Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ενδιαφέρομαι περισσότερο για βόλτες φαγητό ποτό και διασκέδαση. Σε αυτό το ταξίδι έχω μία μικρή έκπληξη για την κοπέλα μου θέλω να της κάνω πρόταση γάμου και έτσι περιμένω από σας να προτείνετε κάποια σημεία, μαγαζιά κάτι το ιδιαίτερο που να μείνει αξέχαστο.
Καλώς ήρθες Νίκο. Δες και αυτό το θέμα
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-τοσκανη-για-πρόταση-μας-κάνει.23198/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίσης στην περίπτωση που δεν πάρουμε κάποιον ξεναγό υπάρχει κάποιο βιβλιαράκι με οδηγό για τα έργα του μουσείου κτλ;
Εννοείται ότι υπάρχει. Μάλιστα το καλύτερο είναι να διαβάσεις λίγο για το μουσείο πριν φύγεις από οδηγούς, ίντερνετ. Δεν χρειάζεται ξεναγός.
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Εννοείται ότι υπάρχει. Μάλιστα το καλύτερο είναι να διαβάσεις λίγο για το μουσείο πριν φύγεις από οδηγούς, ίντερνετ. Δεν χρειάζεται ξεναγός.
Υπάρχουν κάπου online αυτές οι πληροφορίες για να διαβάσω; Επίσης για την είσοδο που ρώτησα έχει κανείς άποψη;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Υπάρχουν κάπου online αυτές οι πληροφορίες για να διαβάσω;
Ξεκίνα από εδώ:
http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/capolavori.html

Επίσης για την είσοδο που ρώτησα έχει κανείς άποψη;
Την καλύτερη μάλλον την έχει ο google maps! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα σας!! Κλείσαμε εδώ https://abnb.me/BNOXnau9ZT για 14-18/3!!!! Θα είμαστε 6 ενήλικες 8 παιδιά και 1 μωρό 7 μηνών! ! Λάος με λίγα λόγια!!!! Σαν περιοχή είναι οκ?
Το λινκ δεν ανοιγει. Μην τα βαζετε τσαμπα. Ηταν κοπος να γραψεις μια λεξη, την περιοχη?
 

GPARA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα , εμεις θα είμαστε 2 ζευγάρια από 17-3 έως 20-3 και ενδιαφερόμαστε για ελληνική ξενάγηση στο Βατικανό. Μήπως γνωρίζετε κάποιον ξεναγό και φυσικά αν ενδιαφέρεται και κανείς άλλος για να μοιράσουμε τα έξοδα;
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σας. Θα επισκεφθούμε την Ρώμη το Πάσχα από 25/4 μεχρι 30/4 οικογενειακώς. Μήπως ενδιαφέρεται κάποιος για ξεναγό για Βατικανο;
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημέρα σας. Πρόκειται να ταξιδέψουμε οικογενειακώς το Πάσχα στη Ρώμη με δύο παιδιά 7 και 6 ετών. Θα μείνουμε από 26/4 μεχρι 30/4. Πως θα μπορούσαμε να δούμε το δυνατόν περισσότερα μαζι με παιδια; Τα λεωφορεία hop on hop off αξίζουν; Θέλουμε να μην έχουμε υπερβολικο περπάτημα για να αποφυγουμε γκρίνιες. Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ πολύ
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Επίσης εάν έχω καταλάβει σωστά η Πλατεία του Αγίου Πέτρου και η Βασιλική του Αγίου Πέτρου έχει δωρεάν είσοδο... Αλλά δεν βρίσκω κάπου τι ώρα ανοίγει η Βασιλική διότι έχω ακούσει ότι και εκεί έχει ουρά....
Και κάτί "χαζό" επειδή διαβάζω για ευπρεπή ενδυμασία υποθέτω ότι οι γυναίκες φορώντας παντελόνι μπαίνουνε σωστά;

Ευχαριστώ
 
Last edited:

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Καλησπέρα!
'Εχω μια απορία για το μετρό της Ρώμης. Σε παλιότερο post διάβασα εδώ μέσα (Δεκέμβρης 2018) ότι λόγω εργασιών συντήρησης το μετρό διέρχεται, αλλά δε σταματά στις στάσεις Barberini, Spagna. Ξέρει κάποιος αν ισχύει αυτό ή αν ισχύει ακόμη; Με ενδιαφέρει κυρίως για τη στάση Barberini γιατί το ξενοδοχείο μας είναι στην αρχή της Via Veneto και θα είμαστε εκεί 15-20 Φλεβάρη. Ελπίζω να μη μας περιμένει κάποια δυσάρεστη έκπληξη! Η στάση του μετρό ήταν ένας από τους λόγους που κλείσαμε εκεί ξενοδοχείο! Κυρίως για την μεταφορά των αποσκευών είναι το πρόβλημα και όχι για το αν θα περπατήσουμε λίγο παραπάνω. Έχω ψάξει ήδη στο site της ATAC, αλλά δεν είδα κάποια ανακοίνωση.
 

Kiriaki93aa

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!!! Την επομένη Πέμπτη θα επισκεφθούμε παρέα τη Ρώμη για πρώτη φορά ! Και δεν έχουμε ιδέα για κάποια πράγματα ! Είδα στο φόρουμ ότι προτείνετε να κλείσουμε πιο πριν τα εισιτήρια για το κολοσαιο και τη ρωμαϊκή αγορά!αλλά δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε την official ιστοσελίδα του! Υπάρχει? Έχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα? Σας ευχαριστώ
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!!! Την επομένη Πέμπτη θα επισκεφθούμε παρέα τη Ρώμη για πρώτη φορά ! Και δεν έχουμε ιδέα για κάποια πράγματα ! Είδα στο φόρουμ ότι προτείνετε να κλείσουμε πιο πριν τα εισιτήρια για το κολοσαιο και τη ρωμαϊκή αγορά!αλλά δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε την official ιστοσελίδα του! Υπάρχει? Έχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα? Σας ευχαριστώ
Καλησπέρα. Αυτή είναι η επισηεπ σελιδα για το Κολοσσαιο https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom