Ίος Ερώτηση για Ίο!!

Maria tsek

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σκεφτομαι να παω διακοπες στην Ιο για 5 μερες τον Ιουλιο . Εχει πολυ κοσμο τις καθημερινες η μονο τα σαββατοκυριακα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σκεφτομαι να παω διακοπες στην Ιο για 5 μερες τον Ιουλιο . Εχει πολυ κοσμο τις καθημερινες η μονο τα σαββατοκυριακα;
Συνήθως δεν κατεβαίνει για ΣΚ ο κόσμος στην Ίο, δεν είναι Αίγινα! Τον ίδιο έχει, δηλαδή πολύ, καθότι Ιούλιος.
 

Αλίκη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας! Είμαι 18 χρονών και δίνω πανελλήνιες φέτος. Με τις φίλες μου αποφασίσαμε να πάμε το καλοκαίρι διακοπές στην Ίο. Έχουμε ήδη κλείσει δωμάτια και συγκεκριμένα το σπίτι βρίσκεται στην περιοχή που είναι και το κλαμπ Πάθος. Μου είπαν ότι είναι έξω από το κέντρο...Θα έχουμε πρόβλημα με τη μετακίνηση; Ειδα ότι είναι 12 λεπτά με όχημα και 1 ώρα με τα πόδια από τη Χώρα..Γενικά στο νησί τι ώρες έχει λεωφορεία; Θα μας βολέψουν και για τη μέρα, αλλά και για το βράδυ; Κι αν όχι τα ταξί πόσο ακριβά είναι; Ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχουμε ήδη κλείσει δωμάτια και συγκεκριμένα το σπίτι βρίσκεται στην περιοχή που είναι και το κλαμπ Πάθος...
Καλημέρα.
Πολύ μακριά τα δωμάτια που κλείσατε. Δε θα συνιστούσα αυτή την επιλογή, είναι καλύτερο από κάθε άποψη να είσαι εντός του κέντρου.
Αν ωστόσο δε διορθώνεται, να ξέρεις ότι οι μετακινήσεις με το λεωφορείο είναι πολύ καλές, από τις καλύτερες που θυμάμαι στα νησιά των Κυκλάδων. Το βράδυ υποχρεωτικά με ταξί όμως, ειδικά για την επιστροφή δεν υπάρχει επιλογή...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλημέρα.
Πολύ μακριά τα δωμάτια που κλείσατε. Δε θα συνιστούσα αυτή την επιλογή, είναι καλύτερο από κάθε άποψη να είσαι εντός του κέντρου.
Αν ωστόσο δε διορθώνεται, να ξέρεις ότι οι μετακινήσεις με το λεωφορείο είναι πολύ καλές, από τις καλύτερες που θυμάμαι στα νησιά των Κυκλάδων. Το βράδυ υποχρεωτικά με ταξί όμως, ειδικά για την επιστροφή δεν υπάρχει επιλογή...
Θα συμφωνήσω με τον @psilos3 είναι λίγο μακρυά εκεί που κλείσατε,ωστόσο η συγκοινωνία είναι όντως καλή απλά μόνο την ημέρα.Το βράδυ ακόμα και ταξί βρίσκεις δύσκολα γιατί είναι μετρημένα στο νησί και είναι αδύνατον να εξυπηρετήσουν τόσο κόσμο...Τουλάχιστον το καλοκαίρι του 2016 που ήμουν εγώ.Πάλι καλά έχετε θάλασσα δίπλα και το πάθος.Εμείς μέναμε μυλοπότα και δεν ευχαριστηθήκαμε όσο θα θέλαμε την περιοχή που μένετε εσείς αλλά ευτυχώς είχαμε την χώρα σε απόσταση 20 λεπτών περίπου με τα πόδια.
 
Last edited:

tsak233

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σκεφτομαι να παω διακοπες στην Ιο για 5 μερες τον Ιουλιο . Εχει πολυ κοσμο τις καθημερινες η μονο τα σαββατοκυριακα;
Στην ιο γίνεται πανικό από κόσμο, ιδιαίτερα τέλη Ιουλίου. Τέτοιο θέμα δεν θα εχετε. Μόνο το ότι θα πάτε για 5 μέρες μου φαίνεται πολύ, πέρυσι είχα πάει για 6 μέρες με παρέα, και ξέρεις θέλαμε να πηγαίνουμε και σε Μπιτς μπαρ και σε κλαμπ το βράδυ, προσωπικά δεν άντεχα άλλο. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κανείς είναι 3 μέρες ιο για ξέφρενο πάρτυ και να το συνδυάσεις και με κανένα άλλο πιο ήρεμο νησί, για να υπάρχει ισόρροπια.
 

Ζωή Α

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας και καλή χρονιά με υγεία!
Αυτό το καλοκαίρι, σκεφτόμαστε με την παρέα μου,μετά τις πανελλαδικές, να πάμε στην Ίο(Ξέρω, είναι νωρίς ακόμα, αλλά όπως είπα σκεφτόμαστε). Εκτός από κάποια προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε (Κορωναϊός), προέκυψε ένα ακόμη - λιγότερο σημαντικό- και για αυτό ήθελα να σας ρωτήσω.
Μάθαμε πως, υπάρχει περίπτωση, να μην αφήνουν να μπούνε στα clubs, τα άτομα που δεν έχουν κλείσει τα 18 ( και είναι 16-17 χρονών ακόμα) Ξέρετε αν αληθεύει;
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γεια σας και καλή χρονιά με υγεία!
Αυτό το καλοκαίρι, σκεφτόμαστε με την παρέα μου,μετά τις πανελλαδικές, να πάμε στην Ίο(Ξέρω, είναι νωρίς ακόμα, αλλά όπως είπα σκεφτόμαστε). Εκτός από κάποια προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε (Κορωναϊός), προέκυψε ένα ακόμη - λιγότερο σημαντικό- και για αυτό ήθελα να σας ρωτήσω.
Μάθαμε πως, υπάρχει περίπτωση, να μην αφήνουν να μπούνε στα clubs, τα άτομα που δεν έχουν κλείσει τα 18 ( και είναι 16-17 χρονών ακόμα) Ξέρετε αν αληθεύει;
Υπάρχει κάποια απόφαση;Η απλά κυκλοφορεί σαν φήμη;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 36/1994
( ΦΕΚ 26 τ.Α΄ 24/28.2.1994)
Μέτρα προστασίας ανηλίκων και άλλες διατάξεις.
Άρθρο: 1
1.Σε ανηλίκους κάτω των 17 ετών, οι οποίοι δεν συνοδεύονται από τους γονείς ή κηδεμόνες τους, δεν επιτρέπεται:
α. Η είσοδος και παραμονή σε κέντρα διασκεδάσεων και αμιγή μπαρ.
β. Η κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών στα λοιπά δημόσια κέντρα.
«Προς τούτο, σε εμφανές σημείο των εισόδων των καταστημάτων αυτών τοποθετούνται πινακίδες, διαστάσεων τουλάχιστον 0,60 ΧΟ,30 μ. στις οποίες αναγράφεται με κεφαλαία γράμματα, μεγέθους δύο (2) τουλάχιστον εκατοστών, στα μεν καταστήματα του εδαφίου α' η ένδειξη :
«ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 17 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ», στα δε καταστήματα του εδαφίου β' η ένδειξη : «ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑΤΩΔΩΝ ΠΟΤΩΝ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 17 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ».»
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πέραν τούτου, μην είστε τόσο σίγουροι ότι θα είναι ανοιχτά τα κλαμπ φέτος στην Ίο... Πέρισυ τα περισσότερα ήταν κλειστά λόγω του ιού και όσα ήταν ανοιχτά έπρεπε να κλείσεις ραντεβού (!!) -να πάρεις από πριν τηλέφωνο δηλαδή-για να πας και υποτίθεται όλοι καθιστοί (δε γνωρίζω τι πραγματικά συνέβαινε μέσα)

Α και εννοείται ούτε πάρτυ με γνωστούς dj ούτε τίποτα... Farout ψόφια πράγματα
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 36/1994
( ΦΕΚ 26 τ.Α΄ 24/28.2.1994)
Μέτρα προστασίας ανηλίκων και άλλες διατάξεις.
Άρθρο: 1
1.Σε ανηλίκους κάτω των 17 ετών, οι οποίοι δεν συνοδεύονται από τους γονείς ή κηδεμόνες τους, δεν επιτρέπεται:
α. Η είσοδος και παραμονή σε κέντρα διασκεδάσεων και αμιγή μπαρ.
β. Η κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών στα λοιπά δημόσια κέντρα.
«Προς τούτο, σε εμφανές σημείο των εισόδων των καταστημάτων αυτών τοποθετούνται πινακίδες, διαστάσεων τουλάχιστον 0,60 ΧΟ,30 μ. στις οποίες αναγράφεται με κεφαλαία γράμματα, μεγέθους δύο (2) τουλάχιστον εκατοστών, στα μεν καταστήματα του εδαφίου α' η ένδειξη :
«ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 17 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ», στα δε καταστήματα του εδαφίου β' η ένδειξη : «ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑΤΩΔΩΝ ΠΟΤΩΝ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 17 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ».»
Τωρα αν τηρητε ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο... ειδικα με τα εγγλεζακια , 5 Ε η δεκαδα σφηνακια - πετρελαιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom