (skip the line)?
Με τα 23€ θα έχω πληρώσει την είσοδο στο Βατικανό και το skip the lines? ή θα περιμένω τις ατελείωτες ουρές?
Αγοράζεις από το επίσημο site εδώ MuseiVA που το έχει πιο φθηνά.

kougis

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αγοράζεις από το επίσημο site εδώ MuseiVA που το έχει πιο φθηνά.
Αγοράζω το Vatican Museums - Admission tickets ? Με αυτό αποφεύγω τις ουρές?
Επίσης βλέπω οτι αν επιλέξω οτι είμαστε group μου βγάζει διαθεσιμότητα ενώ αν επιλέξω οτι είμαστε οικογένεια δεν βγάζει διαθεσιμότητα. Εμείς είμαστε ζευγάρι με 11χρονο παιδί, αν επιλέξω group, να ανησυχώ?

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγοράζω το Vatican Museums - Admission tickets ? Με αυτό αποφεύγω τις ουρές?
Επίσης βλέπω οτι αν επιλέξω οτι είμαστε group μου βγάζει διαθεσιμότητα ενώ αν επιλέξω οτι είμαστε οικογένεια δεν βγάζει διαθεσιμότητα. Εμείς είμαστε ζευγάρι με 11χρονο παιδί, αν επιλέξω group, να ανησυχώ?
εισαι σιγουρος για τη διαθεσιμοτητα? αυτη δεν αλλαζει ειτε δηλωσεις γκρουπ ειτε οικογενεια. ειναι ακριβως το ιδιο. μηπως κοιτας την εισοδο με ξεναγηση? μονο αυτη εχει διαφορετξκη διαθεσιμοτητα. τεσπα πες την ημερομηνια να βλεπουμε τα ιδια. κ ναι με κρατηση αποφευγεις τις ουρες, εχει αλλη εισοδο.

kougis

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
εισαι σιγουρος για τη διαθεσιμοτητα? αυτη δεν αλλαζει ειτε δηλωσεις γκρουπ ειτε οικογενεια. ειναι ακριβως το ιδιο. μηπως κοιτας την εισοδο με ξεναγηση? μονο αυτη εχει διαφορετξκη διαθεσιμοτητα. τεσπα πες την ημερομηνια να βλεπουμε τα ιδια. κ ναι με κρατηση αποφευγεις τις ουρες, εχει αλλη εισοδο.
Κατ' αρχήν ευχαριστώ.
Θα είμαι εκεί 26/10 μεσημέρι έως 30/10, οπότε 27 ή 28 ή 29

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.943
Μέλη
36.534
Νεότερο μέλος
bestsiten