Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πηρα επιστροφη χρηματων απο την Aegean μετα απο 7-8 μηνες, αλλα μου τα εβαλαν στον λογαριασμο με δικη τους απαιτηση και οχι στην καρτα, χρεωνοντας τα εξοδα εμβασματος. Ας πουμε οτι μου εμειναν τα bonus μιλια της αγορας, αλλα επρεπε να ξαναχρεωθω με τα εξοδα εμβασματος για να μου μεινουν. Εχει ξαναγινει στο παρελθον και με εκνευρισε και παλι. Γιατι για 3 μεμονωμενες επιστροφες χρεωνομαι συνολικα 9 ευρω για να "κρατησω" καποια μιλια που μπορει και να μην τα χρειαζομαι.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλημέρα σε όλους τους φίλους/ες!

Για όσους από εσάς αιτηθήκατε voucher για ακυρωμένη πτήση Aegean, σε πόσες ημέρες περίπου λάβατε την πίστωσή σας μέσω email; Σε περίπτωση χρήσης μόνο μέρους του πόσου, το υπόλοιπο ποσό παραμένει διαθέσιμο;

Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλημέρα σε όλους τους φίλους/ες!

Για όσους από εσάς αιτηθήκατε voucher για ακυρωμένη πτήση Aegean, σε πόσες ημέρες περίπου λάβατε την πίστωσή σας μέσω email; Σε περίπτωση χρήσης μόνο μέρους του πόσου, το υπόλοιπο ποσό παραμένει διαθέσιμο;

Ευχαριστώ!
Καλημέρα,

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέρος.Για το υπόλοιπο δες τους όρους τους.

Credit Voucher form | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε ξέρω τι καπνίζει αυτός που έβγαλε το θερινό πρόγραμμα της aegean, είμαι σίγουρος όμως ότι είναι πολύ καλό.
Με λίγα λόγια μας ________ το ταμτιριρί.
Αφού έχεις σκοπό να αλλάξεις όλο το πρόγραμμα, τις μας βγάζεις προσφορές και προμο για να κλείσουμε και να κάνουμε προγραμματισμό;
Μιλάμε για 5/6 πτήσεις διαφορετικές, όχι μία και δύο, και φυσικά ακόμα ΧΩΡΙΣ ενημέρωση.
Να παλεύουμε να βολέψουμε καράβια και μετεπιβιβάσεις, και να αλλάζει η εταιρεία τις ώρες γιατί έτσι.
Ακόμα και τη πρωϊνή Θεσσαλονίκη - Ηράκλειο έκοψε, που την έχει στάνταρ εδώ και διακοσιαπενηνταδώδεκα χρόνια.
Δε θα συνεχίσω λέγοντας ότι σε περίπτωση που δεν έχεις προνοήσει να πληρώσεις παραπάνω κατά τη κράτηση του εισιτηρίου σου, δε μπορείς να κάνεις αλλαγή που σε βολεύει χωρίς χρέωση. Ούτε για το κόστος των αποσκευών που επίσης αυξήθηκε γιατί έτσι. Θα βρίσω πολύ και δε κάνει.

Προσοχή λοιπόν στις κρατήσεις σας και στο πρόγραμμα των ανταποκρίσεων, όποιες κι αν είναι αυτές, Αφήστε μεταξύ τους κενό αρκετές ώρες, αλλά και πάλι δε θα στε σίγουροι.

Εμπιστοσύνη μηδέν...
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία από την αλλαγή προγράμματος της Aegean. Μετά από σκέψη και ενώ voucher δεν θέλαμε, για λόγους που αναφέρω παραπάνω, αποφασίσαμε να κάνουμε αλλαγή μέρας και ώρας σε κοντινές βέβαια ημερομηνίες αλλά βολικότερες μέρες και ώρες αν το δέχονταν οκ αλλιώς voucher. Την Παρασκευή το βράδυ που πήρα τηλέφωνο ο κύριος μου είπε κατηγορηματικά ότι αν θέλω κάνω αλλαγή θα πρέπει να την κάνει αυτός για να μη χρεωθώ. Επειδή ακόμα το σκεφτόμασταν δεν προέβη στην ενέργεια. Κυριακή μεσημέρι πάρθηκε η απόφαση για πολύ συγκεκριμένες ημερομηνίες του Αυγούστου. Παίρνω τηλέφωνο και μια κοπέλα μου είπε να το κάνω ηλεκτρονικά. Μα θα χρεωθώ της είπα. Αυτή επέμενε. Τελικά χρεωνόμουν έκανα πίσω και ξαναπήρα. Η ίδια δεν ήξερε να το κάνει. Άσε που μου είπε ότι στο σύστημα φαίνεται ότι έχω αποδεχτεί την πρόταση τους. Τέλος πάντων είπα τι ήθελα, είμασταν και 5 κρατήσεις μου είπε ότι αύριο θα μου στείλει τις επιβεβαιώσεις. Σήμερα το πρωί μου ήρθαν κανονικά τα ηλεκτρονικά εισιτήρια. Αν πάω βγαίνω κερδισμένη γιατί είναι καλύτερες ημερομηνίες και ώρες αν όχι παίξαμε και χάσαμε. Συμπέρασμα αν θέλετε να κάνετε αλλαγή στα εισιτήρια κάντε το καθημερινή που είναι άνθρωποι που ξέρουν. Μη δοκιμάσετε να το κάνετε μόνοι σας. Πάρτε στο 210 τηλέφωνο, δεν έχει αναμονή.
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δε ξέρω τι καπνίζει αυτός που έβγαλε το θερινό πρόγραμμα της aegean, είμαι σίγουρος όμως ότι είναι πολύ καλό.
Με λίγα λόγια μας ________ το ταμτιριρί.
Αφού έχεις σκοπό να αλλάξεις όλο το πρόγραμμα, τις μας βγάζεις προσφορές και προμο για να κλείσουμε και να κάνουμε προγραμματισμό;
Μιλάμε για 5/6 πτήσεις διαφορετικές, όχι μία και δύο, και φυσικά ακόμα ΧΩΡΙΣ ενημέρωση.
Να παλεύουμε να βολέψουμε καράβια και μετεπιβιβάσεις, και να αλλάζει η εταιρεία τις ώρες γιατί έτσι.
Ακόμα και τη πρωϊνή Θεσσαλονίκη - Ηράκλειο έκοψε, που την έχει στάνταρ εδώ και διακοσιαπενηνταδώδεκα χρόνια.
Δε θα συνεχίσω λέγοντας ότι σε περίπτωση που δεν έχεις προνοήσει να πληρώσεις παραπάνω κατά τη κράτηση του εισιτηρίου σου, δε μπορείς να κάνεις αλλαγή που σε βολεύει χωρίς χρέωση. Ούτε για το κόστος των αποσκευών που επίσης αυξήθηκε γιατί έτσι. Θα βρίσω πολύ και δε κάνει.

Προσοχή λοιπόν στις κρατήσεις σας και στο πρόγραμμα των ανταποκρίσεων, όποιες κι αν είναι αυτές, Αφήστε μεταξύ τους κενό αρκετές ώρες, αλλά και πάλι δε θα στε σίγουροι.

Εμπιστοσύνη μηδέν...
Από κάπου προσπαθούν να βγάλουν τα πολλά σπασμένα συντρίμια που άφησε και αφήνει πίσω της η πανδημία.

Μακάρι να βγω ψεύτρα αλλά όταν τελειώσει αυτός ο εφιάλτης και αρχίσουμε να ταξιδεύουμε με μια κανονικότητα οι τιμές ακόμα και στις αγαπημένες μας low cost εταιρείες θα έχουν εκτοξευτεί στα ύψη και τα δρομολόγια θα αλλάζουν συχνότατα για να κλείσουν τις όποιες τρύπες ρίχνουν το κέρδος που μανιωδώς θα πρέπει να κατακτήσουν.
Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο στο τέλος του '21 ή ακόμα και το '22 να μπορούμε να βρίσκουμε προσφορές του 5ευρου ή ακόμα και 20ευρου χωρίς να μας καπελώνουν με έξτρα χρεώσεις ακόμα και για το κ@λοχαρτο στις τουαλέτες του αεροσκάφους.......
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Θα πω και εγώ την εμπειρία μου....

Παρασκευή απόγευμα, ενώ συζητούσαμε εδώ, ο συμφορουμίτης @Leftris B είδε ότι η πτήση μου ακυρώθηκε. Επι τόπου, άνοιξα H/Y και έκανα αίτημα για voucher γνωρίζοντας ότι για εισιτήρια που είχαν κλειστεί με προηγούμενο voucher, δεν δικαιούμουν refund.

(@Dva Srca ) Σήμερα, έλαβα νέο κωδικό voucher με προσαύξηση 10% λόγω δικής τους υπαιτιότητας οπότε θα σας πρότεινα αν τα χρήματα που ήδη έχετε δώσει είναι αρκετά, να λάβετε υπόψιν και αυτή τη παράμετρο.
 
Last edited:

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Καλησπέρα. Αφού διάβασα τα μηνύματά σας, μπήκα κι εγώ στο τρυπάκι να ελέγξω τις πτήσεις μου με aegean. Έχοντας κλείσει 1-6 Μαΐου για Βαρκελώνη (με την προσφορά του Αγίου Βαλεντίνου), παρατήρησα ότι έχει ακυρωθεί μόνο η πτήση επιστροφής. Θα καλέσω τη Δευτέρα να συνεννοηθώ (και θα ξαναγράψω). Έψαξα τις πτήσεις και δεν υπάρχει απευθείας επιστροφή ούτε την προηγούμενη ούτε την επόμενη μέρα. Έχω μια μικρή ευελιξία ως προς τις ημερομηνίες, οπότε δεν θέλω να ζητήσω βαουτσερ. Καταρχάς, γνωρίζετε αν η αλλαγή ημερομηνιας λόγω δικής τους ακυρωσης χρεωνει τη διαφορά ναύλου?
Επίσης, πιστεύετε ότι θα μπορέσω να αλλάξω και το πήγαινε? Διότι αν αλλάξω μονο την επιστροφή, βγαίνει ή πολύ λίγες μέρες (κάψιμο προορισμού) ή παραπάνω από όσες θα ήθελα λόγω οικονομικών.
Ακόμη, η αλλαγή μιας απευθείας πτήσης είναι ποτέ εφικτή με πτήσεις με ανταπόκριση? Και ποσω μάλλον συνεργατών κι όχι της ίδιας της εταιρίας?
Τέλος να υπενθυμίσω ότι η κράτησή έγινε με κωδικό προσφοράς για το δεύτερο εισιτηριο (ο,τι κι σημαίνει αυτό).
Ευχαριστώ πολύ. (Πρώτη φορά γράφω!)


Τηλεφώνησα τελικά σήμερα και μου απάντησε μια πολύ εξυπηρετική κοπέλα. Καταρχάς, επέμεινε ότι μου είχαν στείλει μέιλ για την ακύρωση της πτήσης και μάλιστα μου είπε και ποια μέρα (εγώ ακόμα το ψάχνω). Μου είπε λοιπόν ότι δεν χρεώνομαι καθόλου την αλλαγή και για τα δυο μέρη της πτήσης (θυμίζω ότι μόνο το ένα ακυρώθηκε), ούτε τη διαφορά ναύλου. Μάλιστα μου έκλεισε ημερομηνίες πριν την 1η μαϊου (δηλαδή σε περίοδο που κανονικά η προσφορά που είχα χρησιμοποιήσει δεν ίσχυε). Οπότε όλα καλά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν υπήρχαν πολλές επιλογές πτήσης. Μια με δύο φορές την εβδομάδα μόνο.
 

xanamana

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Τηλεφώνησα τελικά σήμερα και μου απάντησε μια πολύ εξυπηρετική κοπέλα. Καταρχάς, επέμεινε ότι μου είχαν στείλει μέιλ για την ακύρωση της πτήσης και μάλιστα μου είπε και ποια μέρα (εγώ ακόμα το ψάχνω). Μου είπε λοιπόν ότι δεν χρεώνομαι καθόλου την αλλαγή και για τα δυο μέρη της πτήσης (θυμίζω ότι μόνο το ένα ακυρώθηκε), ούτε τη διαφορά ναύλου. Μάλιστα μου έκλεισε ημερομηνίες πριν την 1η μαϊου (δηλαδή σε περίοδο που κανονικά η προσφορά που είχα χρησιμοποιήσει δεν ίσχυε). Οπότε όλα καλά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν υπήρχαν πολλές επιλογές πτήσης. Μια με δύο φορές την εβδομάδα μόνο.
καλησπέρα!Επειδή μου συνέβη το ίδιο, δλδ από 4 πτήσεις μου ακυρώθηκαν οι 2.....αν κατάλαβα καλά, έκανες αλλαγή στις ημερομηνίες χωρίς καμία επιβάρυνση???Το voucher τότε γιατί το προσφέρουν και διαβάζω όλοι παίρνουν voucher??:rolleyes:
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τηλεφώνησα τελικά σήμερα και μου απάντησε μια πολύ εξυπηρετική κοπέλα. Καταρχάς, επέμεινε ότι μου είχαν στείλει μέιλ για την ακύρωση της πτήσης και μάλιστα μου είπε και ποια μέρα (εγώ ακόμα το ψάχνω). Μου είπε λοιπόν ότι δεν χρεώνομαι καθόλου την αλλαγή και για τα δυο μέρη της πτήσης (θυμίζω ότι μόνο το ένα ακυρώθηκε), ούτε τη διαφορά ναύλου. Μάλιστα μου έκλεισε ημερομηνίες πριν την 1η μαϊου (δηλαδή σε περίοδο που κανονικά η προσφορά που είχα χρησιμοποιήσει δεν ίσχυε). Οπότε όλα καλά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν υπήρχαν πολλές επιλογές πτήσης. Μια με δύο φορές την εβδομάδα μόνο.
Εμένα πάλι παραδέχτηκαν ότι δεν είχαν στείλει mail. Κι εμένα μόνο το ένα σκέλος άλλαξε αλλά αφού ήταν μαζί στην κράτηση αλλάζουν και τα δύο, αν θες βέβαια.
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα!Επειδή μου συνέβη το ίδιο, δλδ από 4 πτήσεις μου ακυρώθηκαν οι 2.....αν κατάλαβα καλά, έκανες αλλαγή στις ημερομηνίες χωρίς καμία επιβάρυνση???Το voucher τότε γιατί το προσφέρουν και διαβάζω όλοι παίρνουν voucher??:rolleyes:
Κι εγώ χωρίς καμία επιβάρυνση σε πολύ καλύτερες ημερομηνίες και ώρες . Αν όμως δεν βρεις αυτό που θέλεις παίρνεις voucher καθώς οι πτήσεις έχουν μειωθεί ακόμα και τον Αύγουστο. Όταν την Παρασκευή γκρίνιασα ότι εγώ δεν θέλω βραδινή πτήση και είχα κλείσει πρωινή μου είπε ότι αργότερα μπορεί να προστεθούν και νέες πτήσεις. Τελικά συμβιβάστηκα με μεσημεριανές αλλά από ότι κατάλαβα αν πάνε καλά τα πράγματα θα προστεθούν νέες πτήσεις. Αλλά σε τι τιμή; Θα μου έφτανε το voucher για πτήσεις Αυγούστου;
 
Last edited:

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
καλησπέρα!Επειδή μου συνέβη το ίδιο, δλδ από 4 πτήσεις μου ακυρώθηκαν οι 2.....αν κατάλαβα καλά, έκανες αλλαγή στις ημερομηνίες χωρίς καμία επιβάρυνση???Το voucher τότε γιατί το προσφέρουν και διαβάζω όλοι παίρνουν voucher??:rolleyes:
Σωστά κατάλαβες. Εγώ έχω λόγω δουλειάς μια ευελιξία δύο εβδομάδων για να πραγματοποιήσω το ταξίδι μου. Κάποιος άλλος μπορεί να μην έχει, οπότε παίρνει το βαουτσερ και το χρησιμοποιεί όποτε θέλει. Απλά, αν έχεις κλείσει με την προσφορά που έκλεισα εγώ (τιμή ενός εισιτηρίου + μόνο οι φόροι για το 2ο), δεν συμφέρει να πάρεις βαουτσερ, γιατί τα λεφτά που θα σου δώσουν, δεν θα σου φτάνουν να αγοράσεις δύο εισιτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom