Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Συμπερασματικά από τα λεγόμενά σας, αλλάξατε σε κοντινή ημερομηνία και δεν πληρώσατε ούτε τη διαφορά ναύλου;

Κοιτάζω να αξιοποιήσω το voucher που έλαβα σε πτήσεις Σεπτεμβρίου και σε πολλές περιπτώσεις η διαφορά τιμής είναι χαώδης. Άραγε, μπορώ να κλείσω τις ημερομηνίες που θέλω σε χαμηλή τιμή και αν αλλάξει η ώρα πτήσης, να επιλέξω μια μέρα πριν ή μετά χωρίς να χρειάζεται να καλύψω τη διαφορά ναύλου;

Σωστά το αντιλαμβάνομαι;

Υ.Γ.: Οι πτήσεις της Aegean έχουν μειωθεί δραματικά για τις ημερομηνίες που κοιτάζω...
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συμπερασματικά από τα λεγόμενά σας, αλλάξατε σε κοντινή ημερομηνία και δεν πληρώσατε ούτε τη διαφορά ναύλου;

Κοιτάζω να αξιοποιήσω το voucher που έλαβα σε πτήσεις Σεπτεμβρίου και σε πολλές περιπτώσεις η διαφορά τιμής είναι χαώδης. Άραγε, μπορώ να κλείσω τις ημερομηνίες που θέλω σε χαμηλή τιμή και αν αλλάξει η ώρα πτήσης, να επιλέξω μια μέρα πριν ή μετά χωρίς να χρειάζεται να καλύψω τη διαφορά ναύλου;

Σωστά το αντιλαμβάνομαι;

Υ.Γ.: Οι πτήσεις της Aegean έχουν μειωθεί δραματικά για τις ημερομηνίες που κοιτάζω...
Εμένα μου άλλαξαν τα εισιτήρια δωρεάν (εννοείται εισιτήριο που δε δικαιούτο δωρεάν αλλαγή) με διαφορά σχεδόν μια βδομάδα, από Πέμπτη 29 Ιουλίου σε Τρίτη 3 Αυγούστου και επιστροφή από 4 Αυγούστου σε 10 Αυγούστου. Πολλές φορές έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν ημερομηνίες μπρος πίσω και από την άλλη μπορεί να μη σε βολεύουν οι ώρες. Πιστεύω ότι είναι αρκετά διαλλακτικοί πλέον σε αυτό το κομμάτι.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Συμπερασματικά από τα λεγόμενά σας, αλλάξατε σε κοντινή ημερομηνία και δεν πληρώσατε ούτε τη διαφορά ναύλου;

Κοιτάζω να αξιοποιήσω το voucher που έλαβα σε πτήσεις Σεπτεμβρίου και σε πολλές περιπτώσεις η διαφορά τιμής είναι χαώδης. Άραγε, μπορώ να κλείσω τις ημερομηνίες που θέλω σε χαμηλή τιμή και αν αλλάξει η ώρα πτήσης, να επιλέξω μια μέρα πριν ή μετά χωρίς να χρειάζεται να καλύψω τη διαφορά ναύλου;

Σωστά το αντιλαμβάνομαι;

Υ.Γ.: Οι πτήσεις της Aegean έχουν μειωθεί δραματικά για τις ημερομηνίες που κοιτάζω...
Σωστά το αντιλαμβάνεσαι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να γράψουμε και τα καλά της υπόθεσης, γιατί πολύ κράξιμο ρίξαμε;
Αναφέρομαι φυσικά στο προσωπικό της εταιρείας που σκίζεται να εξυπηρετήσει και να δώσει λύση στα προβλήματα που προκύπτουν, αντιλαμβανόμενο τις λακαμίες πολύ έξυπνες αλλαγές προγράμματος της εταιρείας.
Είναι αρκετά πιο διαλλακτικοί πλέον, με δυνατότητα διεκπεραίωσης ειδικών αιτημάτων (εφόσον ευσταθούν) αλλά και αμεσότητας στις ενέργειες τους. Ζήτησα άμεσα credit voucher προκειμένου να μην ανέβει το εισιτήριο που ήθελα να κλείσω προς αντικατάσταση και μου κοινοποιήθηκε στο επόμενο μισάωρο αντί για το 7ήμερο που ορίζει ο κανονισμός.
Για όλα βέβαια χρειάστηκε τηλεφωνική επικοινωνία και συνεννόηση.
Πάλι καλά που είναι κι αυτοί.
 

Marina94

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Παιδιά, γνωρίζετε από προσωπικές εμπειρίες το προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα του flex εισητηριου αν ειναι αυστηροί με αυτό. Γιατί δεν δίνουν συγκεκριμένες διαστάσεις και αναφέρει μόνο να χωράει κάτω από το κάθισμα που δεν ξέρω καν τι χώρος υπάρχει εκεί και ρώτησα και την Aegean αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Εγώ θέλω να πάρω μια γεμάτη σχολική τσάντα Polo μαζί μου και την χειραποσκευή. Πιστεύετε θα έχω θέμα;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Παιδιά, γνωρίζετε από προσωπικές εμπειρίες το προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα του flex εισητηριου αν ειναι αυστηροί με αυτό. Γιατί δεν δίνουν συγκεκριμένες διαστάσεις και αναφέρει μόνο να χωράει κάτω από το κάθισμα που δεν ξέρω καν τι χώρος υπάρχει εκεί και ρώτησα και την Aegean αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Εγώ θέλω να πάρω μια γεμάτη σχολική τσάντα Polo μαζί μου και την χειραποσκευή. Πιστεύετε θα έχω θέμα;
Χωράει αρκεί να φροντίσεις να μην την παραφορτώσεις σαν μπαλόνι και την θεωρήσουν δεύτερη χειραποσκευή.
Επίσης λάβε υπόψιν σου πως όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως ομπρέλες, κάμερες ,crossbags, τσαντάκια μέσης, ή σακούλες με αγορές από τα καταστήματα των Duty Free θα πρέπει να μεταφέρονται μέσα στη χειραποσκευή ή το προσωπικό σας αντικείμενο. Σε διαφορετική περίπτωση θεωρείται επιπλέον αποσκευή και θα υπάρξει ανάλογη χρέωση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Παιδιά, γνωρίζετε από προσωπικές εμπειρίες το προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα του flex εισητηριου αν ειναι αυστηροί με αυτό. Γιατί δεν δίνουν συγκεκριμένες διαστάσεις και αναφέρει μόνο να χωράει κάτω από το κάθισμα που δεν ξέρω καν τι χώρος υπάρχει εκεί και ρώτησα και την Aegean αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Εγώ θέλω να πάρω μια γεμάτη σχολική τσάντα Polo μαζί μου και την χειραποσκευή. Πιστεύετε θα έχω θέμα;
Προσωπικο αντικειμενο ειναι πχ μια γυναικεια τσαντα, οπως δειχνει και στο σαιτ της εταιρειας. Ενα γεματο σακιδιο θα θεωρηθει αποσκευη και δεν εχουν λογο να μη σε ξαναχρεωσουν, αφου ηδη χρεωνουν τη χειραποσκευη εδω και λιγους μηνες στην economy.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προσωπικο αντικειμενο ειναι πχ μια γυναικεια τσαντα
Ή αντρική τσάντα, όπως πχ ένα σακίδιο πλάτης, σαν τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αν δεν είναι τίγκα γεμισμένο δε βλέπω τον λόγο να μη γίνει δεκτό, χωράει κάτω από το κάθισμα.
 

Marina94

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Κατάλαβα, απλά δεν έχουν δώσει και διαστάσεις να μπορώ να κάνω μια εκτίμηση. Αν πάρω θήκη laptop και την γεμίσω με άλλο εξοπλισμό αλλά όχι laptop υπάρχει θέμα πιστεύετε; Η θήκη είναι για laptop 17 ιντσών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ή αντρική τσάντα, όπως πχ ένα σακίδιο πλάτης, σαν τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αν δεν είναι τίγκα γεμισμένο δε βλέπω τον λόγο να μη γίνει δεκτό, χωράει κάτω από το κάθισμα.
Απο τη στιγμη που χρεωνεται καποιος χειραποσκευη, ως αποσκευη, δεν κανει καμια σπουδαια οικονομια κουβαλωντας σχολικο σακιδιο με οποιο ρισκο εχει να εκτιμηθει ως υπερβολικο απο μια υπαλληλο αυθαιρετα. Εκει ηθελα να εστιασω. Αφου πληρωνει αναγκαστικα, ας παρει μια μεγαλυτερη αποσκευη χωρις αγχος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απο τη στιγμη που χρεωνεται καποιος χειραποσκευη, ως αποσκευη, δεν κανει καμια σπουδαια οικονομια κουβαλωντας σχολικο σακιδιο με οποιο ρισκο εχει να εκτιμηθει ως υπερβολικο απο μια υπαλληλο αυθαιρετα. Εκει ηθελα να εστιασω.
Πολυ σωστα. Το εξηγουν καλα νομιζω τι σημαινει 2η χειραποσκευη.
(women's/men's handbag or thin laptop case
Στην τελευταια πτηση που εκανα (με το καλο neo) οι μεγαλες 2ες πηγαν ταμειο..ειχε βγει κ ζυγαρια κανονικα. Γυρω στα 15 ατομα πηγαν ταμειο. Αλλοι 15 παρανομοι μεταναστες κ μειναμε 115 νομιμοι...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Κατάλαβα, απλά δεν έχουν δώσει και διαστάσεις να μπορώ να κάνω μια εκτίμηση. Αν πάρω θήκη laptop και την γεμίσω με άλλο εξοπλισμό αλλά όχι laptop υπάρχει θέμα πιστεύετε; Η θήκη είναι για laptop 17 ιντσών.
Θεωρώ πιο ασφαλή την επιλογή αυτή αν σου επαρκεί ο χώρος, γιατί άνετα μπορείς να την περάσεις ως τσάντα χειρός με τα προσωπικά σου αντικείμενα μέσα χωρίς να είναι απαγορευτικό και το σακίδιο που προ ανέφερες εφόσον δεν υπερβαίνει τον όγκο μιας τυπικής γυναικείας τσάντας πόλης.

Οι διαστάσεις που καθορίζουν το προσωπικό αντικείμενο και όχι το αν χωράει κάτω από το κάθισμα. Εσύ μπορεί να θέλεις να κάτσεις με τα πόδια στο σβέρκο σου για να χωρέσεις μια τσάντα κάτω από το μπροστινό κάθισμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε αφήσουν να την περάσεις αν υπερβαίνει τις λογικές διαστάσεις που δικαιολογούν τη χρήση του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom