Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Μηνύματα
109
Likes
169
Οργανωνουμε οδικο ταξιδι στο εξωτερικο με φιλικο ζευγαρι ενστολων,οι οποιοι εχουν μονο τις υπηρεσιακες τους ταυτοτητες.Θα χρειαστουν διαβατηριο,η περναει και η ταυτοτητα που εχουν;
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Χαίρετε! Δεν έχω να πω πολλά για μένα. Ο λόγος που έκανα εγγραφή είναι για να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με ένα ταξίδι που θα κάνω για δουλειά. Πήρα την απόφαση στα 36 μου να φύγω από Ελλάδα. Χωρίς σύζυγο και χωρίς παιδιά, αλλά με πολλές άλλες υποχρεώσεις εδώ, η "ξενιτιά" είναι μονόδρομος. Θα πάω στη Ζυρίχη. Βρήκα δουλειά, ο μισθός και οι συνθήκες με καλύπτουν και τα μόνα πραγματα που μου ζήτησαν από εκεί είναι 4 φώτος έγχρωμες και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μεταφρασμένο στα γερμανικά. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: ταυτότητα ή διαβατήριο; Κάποιοι λένε ότι η ταυτότητα είναι οκ, άλλοι λένε να βγάλω διαβατήριο. Ένας Ελβετος γιατρός που δουλεύει στο Νοσατέλ δεν έχει διαβατήριο μου είπε και ταξιδεύει μόνο με ταυτότητα. Στις 26 το αργότερο πρέπει να έχω φύγει. Μια βοήθεια παρακαλώ :) Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Χαίρετε! Δεν έχω να πω πολλά για μένα. Ο λόγος που έκανα εγγραφή είναι για να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με ένα ταξίδι που θα κάνω για δουλειά. Πήρα την απόφαση στα 36 μου να φύγω από Ελλάδα. Χωρίς σύζυγο και χωρίς παιδιά, αλλά με πολλές άλλες υποχρεώσεις εδώ, η "ξενιτιά" είναι μονόδρομος. Θα πάω στη Ζυρίχη. Βρήκα δουλειά, ο μισθός και οι συνθήκες με καλύπτουν και τα μόνα πραγματα που μου ζήτησαν από εκεί είναι 4 φώτος έγχρωμες και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μεταφρασμένο στα γερμανικά. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: ταυτότητα ή διαβατήριο; Κάποιοι λένε ότι η ταυτότητα είναι οκ, άλλοι λένε να βγάλω διαβατήριο. Ένας Ελβετος γιατρός που δουλεύει στο Νοσατέλ δεν έχει διαβατήριο μου είπε και ταξιδεύει μόνο με ταυτότητα. Στις 26 το αργότερο πρέπει να έχω φύγει. Μια βοήθεια παρακαλώ :) Ευχαριστώ
Θα έλεγα να υπάρχει ένα διαβητήριο.Κάποιο ταξίδι μπορεί να θελήσεις να κάνεις.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλησπέρα!! Εύχομαι ότι καλύτερο! Δε θα πας διακοπές, οπότε το διαβατήριο είναι μονόδρομος, καθώς σε διευκολύνει σε πολλές περιπτώσεις.
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Να ρωτήσω κάτι άλλο. Πειράζει αν το εισιτήριο είναι one way κι όχι με επιστροφή; Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο ε;
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Παιδιά μίλησα με τον Έλληνα γιατρό που μένει στην Ελβετία και μου είπε πως δε χρειάζεται διαβατήριο. Δεν αμφισβητώ κανέναν βέβαια, απλά για να βγάλω διαβατήριο πρέπει να πάω στου διαόλου το κέρατο μιας και μένω σε ένα μικρό χωριό και πρέπει να μεταβώ σε πόλη που έχει αστυνομικό τμήμα. Έμαθα επίσης ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού πριν πάω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Παιδιά μίλησα με τον Έλληνα γιατρό που μένει στην Ελβετία και μου είπε πως δε χρειάζεται διαβατήριο. Δεν αμφισβητώ κανέναν βέβαια, απλά για να βγάλω διαβατήριο πρέπει να πάω στου διαόλου το κέρατο μιας και μένω σε ένα μικρό χωριό και πρέπει να μεταβώ σε πόλη που έχει αστυνομικό τμήμα. Έμαθα επίσης ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού πριν πάω.
Τυπικά δεν χρειάζεται.Αλλά διευκολύνει.Αν το χρειασθείς θα πρέπει να το βγάλεις εκεί και ίσως είναι πιο φασαρία.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
βγάλτο το ρημάδι, τι ρωτάς το γιατρό...άνθρωποι που ταξιδεύουν στο λενε, δηλαδή άν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν βγάζεις και διπλωμα?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
βγάλτο το ρημάδι, τι ρωτάς το γιατρό...άνθρωποι που ταξιδεύουν στο λενε, δηλαδή άν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν βγάζεις και διπλωμα?
Δίπλωμα μάλλον δε θα έβγαζα, αλλά διαβατήριο ναι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Παιδιά μίλησα με τον Έλληνα γιατρό που μένει στην Ελβετία και μου είπε πως δε χρειάζεται διαβατήριο. Δεν αμφισβητώ κανέναν βέβαια, απλά για να βγάλω διαβατήριο πρέπει να πάω στου διαόλου το κέρατο μιας και μένω σε ένα μικρό χωριό και πρέπει να μεταβώ σε πόλη που έχει αστυνομικό τμήμα. Έμαθα επίσης ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού πριν πάω.


Εχω βγάλει διαβατήριο ενώ βρισκόμουν στο εξωτερικό. Δεν είναι τίποτα. Κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία/προξενειο της πόλης και τελειώνει η υπόθεση.

Αν δεν το χρειάζεσαι άμεσα δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις τώρα "στου διαολου το κέρατο".

Καλή νέα αρχή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom