Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

katkat

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Καλησπερα, την προηγουμενη εβδομαδα πηγα σε ενα ταξιδιωτικο πρακτορειο να παρω πληροφοριες για ενα ταξιδι στην Αυστραλια που σκοπευω να κανω.
Κοιταξε ο πρακτορας για τα εισητηρια και μου εβγαλε κοστολογιο 1750? το ατομο:shock:

Μπηκα στο ιντερνετ, εψαξα για εισητηρια στην συγκεκριμενη αεροπορικη εταιρια( στο official site της) τις ιδιες ημερομηνιες και η τιμη που βγηκε ηταν 1300?.:roll:
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που κλεινω ταξιδι μεσω πρακτορειου θα ηθελα να μαθω αν τα πρακτορεια κρατουν καποιου ειδους προμηθεια για τις κρατησεις αεροπορικων εισητηριων και ξενοδοχειων.
Χρηματα απο που βγαζουν?Εγω φανταζομαι πως οι αεροπορικες τους δινουν καποιο ποσο οταν κανουν κρατηση σε αυτες.

Μπορει καποιος να με διαφωτησει?
Ευχαριστω
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
νομιζω οτι αυτο εξαρταται απο το πρακτορειο. εγω σ'αυτο που πηγαινω στο νεο ηρακλειο πληρωσα περιπου 30 λεπτα περισσοτερα σε σχεση με την τιμη του ιντερνετ για εισητηρια για νιουκαστλ. εννοειται οτι αν βγαλω εισητητρια για αυστραλια απο κει δεν θα εχει διαφορα μονο 30 λεπτα, αλλα και 450 ευρω ειναι χαοτικη διαφορα...
 

katkat

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Και γω αυτο λεω.... 450 ευρω ειναι πολλα λεφτα.
Θα παω να ρωτησω και σε αλλο πρακτορειο.
Ειμαι Θεσσαλονικη....εχει κανεις να προτινει κανενα?
 

biopaokara

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γιατί πρέπει να μας δουλεύουν συνέχεια αυτά τα ταξιδιωτικά πρακτορεία?
Γιατί, ενώ βγάζουν πτήσεις με συγκεκριμένη αξιόπιστη ελληνική εταιρεία και το διαφημίζουν ως οι μοπναδικοί στη θεσσαλονίκη που ταξιδεύουν με την aegean εξωτερικό τις μέρες των εορτών ξαφνικά ένα σάββατο αλλάζουν και σου λένε ότι θα πετάξεις με Astra μια ανύπαρκτη εταιρεία με 2 αεροπλάνα? Και σου λένε σώνει και καλά ότι έχει αξιοπιστία και αν δε σου αρέσει να επιλέξεις άλλο πακέτο γιατί εσύ ο μαλ... έχεις ήδη δώσει την προκαταβολή που είναι το 30% της αξίας του ταξιδιού? Πως γίνεται πάντα σε αυτήν την "πανέμορφη" χώρα να συμβαίνουν όλες οι "ομορφιές" του κόσμου? και ύστερα απορούν οι συμπατριώτες μας γιατί κλείνουμε ταξίδια με ξένα πρακτορεία και όχι με τα δικά μας! Να κλείσουν όσοι δεν μπορούν να είναι αξιόπιστοι και να πάνε να δουλέψουν σερβιτόροι!!
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Καλα τα λες,
Βεβαια ειναι και σε τι ταξιδιωτικο θα πεσεις.

Εγω που εχω κλεισει 3 φορές με ενα συγκεκριμμένο το ονομα δεν το λέω για να μην θεωρηθει διαφήμιση ήταν ολα πολύ καλά και οπως μας τα ειχαν πει.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τι πρακτορεία ρε παιδιά??
δόξα τω θεώ σήμερα μπορούμε να κάνομε τα πάντα με το μικρό μας ιδίαν δακτυλάκι..:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Ειδικά για Ευρώπη για να πας με γκρούπ, πρέπει να είσαι άνω των 70, χωρίς την παραμικρή γνώση αγγλικών, χωρίς να έχεις διαβάσει ποτέ το παραμικρό για την ιστορία και τα αξιοθέατα του μέρους που θα επισκεφθείς και χωρίς απαιτήσεις σε θέματα φαγητού! Αν πληρούνται οι προϋποθέσεις αυτές, οk! :)
 

christinag

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ειναι στα σκαρια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊτή
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου varioAthens..
και εχω προσωπικη αποψη για το θεμα.
Συγκεκριμενα, περσι κλεισαμε με ένα απο τα πιο γνωστα πρακτορεια της Αθηνας να παμε στο καρναβαλι της Βενετιας. Μας ειχαν πει οτι θα ταξιδευαμε με ελληνικη εταιρεια απευθειας πτηση τσαρτερ. Δινουμε κανονικα την προκαταβολή μας και απολυτα ευτυχεις σχεδιαζουμε το ταξιδι μας. Ωσπου μια μερα λαμβανω ενα φαξ (ουτε καν τηλεφωνο) και μας ενημερωσαν οτι επειδη δεν συμπληρωθηκαν ατομα για το γκρουπ θα "αναγκαστουν" να μας στειλουν με άλλη εταιρεια και επειδη δεν εχει απευθειας πτηση "με μεγαλη τους λυπη" μας ανακοινωνουν οτι θα εχουμε και ενδιαμεσο σταθμο. Αυτο ξεπερασε καθε οριο κατα την αποψη μου.. Τους εστειλα και εγω ενα φαξ περιποιημενο τους εκραξα κανονικα και πολυ ασχημα και ζητησα τα λεφτα μας πισω! Τους συγκλονισε φαινεται το φαξ διοτι μεσα σε 1 μερα με καλεσε ο ιδιος ο ιδιοκτητης του πρακτορειου ζητωντας μου συγνωμη!!!! οχι απλα δεν το δεχτηκα αλλα επεμεινα και στο να μας δωσει τα λεφτα μας πισω!
και στο τελος περασε το δικο μας.. τα λεφτα μας τα πηραμε πισω και μαζι ενα τρελο ξενερωμα που μας εμεινε μονο η χαρα και οχι το ταξιδι...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου varioAthens..
και εχω προσωπικη αποψη για το θεμα.
Συγκεκριμενα, περσι κλεισαμε με ένα απο τα πιο γνωστα πρακτορεια της Αθηνας να παμε στο καρναβαλι της Βενετιας. Μας ειχαν πει οτι θα ταξιδευαμε με ελληνικη εταιρεια απευθειας πτηση τσαρτερ. Δινουμε κανονικα την προκαταβολή μας και απολυτα ευτυχεις σχεδιαζουμε το ταξιδι μας. Ωσπου μια μερα λαμβανω ενα φαξ (ουτε καν τηλεφωνο) και μας ενημερωσαν οτι επειδη δεν συμπληρωθηκαν ατομα για το γκρουπ θα "αναγκαστουν" να μας στειλουν με άλλη εταιρεια και επειδη δεν εχει απευθειας πτηση "με μεγαλη τους λυπη" μας ανακοινωνουν οτι θα εχουμε και ενδιαμεσο σταθμο. Αυτο ξεπερασε καθε οριο κατα την αποψη μου.. Τους εστειλα και εγω ενα φαξ περιποιημενο τους εκραξα κανονικα και πολυ ασχημα και ζητησα τα λεφτα μας πισω! Τους συγκλονισε φαινεται το φαξ διοτι μεσα σε 1 μερα με καλεσε ο ιδιος ο ιδιοκτητης του πρακτορειου ζητωντας μου συγνωμη!!!! οχι απλα δεν το δεχτηκα αλλα επεμεινα και στο να μας δωσει τα λεφτα μας πισω!
και στο τελος περασε το δικο μας.. τα λεφτα μας τα πηραμε πισω και μαζι ενα τρελο ξενερωμα που μας εμεινε μονο η χαρα και οχι το ταξιδι...
Είναι σύνηθες φαινόμενο να σου παίρνουν πρώτα τα λεφτά και μετά να αλλάζουν τα δεδομένα είτε στο θέμα της πτήσης, είτε στο θέμα της διαμονής. Τις περισσότερες φορές όμως, ο "πελάτης" που έχει ήδη πληρώσει και έχει την "κάψα" να ταξιδέψει, δέχεται τις όποιες αλλαγές προκειμένου να μη χάσει το ταξίδι του, οπότε η κοροϊδία καλά κρατεί!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Εσύ να πάρεις τους γονείς σου και να τους πας ένα ταξιδάκι τώρα που το αναφέραμε!!:haha:
Φιλε amsterdam μια κ εχει μποφορια εκει που εισαι ασε τα σχολια κ δες τις νεες πληροφοριες για Λονδινο.Ελπιζω να σημειωνεις,γιατι αλλιως βλεπω να πηγαινεις με πρακτορειο:bleh::bleh::bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom