Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα. Δεν κοιτάνε τα ονόματα να ξέρεις. Το voucher πρέπει να λέει μόνο το όνομα αυτού που τα έκλεισε. Δεν θα γράφει κανένα άλλο όνομα. Το voucher θα το δείξεις στο ταμείο για να πάρεις τα εισιτήρια
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα μιας και έχουμε κλείσει μειωμένα εισιτήρια που απαιτεί επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας, μου έκανε εντύπωση που τα εισιτήρια δεν είναι ονομαστικά.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα μιας και έχουμε κλείσει μειωμένα εισιτήρια που απαιτεί επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας, μου έκανε εντύπωση που τα εισιτήρια δεν είναι ονομαστικά.
Δεν ζήτησαν κανένα έγγραφο σε εμάς. Απλώς έδειξα το voucher και μου δώσανε τα εισιτήρια. Τώρα για το πως θα πιστοποιήσουν ότι είσαι φοιτητής,πιστεύω θα σου ζητήσουν κάποιο πάσο.
 

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν ζήτησαν κανένα έγγραφο σε εμάς. Απλώς έδειξα το voucher και μου δώσανε τα εισιτήρια. Τώρα για το πως θα πιστοποιήσουν ότι είσαι φοιτητής,πιστεύω θα σου ζητήσουν κάποιο πάσο.
Τέλεια τότε 👍
 
Last edited by a moderator:

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπέρα, έχουμε κλείσει Έλληνα ξεναγό για τις 23 Ιουλίου στο Βατικανό, 08:30 στην ουρά. Ενδιαφέρεται οικογένεια για να μοιραστούμε τα έξοδα;

Καλημερα, θα ήθελα να ρωτήσω έαν μπορείτε να μου στείλετε τα στοιχεία του ξεναγου για το Βατικανο. Μείνατε ευχαριστήμενοι? Ευχαριστω πολυ
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Καλησπέρα,δεν ξερω αν στεκει η ερώτηση αλλά
στην περιπτωση που δεν χρησιμοποιήσω ΜΜΜ
κατα ποσο συμφέρει η roma pass για χρήση μονο για εισοδο σε αρχαιολογικους χωρους και μουσεία;
Εξαρτάται πάντα από το πόσα μουσεία και πόσους αρχαιολογικούς χώρους προλάβεις να επισκεφτείς.
Πάντως αν δεν χρησιμοποιήσεις καθόλου ΜΜΜ, δεν νομίζω να σε βολεύει η Roma pass.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπέρα στην ομάδα, πριν από 11 χρόνια είχα επισκεφτεί με την γυναίκα μου την αιώνια πόλη και μας έμεινε αξέχαστη. Τώρα ετοιμάζουμε ταξίδι μαζί με το 2,5 χρονών παιδί μας (είναι το πρώτο στο εξωτερικό με παιδί που θα πάμε) για τέλος Οκτωβρίου. Κλείσαμε ξενοδοχείο στην Fontana Di Trevi και θα μείνουμε 4 μέρες. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες - tips για ταξίδι στην Ρώμη οικογένεια με παιδί.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Καρότσι οπωσδήποτε να πάρετε, θα με θυμηθείς.
Κ όχι με μικρά ροδάκια...... Κάποιο με μεγάλες ρόδες σχετικά κ αν είναι δυνατόν λαστιχένιες κ με ανάρτηση. Εχει πολλούς πλακόστροτους δρόμους η Ρώμη που θα κοπανάει το παιδί.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
82
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλησπέρα και απο εμένα !!!! Γύρισα Σάββατο απο Ρώμη και μαζί έφερα και τον φίλο μας τον κορόνα !!!! Χθες βγήκα θετικός , τι να κάνουμε !!!!! Ταξιδάκι θέλαμε !!!! Και να φανταστείτε ήμουν σε όλους τους εσωτερικούς χώρους και στα ΜΜΜ με μάσκα....
Στα γρήγορα : Δυστυχώς το πρώτο απόγευμα και το μεθεπόμενο πρωϊνό μας βρήκε βροχή (καλή) , αυτό με άφησε λίγο πίσω στο πρόγραμμα που είχα στο μυαλό μου, μαζί με κάτι άλλα... Πολύς κόσμος για μέσα Οκτωβρίου (εκτός αν εγώ είμαι λάθος), αφού δεν κατάφερα να μπω (με 2 επισκέψεις) στην βασιλική του Αγίου Πέτρου λόγω των τεράστων ουρών που είχε και ιδιαίτερα την Πέμπτη το πρωϊ που έβρεχε !!! Ουρά που έπιανε απο την μία άκρη στην άλλη συν ένα κομμάτι απο το αριστερό (καθώς κοιτάμε προς τον Αγιο Πέτρο) τμήμα της πλατείας. Τουλάχιστον είδα την πλατεία 2 φορές !!!!
Σάββατο, ΟΚ της τρελής !!!!!
Καλά ήταν , δεν μπορώ να πω , το ξενοδοχείο ήταν στη Via Nazionale απένταντι απο το Palazzo delle Esposizioni, που βόλευαν μόνο λεωφορεία , το μετρό το χρησιμοποίησα μόνο μια φορά (να γυρίσω απο τα μουσεία του Βατικανού). Η περιοχή είχε μερικές καλές τρατορίες : Le Tavernelle (φοβερή carbonara και caccio e peppe), L'Angolo di Napoli (πολύ ωραία ναπολιτάνικη πίτσα, δυστυχώς δεν δοκίμασα και Pasta σε αυτούς) και φούρνους (Forno da Milvio, Antico Forno Serpenti).
Κέντρο τα κλασσικά που έχουν αναφερθεί και στο topic, μην τα ξαναγράφουμε. Παγωτάκι στο Giolliti και σε ένα τοπικό (Glauco) μόνο !!!!
Θεωρώ ότι μου έμεινε ένα κενό , πλην της επίσκεψης στην βασιλική που τελικά πιστεύω ότι πρεπει να πας είτε πολύ νωρίς είτε πολύ αργά, τουλάχιστον στους μήνες Απρίλιο με Οκτώβριο (εκτός αν και εκεί ήμουν γκαντέμης), που μόνο μια δεύτερη επίσκεψη θα το καλύψει, αφού στην πρώτη αναλώνεσαι στις επισκέψεις στα βασικά αξιοθέατα (που εδώ είναι πολλά).
Έχουμε καιρό να πάμε (ελπίζω) τα επόμενα χρόνια.
Υπομονή , αντοχή στο περπάτημα και στις ουρές γιατί θα χρειαστεί.

Υ.Γ. : Πάντως έχουν δίκιο περι ανοικτού μουσείου, με το σκεπτικό ότι όλα τα αρχαιολογικά είναι σε κοινή θέα, με εκκλησίες προσβάσιμες, αν υπάρχει έστω μια υποχώρηση που πρέπει να κάνει κάποιος που δεν θέλει να ξοδέψει χρήματα , είναι τα μουσεία του Βατικανού. Το Κολοσσσαίο μπορείς να το ευχαριστηθείς και βλέποντάς το εξωτερικά , κάνοντας βόλτα στον εξωτερικό χώρο , έχει υπέροχους χώρους και μπορείς να το χαρείς χωρίς να μπεις και μέσα... Αν μπορείς πάντως μπες.
 
Last edited:

livaspy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Να ρωτήσω και γω, το trastevere σαν περιοχή για ξενοδοχείο αξίζει η να κοιτάξω κάπου πιο κοντά; Αεροπορικές εταιρείες με οικονομικά εισιτήρια και χειραποσκευή 8 κιλών ποιες να κοιτάξω; Επίσης στα εισιτήρια για Βατικανό εμπεριέχεται και γρήγορη είσοδος;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom