Βουλγαρία Ερωτηση για τη διαμονη στη γειτονικη Βουλγαρια...

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπερα σε ολους τους φιλους........Προσεχως θα κανω ενα ταξιδι στη γειτονικη μας χωρα, και ηθελα να ρωτησω οσους ξερουν και εχουν παει....Εχω στη διαθεση μου 4 διανυκτερευσεις και προβληματιζομαι καθως δεν εχω ιδεα απ τις πολεις και το τι θα βρω εκει..... να κανω 1 στη Φιλιππουπολη και 3 στη Σοφια, ή 2 και 2 αντιστοιχα???
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Φιλιππούπολη δεν έχω πάει αλλά για Σόφια 2 μέρες είναι αρκετές! Οπότε θα έλεγα να μείνεις 2 και 2 αντίστοιχα.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα
Μόλις γύρισα από Βουλγαρία και συγκεκριμένα από Σόφια και Φιλιππούπολη.
Και οι δύο πόλεις μου άρεσαν πολύ και μπορώ να πω ότι ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου, γιατί η αλήθεια είναι ότι πήγαινα κρατώντας μικρό καλάθι.
Στη Σόφια αφιέρωσα 4 ολόκληρες μέρες και περπάτησα πάρα πολύ, προσπαθώντας να εξερευνήσω και να δω τα πάντα. Μπορώ λοιπόν να πω ότι οι μέρες ήταν ακριβώς αυτές που έπρεπε για να δω όσα ήθελα. Αν ήταν άλλη εποχή, που οι μέρες είναι μεγαλύτερες, ίσως να έφταναν 3 μέρες.
Στη Φιλιππούπολη έφτασα με τρένο στη 1 το μεσημέρι οπότε είχα στη διάθεσή μου μισή μέρα, την επόμενη ολόκληρη και το πρωινό της ημέρας αναχώρησης.
Νιώθω ότι θα ήθελα λίγο ακόμα, γιατί η πόλη, ο παλμός της και η ζωντάνια της μου άρεσαν πάρα πολύ.
Αυτά όμως είναι οι δικές μου απόψεις και τα δικά μου "θέλω" και δεν σου κρύβω ότι είμαι "ταξιδιωτικά άπληστη", σε σημείο να ταλαιπωρώ και να κουράζω τους συνταξιδιώτες μου από το πολύ περπάτημα και την συνεχή επιθυμία μου να πάω και εδώ και εκεί και παρακάτω.
Με ακολουθούν βέβαια αδιαμαρτύρητα (ίσως ελάχιστες φορές με λίγη γκρίνια) γιατί κατά βάθος και αυτοί ικανοποιούνται από το πρόγραμμά μου και φυσικά τους αρέσουν όλα αυτά που βλέπουν.
Συμπέρασμα: Αν έχεις 4 συνολικά διανυκτερεύσεις και είσαι της γύρας, του περπατήματος και της ταλαιπωρίας σαν και μένα μείνε 2 μέρες Σόφια, άφησε έξω το πάρκο Borisova Gradina για να μην χάσεις χρόνο και δες ότι προλαβαίνεις από όλα τα υπόλοιπα. Με καλή οργάνωση θα τα προλάβεις.
Μείνε και δύο μέρες στη Φιλιππούπολη και μακάρι να σου κάνει καλό καιρό και να την απολαύσεις όπως της αξίζει.

Καλό ταξίδι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι μέρες που έχεις είναι λίγες. Επειδή Βουλγαρία δεν είναι μόνο Σόφια και Φιλιππούπολη, αν έχετε δικό σας μέσο και μπορείτε να το ταιριάξετε, πηγαίνετε και στο Βέλικο Τάρνοβο. Θα μπορούσε να γίνει - ας πούμε: Σόφια 1, Βέλικο Τάρνοβο 1, Φιλιππούπολη 1, Σόφια 1.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Οι μέρες που έχεις είναι λίγες. Επειδή Βουλγαρία δεν είναι μόνο Σόφια και Φιλιππούπολη, αν έχετε δικό σας μέσο και μπορείτε να το ταιριάξετε, πηγαίνετε και στο Βέλικο Τάρνοβο. Θα μπορούσε να γίνει - ας πούμε: Σόφια 1, Βέλικο Τάρνοβο 1, Φιλιππούπολη 1, Σόφια 1.
Μία χαρά θα δει τους αυτοκινητόδρομους της Βουλγαρίας :haha::haha:
Μα αφού το λες:" οι μέρες που έχεις είναι λίγες."
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.....ομολογω πως ειμαι κι εγω της γυρας Klair......και συμφνωνω επισης οτι οι μερες ειναι λιγες.....εξ αρχης σκεφτηκα το 2 + 2 μερες στην καθεμια.....απλα ειχα την αμφιβολια, εαν θα ηταν πιο ενδιαφερουσα μια παραπανω μερα στη Σοφια, ''ριχνοντας'' την Φιλιππουπολη....
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.....ομολογω πως ειμαι κι εγω της γυρας Klair......και συμφνωνω επισης οτι οι μερες ειναι λιγες.....εξ αρχης σκεφτηκα το 2 + 2 μερες στην καθεμια.....απλα ειχα την αμφιβολια, εαν θα ηταν πιο ενδιαφερουσα μια παραπανω μερα στη Σοφια, ''ριχνοντας'' την Φιλιππουπολη....
Σίγουρα η Σόφια αξίζει μία μέρα παραπάνω αλλά μετά δεν σου φτάνει η 1 μέρα για την Φιλιππούπολη αν μάλιστα έχεις στο πρόγραμμα να ανέβεις και σε κανένα λόφο να δεις τη θέα ή το ηλιοβασίλεμα. Αν υποθέσουμε ότι φεύγεις το πρωί από τη Σόφια, θέλεις 2 1/2 ώρες για Φιλιππούπολη. Μέχρι να βρεις μεταφορικό, να τακτοποιηθείς στο ξενοδοχείο, έφτασε μεσημέρι. Στις 5 το απόγευμα νυχτώνει, οπότε ουσιαστικά πάει η μέρα. Το 2 και 2 μου φαίνεται καλύτερη λύση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μία χαρά θα δει τους αυτοκινητόδρομους της Βουλγαρίας :haha::haha:
Σύμφωνα με το Google maps: 1) Σόφια - Βέλικο Τάρνοβο: 222 χλ.. - 2 ώρες και 44 λεπτά, 2) Βέλικο Τάρνοβο - Φιλιππούπολη: 211 χλμ. - 2 ώρες και 39 λεπτά, 3) Φιλιππούπολη - Σόφια: 145 χλ. - 1 ώρα και 40 λεπτά.

Αν οι αποστάσεις αυτές και ο χρόνος που απαιτείται σημαίνει ότι βλέπει τους δρόμους της Βουλγαρίας κατ' εσέ (ή όποιον άλλο), ΟΚ πάω πάσο. Δεν ξέρω αν το έκανες, εμένα που το έκανα πάντως, δεν μου φάνηκε έτσι.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σύμφωνα με το Google maps: 1) Σόφια - Βέλικο Τάρνοβο: 222 χλ.. - 2 ώρες και 44 λεπτά, 2) Βέλικο Τάρνοβο - Φιλιππούπολη: 211 χλμ. - 2 ώρες και 39 λεπτά, 3) Φιλιππούπολη - Σόφια: 145 χλ. - 1 ώρα και 40 λεπτά.

Αν οι αποστάσεις αυτές και ο χρόνος που απαιτείται σημαίνει ότι βλέπει τους δρόμους της Βουλγαρίας κατ' εσέ (ή όποιον άλλο), ΟΚ πάω πάσο. Δεν ξέρω αν το έκανες, εμένα που το έκανα πάντως, δεν μου φάνηκε έτσι.
Ο @konstantile δεν ανέφερε πουθενά ότι στο ταξίδι του θα χρησιμοποιήσει αυτοκίνητο. Ο προβληματισμός του ήταν πώς να μοιράσει 4 διανυκτερεύσεις ανάμεσα σε δύο πόλεις, τη Σόφια και τη Φιλιππούπολη.
Το αυτοκίνητο και το Βέλικο Τάρνοβο ήταν δική σου έμπνευση.
Αν εσένα σου φτάνουν μερικές ώρες για να δεις μια πόλη σαν τη Φιλιππούπολη ή τη Σόφια τότε ok πάω και εγώ πάσο.
Εμένα δεν μου φτάνουν.
Εσύ μπορεί φτάνοντας στο κέντρο μιας πόλης, πίνοντας καφέ, τρώγοντας σε ένα εστιατόριο και κάνοντας μία βόλτα, να θεωρείς ότι είδες την πόλη. Για μένα δεν φτάνει αυτό. Οπότε δεν μπορώ να προτείνω σε έναν άνθρωπο που θέλει να επισκεφθεί για πρώτη φορά μία πόλη μια τέτοια εκδοχή, αλλάζοντας μέσα σε 4 μέρες 4 ξενοδοχεία και 3 πόλεις.

Στο προηγούμενο post (αν το διάβασες) έγραψα αναλυτικά πώς μοίρασα το χρόνο μου ανάμεσα στις δύο πόλεις και εξήγησα αναλυτικά τί πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για τον φίλο που ρωτάει.

Πάντα φιλικά
Klair
 
  • Like
Reactions: zoi

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φεβρουάριο που είχα πάει μοίρασα τις μέρες 2 και 2 και ήταν το ιδανικό. Είδα αρκετά καλά και τις δύο πόλεις και μάλιστα την δεύτερη μέρα στη Φιλιππούπολη κάναμε και εκδρομή με λεωφορείο της γραμμής στο Ασένοβγκραντ και από τη Σόφια βγήκαμε εκτός στο προάστιο της Boyana. Χωρίς να λειωθείς λοιπόν στο περπάτημα πιστεύω θα δεις τα πάντα και από τις δύο πόλεις. Αν δεν την έχεις ήδη δει, η ιστορία που έχω γράψει είναι υπεραναλυτική για το 4ημερο στη Βουλγαρία.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουλγαρία-Αποκάλυψη-τώρα.49342/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom