Γενικά Ερωτήσεις για λεωφορεία στην Ευρώπη (flixbus, eurolines κτλ)

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Εχω 2 πιστωτικα απο ακυρωμενα εισιτηρια. Ξεπερνουν την αξια των εισιτηριων που θελω να κλεισω τωρα. Γνωριζει κανεις αν η διαφορα πιστωνεται ως νεο πιστωτικο για να ξαναχρησιμοποιηθει η χανεται? Εχω κανει κι αλλες αλλαγες αλλα ποτε για φθηνοτερες και δεν ξερω τι γινεται.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εχω 2 πιστωτικα απο ακυρωμενα εισιτηρια. Ξεπερνουν την αξια των εισιτηριων που θελω να κλεισω τωρα. Γνωριζει κανεις αν η διαφορα πιστωνεται ως νεο πιστωτικο για να ξαναχρησιμοποιηθει η χανεται? Εχω κανει κι αλλες αλλαγες αλλα ποτε για φθηνοτερες και δεν ξερω τι γινεται.
5.3 A cancellation voucher is issued in the event of a cancellation. This cancellation voucher is valid for 12 (twelve) months from the date of its issuance and entitles the passenger to make a new booking within this period up to the value of the voucher. If the price of the new booking is more than the value of the voucher, the difference will need to be paid. If the price is lower, the difference will remain on the cancellation voucher and can be used for a different booking. There can be deviations from these provisions in the case of promotional offers that are valid for a limited time only.
https://global.flixbus.com/general-terms-business-and-booking-conditions
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Επιβεβαιώνω κι εγώ. Είχα κλείσει πέρσι φθηνότερο εισιτήριο απ'το κουπόνι και το υπόλοιπο το χρησιμοποίησα για άλλο εισιτήριο.

Λίγο οφτόπικ: η flixbus με σπαμάρει με mail για προσφορές σε καθημερινή βάση απ'όταν έληξε η καραντίνα, αλλά έχει λίγες διαδρομές. Τουλάχιστον για Γαλλία που ψάχνω δεν πρέπει να έχει ούτε το 50% των διαδρομών σε σχέση με πέρσι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Ευχαριστω πολυ. Νομιζω οτι ειχα στο παρελθον μια διαφορα που θα εληξε μετα απο εναν χρονο, δεν το ηξερα.
Περι των δρομολογιων, παλι καλα να λες, γιατι βλεπω οτι βαζουν λιγοτερα, αλλα δεν κανουν ευκολα ακυρωσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Flixbus, κατεβαζετε την εφαρμογη και κλεινετε. Εχει και δρομολογια απο και για το αεροδρομιο για να μη μπλεκεστε με την πολη αν δεν θελετε.
Ερώτηση σχετική - άσχετη, όχι μόνο για τη συγκεκριμένη εκδρομή αλλά γενικά.
Μπορείς να κλείσεις εισιτήριο flixbus επιτόπου ή επιβάλλεται να γίνει μόνο ηλεκτρονικά; Το ρωτάω γιατί πολλές φορές οι πτήσεις καθυστερούν, με αποτέλεσμα το εισιτήριο να πάει στράφι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Ερώτηση σχετική - άσχετη, όχι μόνο για τη συγκεκριμένη εκδρομή αλλά γενικά.
Μπορείς να κλείσεις εισιτήριο flixbus επιτόπου ή επιβάλλεται να γίνει μόνο ηλεκτρονικά; Το ρωτάω γιατί πολλές φορές οι πτήσεις καθυστερούν, με αποτέλεσμα το εισιτήριο να πάει στράφι...
Ηλεκτρονικα μονο. Μπορεις να κανεις ακυρωση-εχω κανει πολλες- καποιο ευλογο χρονο πιο πριν, αλλα το καινουριο θα ειναι ακριβο την τελευταια στιγμη. Συνηθως δινω χρονο 1ωρα + οταν το παιρνουμε απο αεροδρομιο.
Συνηθως με αυτο το περιθωριο αναμονης μετα την πτηση και παλι βγαινεις κερδισμενος χρονικα απο το να μπεις στην πολη, να ψαχνεις σταθμο τρενων η λεωφορειων , να ανεβοκατεβαζεις βαλιτσες σε μετρο κλπ.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συνηθως δινω χρονο 1ωρα + οταν το παιρνουμε απο αεροδρομιο.
Συμφωνώ, αλλά μια καθυστέρηση να σου τύχει (κάτι σύνηθες φέτος) πάει το εισιτήριο, το κλαις.
Μάλλον θα το δω για τελευταία στιγμή, λίγες ώρες πριν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Συμφωνώ, αλλά μια καθυστέρηση να σου τύχει (κάτι σύνηθες φέτος) πάει το εισιτήριο, το κλαις.
Μάλλον θα το δω για τελευταία στιγμή, λίγες ώρες πριν.
Μα και με τρενο να κλεισεις στις περισσοτερες χωρες πρεπει να διαλεξεις πανω απο economy κατηγορια για να μην τα χασεις. Εγω που μερικες φορες διαλεγω economy εισιτηρια τρενου, θα εχω το ιδιο αγχος.
Εξαλλου τετοιες στραβες μεσα σε ενα ευλογο οριο ειναι στο παιχνιδι, χαμενα λεωφορεια κλπ. Εδω πεταω στα σκουπιδια αεροπορικα του plan b :p
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Ηλεκτρονικα μονο. Μπορεις να κανεις ακυρωση-εχω κανει πολλες- καποιο ευλογο χρονο πιο πριν,
εκλεισα λεωφορείο flixbus απο βρυξελες για λιλ γιατι το flibco δε ειχε δρομολογια μεχρι 31-3
Σημερα βγηκαν τα καινουργια οποτε εκλεισα απευθείας απο αεροδρομιο.
Προσπαθησα λοιπον να ακυρωσω τα εισητηρια flixbus απο βρυξελες αλλα μου βγαζει στο τελος προμηθεια ακυρωσης οσο και τα εισητηρια.
Ετσι γινετε;
δε ειναι μεγαλο το ποσο βεβαια και η ημερομηνια ταξιδιου ειναι 3/4
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
εκλεισα λεωφορείο flixbus απο βρυξελες για λιλ γιατι το flibco δε ειχε δρομολογια μεχρι 31-3
Σημερα βγηκαν τα καινουργια οποτε εκλεισα απευθείας απο αεροδρομιο.
Προσπαθησα λοιπον να ακυρωσω τα εισητηρια flixbus απο βρυξελες αλλα μου βγαζει στο τελος προμηθεια ακυρωσης οσο και τα εισητηρια.
Ετσι γινετε;
δε ειναι μεγαλο το ποσο βεβαια και η ημερομηνια ταξιδιου ειναι 3/4
Αν ακυρωσεις εναν μηνα πριν το ταξιδι, το ποσο επιστρεφεται εξ ολοκληρου. Οσο κοντευεις, τοσο αυξανεται η προμηθεια. Πχ 2 εβδομσδες πριν μου εχει κρατησει 1-2 ευρω.
Εχεις 12 μηνες για να αξιοποιησεις το voucher μετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom