Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Τελικά, να σας ενημερώσω ότι η Aegean έστειλε email για την ακύρωση προγραμματισμένης πτήσης ανήμερα του Πάσχα.

Το θέμα είναι ότι μετά τον διάλογο εδώ είχα ήδη μπει στην εφαρμογή, είχα ζητήσει voucher και είχα ήδη κάνει κράτηση με το επιπλέον 10% που μου χορηγήθηκε...

Με λίγα λόγια μου έστειλαν για ακύρωση πτήσης με κωδικό κράτησης που εδώ και αρκετές μέρες δεν υφίσταται.

Όμως, το σημαντικό είναι ότι έστειλε email 2 μήνες πριν (χονδρικά).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελικά, να σας ενημερώσω ότι η Aegean έστειλε email για την ακύρωση προγραμματισμένης πτήσης ανήμερα του Πάσχα.
Το ίδιο και σε 'μένα, σήμερα το πρωί, για πτήση τη Δευτέρα του Πάσχα, δύο μήνες μετά.
Το θέμα είναι ότι μετά τον διάλογο εδώ είχα ήδη μπει στην εφαρμογή, είχα ζητήσει voucher και είχα ήδη κάνει κράτηση με το επιπλέον 10% που μου χορηγήθηκε...
Με λίγα λόγια μου έστειλαν για ακύρωση πτήσης με κωδικό κράτησης που εδώ και αρκετές μέρες δεν υφίσταται.
Ακριβώς έτσι συνέβη και με μένα, έχω ζητήσει κουπόνι και μου ήρθε το αυτοματοποιημένο (προφανώς) email για κράτηση που πλέον δεν υφίσταται.
Όμως, το σημαντικό είναι ότι έστειλε email 2 μήνες πριν (χονδρικά).
Όλα αυτά είναι μαθήματα. Συμπεριφοράς, αξιοπιστίας, σοβαρότητας κτλ.
Οφείλουμε πλέον να ξέρουμε και να είμαστε αρκετά πιο ψιλιασμένοι σε όλα.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Θεωρείτε δηλαδή παρακινδυνευμενο κλείσιμο εισιτηρίων με Aegean από τώρα για καλοκαίρι γαι εξωτερικό;;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Θεωρείτε δηλαδή παρακινδυνευμενο κλείσιμο εισιτηρίων με Aegean από τώρα για καλοκαίρι γαι εξωτερικό;;
Πότε δεν θα μάθουμε...
Σίγουρα να είναι τουλάχιστον flex ο ναύλος!
Προσωπικά, έχω κλείσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πότε δεν θα μάθουμε...
Σίγουρα να είναι τουλάχιστον flex ο ναύλος!
Προσωπικά, έχω κλείσει.
Και ο light ναυλος εχει απεριοριστες αλλαγες χωρις χρεωση. Για κρατησεις ως 28/3
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πέρυσι είχα κλείσει για τη φαμίλια εισιτήρια με Aegean για Βαλένθια. Τέλος Ιουλίου ακυρώθηκε η πτήση και μας δόθηκε η δυνατότητα για voucher, με ισχύ για τους επόμενους 18 μήνες, συμπεριλαμβανομένης και της πτήσης σε αυτό το διάστημα. Τον Μάρτιο μου ήρθε ένα email ότι μπορώ να κάνω τα vouchers
-> gift vouchers για να τα χρησιμοποιήσει όποιος θέλει.
Επειδή δε νομίζω να θέλουν/μπορούν να ταξιδέψουν μέχρι τις αρχές του 2022, όποτε και θα λήξουν τα vouchers, σκέφτηκα ότι θα ήταν φρόνιμο να το κάνω έτσι και να τα χρησιμοποιήσω εγώ για να μην πάνε χαμένα. Άρα οι απορίες μου είναι οι εξής:
-Μπορώ να κάνω και τα 3 gift vouchers και να τα χρησιμοποιήσω για μια και μόνο πτήση;
-Μπορώ να το κάνω τώρα και να χρησιμοποιήσω τα vouchers σε 5 μήνες;

Αυτά μου λέει η aegean στο μέηλ, αλλά στην ιστοσελίδα βλέπω το εξής:
1617289120935.png


To χει κάνει κανείς αυτό; Θα ήταν το κάτι άλλο, οπότε μήπως να περιμένω;
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Αυτόν τον μήνα συμπληρώνεται το 12μηνο από τα πρώτα vouchers που βγήκαν πέρυσι. Θα φανεί σύντομα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Αυτόν τον μήνα συμπληρώνεται το 12μηνο από τα πρώτα vouchers που βγήκαν πέρυσι. Θα φανεί σύντομα.
Για το δικό μου τουλάχιστον voucher της aegean, που εκδόθηκε πέρυσι τον Απρίλιο, προς το παρόν δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων. Βλέπω ότι με βάση τους όρους έκδοσής του το voucher λήγει 18 μήνες μετά, όχι 12 που γράφει στους όρους που αντέγραψες παραπάνω. Ίσως το 12μηνο ισχύει για τα vouchers που εκδίδονται τώρα.

Άρα, όσον αφορά την επιστροφή χρημάτων για το δικό μου, ραντεβού τον Οκτώβριο...
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Στο light εισιτήριο επιτρέπεται μόνο μια 8κιλη χειραποσκευή. Εκτιμάτε ότι εκτός της χειραποσκευης, τσάντα χειρός ή λαπτοπ δεν θα μου επιτρέψουν να πάρω; Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστώ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στο light εισιτήριο επιτρέπεται μόνο μια 8κιλη χειραποσκευή. Εκτιμάτε ότι εκτός της χειραποσκευης, τσάντα χειρός ή λαπτοπ δεν θα μου επιτρέψουν να πάρω; Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστώ.
Οχι δε θα σ αφησουν,θα σου χρεωσουν την 8κιλη ως κανονικη βαλιτσα,θα παει στο αμπαρι και θα εχεις την τσαντα σου πανω ως προσωπικο αντικειμενο...ισως καποιο τυπου νεσεσερ πολυ μικρο ή τα τσαντακια που χωρανε 1 κινητο και 1 ταυτοτητα να τα δεκτουν...εγω προσωπικα με νεσεσερ-τσαντακι περσυ το καλοκαιρι σε πτηση εξωτερικου με περασαν κανονικα αλλα ειδα μπροστα μου κοπελα με backpack και χειραποσκευη να μην την αφηνουν να μπει και να της παιρνουν την χειραποσκευη για κατω
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Στο light εισιτήριο επιτρέπεται μόνο μια 8κιλη χειραποσκευή. Εκτιμάτε ότι εκτός της χειραποσκευης, τσάντα χειρός ή λαπτοπ δεν θα μου επιτρέψουν να πάρω; Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστώ.
Εξαρτάται το αεροδρόμιο. Πάντα στο Βενιζέλος είναι σχετικά χαλαροί με αυτό το ζήτημα , ΠΑΝΤΑ στα νησιά σου βγάζουν τον αδόξαστο.
Δεν ξέρω αν είναι πολιτική τους ή αν απλά οι υπάλληλοι στο Βενιζέλος τρώνε όλο το λούκι οπότε δεν τους ενδιφέρει να είναι τόσο τυπικοί. Στα νησιά πάντως είναι οι πιο ψείρες που υπάρχουν...
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Εξαρτάται το αεροδρόμιο. Πάντα στο Βενιζέλος είναι σχετικά χαλαροί με αυτό το ζήτημα , ΠΑΝΤΑ στα νησιά σου βγάζουν τον αδόξαστο.
Δεν ξέρω αν είναι πολιτική τους ή αν απλά οι υπάλληλοι στο Βενιζέλος τρώνε όλο το λούκι οπότε δεν τους ενδιφέρει να είναι τόσο τυπικοί. Στα νησιά πάντως είναι οι πιο ψείρες που υπάρχουν...
Συμφωνώ ότι έχει να κάνει με το αεροδρόμιο. Προσωπικά, όσα ταξίδια έχω κάνει πρόσφατα ήταν με την οκτακιλη συν τσάντα χειρός χωρίς πρόβλημα. Κανένας όμως δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει για κάτι που είναι κανονικά ενάντια στους κανονισμούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom