Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Το στηριζεις καπου αυτο? Γιατι ουδεις δεν θα μπει πριν τις 9 κ δεν κερδιζεις απολυτως τιποτε. Γι αυτο εχουν ανα μισαωρο εισοδο. Εντελως περιττο επαναλαμβανω, κι ας χλευαστηκε η απαντηση μου, να παει κανεις εστω κ ενα λεπτο πριν. Απλα θα περιμενει 10-15' επιπλεον ασκοπα.
Το στηρίζω στο περιθώριο λάθους, γενικώς σαν άτομο προτιμώ να είμαι κάπου νωρίτερα από το προβλεπόμενο, παρά να φτάσω με την ψυχή στο στόμα και να αγχωθώ .. η απάντηση σου δεν χλευάστηκε απλά έτσι όπως γράφτηκε φάνηκε για χιουμοράκι..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
γιατί πήγα να μπω βλακωδώς απο την πλατεία του Αγίου Μάρκου,
Υποθέτω ότι εννοείς την πλατεία του Αγίου Πέτρου!

ερχόμενος απο το Αγγελόκαστρο
Κέρκυρας, Κορινθίας η Αιτωλοακαρνανίας? :haha::p
Η μήπως εννοείς το castel sant angelo?:)
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά, αυτά ακριβώς ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, για τα αστικά 520 και 720 και γενικά λίγο για τα πήγαινε-έλα στη Ρώμη.
Το 520 είδα ότι προστέθηκε μέσα στη χρονιά μάλιστα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Η στάση για τα 520-720, είναι μέσα στο χώρο του αεροδρομίου ή παραπέρα; Υπάρχει καμία πινακίδα της atac γενικά να καταλάβεις ποια απ' όλες είναι; Πριν 2 χρόνια που είχα αλλαξοπτησιά στο CIA δεν έψαξα καθόλου. :p
2) Υπάρχουν μηχανήματα-γραφείο της atac για εισιτήρια στις αφίξεις του CIA; Αν ναι, έχουν κάποιο υποχρεωτικό τρόπο πληρωμής; (εννοώ μόνο μετρητά ή μόνο κάρτα πχ.) ή παίρνεις από τον οδηγό;
3) Οι ώρες δρομολογίων είναι γενικά έγκυρες ή παθαίνουν ΟΑΣΑ;
αντίστοιχα,
4) Η εφαρμογή αυτή της atac είναι real time σαν τα ελληνικά telematics;
και τέλος, μια απορία που μου έχει δημιουργηθεί διαβάζοντας γενικά για τα b.i.t. tickets.
5) Το εισιτήριο ισχύει για 100 λεπτά σε λεωφορεία-τραμ-μετρό μέσα στα οποία μπορείς να έχεις το πολύ μία διαδρομή μετρό ή για μόνο ένα από τα δύο: (λεωφορεία-τραμ μέσα σε 100 λεπτά) - (μία διαδρομή μετρό);
Με λίγα λόγια για τη διαδρομή CIA-διαμερίσμα, πρέπει να πάρω λεωφορείο->μετρό->τραμ το οποίο σύμφωνα με το gmaps βγαίνει περίπου 90 λεπτά. Αυτό σημαίνει ένα ή δύο εισιτήρια;

Ευχαριστώ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα παιδιά, αυτά ακριβώς ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, για τα αστικά 520 και 720 και γενικά λίγο για τα πήγαινε-έλα στη Ρώμη.
Το 520 είδα ότι προστέθηκε μέσα στη χρονιά μάλιστα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Η στάση για τα 520-720, είναι μέσα στο χώρο του αεροδρομίου ή παραπέρα; Υπάρχει καμία πινακίδα της atac γενικά να καταλάβεις ποια απ' όλες είναι; Πριν 2 χρόνια που είχα αλλαξοπτησιά στο CIA δεν έψαξα καθόλου. :p
2) Υπάρχουν μηχανήματα-γραφείο της atac για εισιτήρια στις αφίξεις του CIA; Αν ναι, έχουν κάποιο υποχρεωτικό τρόπο πληρωμής; (εννοώ μόνο μετρητά ή μόνο κάρτα πχ.) ή παίρνεις από τον οδηγό;
3) Οι ώρες δρομολογίων είναι γενικά έγκυρες ή παθαίνουν ΟΑΣΑ;
αντίστοιχα,
4) Η εφαρμογή αυτή της atac είναι real time σαν τα ελληνικά telematics;
και τέλος, μια απορία που μου έχει δημιουργηθεί διαβάζοντας γενικά για τα b.i.t. tickets.
5) Το εισιτήριο ισχύει για 100 λεπτά σε λεωφορεία-τραμ-μετρό μέσα στα οποία μπορείς να έχεις το πολύ μία διαδρομή μετρό ή για μόνο ένα από τα δύο: (λεωφορεία-τραμ μέσα σε 100 λεπτά) - (μία διαδρομή μετρό);
Με λίγα λόγια για τη διαδρομή CIA-διαμερίσμα, πρέπει να πάρω λεωφορείο->μετρό->τραμ το οποίο σύμφωνα με το gmaps βγαίνει περίπου 90 λεπτά. Αυτό σημαίνει ένα ή δύο εισιτήρια;

Ευχαριστώ!
1. Με το που βγεις θα τις δεις.
2. Εισιτήρια αγοράζεις είτε στο Tourist Information Point, είτε στο εστιατόριο Chef Express είτε σε αυτόματο μηχάνημα.
3. Έγκυρες.
4. Δεν θυμάμαι, έχω την εντύπωση πως όχι.
5. 1 εισιτήριο
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πριν 2 χρόνια που είχα αλλαξοπτησιά
Να, γι αυτό πρέπει να παρακολουθείς όλα τα θέματα στο travelstories... Εμπλουτίζεις και το λεξιλόγιό σου - μεταξύ άλλων...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το στηρίζω στο περιθώριο λάθους, γενικώς σαν άτομο προτιμώ να είμαι κάπου νωρίτερα από το προβλεπόμενο, παρά να φτάσω με την ψυχή στο στόμα και να αγχωθώ .. η απάντηση σου δεν χλευάστηκε απλά έτσι όπως γράφτηκε φάνηκε για χιουμοράκι..
Λάθους? Αγχος? Αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις που ο καθενας ερμηνευει διαφορετικα κ δεν εχουν θεση σε αντικειμενικη απαντηση. Η οποια παραμενει στο ενα δευτερολεπτο πριν.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χωρις να θελω να συνεχισω την συζητηση απλα να πω μιλαμε για αποστασεις μερικων μετρων το ενα σημειο με το αλλο.
Δεν είναι μεγάλη απόσταση το 1 χιλιόμετρο με τα πόδια έχεις δίκιο.Το 1 χιλιόμετρο με βαλίτσες στο χέρι όταν φτάνεις από αεροδρόμιο είναι όμως..Δεν έχει σημασία πλέον πάμε παρακάτω...
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θα είναι κάποιος από τις 10 Νοέμβρη έως στις 16 Ρώμη και θέλει να κάνουμε μαζί της ξενάγηση στο Βατικανό ? Έχω μιλήσει με την κυρία που κάνει την ξενάγηση και δεν υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος. Σύνολο 150€ έως 6 άτομα.
Ενδιαφέρομαι για 15 και 16 νοέμβρη .
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Λάθους? Αγχος? Αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις που ο καθενας ερμηνευει διαφορετικα κ δεν εχουν θεση σε αντικειμενικη απαντηση. Η οποια παραμενει στο ενα δευτερολεπτο πριν.
Δηλαδή εδώ γράφουμε μόνο αντικειμενικά και τεκμηριωμένα. Η προσωπική εκτίμηση δεν έχει χώρο, οκ λάθος εντυπωση είχα, νομιζα ότι ήμουν σε ενα φόρουμ που οι άνθρωποι ασχολούνται με τα ταξίδια, γράφουν τι τους αρέσει και τι όχι (προσωπικές εκτιμήσεις), δεν είμαι σε ένα λογιστικό ή οικονομικό φόρουμ να ακολουθώ τις ΠΟΛ και τους νόμους και να κουνάω το δάχτυλο.. δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο.. κάτσε, γράφε και σχολίαζε..(προσωπικά δεν θα ασχοληθώ παραπέρα, το εξαντλήσαμε - έχω πραγματικά σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθώ ) Καλή σου μέρα!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή εδώ γράφουμε μόνο αντικειμενικά και τεκμηριωμένα.
Τι ειναι δυσνοητο? Γραφεις οτι θες αναλογα με την ερωτηση. Σε φιλοσοφικη ερωτηση απαντω αναλογα, οταν ζητειται μια γνωμη τη δινω, οταν ζητειται ενα νουμερο το δινω με την τεκμηριωση οπου κρινω οτι απαιτειται. Buon giorno κ σε σενα.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στην παρέα σας.
Πριν αρχίσω να ψάχνω ακόμα περισσότερο για Ρώμη και να γράψω άλλες ερωτήσεις, θα εκφράσω την κύρια ανησυχία μου:
Έχει βρεθεί κανείς σας εκεί την 8η Δεκεμβρίου; Πήγα 2 χρονιές πίσω, δεν διάβασα κάτι σχετικό.
Πρώτα έκλεισα εισιτήρια και μετά διάβασα ότι είναι γιορτή/αργία. Δεν φοβάμαι τόσο για τα μαγαζιά - τουριστικό μέρος είναι, υποθέτω τα περισσότερα ανοιχτά θα είναι -, κυρίως για τα μέσα (αν θα υπάρχουν τίποτα κλειστοί σταθμοί μετρό πχ. επειδή κατεβαίνει στην πόλη ο πάπας) + πόσο μειωμένες παίζει να είναι οι συχνότητες και για το αν θα έχει πολύ για την εποχή κόσμο λόγω της ημέρας.
Φτάνουμε Σάββατο μεσημεροαπόγευμα και το πλάνο ήταν για πρώτη μέρα απλά να περπατάμε στο κέντρο-πλατείες να πάρουμε μια πρώτη εικόνα γενικά (ίσως και κάνα free walking tour αν υπάρχει τέτοια μέρα/ώρα), αλλά αν επικρατεί χαμός από κόσμο ή λόγω ασφάλειας είναι κλειστά κάποια πράγματα υποθέτω μας τα χαλάει λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom