Ιταλία Αξιοθέατα στη Ρώμη

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Έχω πάει αρκετά φορές στη ευρύτερη περιοχή και δεν έχω πάει εκεί.......λογικά θα είναι ωραίο. Αλλά και αν πας στη περιοχή του Βατικανού πας και το βλέπεις μόνο από έξω. Ωραίο θα είναι.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Η ταράτσα του και το roof garden με τη θέα είναι ότι αξίζει κάτ εμέ! Αλλά πάλι προσωπική γνώμη εκφράζω. Επίσης ο χώρος εξωτερικά στην είσοδο και πριν το Τίβερη με τη γέφυρα και αγάλματα μου άρεσε πολύ περισσότερο και από το ίδιο το κάστρο
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Η ταράτσα του και το roof garden με τη θέα είναι ότι αξίζει κάτ εμέ! Αλλά πάλι προσωπική γνώμη εκφράζω. Επίσης ο χώρος εξωτερικά στην είσοδο και πριν το Τίβερη με τη γέφυρα και αγάλματα μου άρεσε πολύ περισσότερο και από το ίδιο το κάστρο
Για να πας σε αυτά τα μέρη χρειάζεται να πληρώσεις εισιτήριο?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Για να πας σε αυτά τα μέρη χρειάζεται να πληρώσεις εισιτήριο?
Η είσοδος στο κάστρο και κατά επέκταση στην ταράτσα είναι με αντίτιμο.....εγώ είχα μπει Δωρεάν πριν χρόνια σαν δώρο που τερμάτισα τον μαραθώνιο της Ρώμης μαζί με ένα άτομο μας χορηγούσαν πάσο ελευθέρας. Στην είσοδο και γέφυρα δεν πληρώνεις κάτι είναι πριν μπεις
 

Sotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω με την γυναίκα μου για πρώτη φορά στη Ρώμη το ερχόμενο Σάββατο όπου θα μείνουμε για 5 ημέρες. Δεν είμαστε και φανατικοί των μουσείων απλά επειδή θεωρώ πως θα έχουμε χρόνο θα θέλαμε να δούμε τα must αξιοθέατα της πόλης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες τι είναι καλό να επισκεφθούμε και αν αξίζει τον κόπο να ξοδεύτουν κάποια χρήματα από την στιγμή που το μπάτζετ που διαθέτουμε δεν είναι μεγάλο; Έχω διαβάσει για είσοδο σε Βατικανό και Κολοσσαίο απλά έχω μπερδευτεί με τα online πακέτα που προσφέρουν.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω με την γυναίκα μου για πρώτη φορά στη Ρώμη το ερχόμενο Σάββατο όπου θα μείνουμε για 5 ημέρες. Δεν είμαστε και φανατικοί των μουσείων απλά επειδή θεωρώ πως θα έχουμε χρόνο θα θέλαμε να δούμε τα must αξιοθέατα της πόλης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες τι είναι καλό να επισκεφθούμε και αν αξίζει τον κόπο να ξοδεύτουν κάποια χρήματα από την στιγμή που το μπάτζετ που διαθέτουμε δεν είναι μεγάλο; Έχω διαβάσει για είσοδο σε Βατικανό και Κολοσσαίο απλά έχω μπερδευτεί με τα online πακέτα που προσφέρουν.
Άσε το Κολοσσαίο. Πιο εντυπωσιακό είναι απ' εξω πάρα μεσα. Η Ρωμαϊκή αγορά επίσης φαίνεται σε αρκετά σημεία κ απ' έξω παράλληλα της λεωφόρου και απο ψηλά από το Καπιτώλιο. Το Βατικανό όμως και ο άγιος Πέτρος είναι άχαστα. Κλείσε εισιτήρια από έδω. Είναι το μόνο επίσημο site. Musei Vaticani – Sito ufficiale
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Tα περισσοτερα αξιοθεατα στη Ρωμη ειναι δωρεαν και τα βλεπεις ενω περπατας ,μαντεψε γιατι η Ρωμη ειναι ενα υπαιθριο μουσειο απο μονη της.Fontana di trevi ,ισπανικα σκαλια,piazza navona,castello san angelo ειναι free,αγαλματα παντου ρωμαικα και μη,Κολοσσαιο ελευθερο απ εξω,τα οικονομικα σου αν ειναι στενα αστο δεν ειναι κατι μεσα,αν εχεις την επιλογη ενα και μονο μουσειο δες οποσδηποτε του Βατικανου και κυριως για την περιφημη Καπελα Σιξτινα,απλα κλεισε εισητηρια γιατι θα περιμενεις ωρες.
Αν και παλι δεν θες τοτε εστω οποσδηποτε Βατικανο πλατεια Αγιου Μαρκου must να πληρωσεις να μπεις μεσα στη Βασιλικη.
 

kostasz3

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω με την γυναίκα μου για πρώτη φορά στη Ρώμη το ερχόμενο Σάββατο όπου θα μείνουμε για 5 ημέρες. Δεν είμαστε και φανατικοί των μουσείων απλά επειδή θεωρώ πως θα έχουμε χρόνο θα θέλαμε να δούμε τα must αξιοθέατα της πόλης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες τι είναι καλό να επισκεφθούμε και αν αξίζει τον κόπο να ξοδεύτουν κάποια χρήματα από την στιγμή που το μπάτζετ που διαθέτουμε δεν είναι μεγάλο; Έχω διαβάσει για είσοδο σε Βατικανό και Κολοσσαίο απλά έχω μπερδευτεί με τα online πακέτα που προσφέρουν.
Πηγα αρχες αυγουστου στη ρωμη
Τα 4 εθνικα μουσεια που επισκεφτηκαμε δεν κοστισαν ακριβα 14 ευρω ολα μαζι με ενιαιο εισητηριο αλλα απαιτουν αρκετο απο το χρονο σας.
Στα μουσεια του βατικανου πρεπει να πατε ομως και αξιζει και το κοστος (16 ευρω περίπου) αλλά και η κουραση.
Στα μουσεια του βατικανου δεν καναμε κρατηση και πηραμε απο τα ταμεια.Στα οποια δεν υπηρχε ουρα ενω οσοι ειχανε κανει κρατηση περιμεναν σε μια τεραστια ουρα.
Επισης μας αρεσε πολυ το μουσειο Λεοναρντο Ντα Βιντσι ( βρισκεται στην πιάτσα ντε ποπολο ακριβως στην απεναντι πλευρά απο τις 2 εκκλησιες),υπολογιστε 15 ευρω το ατομο.
Μας αρεσε η πλατεια στο καμπο ντε φιορι με το άγαλμα του Τζορντανο Μπρουνο.Εκει φαγαμε σχετικά φτηνα 15 ευρω το ατομο για μια πίτσα.
Φαγητο ίδιου επιπεδου και τιμης με του τραστεβερε χωρίς ομως το στριμωξιδι του τραστεβερε
Για εξοικονόμηση χρηματων πιειτε νερο απο τις πολλές βρυσες που υπαρχουν στην πολη.
Εμεις πετυχαμε πολύ ζεστη οταν πηγαμε και δεν ευχαριστήθηκα την επίσκεψη στο παρκο στη Βίλα Μποργκέζε καθως ούτε η σκια των δεντρων στο τεραστιο παρκο μας ανακουφισε αλλα αντιθετα χρειάστηκε πολύς ποδαροδρομος.Εφοσον δεν μπειτε στην πινακοθήκη Μποργκέζε που απαιτεί εισητηριο θα προτεινα να μην πηγαινατε καθολου.
Επισης κατι που δεν καναμε και το μετανιωσαμε ηταν ότι ΔΕΝ πηγαμε βραδυ στη γέφυρα κάτω στο καστρο των αγγελων.Πήγαμε μόνο ημερα.
Βραδυ σιγουρα θα ειναι πολύ πιο όμορφα.
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω με την γυναίκα μου για πρώτη φορά στη Ρώμη το ερχόμενο Σάββατο όπου θα μείνουμε για 5 ημέρες. Δεν είμαστε και φανατικοί των μουσείων απλά επειδή θεωρώ πως θα έχουμε χρόνο θα θέλαμε να δούμε τα must αξιοθέατα της πόλης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες τι είναι καλό να επισκεφθούμε και αν αξίζει τον κόπο να ξοδεύτουν κάποια χρήματα από την στιγμή που το μπάτζετ που διαθέτουμε δεν είναι μεγάλο; Έχω διαβάσει για είσοδο σε Βατικανό και Κολοσσαίο απλά έχω μπερδευτεί με τα online πακέτα που προσφέρουν.
Καλησπέρα.

Από τη στιγμή που δεν θέλεις να αναλωθείς στα μουσεία, γνώμη μου είναι να επισκεφθείς μόνο Musei Vaticani (κράτηση ιντερνετικά για να αποφύγεις ουρές) και τη βασιλική του Αγ. Πέτρου.
Το Κολοσσαίο είναι εντυπωσιακό εξίσου από έξω και την αρχαία αγορά μπορείς να της θαυμάσεις από αρκετά μέρη από ψηλά. (σημ. εχεί ενα πάρκο σε υψωμα απέναντί από το Κολοσσαίο που μπορεί να καθίσεις στα γρασίδια να φας κάτι (πικ νικ) και να πιεις ένα κρασί
θαυμάζοντας το).

Καλύτερα να αφιερώσετε το χρόνο και τη όρεξη σας, περπατώντας στο κέντρο το οποίο είναι από μόνο του ένα υπαίθριο μουσείο. Τα βασικά αξιοθέατα βρίσκονται στο κέντρο και είναι στάνταρ προτάσεις των τουριστικών οδηγών.

Tip: Μην παραλείψτε να αφιερώσετε ένα απόγευμα στη Trastevere, οπού μπορείτε και να δειπνήσετε σχετικά οικονομικά.
Tip : Αν σας περισσέψει χρόνος, αξίζει να επισκεφθείτε το μουσείο Leonardo Da Vinci. Είναι μικρό, δεν θα κουραστείτε και έχει αρκετό ενδιαφέρον (8 ευρώ εισιτήριο).
Tip : Επειδή ο καιρός θα το επιτρέπει, μη διστάσετε να νοικιάστε ποδήλατο μία μέρα για τις μετακινήσεις σας!

Καλά να περάσετε
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω με την γυναίκα μου για πρώτη φορά στη Ρώμη το ερχόμενο Σάββατο όπου θα μείνουμε για 5 ημέρες. Δεν είμαστε και φανατικοί των μουσείων απλά επειδή θεωρώ πως θα έχουμε χρόνο θα θέλαμε να δούμε τα must αξιοθέατα της πόλης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες τι είναι καλό να επισκεφθούμε και αν αξίζει τον κόπο να ξοδεύτουν κάποια χρήματα από την στιγμή που το μπάτζετ που διαθέτουμε δεν είναι μεγάλο; Έχω διαβάσει για είσοδο σε Βατικανό και Κολοσσαίο απλά έχω μπερδευτεί με τα online πακέτα που προσφέρουν.
Screenshot_20220905-180732_Instagram.jpg

Μέσα σε 4-5 μέρες μπορείς να δεις όλα τα αξιοθέατα που έγραψα. Υπάρχουν και άλλα 2 αξιοθέατα που πάει κόσμος απλώς εμένα δεν με ενδιέφεραν. Το ένα είναι ο ιππόδρομος και το άγαλμα που τρώει το χέρι στους ψεύτες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom