Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Επειδή πάω 1η φορά Ρώμη και διάβασα παραπάνω οτι θα ήταν καλύτερα για 1η φορά τοποθεσία κοντά σε piazza espagna, via veneto κ εκει κοντά.
Συμφωνώ απολύτως με @marquis . Προτιμώ και εγώ αυτή την περιοχή.

Επίσης είναι αρκετά τουριστικά εκει στις περιοχές αυτές ?
Όλο το κέντρο της πόλης είναι τουριστικό.

Το μόνο θέμα μου είναι αν χρειαστεί να πάω σε τοποθεσία κάπου πιο μακριά
Για πρώτη φορά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρειαστεί να πας μακρυά από το κέντρο. Για τα λεωφορεία δεν ξέρω να σου πω. Στην Ρώμη μόνο περπατάω.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ απολύτως με @marquis . Προτιμώ και εγώ αυτή την περιοχή.


Όλο το κέντρο της πόλης είναι τουριστικό.


Για πρώτη φορά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρειαστεί να πας μακρυά από το κέντρο. Για τα λεωφορεία δεν ξέρω να σου πω. Στην Ρώμη μόνο περπατάω.
Ok. Ευχαριστώ πολύ!

Μ΄πως να προτιμήσω κάποιο ξεοδοχείο με πρωινό ή να τρώω καλύτερα έξω? Απο τιμές είναι οκ σχετικα η ουτε καν?
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μ΄πως να προτιμήσω κάποιο ξεοδοχείο με πρωινό ή να τρώω καλύτερα έξω? Απο τιμές είναι οκ σχετικα η ουτε καν?
Και το πρωινό στο ξενοδοχείο με κάποιο τρόπο το πληρώνεις. Καλύτερα τρώγε έξω αυτό που θες και με τα λεφτά που θες και μπορείς. Γνώμη μου πάντα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ok. Ευχαριστώ πολύ!

Μ΄πως να προτιμήσω κάποιο ξεοδοχείο με πρωινό ή να τρώω καλύτερα έξω? Απο τιμές είναι οκ σχετικα η ουτε καν?
Καλεε καλεεε θα σας μαλωσω!πας στην Ιταλια και θα παρεις πρωινο στο ξενοδοχειο??τουλαχιστον προσβολη:haha:τι πιο ωραιο απο κρουασαν και καφεδακι για πρωινο,να μπειτε και στο κλιμα της πολης??ασυζητητι εκτος χοτελ!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλεε καλεεε θα σας μαλωσω!πας στην Ιταλια και θα παρεις πρωινο στο ξενοδοχειο??τουλαχιστον προσβολη:haha:τι πιο ωραιο απο κρουασαν και καφεδακι για πρωινο,να μπειτε και στο κλιμα της πολης??ασυζητητι εκτος χοτελ!!
Εξαρταται τι ξενοδοχειο μιλαμε. Εκτος οτι τα καλα B&B προσφερουν αυτα που θα βρεις μονος εξω κ καλυτερα. Δηλ θα κοιταγα για b&b με αριστη αξιολογηση η για χοτελ με ιδια αξιολογηση του πρωινου του.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. Θα τσεκάρω άλλη μια τα airbnb και τα χοτελσ και θα στειλω μια τελικη για επιβεβαιωση.
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Καλημέρα θα είμαστε 2 άτομα 27 Δεκεμβρίου Ρώμη και λέμε να πάμε στο Βατικανό εκείνη την ημέρα. Υπάρχει κάποιος να προστεθεί στην παρέα να μοιραστούμε το κόστος της ξενάγησης?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε κρατήσει το πρόγραμμα αυτό

1η μερα ανάλογα με τι ωρα φτάνεις αστη για αναγνωριστικες βόλτες μεχρι να προσανατολιστεις με τα στενάκια, κάνε το εξής: piazza di spanga, via condotti, via del corso, fontana di trevi, πάνθεον
Aπογευματιμή-βραδυνή βόλτα τραστεβερε
2η μερα βατικανό (μουσεία, εκκλησία) οπωσδηποτε με εισιτηριο από ιντερνετ για το μουσείο και είσοδο στη βασιλική του αγιου πέτρου από τα μουσεία χωρίς ουρά
Απόγευμα παραποτάμια βόλτα στον τίβερη και στη φωτισμενη piazza navona
3η ημερα piazza venezia, capitolline hill, ρωμαικη αγορά, κολοσσαίο, παλατίνο εαν αντέχετε περπάτημα
Απόγευμα quirinale
4η ημέρα campo de fiori, piazza navona, είσοδος στην εκκλησία (!), πάνθεον και εσωτερικά
Απόγευμα βία βενετο εως piazza barberini και από εκει στη φωτισμένη fontana di trevi
5η ημερα piazza del popolo, villa borgese
Aπόγευμα via nazionale για (window;)shopping εως piazza republica
Μην έχετε αυστηρό πρόγραμμα και όπου βλέπετε εκκλησία μπείτε και δε θα χάσετε.. επίσης επιδιώξτε να δείτε φωτισμένα τα μνημεία αξίζει. Καθίστε για καφέ, για παγωτό ή οτι άλλο στις πλατείες και χαλαρώστε. Καλύτερα 5 βραδια απ´το να τρεχετε απ´το πρωί εως το βράδυ για να προλάβετε.
Θα μπορουσα να σας προτείνω πχ εκδρομη στο τίβολι ή στις κατακόμβες αλλά αυτό εχει να κάνει καθαρά με τα γούστα σας κ πόσο θέλετε να «τρεχετε»
Αλλά την τελευταία μέρα δεν θα πάμε τελικά στην villa Borghese. Τι προτείνετε να κάνουμε στην θέση της villas?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μόλις έχουμε βγει από την εκκλησία του Αγίου Πέτρου έχουμε κάτσει σε μια τεράστια ουρά για να περάσουμε έναν έλεγχο πάλι. Που πάμε από εδω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom