Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μόλις είδα ότι μου ότι η πτήση μου για 29 Ιουλίου πρωινή για Πορτογαλία χωρίς να ρωτηθώ μεταφέρθηκε την πρoηγούμενη 28 Ιουλίου βραδυνή. Δεν μου έστειλαν e mail αλλά στο aegean up έγινε αυτόματη διόρθωση. Η πτήση στην 29 δεν υπάρχει. Τι κάνω; έχω δικαίωμα επιστροφής χρημάτων;. Δεν θέλω πάλι voucher και δεν θέλω βραδυνή πτήση.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άκουσον, άκουσον. Ο τύπος στο τηλεφωνικό κέντρο λέει ότι δεν δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων αλλά voucher γιατί τα εισιτήρια τα αγόρασα με voucher.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άκουσον, άκουσον. Ο τύπος στο τηλεφωνικό κέντρο λέει ότι δεν δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων αλλά voucher γιατί τα εισιτήρια τα αγόρασα με voucher.
Εντάξει, έχει λογική αυτό. Voucher έδωσες, voucher παίρνεις σε επιστροφή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
η πτήση μου για 29 Ιουλίου πρωινή για Πορτογαλία χωρίς να ρωτηθώ μεταφέρθηκε την πρoηγούμενη
Επειδή μου βάλατε διαόλια, έκατσα κι έψαξα 1-2 κλεισμένες πτήσεις που είχα και δε πίστευα και πολύ βέβαια, για Πάσχα και καλοκαίρι.
Τι νέα μόδα είν' αυτή ρε π@@@; Αλλάζουμε μέρα και ώρα και δεν ειδοποιούμε; Ούτε ένα email;
Πως την έχουνε δει; Το ίδιο μου 'κανε και η Ryan, μόλις το ειδα.
Για πείτε λίγο οι παθόντες, πως το παλέψατε; Πρέπει να πάρω τηλέφωνο οπωσδήποτε για να ζητήσω ακυρωτικό;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μόλις είδα ότι μου ότι η πτήση μου για 29 Ιουλίου πρωινή για Πορτογαλία χωρίς να ρωτηθώ μεταφέρθηκε την πρoηγούμενη 28 Ιουλίου βραδυνή. Δεν μου έστειλαν e mail αλλά στο aegean up έγινε αυτόματη διόρθωση. Η πτήση στην 29 δεν υπάρχει. Τι κάνω; έχω δικαίωμα επιστροφής χρημάτων;. Δεν θέλω πάλι voucher και δεν θέλω βραδυνή πτήση.
Οι θερινές πτήσεις είναι πιθανό να είναι υπό αναθεώρηση, όταν οριστικοποιηθούν οι αλλαγές θα σταλεί και το ενημερωτικό e-mail με τις πιθανές επιλογές (συνήθως αποδοχή της νέας πτήσης ή επιστροφή χρημάτων ή δωρεάν αλλαγή πτήσης σε κοντινή ώρα ή ημέρα που σε εξυπηρετεί). Τον Ιούλιο η πτήση είναι πέντε+ μήνες μετά, τέτοιες αλλαγές ήταν πιθανές και σε κανονικές συνθήκες, χωρίς την πανδημία (σε κάποιες εταιρείες πιο πιθανές από άλλες). Όσο για τον αντιλογισμό, γίνεται με τον ίδιο τρόπο που έγινε η κράτηση. Αν πλήρωσες με πιστωτική θα επιστραφεί στην πιστωτική, αν πλήρωσες μέσω γραφείου στο γραφείο (και αυτό σε σένα), αν πλήρωσες με voucher, σε voucher. Δεν είναι ανήκουστο, είναι η πάγια πρακτική.
Επειδή μου βάλατε διαόλια, έκατσα κι έψαξα 1-2 κλεισμένες πτήσεις που είχα και δε πίστευα και πολύ βέβαια, για Πάσχα και καλοκαίρι.
Τι νέα μόδα είν' αυτή ρε π@@@; Αλλάζουμε μέρα και ώρα και δεν ειδοποιούμε; Ούτε ένα email;
Πως την έχουνε δει; Το ίδιο μου 'κανε και η Ryan, μόλις το ειδα.
Για πείτε λίγο οι παθόντες, πως το παλέψατε; Πρέπει να πάρω τηλέφωνο οπωσδήποτε για να ζητήσω ακυρωτικό;
Δεν ξέρω αν υπάρχει νέα μόδα με τον ιό, φίλε ψηλέ, αλλά όταν αναθεωρείται ένα δρομολόγιο, το e-mail σπάνια έφευγε την ίδια ημέρα. Θυμάμαι εδώ πολλά παράπονα από άτομα που το έβλεπαν μόνοι τους και διαμαρτύρονταν, για να επιβεβαιώσουν λίγες ημέρες μετά ότι εν τέλει τους εστάλη το e-mail με την ειδοποίηση και τις διαθέσιμες επιλογές. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για πτήση που απέχει χρονικά, αλλά αν έτσι κι αλλιώς θέλεις να ακυρώσεις, περίμενε λίγες ημέρες και επικοινώνησε εσύ.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ξέρω αν υπάρχει νέα μόδα με τον ιό, φίλε ψηλέ, αλλά όταν αναθεωρείται ένα δρομολόγιο, το e-mail σπάνια έφευγε την ίδια ημέρα. Θυμάμαι εδώ πολλά παράπονα από άτομα που το έβλεπαν μόνοι τους και διαμαρτύρονταν, για να επιβεβαιώσουν λίγες ημέρες μετά ότι εν τέλει τους εστάλη το e-mail με την ειδοποίηση και τις διαθέσιμες επιλογές. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για πτήση που απέχει χρονικά, αλλά αν έτσι κι αλλιώς θέλεις να ακυρώσεις, περίμενε λίγες ημέρες και επικοινώνησε εσύ.
Μιλάμε για πτήση που απέχει 2 μήνες και κάτι.... Οχι θερινή. Πρόγραμμα Πάσχα.
Εδώ σε ολιγόλεπτες αλλαγές είχαμε άμεση ενημέρωση το περασμένο καλοκαίρι, πόσο μάλλον σε αλλαγή ολόκληρης ημέρας. Δε ξέρω τι να πω. Μπορεί κάποιος επιβάτης να έχει κανονίσει μετεπιβίβαση σε άλλη χώρα για παράδειγμα, δε πρέπει να ενημερωθεί άμεσα;
Δεν είναι να εμπιστεύεσαι πλέον.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μετά το σοκ, δίκαια-άδικα, ότι και πάλι δεν θα πάρω επιστροφή, δηλαδή voucher στο voucher, θα ήθελα να κάνω μια ακόμα ερώτηση. Μπορώ να ενώσω δυο voucher(στο όνομα μου και τα δυο) της Aegean για αγορά ενός εισιτηρίου; Ευχαριστώ.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Επειδή μου βάλατε διαόλια, έκατσα κι έψαξα 1-2 κλεισμένες πτήσεις που είχα και δε πίστευα και πολύ βέβαια, για Πάσχα και καλοκαίρι.
Τι νέα μόδα είν' αυτή ρε π@@@; Αλλάζουμε μέρα και ώρα και δεν ειδοποιούμε; Ούτε ένα email;
Πως την έχουνε δει; Το ίδιο μου 'κανε και η Ryan, μόλις το ειδα.
Για πείτε λίγο οι παθόντες, πως το παλέψατε; Πρέπει να πάρω τηλέφωνο οπωσδήποτε για να ζητήσω ακυρωτικό;

#MeToo για αρχες Ιουλιου ...
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Μετά το σοκ, δίκαια-άδικα, ότι και πάλι δεν θα πάρω επιστροφή, δηλαδή voucher στο voucher, θα ήθελα να κάνω μια ακόμα ερώτηση. Μπορώ να ενώσω δυο voucher(στο όνομα μου και τα δυο) της Aegean για αγορά ενός εισιτηρίου; Ευχαριστώ.
Μπορείς να βάλεις ένα voucher ανά κράτηση.

@psilos3 και εγώ τυχαία το είδα στην εφαρμογή, οπότε και έσπευσα σε αίτημα voucher. Δεν προσπάθησα καν να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Όπως έγραψε σωστά και η @Μάγδα, σου δίνουν τη δυνατότητα μόνο για voucher αν τα εισιτήρια είναι αγορασμενα με παλαιότερο voucher.
Τα εισιτήρια μου ήταν για ανήμερα Πάσχα και με μετέφεραν σε απογευματινή πτήση (αντί για πρωινή).
Αυτό που ευελπιστώ είναι στο +10% λόγω δικής τους αναπροσαρμογής στα δρομολογία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τα εισιτήρια μου ήταν για ανήμερα Πάσχα και με μετέφεραν σε απογευματινή πτήση (αντί για πρωινή).
Αυτό που ευελπιστώ είναι στο +10% λόγω δικής τους αναπροσαρμογής στα δρομολογία.
Προσωπικα δε με πειράζει το voucher, όλο και κάπου θα το αξιοποιήσω, τα ποσά άλλωστε είναι μικρά.
Το θέμα είναι η αντιμετώπιση και οι απανωτές αλλαγές, όσοι βέβαια ελπίζουμε ακόμα ότι το Πάσχα θα εντός συνόρων θα είναι ομάλο...
Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για ολήκληρη αλλαγή ημέρας, χωρίς να υπάρξει ενημέρωση. Καλά έχω πολλά να πω για τη συγκεκριμένη low cost αλλά θα πέσουν πάλι να με φάνε.
Γενικά είναι δύσκολη περίοδος για προγραμματισμό το 21, υπάρχει μεγάλο ρίσκο ακόμα και σε πτήσεις που θεωρούνταν δεδομένες...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μετά το σοκ, δίκαια-άδικα, ότι και πάλι δεν θα πάρω επιστροφή, δηλαδή voucher στο voucher, θα ήθελα να κάνω μια ακόμα ερώτηση. Μπορώ να ενώσω δυο voucher(στο όνομα μου και τα δυο) της Aegean για αγορά ενός εισιτηρίου; Ευχαριστώ.
... όχι....
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δύσκολες πάντως εποχές για ταξίδια για οικογένειες, ακόμα κι αν είναι έφηβοι. Προσωπικά ακόμα σκέφτομαι μήπως δεχτώ την αλλαγή. Προσωπικά δεν φοβάμαι την Πορτογαλία, αν και το ένα μέλος της παρέας, και μάλιστα το εμβολιασμένο λακίζει, όμως voucher δε θα ήθελα καθώς η κόρη μου δίνει Πανελλήνιες του χρόνου. Μάλλον θα πάω. Ακόμα το σκέφτομαι. Πόσο χρόνο έχω να το σκεφτώ; Ακόμα mail δεν έχω λάβει. Αχ βρε Aegean με τα voucher σου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom