Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Κάθε φορά που ταξιδεύω, ως προσωπικό αντικείμενο φέρω ένα σακίδιο (τύπου σχολικό), το οποίο έχει τοιχώματα και κουβαλάω όλον τον φωτογραφικό εξοπλισμό μου (DSDL, φακούς, μπαταρίες, go pro κτλ.). Οι διαστάσεις του είναι 42*30*15 αν αυτό σε βοηθάει.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα και ούτε τέθηκε υπό συζήτηση-αμφισβήτηση. Όπως σου έγραψαν παραπάνω, αρκεί να μην είναι 100% γεμάτο και κάνει "φουσκώματα".
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Μόλις διαπίστωσα ότι και η δική μου πτήση επιστροφής από Πόρτο ακυρώθηκε και μαλιστα για τον μήνα Σεπτεμβρη, εννοείται χωρίς να έχω καμία ενημέρωση.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μόλις διαπίστωσα ότι και η δική μου πτήση επιστροφής από Πόρτο ακυρώθηκε και μαλιστα για τον μήνα Σεπτεμβρη, εννοείται χωρίς να έχω καμία ενημέρωση.
Δεν καταργήθηκε η δική σου πτήση μόνο, καταργήθηκε το Πόρτο ως προορισμός της Aegean.
Πάντως, άλλες χρονιές παλιότερα τέτοια εποχή περίπου έβγαινε το πρόγραμμα της Aegean με τους εποχικούς προορισμούς. Θεωρώ ότι κακώς είχε γίνει διαθέσιμο το πρόγραμμα πριν την οριστικοποίηση του, εδικά φέτος που η κατάσταση είναι εκ των πραγμάτων αβέβαιη. Από την άλλη, θεωρούσα δεδομένο ότι θα υπάρξουν μαζικές ακυρώσεις και τροποιήσεις πτήσεων από όλες τις εταιρείες, οπότε έκρινα ότι δεν θα πάω γυρεύοντας κιόλας, ειδικά με την Aegean που φάνηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων στις περσινές ακυρώσεις, ακόμη και από πολλές low cost εταιρείες.
Δες αν σε εξυπηρετεί η επιστροφή από Λισαβόνα, αφού μάλλον έχεις κάνεις διαφορετικές κρατήσεις για μετάβαση και επιστροφή και η ακύρωση της μίας δεν συνεπάγεται ακύρωση της άλλης.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Δεν καταργήθηκε η δική σου πτήση μόνο, καταργήθηκε το Πόρτο ως προορισμός της Aegean.
Πάντως, άλλες χρονιές παλιότερα τέτοια εποχή περίπου έβγαινε το πρόγραμμα της Aegean με τους εποχικούς προορισμούς. Θεωρώ ότι κακώς είχε γίνει διαθέσιμο το πρόγραμμα πριν την οριστικοποίηση του, εδικά φέτος που η κατάσταση είναι εκ των πραγμάτων αβέβαιη. Από την άλλη, θεωρούσα δεδομένο ότι θα υπάρξουν μαζικές ακυρώσεις και τροποιήσεις πτήσεων από όλες τις εταιρείες, οπότε έκρινα ότι δεν θα πάω γυρεύοντας κιόλας, ειδικά με την Aegean που φάνηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων στις περσινές ακυρώσεις, ακόμη και από πολλές low cost εταιρείες.
Δες αν σε εξυπηρετεί η επιστροφή από Λισαβόνα, αφού μάλλον έχεις κάνεις διαφορετικές κρατήσεις για μετάβαση και επιστροφή και η ακύρωση της μίας δεν συνεπάγεται ακύρωση της άλλης.
Στον ίδιο κωδικό κράτησης ειναι η αναχώρηση και η επιστροφή. Λιγο πρόχειρα που το κοίταξα δεν βολευει επιστροφή από Λισαβονα την ημερα που είχαμε προγραμματίσει να επιστρέψουμε εκτός και αν βγάλουμε από το πρόγραμμα το Πορτο και επιστρέψουμε μία ημέρα νωρίτερα. Κριμα μετα από ολα αυτά που έχουν γίνει το περιμεναμε αυτό το ταξίδι πως και πως.. και μου ειπε μία ψυχή θα το ακυρώσεις και 3η φορά, αλλά απάντησα ότι θα το ξανακλείσω και 4η.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Χαίρομαι για την επιμονή σου, μακάρι να την είχε και η παρέα μου (άλλος παράγοντας για αποφυγή αβέβαιων ταξιδιών). Στη θέση σου θα άφηνα το Πόρτο και θα πήγαινα σε πιο κοντινό στη Λισσαβόνα προορισμό, όπως Κοΐμπρα, ίσως και με διανυκτέρευση σε κάποια από τις πόλεις στον Ατλαντικό (όπως Figueira da Foz ή Ναζαρέ). Πόρτο, άλλη φορά!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Χαίρομαι για την επιμονή σου, μακάρι να την είχε και η παρέα μου (άλλος παράγοντας για αποφυγή αβέβαιων ταξιδιών). Στη θέση σου θα άφηνα το Πόρτο και θα πήγαινα σε πιο κοντινό στη Λισσαβόνα προορισμό, όπως Κοΐμπρα, ίσως και με διανυκτέρευση σε κάποια από τις πόλεις στον Ατλαντικό (όπως Figueira da Foz ή Ναζαρέ). Πόρτο, άλλη φορά!
Δεν έχεις άδικο...σωστή η πρόταση..άλλωστε έχει τόσα να δεις..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν έχεις άδικο...σωστή η πρόταση..άλλωστε έχει τόσα να δεις..
Πόσες μέρες σκοπεύεις να πας; Γιατί αν είναι πάνω από 5-6 πας άνετα Πόρτο και ξαναγυρίσεις. Είτε με αυτοκίνητο είτε με τραίνο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Στον ίδιο κωδικό κράτησης ειναι η αναχώρηση και η επιστροφή. Λιγο πρόχειρα που το κοίταξα δεν βολευει επιστροφή από Λισαβονα την ημερα που είχαμε προγραμματίσει να επιστρέψουμε εκτός και αν βγάλουμε από το πρόγραμμα το Πορτο και επιστρέψουμε μία ημέρα νωρίτερα. Κριμα μετα από ολα αυτά που έχουν γίνει το περιμεναμε αυτό το ταξίδι πως και πως.. και μου ειπε μία ψυχή θα το ακυρώσεις και 3η φορά, αλλά απάντησα ότι θα το ξανακλείσω και 4η.
Αν πάμε βέβαια, εμείς με 7 διανυκτερεύσεις θα πάμε και Λισαβόνα και Πόρτο. Θα έχουμε νοικιασμένο αυτοκίνητο. Και μένα η αλλαγή μου χάλασε τα σχέδια καθώς είχαμε σκοπό να πάμε πρώτα Πόρτο και μετά Λισαβόνα ενώ τώρα θα το κάνουμε αντίστροφα καθώς άλλαξαν οι ώρες και δεν υπάρχει η πρωινή του πήγαινε. Τέλος πάντων. Βέβαια από την αρχή είχα πτήσεις από και προς Λισαβόνα καθώς και πέρσι τα ίδια έκανε η Aegean. Γνωστοί που είχαν κλείσει να πάνε Μαδρίτη και να επιστρέψουν από Μάλαγα, η Μάλαγα καταργήθηκε. Μικρό το κακό. Ας πάμε πρώτα ο Θεός κι ας αλλάξει και το πρόγραμμα μας.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πόσες μέρες σκοπεύεις να πας; Γιατί αν είναι πάνω από 5-6 πας άνετα Πόρτο και ξαναγυρίσεις. Είτε με αυτοκίνητο είτε με τραίνο.
5 μέρες ολόκληρες ήταν προγραμματισμένες και ήταν για αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά με τις νέες πτήσεις βγαίνουν 4 οπότε και η Ναζαρέ που είδα ή η Κόιμπρα ειναι μία λύση και μάλιστα όχι ανάγκης. Απλά η συνταξιδιώτισσα μου λεει ότι δεν μας θέλει η Λισαβόνα, αλλαγή προορισμού.. Ας καταφέρουμε να πάμε ένα ταξίδι, αυτός ειναι ο στόχος πια, όχι ο προορισμός..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.764
Απλά η συνταξιδιώτισσα μου λεει ότι δεν μας θέλει η Λισαβόνα, αλλαγή προορισμού.. Ας καταφέρουμε να πάμε ένα ταξίδι, αυτός ειναι ο στόχος πια, όχι ο προορισμός..
Αν επιμενετε για Πορτογαλια και θελετε ευελιξια ημερομηνιων η Κοιμπρα συνδεεται με τη Μαδριτη και οδικως και με τρενο. Η Μαδριτη εχει πτησεις καθημερινα. Δεν ειναι απαλευτο, ενα βραδινο ταξιδι 6-7 ωρες. (Ενα απο τα ακυρωμενα ταξιδια του καλοκαιριου 2020, γι αυτο το ξερω)
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
5 μέρες ολόκληρες ήταν προγραμματισμένες και ήταν για αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά με τις νέες πτήσεις βγαίνουν 4 οπότε και η Ναζαρέ που είδα ή η Κόιμπρα ειναι μία λύση και μάλιστα όχι ανάγκης. Απλά η συνταξιδιώτισσα μου λεει ότι δεν μας θέλει η Λισαβόνα, αλλαγή προορισμού.. Ας καταφέρουμε να πάμε ένα ταξίδι, αυτός ειναι ο στόχος πια, όχι ο προορισμός..
Εμάς πάλι η Λισαβόνα ήταν η αλλαγή προορισμού από εισιτήρια για Αγία Πετρούπολη που ήταν όνειρο ζωής. Μη το βλέπετε στενά. Δυστυχώς τα ταξίδια πλέον είναι δύσκολα. Ευελιξία θέλει. Την Πορτογαλία την αποφασίσαμε κυρίως λόγω Σέγκεν και βέβαια ψάχνοντας λίγο παραπάνω είδα ότι είναι υπέροχος προορισμός.
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
5 μέρες ολόκληρες ήταν προγραμματισμένες και ήταν για αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά με τις νέες πτήσεις βγαίνουν 4 οπότε και η Ναζαρέ που είδα ή η Κόιμπρα ειναι μία λύση και μάλιστα όχι ανάγκης. Απλά η συνταξιδιώτισσα μου λεει ότι δεν μας θέλει η Λισαβόνα, αλλαγή προορισμού.. Ας καταφέρουμε να πάμε ένα ταξίδι, αυτός ειναι ο στόχος πια, όχι ο προορισμός..
Με 4 μέρες μόνο, Λισαβόνα αποκλειστικά, άντε βαριά βαριά και μια μονοήμερη στη Σιντρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom