Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Εμάς η πτήση της επιστροφής ειναι 6.40 το πρωί. Υπάρχει καμιά λύση με νυχτερινό δρομολόγιο για Ciampino; Απ'οτι είδα τα πρώτα λεωφορεία ξεκινάνε από Τερμίνι γύρω στις 4.30. Το θεωρώ λίγο επίφοβο λόγω του ότι κάνει περίπου 40 λεπτά να φτάσει συν ότι έχουμε βαλίτσες να παραδώσουμε. Η επόμενη λύση είναι το ταξί. Ισχύει η χρέωση των 30 ευρώ και για τις νυχτερινές διαδρομές; Αλλιώς με βλέπω να διανυκτερύουμε στο αεροδρόμιο!
Πριν κανα χρόνο πετούσα και εγώ την ίδια ώρα με εσένα από Ρώμη για Θεσσαλονίκη και χρησιμοποίησα το δρομολόγιο των 4:30 από τερμινι για τσιαμπινο.Τέτοια ώρα όντως δεν έχει πολύ κίνηση και γενικά θα φτάσεις άνετα.Επίσης επειδή είχαμε φτάσει αρκετή ώρα πριν στο τερμινι για να είμαστε σίγουροι δεν νιώσαμε πουθενά ανασφάλεια,υπήρχαν μόνο Έλληνες στη στάση που περίμεναν και αυτοί το λεωφορείο για αεροδρόμιο.Απλά γνώμη μου είναι όπως είχαμε κάνει και εμείς καλό είναι να κλείσετε το εισιτήριο του λεωφορείου (πχ με terravision) για να είστε σίγουροι οτι θα μπείτε γιατί τα πρώτα δρομολόγια είναι σχετικά "περιζήτητα" για αυτούς που έχουν να προλάβουν πρωινές πτήσεις...
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Το ταξί απο Cia για το κέντρο της πόλης για 4 άτομα και 4 αποσκευές (μικρές της ryan) θα είναι στάνταρ 30€ ή χρεώνουν και κάτι επιπλέον για τις αποσκευές?
 

Kyriakos T

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Kαλησπέρα, φτάνω Ρώμη 22 Δεκεμβρίου με Ryan στις 12 το πρωί. Δυστυχώς η μόνη μέρα που θα είναι το Βατικανό ανοιχτό θα είναι οι μέρα που φτάνω. Αν κλείσω με το τελευταίο εισητήριο που είναι 3.00 (για να προλάβω να πάω ξενοδοχείο και μετά βατικανό) θα έχω το χρόνο να το δω όπως πρέπει ή θα είναι στο πόδι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Kαλησπέρα, φτάνω Ρώμη 22 Δεκεμβρίου με Ryan στις 12 το πρωί. Δυστυχώς η μόνη μέρα που θα είναι το Βατικανό ανοιχτό θα είναι οι μέρα που φτάνω. Αν κλείσω με το τελευταίο εισητήριο που είναι 3.00 (για να προλάβω να πάω ξενοδοχείο και μετά βατικανό) θα έχω το χρόνο να το δω όπως πρέπει ή θα είναι στο πόδι;
Όπως του πρέπει δηλαδή τρέχοντας για την έξοδο; Ουουουουού, μπόλικο... Αν τώρα είσαι απ' αυτούς που θέλουν να δουν και τα εκθέματα, μάλλον έχουμε πρόβλημα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όπως του πρέπει δηλαδή τρέχοντας για την έξοδο; Ουουουουού, μπόλικο... Αν τώρα είσαι απ' αυτούς που θέλουν να δουν και τα εκθέματα, μάλλον έχουμε πρόβλημα.
Παρντον? 18.00 κλεινουν. 3 ωρες τρεξιμο θα εχει φτασει κοντα στη Ναπολη..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σχετική-άσχετη ερώτηση μιας που αναφέρθηκαν τα supers, υπάρχουν τμήματα bakery στα εκεί super όπως έχω δει σε tesco/albert heijn με ποικιλία (παχυντικών και αμφιβόλου ποιότητας) κολατσιών να πάρεις κάτι για πρωινό στο διαμέρισμα πριν αρχίσει η εξόρμηση;
Μεσα στο termini εχει σουπερ μαρκετ οπου εχει φουρνο με φοκατσιες και μεριδες φαγητο,μου φαινετε και κρουασαν σε πλαστικα(ψημενα την ιδια μερα φανταζομαι)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μεσα στο termini εχει σουπερ μαρκετ οπου εχει φουρνο με φοκατσιες και μεριδες φαγητο,μου φαινετε και κρουασαν σε πλαστικα(ψημενα την ιδια μερα φανταζομαι)
Ψημενα την ιδια κ φτιαγμενα κατι μηνες πριν... Μακρια. Τοσους φουρνους εχει (πχ Roscioni) δεν ειναι αναγκη το σουπερ μαρκετ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ψημενα την ιδια κ φτιαγμενα κατι μηνες πριν... Μακρια. Τοσους φουρνους εχει (πχ Roscioni) δεν ειναι αναγκη το σουπερ μαρκετ.
Δεν λεω τ αντιθετο αλλα μιλησε για σουπερ μαρκετ αν θελει φουρνο,γεματη η Ρωμη
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κυρίως η ερώτηση προέκυψε επειδή είδα μπόλικα super γύρω από το διαμέρισμα κι επειδή απ' ότι έχω καταλάβει είναι σύνηθες αυτό το φαινόμενο σε κάποιες χώρες ενώ οι φούρνοι όχι τόσο (μάλλον όχι στην Ιταλία όμως :p ).

Γενικώς, προσπαθώντας να φτιάξω ένα ικανοποιητικό και γεμάτο πρόγραμμα για 3-3.5 ημέρες πάντως, το φαγητό είναι από τα πράγματα που ενδέχεται και να μείνει πίσω τελικά :haha:
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Kαλησπέρα, φτάνω Ρώμη 22 Δεκεμβρίου με Ryan στις 12 το πρωί. Δυστυχώς η μόνη μέρα που θα είναι το Βατικανό ανοιχτό θα είναι οι μέρα που φτάνω. Αν κλείσω με το τελευταίο εισητήριο που είναι 3.00 (για να προλάβω να πάω ξενοδοχείο και μετά βατικανό) θα έχω το χρόνο να το δω όπως πρέπει ή θα είναι στο πόδι;
Κ εγώ 3 η ώρα είχα κλήσει......... Η αλήθεια είναι ότι στο τέλος έτρεχα λίγο, αλλα εξαρτάτε κ απο σένα, πόσο χαζεύεις τα εκθέματα.....
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά στην πληρωμή με χρεωστική κάρτα υπάρχει επιπλέον προμήθεια? Γνωρίζει κανείς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom