Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Έχει κανείς μεταφέρει την πτήση του που ακυρώθηκε σε άλλη μέρα τώρα με τον covid; Πχ η Aegean για οικονομικούς λόγους ακυρώνει της παρασκευής την πτήση αλλά διατηρεί του Σαββάτου. Μπορείς να ταξιδέψεις την επόμενη ή την προηγούμενη; Πληρώνεις διαφορά ναύλου; Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Αν στην ακυρωσει η ετζιαν εχεις 3 δικαιωματα:
1.να παρεις επιστροφη ποσου αλλα παιρνει 3 μηνες++
2.να αλλαξεις ημερομηνια με χωρις χρεωση στο ναυλο(μας το καναν στο ταξιδι μας στη μαλτα,ναυλος 85ε που χαμε παρει και πεταξαμε ημερομηνιες οπου ο ναυλος ειχε 250ε)
3.να παρεις βαουτσερ το ποσο και να ξανακλεισεις εσυ οποτε και οπου θες
ΠΡΟΣΟΧΗ αν κανεις αλλαγη μετα δε δικαιουσε αλλες δωρεαν αλλαγες,εκτος υποθετω αν στην ακυρωσουν παλι
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν στην ακυρωσει η ετζιαν εχεις 3 δικαιωματα:
1.να παρεις επιστροφη ποσου αλλα παιρνει 3 μηνες++
2.να αλλαξεις ημερομηνια με χωρις χρεωση στο ναυλο(μας το καναν στο ταξιδι μας στη μαλτα,ναυλος 85ε που χαμε παρει και πεταξαμε ημερομηνιες οπου ο ναυλος ειχε 250ε)
3.να παρεις βαουτσερ το ποσο και να ξανακλεισεις εσυ οποτε και οπου θες
ΠΡΟΣΟΧΗ αν κανεις αλλαγη μετα δε δικαιουσε αλλες δωρεαν αλλαγες,εκτος υποθετω αν στην ακυρωσουν παλι
Να φανταστώ η αλλαγή ημερομηνίας τηλεφωνικά, που φαντάζομαι σου χρεώνουν και το εικοσάρικο.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Κάτι αντίστοιχο ήθελα να κάνω κι εγώ για εισιτήριο που ακυρώθηκε το περασμένο Σάββατο.
Μετά από τηλεφώνημα στην aegean έμαθα ότι μπορώ να κάνω αλλαγή (δωρεάν) της ημερομηνίας αλλά όχι του δρομολογίου. Μόνο το ίδιο ακριβώς δρομολόγιο ήταν διαθέσιμο.
Δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.
ναι με βοήθησες!! όπως το είχα φανταστεί, θα ήτνα άλλωστε πολύ ιδανικό να μπορούσαμε να αλλάξουμε και δρομολόγιο!Ξέρεις οι αλλαγές για πόσο χρ διάστημα είναι εφικτές?πχ μένει ανοιχτό το εισιτηριο για ένα χρόνο??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να φανταστώ η αλλαγή ημερομηνίας τηλεφωνικά, που φαντάζομαι σου χρεώνουν και το εικοσάρικο.
Όχι εάν έχουν ακυρώσει αυτοί τη πτήση.
Μόνο στη περίπτωση που θέλεις να μεταθέσεις το εισιτήριο σου σε άλλη ημερομηνία και για κάποιο λόγο δεν επιθυμείς να το κάνεις διαδικτυακά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ναι με βοήθησες!! όπως το είχα φανταστεί, θα ήτνα άλλωστε πολύ ιδανικό να μπορούσαμε να αλλάξουμε και δρομολόγιο!Ξέρεις οι αλλαγές για πόσο χρ διάστημα είναι εφικτές?πχ μένει ανοιχτό το εισιτηριο για ένα χρόνο??
Δεν έχω ιδέα αν μπορείς να αφήσεις ανοικτό εισιτήριο όπως λες, καθώς στη περίπτωση μου ή έκανα την αλλαγή που μου πρότειναν αυτοί (5 ώρες νωρίτερα την ίδια ημέρα) ή έκανα αλλαγή στην ημέρα, ή πήγαινα στη λύση του voucher κάτι που τελικώς προτίμησα καθώς το ποσό ήταν μικρό.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Δεν έχω ιδέα αν μπορείς να αφήσεις ανοικτό εισιτήριο όπως λες, καθώς στη περίπτωση μου ή έκανα την αλλαγή που μου πρότειναν αυτοί (5 ώρες νωρίτερα την ίδια ημέρα) ή έκανα αλλαγή στην ημέρα, ή πήγαινα στη λύση του voucher κάτι που τελικώς προτίμησα καθώς το ποσό ήταν μικρό.
στο σαιτ της Ολυμπικ που κοίταξα τώρα βέβαια στις ΑΛΛΑΓΕΣ γράφει αυτό
Ναύλος Flex (Y, B, M, H, Q, V, L, K, S, T, U, P Class): Επιτρέπεται αλλαγή ημερομηνίας, πτήσης ή διαδρομής, ανά πάσα στιγμή, στο ίδιο booking class χωρίς χρέωση ή στο υψηλότερο διαθέσιμο με πιθανή χρέωση λόγω της διαφοράς ναύλου που μπορεί να προκύψει. Επιτρέπεται για την ίδια ομάδα ναύλων με την αρχική (Flex) ή τη Business. Σε περίπτωση μη εμφάνισης στο αεροδρόμιο (no-show), ισχύει χρέωση €40.

εγώ καταλαβαίνω οτι μπορώ να αλλάξω και διαδρομή αλλά μάλλον πρέπει να μιλήσω τηλεφωνικώς.......Ανοιχτό μένει σίγουρα για κάποιο διάστημα αλλά δεν θυμάμαι πόσο, αν ξέρει κάποιος ας μας γράψει.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
στο σαιτ της Ολυμπικ που κοίταξα τώρα βέβαια στις ΑΛΛΑΓΕΣ γράφει αυτό
Ναύλος Flex (Y, B, M, H, Q, V, L, K, S, T, U, P Class): Επιτρέπεται αλλαγή ημερομηνίας, πτήσης ή διαδρομής, ανά πάσα στιγμή, στο ίδιο booking class χωρίς χρέωση ή στο υψηλότερο διαθέσιμο με πιθανή χρέωση λόγω της διαφοράς ναύλου που μπορεί να προκύψει. Επιτρέπεται για την ίδια ομάδα ναύλων με την αρχική (Flex) ή τη Business. Σε περίπτωση μη εμφάνισης στο αεροδρόμιο (no-show), ισχύει χρέωση €40.

εγώ καταλαβαίνω οτι μπορώ να αλλάξω και διαδρομή αλλά μάλλον πρέπει να μιλήσω τηλεφωνικώς.......Ανοιχτό μένει σίγουρα για κάποιο διάστημα αλλά δεν θυμάμαι πόσο, αν ξέρει κάποιος ας μας γράψει.
Έχω φίλη που εργάζεται στον γκισέ της Aegean, έχω ναύλο "P" και την ρώτησα για αλλαγή δρομολογίου, μου είπε ότι μπορεί να το κάνει εκείνη αλλά όχι εγώ μέσω του λογαριασμού μου.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Έχω φίλη που εργάζεται στον γκισέ της Aegean, έχω ναύλο "P" και την ρώτησα για αλλαγή δρομολογίου, μου είπε ότι μπορεί να το κάνει εκείνη αλλά όχι εγώ μέσω του λογαριασμού μου.
α ευχαριστούμε για την ενημέρωση!Άρα αν έχω εισιτήριο economy FLEX Αθήνα -Θεσ/νικη και θέλω να το κάνω Αθήνα-Χανιά μια άλλη ημερομηνία, μου το κάνει ο υπαλληλος απλώς υποθετω πληρώνω τη διαφορα στο ναύλο, σωστά? Πολύ ενδιαφέρον.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
α ευχαριστούμε για την ενημέρωση!Άρα αν έχω εισιτήριο economy FLEX Αθήνα -Θεσ/νικη και θέλω να το κάνω Αθήνα-Χανιά μια άλλη ημερομηνία, μου το κάνει ο υπαλληλος απλώς υποθετω πληρώνω τη διαφορα στο ναύλο, σωστά? Πολύ ενδιαφέρον.
Έτσι κατάλαβα από αυτά που μου είπε. Εγώ συγκεκριμένα που της ζήτησα να ψάξει για έναν-δύο προορισμούς διαφορετικούς, είχε αρκετή διαφορά λόγω "promo" ναύλου (αρχική κράτηση).
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Έτσι κατάλαβα από αυτά που μου είπε. Εγώ συγκεκριμένα που της ζήτησα να ψάξει για έναν-δύο προορισμούς διαφορετικούς, είχε αρκετή διαφορά λόγω "promo" ναύλου (αρχική κράτηση).
μωρέ καλά θα κατάλαβες. Πιθανόν όμως να είναι ασύμφορο οικονομικά και να συμφέρει καλύτερα ακύρωση και κλείσιμο νέου εισιτηριου.....Είναι πολλά που παίζουν, θα δω τι θα κάνω με το εισιτήριό μου τελικά... Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εν τω μεταξύ, προσπαθώντας να αλλάξω εισιτήριο αγορασμένο σε (παλιό) Flex, με βάζει να πληρώσω τη διαφορά για να το κάνω ComfortFlex υποχρεωτικά. Παραβαίνει δηλαδή τους όρους του εισιτηρίου που μου είχε πουλήσει πριν τις αλλαγές (ότι σε περίπτωση αλλαγής online, θα με χρεώσει μόνο για τυχόν διαφορά ναύλου).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σε σημερινή επικοινωνία για ταξίδι που ακυρώθηκε εκτός Ελλάδος μέσα στο Νοέμβριο, μου έδωσαν το περιθώριο μόνο 10 ημερών πριν ή μετά την αρχική προγραμματισμένη ημερομηνία (!) σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω το εισιτήριο, αλλιώς η αλλαγή σε κάποια ημερομηνία πχ 12 ημερών μετά θα πρέπει να πάει σύμφωνα με τις πολιτικές αλλαγής του εισιτηρίου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom