Ερώτηση για Ελαφονήσι (Διαμονή - Πρόσβαση και ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση :) )

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σας,

είμαι ολοκαίνουργια στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου θέμα :)

Το καλοκαίρι έφτασε (εδώ και 2 μήνες :D ), η άδεια πλησιάζει και ετοιμαζόμαστε να κατέβουμε όπως κάθε χρόνο στην Κρήτη. Φέτος αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Ελαφονήσι. Η βάση μας θα είναι στο Ηράκλειο και σκεφτόμαστε να κάνουμε μια εκδρομή προς το Ελαφονήσι και να αφιερώσουμε 2 μερούλες στην μαγευτική αυτή (όπως έχουμε ακούσει παραλία)!

Παίρνω το θάρρος λοιπόν να ζητήσω τα φώτα σας για κάποια βασικά θεματάκια όπως διαμονή (Κίσσαμος; Παλαιοχώρα; - υπόλοιπες προτάσεις δεκτές :D)

Είναι προσβάσιμο; ο δρόμος είναι καλός; Ποιες κοντινές παραλίες θα άξιζε να επισκεφτώ?

Εν αναμονή πληροφοριών λοιπόν... σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα σας,

είμαι ολοκαίνουργια στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου θέμα :)


Φέτος αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Ελαφονήσι. Η βάση μας θα είναι στο Ηράκλειο και σκεφτόμαστε να κάνουμε μια εκδρομή προς το Ελαφονήσι και να αφιερώσουμε 2 μερούλες στην μαγευτική αυτή (όπως έχουμε ακούσει παραλία)!


Παίρνω το θάρρος λοιπόν να ζητήσω τα φώτα σας για κάποια βασικά θεματάκια όπως διαμονή (Κίσσαμος; Παλαιοχώρα; - υπόλοιπες προτάσεις δεκτές :D)

Είναι προσβάσιμο; ο δρόμος είναι καλός; Ποιες κοντινές παραλίες θα άξιζε να επισκεφτώ?

ο

Εν αναμονή πληροφοριών λοιπόν... σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
αφού θα μείνεις 2 μέρες στο Ελαφονήσι θα μείνεις στα ξενοδοχεία της περιοχής εκεί. δεν χρειάζονται Κίσσαμος και Παλαιόχωρα που λες.

δρόμος είναι αρκετά καλός.τώρα δεν κατάλαβα αν θες να πας και Κίσσαμο/Παλαιώχωρα γιατί άλλος είναι ο τίτλος του θέματος σου
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αφού θα μείνεις 2 μέρες στο Ελαφονήσι θα μείνεις στα ξενοδοχεία της περιοχής εκεί. δεν χρειάζονται Κίσσαμος και Παλαιόχωρα που λες.

δρόμος είναι αρκετά καλός.τώρα δεν κατάλαβα αν θες να πας και Κίσσαμο/Παλαιώχωρα γιατί άλλος είναι ο τίτλος του θέματος σου
Αρχικά ... ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

οοοοόχι...ο βασικός σταθμός μας θα είναι το Ελαφονήσι! :D

Έχει καλά καταλύματα εκεί?
Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται από τον κανονισμό του φόρουμ να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα εάν έχετε υπόψη σας!

Φαγητό καλό θα βρούμε εκεί; Δεν ξέρω το πόσο απομονωμένο είναι!

Ο λόγος που ανέφερα Παλαιοχώρα και Κίσσαμο είναι επειδή δεν ξέρω ουσιαστικά τι θα συναντήσω εκεί...!

Υ.Γ. Ανέφερα το θέμα του δρόμου γιατί το αμάξι μας είναι χαμηλό...αν ο δρόμος είναι π.χ. χωματόδρομος φοβάμαι μη μείνουμε στα μισά :)

Υ.Γ. 2 Διαβάζω στο internet ότι εκεί κοντά είναι και κάποιες άλλες καλές παραλίες όπως Μπάλος, Φαλάσαρνα κλπ... εάν μείνουμε στο Ελαφονήσι θα "βολεύει" να τις επισκεφτούμε;

Υ.Γ. 3 Σας έχω ταράξει στις ερωτήσεις το ξέρω ... :D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
για 2 μέρες απόλαυσε το Ελαφονήσι. κάνε και μια πεζοπορία πάνω στο νησί
μέχρι το μνημείο των σκοτωμένων απο τους Τούρκους. καταλύματα υπάρχουν αρκετά, θα δεις και τη Χρυσοσκαλίτισα (μοναστήρι). Ταβέρνα προτείνω την τελευταία αριστερά όπως πάμε στην πλάζ (όνομα δεν θυμάμαι).
εκεί να ζητήσετε μπουρέκι σφακιανό. παντιού έχει άσφαλτο, εκτός και πάτε και στο Κεδρόδασος μια ερημική παραλία με κέδρους. είναι δίπλα στα αριστερά πριν την πλαζ.
αν στην επιστροφή έχετε χρόνο μπορείται να πάρετε τα δυτικά παράλια της Κρήτης να φτάσεσε Φαλάσαρνα μετά Κίσσαμος-Χανιά. Γιατί για να πάτε και να γυρίσετε πίσω στο Ηοτελ διαμονή σας, είναι πολύ κουραστικό

ιδίως απόλαυσε ένα πρωινό μπανάκι κατά τις επτά η ώρα στο Ελαφηνήσι πριν πλακώσουν οι "βάρβαροι". δεν θα το ξεχάσεις ποτέ.......
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
well well ...
Στο ελαφονήσι δεν θα βρείτε να μείνετε εύκολα.τα καταλύματα ειναι λίγα και τον αύγουστο μηνα και αυτα τα λιγοστά θα ειναι κλεισμένα.
θα σας πρότεινα να μείνετε φαλάσαρνα ή στο χωριό πλάτανος λίγο πρίν τα φαλάσαρνα!
θα δείτε τις δύο καλύτερες παραλίες του νομου χανίων,
απο φαλάσαρνα θα διασχίσετε την δυτική κρήτη απίστευτη διαδρομή και θα φτάσετε ελαφονήσι.
άν έχετε δύο μέρες για τον νομό,την μία θα πατε στο ελαφονήσι και το βραδάκι θα πατε στα φαλάσαρνα οπου και θα μείνετε μιας και υπάρχουν αρκετα καταλύματα τριγύρω ή στα γύρω χωριά.
φαγητό θα βρείτε παντου και μάλιστα άψογο.
προτείνω οταν φτάνετε στα φαλάσαρνα να στρίψετε προς σφηνάρι όχι για την παραλία αλλα για τις ταβέρνες δίπλα στην παραλία.
τέλεια ταβέρνα ψηλά με θέα ολη την παραλία των φαλασάρνων ειναι το μουράκι θα το συναντήσετε στα αριστερά καθώς θα κατεβαίνετε στα φαλάσαρνα.
στην οδήγηση να ειστε παραπάνω απο προσεκτικοί.οι δρόμοι μας ειναι αρκετά καλοί αλλα με πολλες στροφές και απρόοπτα..
συνοψίζω.μια μερα στο ελαφονήσι και μιά μέρα φαλάσαρνα.διαμονή στον άξονα του δεύτερου..
μπείτε αν θέλετεhttp://www.chaniatown.gr να δείτε φωτοαφιερώσεις και γενικά άν κατι σας ενδιαφέρει,στο
ChaniaTown.gr - Ελαφονήσι
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
για 2 μέρες απόλαυσε το Ελαφονήσι. κάνε και μια πεζοπορία πάνω στο νησί
μέχρι το μνημείο των σκοτωμένων απο τους Τούρκους. καταλύματα υπάρχουν αρκετά, θα δεις και τη Χρυσοσκαλίτισα (μοναστήρι). Ταβέρνα προτείνω την τελευταία αριστερά όπως πάμε στην πλάζ (όνομα δεν θυμάμαι).
εκεί να ζητήσετε μπουρέκι σφακιανό. παντιού έχει άσφαλτο, εκτός και πάτε και στο Κεδρόδασος μια ερημική παραλία με κέδρους. είναι δίπλα στα αριστερά πριν την πλαζ.
αν στην επιστροφή έχετε χρόνο μπορείται να πάρετε τα δυτικά παράλια της Κρήτης να φτάσεσε Φαλάσαρνα μετά Κίσσαμος-Χανιά. Γιατί για να πάτε και να γυρίσετε πίσω στο Ηοτελ διαμονή σας, είναι πολύ κουραστικό
ευχαριστώ πολύ! αύριο πρωί πρωί ψάχνω και κατάλυμα! :D

Υπάρχει κάποιο site με προτεινόμενα δωμάτια για το Ελαφονήσι;
Ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο είναι ευπρόσδεκτο!
(το μόνο που μας νοιάζει είναι να είναι καθαρό και να έχει κλιματισμό ! )

Για το μοναστήρι έχω διαβάσει τα καλυτερα! Για το Κεδροδάσος έχω ακούσει ότι είναι υπέροχα, εάν δεν έχει πολύ περπάτημα (δεν είμαστε και πολύ του περπατήματος)

Το σφακιανό μπουρέκι το σημειώσα κιόλας! :D
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
well well ...
Στο ελαφονήσι δεν θα βρείτε να μείνετε εύκολα.τα καταλύματα ειναι λίγα και τον αύγουστο μηνα και αυτα τα λιγοστά θα ειναι κλεισμένα.
θα σας πρότεινα να μείνετε φαλάσαρνα ή στο χωριό πλάτανος λίγο πρίν τα φαλάσαρνα!
θα δείτε τις δύο καλύτερες παραλίες του νομου χανίων,
απο φαλάσαρνα θα διασχίσετε την δυτική κρήτη απίστευτη διαδρομή και θα φτάσετε ελαφονήσι.
άν έχετε δύο μέρες για τον νομό,την μία θα πατε στο ελαφονήσι και το βραδάκι θα πατε στα φαλάσαρνα οπου και θα μείνετε μιας και υπάρχουν αρκετα καταλύματα τριγύρω ή στα γύρω χωριά.
φαγητό θα βρείτε παντου και μάλιστα άψογο.
προτείνω οταν φτάνετε στα φαλάσαρνα να στρίψετε προς σφηνάρι όχι για την παραλία αλλα για τις ταβέρνες δίπλα στην παραλία.
τέλεια ταβέρνα ψηλά με θέα ολη την παραλία των φαλασάρνων ειναι το μουράκι θα το συναντήσετε στα αριστερά καθώς θα κατεβαίνετε στα φαλάσαρνα.
στην οδήγηση να ειστε παραπάνω απο προσεκτικοί.οι δρόμοι μας ειναι αρκετά καλοί αλλα με πολλες στροφές και απρόοπτα..
συνοψίζω.μια μερα στο ελαφονήσι και μιά μέρα φαλάσαρνα.διαμονή στον άξονα του δεύτερου..
μπείτε αν θέλετε να δείτε φωτοαφιερώσεις και γενικά άν κατι σας ενδιαφέρει,στο
ChaniaTown.gr - Ελαφονήσι
τι τέλεια παρέα είστε εσείς; :D

Ευχαριστώ για την απάντηση....

...και αυτή η συμβουλή είναι πολύ καλή! Θα τις ψάξω και τις 2!

Μου αρέσει και αυτή η ιδέα!

Προτεινόμενο κατάλυμα εκεί?

Αύριο βλέπω να κάνω χιλιάδες τηλεφωνήματα από το γραφείο :D εν αναμονή εύρεσης δωματίου!

Το μουράκι το σημείωσα επίσης!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
μην αγχόνεσαι υπάρχουν και ενοκιαζόμενα. αλλά μην έχετε πολλές απαιτήσεις στις ερημιές

με βάση το Ηράκλειο λες;;;;κανόνισες τι θα δεις εκεί;;;
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μην αγχόνεσαι υπάρχουν και ενοκιαζόμενα. αλλά μην έχετε πολλές απαιτήσεις στις ερημιές

με βάση το Ηράκλειο λες;;;;κανόνισες τι θα δεις εκεί;;;
καλημέρα!

από το Ηράκλειο είναι η μισή καταγωγή μου και κατεβαίνουμε χρόνια!
:D Οι προορισμοί στο Ηράκλειο είναι λίγο πολύ γνωστοι. Συνήθως κινούμαστε προς Κοκκίνι Χάνι! Οι πιο μακρινές μας εξορμήσεις τα τελευταία χρόνια ήταν Ελούντα, Αγία Πελαγία, Μπαλί και Βάι!

απαιτήσεις τρελές στα δωμάτια δεν έχουμε...μόνο καθαριότητα και κλιματισμό θέλουμε!

ψάχνω από το πρωί ενοικιαζόμενα ή ξενοδοχεία στη Φαλάσαρνα....και δεν έχω καταφέρει τπτ! για το Ελαφονήσι ούτε συζήτηση...δεν μπορώ να βρω και πολλά τηλέφωνα :(

θα επιμείνω όμως - αν έχετε να προτείνετε κάτι θα το εκτιμήσω αφάνταστα!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ψαξε την περιοχη κισσαμοσ,εκει ανηκουν τα φαλασαρνα,αφου θα εχετε αμαξι δεν θα υπαρχει προβλημα για 5 λεπτα περισσοτερο δρομο.
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ψαξε την περιοχη κισσαμοσ,εκει ανηκουν τα φαλασαρνα,αφου θα εχετε αμαξι δεν θα υπαρχει προβλημα για 5 λεπτα περισσοτερο δρομο.
ευχαριστώ πολύ eva kas! θα το κοιτάξω!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ψαξε την περιοχη κισσαμοσ,εκει ανηκουν τα φαλασαρνα,αφου θα εχετε αμαξι δεν θα υπαρχει προβλημα για 5 λεπτα περισσοτερο δρομο.
παρντόν Ευάκι Κίσσαμος-Φαλάσαρνα = 25 λεπτά+
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom