Ιταλία Αξιοθέατα στη Ρώμη

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες! Εντυπωσιακό το Κολοσσαίο (ιδίως αν πάρετε audio guide) ΑΛΛΑ αν είχα περιορισμένο budget αυτό που δε θα έχανα με τίποτα θα ήταν η επίσκεψη στο μουσείο του Βατικανού. Εμείς (εάν θυμάμαι καλά) είχαμε κλείσει μέσω get your guide εισιτήρια. Skip the line. Τους προσπερνάς όλους με θράσος, σκανάρεις εντός του μουσείου σε μηχάνημα τον qr code που σου έρχεται στο κινητο με την αγορά του εισιτηρίου και έχεις κ audio guide. Μόνο και μόνο για την cappella sistina αξίζει η επίσκεψη κατά την άποψή μου
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω με την γυναίκα μου για πρώτη φορά στη Ρώμη το ερχόμενο Σάββατο όπου θα μείνουμε για 5 ημέρες. Δεν είμαστε και φανατικοί των μουσείων απλά επειδή θεωρώ πως θα έχουμε χρόνο θα θέλαμε να δούμε τα must αξιοθέατα της πόλης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες τι είναι καλό να επισκεφθούμε και αν αξίζει τον κόπο να ξοδεύτουν κάποια χρήματα από την στιγμή που το μπάτζετ που διαθέτουμε δεν είναι μεγάλο; Έχω διαβάσει για είσοδο σε Βατικανό και Κολοσσαίο απλά έχω μπερδευτεί με τα online πακέτα που προσφέρουν.
Καλημέρα φίλε! Μαγική η Ρώμη! Βατικανό άχαστο όπως και Βασιλική Αγίου Πέτρου. Περίπου 18€ ήταν το εισιτήριο για Κολοσσαίο/Ρωμαϊκή Αγορά/Παλατίνο Λόφο..
Θα σου πρότεινα για Κολοσσαίο να βρείς κάποιον ξεναγό.. είναι φοβερό μέσα απλά έχουν χωρίσει την ξενάγηση σε διάφορα τμήματα. Ψάξτο αξίζει.
Φαγητό ποτό είναι must το Trastevere
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Εμένα το Κολοσσαίο μου φαίνεται πολύ πιο εντυπωσιακό στο εσωτερικό του. Μακράν ο πιο ολοκληρωμένος χώρος Ρωμαϊκής αρένας που έχω δει. Δεν θα το έχανα.
Είναι πολύ εντυπωσιακό αλλά σου βγάζει μια φοβερά αρνητική ενέργεια ή τουλάχιστον έτσι το εισέπραξα εγώ. Νομίζεις ότι οι πέτρες στάζουν αίμα...
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι πολύ εντυπωσιακό αλλά σου βγάζει μια φοβερά αρνητική ενέργεια ή τουλάχιστον έτσι το εισέπραξα εγώ. Νομίζεις ότι οι πέτρες στάζουν αίμα...
[/QUOTE
Και νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ που είχα αυτη την αίσθηση.... Αν και το επισκέφθηκαμε μια ωραιότατη ανοιξιάτικη μέρα είχα μόνιμα ένα σφίξιμο
 

Sotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους αλλά δυστυχώς κόλλησε η γυναίκα COVID 4 μέρες πριν το ταξίδι και το ακυρωσαμε. Τα κρατάω για την επόμενη φορά να είμαστε πρώτα καλά.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους αλλά δυστυχώς κόλλησε η γυναίκα COVID 4 μέρες πριν το ταξίδι και το ακυρωσαμε. Τα κρατάω για την επόμενη φορά να είμαστε πρώτα καλά.
Περαστικά και καλά ταξίδια στη συνέχεια!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους αλλά δυστυχώς κόλλησε η γυναίκα COVID 4 μέρες πριν το ταξίδι και το ακυρωσαμε. Τα κρατάω για την επόμενη φορά να είμαστε πρώτα καλά.
Μπράβο σας πάντως που ακυρώσατε, είναι πολλοί που δε θα ίδρωνε το αυτί τους.....Περαστικά να είναι και θα σας δοθεί η ευκαιρία να πατε!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους αλλά δυστυχώς κόλλησε η γυναίκα COVID 4 μέρες πριν το ταξίδι και το ακυρωσαμε. Τα κρατάω για την επόμενη φορά να είμαστε πρώτα καλά.
Περαστικά της , καλά κάνατε που τα ακυρώσατε , μακάρι να σας ξαναδοθεί η ευκαιρία και να πάτε
 

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχουμε κλείσει για Ρώμη 2 άτομα για 1η Οκτώβρη.
Έχω διαβάσει πως την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα υπάρχει δωρεάν είσοδος σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, ισχύει ή όχι; Θα μπορέσουμε δηλαδή να μπούμε στο Κολοσσαίο;
Επίσης εισιτήρια skip the line είναι προτιμότερο να κλείσεις μόνο από το επίσημο σαιτ; Αν δεν σε βολεύει το διάθεσιμο σλοτ (π.χ. είναι πιασμένα όλα τα πρωινά) αξίζει να ρισκάρεις να πας εκεί πρωί πρωί για να βρεις εισιτήριο;
 

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλησπέρα. Ερώτηση: Για το Κολοσαίο πρέπει να έχω μόνο e-ticket ??? Ή μπορώ να περιμένω και στην ουρά κλασσικά ??? Ρωτάω γιατί τώρα που κοίταγα , έχει μόνο απόγευμα και δεν ξέρω αν θα με βολέψει ....

Edit : Τελικά δεν βρήκα πληροφορίες που να λένε για δυνατότητα έκδοσης εκείνη την στιγμή και τελικά έκλεισα online.
Το 24ωρο ξεκινάει απο την ώρα εισόδου στο Κολοσσαίο ή μπορώ να μπω και στο Παλατίνο νωρίτερα και απλά στην συνέχεια να πάω την προκαθορισμένη ώρα στο Κολοσσαίο (εντός του 24ώρου πάντα) ???

Ευχαριστώ
 
Last edited:

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλησπέρα. Ερώτηση: Για το Κολοσαίο πρέπει να έχω μόνο e-ticket ??? Ή μπορώ να περιμένω και στην ουρά κλασσικά ??? Ρωτάω γιατί τώρα που κοίταγα , έχει μόνο απόγευμα και δεν ξέρω αν θα με βολέψει ....

Edit : Τελικά δεν βρήκα πληροφορίες που να λένε για δυνατότητα έκδοσης εκείνη την στιγμή και τελικά έκλεισα online.
Το 24ωρο ξεκινάει απο την ώρα εισόδου στο Κολοσσαίο ή μπορώ να μπω και στο Παλατίνο νωρίτερα και απλά στην συνέχεια να πάω την προκαθορισμένη ώρα στο Κολοσσαίο (εντός του 24ώρου πάντα) ???

Ευχαριστώ
Καλησπέρα! Εννοείται ότι μπορείτε να επισκεφθείτε νωρίτερα το forum και τον Παλατίνο λόφο και να πάτε στην προκαθορισμένη ώρα στο Κολοσσαίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom