Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Ερώτηση:Την Παρασκευη πάμε Ρωμη εγω,ο αντρας μου και το μωρο(14 μηνων).Θα μεινουμε κοντα στο Πανθεον .Ποιος είναι ο καλυτερος τρόπος μεταβασης από το αεροδρομιο Ciampino??Να παρουμε ταξί?Δεδομένου μωρου ,καρότσιου και αποσκευών ...ή shuttle bus.Το ταξι μα ς ειπαν από το ξενοδοχείο μας αφήνει Mura Aureliane με 30 ευρω και από εκει εχει άλλο κοστος να παμε στο ξενοδοχειο που είναι στο Torre Argentina.Αν κάποιος εχει τον χρονο ας με διαφωτισει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ερώτηση:Την Παρασκευη πάμε Ρωμη εγω,ο αντρας μου και το μωρο(14 μηνων).Θα μεινουμε κοντα στο Πανθεον .Ποιος είναι ο καλυτερος τρόπος μεταβασης από το αεροδρομιο Ciampino??Να παρουμε ταξί?Δεδομένου μωρου ,καρότσιου και αποσκευών ...ή shuttle bus.Το ταξι μας ειπαν από το ξενοδοχείο μας αφήνει Mura Aureliane με 30 ευρω και από εκει εχει άλλο κοστος να παμε στο ξενοδοχειο που είναι στο Torre Argentina.Αν κάποιος εχει τον χρονο ας με διαφωτισει...
ταξι να παρετε. ποιος ο λογος να ταλαιπωρειστε για μερικα Ε? αλλα κατι δεν λες καλα. να εισαι σιγουρη και ακριβης για τη διεύθυνση του χοτελ. αν ειναι στο largo di torre argentina ειναι εντος του "δακτυλιου" (που οριζεται απο τα τειχη, τα mura aureliane) κ πληρωνεις μονο 30Ε.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Από το ξενοδοχειο μου ειπαν ότι το ταξι θα μας αφησει mura aureliane με 30 ευρω και μετα εχει άλλο κοστος για το ξενοδοχειο που είναι το History Suite Via Florida 20, Πάνθεον, 00186 Ρώμη, Ιταλία .Βλακείες μου λενε?Να παρουμε ένα ταξι από το αεροδρομιο και τελος?
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Από το ξενοδοχειο μου ειπαν ότι το ταξι θα μας αφησει mura aureliane με 30 ευρω και μετα εχει άλλο κοστος για το ξενοδοχειο που είναι το History Suite Via Florida 20, Πάνθεον, 00186 Ρώμη, Ιταλία .Βλακείες μου λενε?Να παρουμε ένα ταξι από το αεροδρομιο και τελος?
Καλησπέρα,
εγώ έμεινα στο ίδιο ξενοδοχείο πριν ένα μήνα.
Είχα κανονίσει και ήρθε και μας παρέλαβε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και μας πήγε ακριβώς στο ξενοδοχείο με 50 ευρώ.
Βέβαια θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το ξενοδοχείο διότι με τα ίδια σχεδόν χρήματα μπορούν και εκείνοι να σας στείλουν αυτοκίνητο να σας παραλάβει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βλακείες μου λενε?
ναι. προφανως θελουν να πουλησουν ακριβα τη μεταφορα. οπως ειπα πριν, παρε ταξι ως την πορτα του χοτελ σου, ο ταξιτζης θα σου κατεβασει τις αποσκευες κ θα πληρωσεις 30Ε. αν καποιος προσπαθησει να σε υπερχρεωσει (βλ. κλεψει) κανε οτι θα εκανες κ στη χωρα σου. καλεις (η προσποιεισαι οτι το κανεις...) αστυνομια(τηλ 112). το Αυτοφωρο αποθαρρυνει τους θρασεις. .

μας πήγε ακριβώς στο ξενοδοχείο με 50 ευρώ.
λυπαμαι που στο λεω αλλα πληρωσες 50Ε μια υπηρεσια που κανει 30Ε.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
ναι. προφανως θελουν να πουλησουν ακριβα τη μεταφορα. οπως ειπα πριν, παρε ταξι ως την πορτα του χοτελ σου, ο ταξιτζης θα σου κατεβασει τις αποσκευες κ θα πληρωσεις 30Ε. αν καποιος προσπαθησει να σε υπερχρεωσει (βλ. κλεψει) κανε οτι θα εκανες κ στη χωρα σου. καλεις (η προσποιεισαι οτι το κανεις...) αστυνομια(τηλ 112). το Αυτοφωρο αποθαρρυνει τους θρασεις. .


λυπαμαι που στο λεω αλλα πληρωσες 50Ε μια υπηρεσια που κανει 30Ε.
Το ξέρω αλλά εμείς είμαστε 5μελής οικογένεια και το συμβατικό ταξί δεν μας ''χωρούσε'' και βέβαια είχαμε 5 χειραποσκευές και 2 μεγάλες βαλίτσες.
 

Βασιλική6

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θα ταξιδέψουμε 2 άτομα 19-21/ 04 / 18 στην ρώμη. ενδιαφέρεται κανείς να μοιραστούμε τα έξοδα για ελληνόφωνο ξεναγό?
ευχαριστω!
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλημερα σας,

Με τη Roma Pass γλυτωνουμε την ουρα αλλα προσβαση στα υπογεια κατω απο την αρενα δινεται?

Αλλιώς πως θα μπορεσουμε να έχουμε προσβαση?
 

DESPINA1978

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Θα ενδιαφερόταν κανείς για 6 Απριλίου 2018 να συμμετάσχει σε Ελληνική ξενάγηση στο Βατικανό ώστε να μοιραστούν τα έξοδα?Θα είμαστε 2 οικογένειες και η τιμή του ξεναγού είναι 150 ευρώ.

Καλημέρα και χρονια πολλα,
Τον ξεναγό τον λενε
Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσαμε να έχουμε τα στοιχεία του ξεναγού για το Βατικανό σε προσωπικό μήνυμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Θα ειμαι Ρώμη με την κόρη μου 12-15/07/2018. Εχω παει στο Βατικανό χωρίς ξενάγηση και τώρα μια και θα είμαι και με το παιδί θα ήθελα ελληνόφωνο ξεναγό. Αν υπάρχει κάποια παρέα να μοιραστούμε το κόστος, ευχαρίστως!
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Να κάνω μια ερώτηση για Villa Borghese; Το online εισιτήριο που βρίσκω είναι για είσοδο στην πινακοθήκη; Η είσοδος στο πάρκο είναι δωρεάν τις ώρες που είναι ανοιχτή και η πινακοθήκη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.471
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom