Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

xorxhs

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
καλησπέρα,
επαναφέρω το θέμα, για να ρωτήσω για φέτος, που αξίζει να είσαι στην αλλαγή του έτους? Σε ποια περιοχή? Από όσο έχω δει από πέρυσι, προτείνουν στο Κολοσσαίο. Εσείς τι λέτε?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Nαι ξέρω που είναι η sistina :D
Για το Πάνθεον δεν θυμάμαι. Είχα πάει πριν 14 χρόνια για 2 μέρες. Σήμερα κανονίζουμε να φύγουμε την άλλη Πέμπτη.
Οπότε όλα στο τρέξιμο.......
Ειμαι ευγνώμων για ότι μασημένη τροφή μου δίνεται κ μιας κ το λέμε, αν έχετε καμια σίγουρη φθηνή πρόταση για φαγητό, καλοδεχούμενη. Αλλιώς θα πίξει ο κ@λ@ς μου στα αραντζίνια (αδυναμία μου)
Pizzare και Eataly,τιραμισου στο Pompi
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Nα ρωτήσω ρε παίδες μια άποψη. Απο τα μνημεία που πληρώνεις, ποια αξίζει κατ'εσάς να τα σκάσεις? Γιατί τα χρηματικά μας διαθέσιμα, είναι χαμηλά αυτόν τον καιρό.
Δεδομένα θεωρώ το SantAngelo & cappela sistina. (βατικανό) .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για τη Roma Pass υπάρχει σχετικό θέμα
https://www.travelstories.gr/community/threads/roma-pass.31347/
Nα ρωτήσω ρε παίδες μια άποψη. Απο τα μνημεία που πληρώνεις, ποια αξίζει κατ'εσάς να τα σκάσεις? Γιατί τα χρηματικά μας διαθέσιμα, είναι χαμηλά αυτόν τον καιρό.
Δεδομένα θεωρώ το SantAngelo & cappela sistina. (βατικανό) .
Πήγαινε μόνο σε αυτά που τα θέλεις και πολυ.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Εγώ προσωπικά θα πρότεινα μουσείο Βατικανού και μουσείο Καπιτωλίου. Το Κολοσσαίο δεν έχει κάτι το τόσο εντυπωσιακο μέσα, παρά μονο το μέγεθος του, βέβαια αν έχεις ξεναγό και σου εξηγήσει τι βλέπεις και όλη την ιστορία σίγουρα θα ειναι διαφορετικά. Επίσης την Ρωμαική Αγορά μπορείς να δεις κάποια κομμάτια της και από τον δρόμο.
Το castello di Angello έχει πολύ σκαλί, ανεβαίνεις, ανεβαίνεις, δεν εντυπωσιάστηκα τόσο από το εσωτερικό του όσο από τη θέα που σου προσφέρει όταν ανέβεις στο ψηλότερο σημείο. Αν μπεις στο castello di Angello δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να ανεβεις να δεις την θέα στον Αγιο Πέτρο.

Μπορείς μεταξύ του Αγιο Πέτρου (Βατικανό) και Castello Di Angello να επισκεφθείς το Leonardo Da Vinci experience. Εχει αντίγραφα από πινακες του και τις εφευρέσεις του. Το εισιτήριο έχει 10 € και περιλαμβάνει audio guide. Είναι διαφορετικό από αυτά που συζητάμε γι' αυτό στο πρότεινα.
 
Last edited by a moderator:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Εγώ προσωπικά θα πρότεινα μουσείο Βατικανού και μουσείο Καπιτωλίου. Το Κολοσσαίο δεν έχει κάτι το τόσο εντυπωσιακο μέσα, παρά μονο το μέγεθος του, βέβαια αν έχεις ξεναγό και σου εξηγήσει τι βλέπεις και όλη την ιστορία σίγουρα θα ειναι διαφορετικά. Επίσης την Ρωμαική Αγορά μπορείς να δεις κάποια κομμάτια της και από τον δρόμο.
Το castello di Angello έχει πολύ σκαλί, ανεβαίνεις, ανεβαίνεις, δεν εντυπωσιάστηκα τόσο από το εσωτερικό του όσο από τη θέα που σου προσφέρει όταν ανέβεις στο ψηλότερο σημείο. Αν μπεις στο castello di Angello δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να ανεβεις να δεις την θέα στον Αγιο Πέτρο.
Κοίτα να δεις, κάποια πράγματα τα είδα πριν πολλά χρόνια στα νιάτα μου, αλλα δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Απλά θυμάμαι ακριβώς τη θέα απο το Κάστρο των αγγέλων. Δε θυμάμαι αν κ τι είχα πληρώσει.... Θέλω να πάω τη γυναίκα μου τώρα.
Κολοσσιαίο κ εγώ δε το ψήνω. Δεν είχα εντυπωσιασεί κ τόσο. Ενδιαφέρουσα η ιδέα σου για τον ΝταΒίντσι... Του Καπιτωλίου τι περιλαμβάνει??
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Eντυπωσιακά αγάλματα, έργα τέχνης, συλλογές (εμείς είδαμε αιγυπτιακή συλλογή) . Την πρώτη φορά που πήγα Ρώμη δεν ειχα παει στο συγκεκριμένο μουσείο, αλλά πήγα το καλοκαίρι με την 18χρονη κόρη μου η οποία λατρεύει τα μουσεία και εντυπωσιάστηκα, οπότε όσα χώραγαν στο πρόγραμμά μας τα είδαμε...
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Eντυπωσιακά αγάλματα, έργα τέχνης, συλλογές (εμείς είδαμε αιγυπτιακή συλλογή) . Την πρώτη φορά που πήγα Ρώμη δεν ειχα παει στο συγκεκριμένο μουσείο, αλλά πήγα το καλοκαίρι με την 18χρονη κόρη μου η οποία λατρεύει τα μουσεία και εντυπωσιάστηκα, οπότε όσα χώραγαν στο πρόγραμμά μας τα είδαμε...
Nα το κοιτάξω.. Να δω αν μπορώ να μπω κ με τη romapass πως τη λένε............
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Με τη Roma pass μπαίνεις.. μπήκα εγω δωρεάν (την χρησιμοποίησα για δωρεάν Κολοσσαιο/Ρωμαική Αγορά και μουσειο καπιτωλιου - castello di Angello πλήρωσα μισό εισιτήριο ) Να πατε και καμια βόλτα, να φάτε και τιραμισού από το Pompi, όπως προειπε και η συμφορουμίτισα πιο πανω..
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Με τη Roma pass μπαίνεις.. μπήκα εγω δωρεάν (την χρησιμοποίησα για δωρεάν Κολοσσαιο/Ρωμαική Αγορά και μουσειο καπιτωλιου - castello di Angello πλήρωσα μισό εισιτήριο ) Να πατε και καμια βόλτα, να φάτε και τιραμισού από το Pompi, όπως προειπε και η συμφορουμίτισα πιο πανω..
Το μισό στο αγγελόκαστρο, ανήκεις σε κάποια κατηγορία?
Ε δε προλαβαίνουμε να πάμε κ στα πάντα κ εμείς....... 3 μέρες θα μείνουμε. Κ δεν είμαι κ σε φόρμα αυτή την εποχή :p
Κρατάω κάθε συμβουλή σου όμως κ θα της επεξεργαστώ κ άλλο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το μισό στο αγγελόκαστρο, ανήκεις σε κάποια κατηγορία?
Ε δε προλαβαίνουμε να πάμε κ στα πάντα κ εμείς....... 3 μέρες θα μείνουμε. Κ δεν είμαι κ σε φόρμα αυτή την εποχή :p
Κρατάω κάθε συμβουλή σου όμως κ θα της επεξεργαστώ κ άλλο.
Πηγαμε 3μερο και μεις το γεναρη..λογω οικονομικων κ μεις δε μπηκαμε σε κανενα αξιοθεατο πλην του Κολοσσαιου...απο οικονομικης αποψεως ειναι πιο φθηνο απο το Βατικανο κ εμενα μ αρεσε πιο πολυ..τωρα γουστα ειναι αυτα..ειχαμε προλαβει και το Πανθεον που χε ελευθερη εισοδο τοτε(μου φαινετε τωρα εχει εισιτηριο αλλα μπορει να λεω και χαζομαρες)..γνωμη μου αφου πας πρωτη φορα με την γυναικα και δεν ειστε και σε φορμα για πολλα χιλιομετρα την ημερα,διαλεξε ενα αξιοθεατο να μπεις μεσα και τις αλλες μερες αρκεσου στο να κανετε βολτες σε πλατειες και να δειτε αξιοθεατα απ εξω μονο..με μια σταση για ενα καφε και ενα φαγητο εκλεισε η μερα σας!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
το μισο που πλήρωσα στο αγγελοκαστρο ήταν λογω της roma pass, δωρεάν εχει μονο τους 2 πρώτους χώρους.

Το Πάνθεον και τον Ιουλιο που πήγα ήταν δωρεάν, απλά είχε κατι audio που πληρωνες.. δεν τα πήραμε..

Η Ρώμη ειναι ιδανική για βόλτες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom