Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

maria koza

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
1. Αφού η πτηση της επιστροφης θα ειναι απο Μαρακές, να μεινετε εκει.Φυσικα και αξιζει.2. Ναι,Μεναρα ειναι το αεροδρομιο του Μαρακες.3. Κεντρο ειναι η πλατεια Jemaa el Fna. Η αποσταση 1χλμ ή 1,7 κλπ δεν ειναι πολυ για να την κανετε με τα ποδια.Φανταζομαι θα περπατατε στα ταξιδια σας, αλλιως πώς θα δείτε πράγματα? Αν επιμενετε ομως, υπάρχουν τα petit taxi για διαδρομες μεσα στην πολη. 4. Εμεις κλεισαμε οργανωμενο τουρ .Εχει πολλά sites με διάφορες τιμες, αλλά και απο κει επιτοπου μπορειτε να κλεισετε.Εχει πολλά γραφεία που διοργανώνουν.5. Ναι.
Ωραια δηλαδη τα petit taxi ποσο περιπου κοστιζουν? Επισης απο που κλεισατε οργανωμενο ταξιδι να το κοιταξω μηπως αξιζει πιο πολυ?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ειναι πολυ φθηνα, αλλα χρειαζεται παζαρι. Μπορει να σας ζητησουν 40 Mad (κατι λιγοτερο απο 4 ευρω) αλλα με διαπραγματευση να το πατε στα 20 ( περιπου 2 ευρω). Το κοστος ειναι ελαχιστο για διαδρομες μεσα στην πολη. Για τη Σαχαρα κλεισαμε απο το igomorocco.com. Εχει διαφορα προγράμματα, αλλα στο google θα βρεις πολλά sites που εχουν αντιστοιχες εκδρομες. Ορεξη να εχεις να ψαχνεις.
 

maria koza

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αρχικά, με την όλη εξέλιξη των πραγμάτων που βιώνουμε, θα πρότεινα να μην κλείσετε από τώρα το ταξίδι σας αλλά να περιμένετε να δείτε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση εδώ και στο Μαρόκο. Ο Σεπτέμβρης και ο Οκτώβρης απέχουν αρκετά, αλλά αυτό είναι επιχείρημα και για τις δύο προτάσεις... θέλω να πω ότι αν περιμένετε κανά-μήνα δύο ακόμα, δεν είναι ότι θα χάσετε τη σούπερ προσφορά και μετά δεν θα έχετε τη δυνατότητα να πάτε.

Δεύτερο, καλό είναι για το σχεδιασμό σας να βάζετε κάτω το χάρτη. Η έρημος δεν είναι η Μερζούγκα αλλά η Σαχάρα. Οι προσβάσεις στην έρημο είναι τέτοιες που η μία είναι κοντά στη Μερζούγκα. Υπόψη μου έχω δύο από τις πιο δημοφιλείς προσβάσεις (μπορεί να υπάρχουν και άλλες) : η μία είναι από Μερζούγκα και η άλλη από Ουαρζαζάτ και μετά Ζαγορά. Κοιτάζοντας το χάρτη, μπορείτε να δείτε ότι το Μαρακές είναι πολύ πιο κοντά στην Ουαρζαζάτ. Ενδεχομένως λοιπόν να σας βολεύει πολύ περισσότερο να πάτε από εκεί. Από την άλλη, αν έχετε εξερευνήσει το τοπίο και νομίζετε ότι από Μερζούγκα θα είναι πιο ενδιαφέρον έχετε τις εξής επιλογές:
1. πάτε Φεζ αντί για Μαρακές - αν δεν κάνω το αεροδρόμιο της Φεζ είναι το κοντινότερο διεθνές αεροδρόμιο προς Μερζούγκα. Η Φεζ είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από Μαρακές. Από Φεζ έχετε δύο επιλογές: είτε κανονίζετε κάποια εκδρομή που να περιλαμβάνει και οδηγούς (αφού λέτε ότι δεν μπορείτε να ενοικιάσετε κάποιο αυτοκίνητο) και πηγαίνετε οδικώς είτε παίρνετε μια εσωτερική πτήση από Φεζ για Μερζούγκα για να κερδίσετε χρόνο. Και τα δύο έχουν τα καλά και τα κακά τους. Εγώ έκανα οδικώς και το Φεζ - Μερζούγκα και η διαδρομή έχει πάρα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα πράγματα να δείτε και να ζήσετε. Βέβαια εγώ είχα και πολύ παραπάνω μέρες από εσάς. Άλλοι φίλοι το έκαναν αεροπορικώς και κέρδισαν παραπάνω μέρες.
2. πάτε Μαρακές και από εκεί κατευθείαν εσωτερικές πτήσεις (ίσως έχει και από Μαρακές για Μερζούγκα κατευθείαν? Δεν γνωρίζω).



To Μαρακές είναι ενδιαφέρον, αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο ενδιαφέρουσες και ιδιαίτερες πόλεις *κατά την άποψη μου*. Θέλω να πω δλδ ότι αυτό το σχόλιο είναι πολύ υποκειμενικό. Μαρακές Μενάρα είναι το αεροδρόμιο του Μαρακές (νομίζω ότι έχει ένα).



1 χλμ είναι σα να λέμε 15 λεπτά με τα πόδια. Δεν ξέρω σε τί γειτονιές κοιτάτε και αν αυτές έχουν κάποιο θέμα, αλλά σαν απόσταση από το κέντρο μου φαίνεται πολύ κοντα.



Όλα υπάρχουν. Εσείς επιλέγετε αλλά θα πρέπει να λάβετε υπόψη το χρόνο σας που είναι περιορισμένος. Δηλαδή 6 μέρες / 5 νύχτες να πάτε και να γυρίσετε οδικώς είναι δύσκολο. Υπόψη ότι το οδικώς σημαίνει ότι μάλλον θα διανυκτερεύσετε κάπου. Διαφορετικά ετοιμαστείτε για πολλέεεεεεςς ώρες. Στο maps μου το βγάζει μεταξύ 8 και 10 ωρών για αυτοκίνητο. Ίσως μπορείτε να νοικιάσετε ένα βανάκι με οδηγό. Υπάρχουν πολλές τέτοιες δυνατότητες.
Καλα εννοειται και οτι θα περιμενω την εξελιξη των πραγματων σχετικα με τον ιο απλως ρωταω για να εχω το νου μου και να εχω γνωμη απο καποιον που εχει παει..Στην ερημο σαχαρα θελουμε να παμε ναι απλως εννοουσα κοντα προς μερζουγκα.. απλως θελαμε να παμε Μαρακες διοτι θελουμε να παμε μεντινα και στο jordin majorelle κηποι το Yves Saint Laurent για αυτο το προτιμησαμε απο το φεζ.Γενικα δεν εχω ψαχτει ακομα παρα πολυ θελω να ακουσω γνωμες για να ξερω που να κατευθυνθω. Αυτο για τις απευθειας πτησεις δεν το ηξερα υπαρχει δηλαδη πτηση απο μαρακες μερζουγκα? εμεις θελαμε να παμε στην σαχαρα μερζουγκα και να μεινουμε σε σκηνη στην ερημο

Ειναι πολυ φθηνα, αλλα χρειαζεται παζαρι. Μπορει να σας ζητησουν 40 Mad (κατι λιγοτερο απο 4 ευρω) αλλα με διαπραγματευση να το πατε στα 20 ( περιπου 2 ευρω). Το κοστος ειναι ελαχιστο για διαδρομες μεσα στην πολη. Για τη Σαχαρα κλεισαμε απο το igomorocco.com. Εχει διαφορα προγράμματα, αλλα στο google θα βρεις πολλά sites που εχουν αντιστοιχες εκδρομες. Ορεξη να εχεις να ψαχνεις.
Και παλι ευχαριστω παρα πολυυυ
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Καλα εννοειται και οτι θα περιμενω την εξελιξη των πραγματων σχετικα με τον ιο απλως ρωταω για να εχω το νου μου και να εχω γνωμη απο καποιον που εχει παει..Στην ερημο σαχαρα θελουμε να παμε ναι απλως εννοουσα κοντα προς μερζουγκα.. απλως θελαμε να παμε Μαρακες διοτι θελουμε να παμε μεντινα και στο jordin majorelle κηποι το Yves Saint Laurent για αυτο το προτιμησαμε απο το φεζ.Γενικα δεν εχω ψαχτει ακομα παρα πολυ θελω να ακουσω γνωμες για να ξερω που να κατευθυνθω. Αυτο για τις απευθειας πτησεις δεν το ηξερα υπαρχει δηλαδη πτηση απο μαρακες μερζουγκα? εμεις θελαμε να παμε στην σαχαρα μερζουγκα και να μεινουμε σε σκηνη στην ερημο
Υπάρχει αεροδρόμιο στην Ερασίντια και από εκεί πάτε Μερζούγκα. Από Φεζ είναι απευθείας πτήση, από Μαρακές με κάποια στάση. Από Φεζ έχω την εντύπωση ότι είναι και εξαιρετικά φτηνή (τύπου 20-30 ευρώ). Μεδίνα είναι ας το ονομάσουμε έτσι, το ιστορικό κέντρο κάθε πόλης. Η μεδίνα της Φεζ είναι από τις πιο γνωστές, λαβύρινθος σωστός και πολύ μεγάλη. Είναι μνημείο της Ουνέσκο. Αν το βασικό σας αξιοθέατο για Mαρακές είναι οι κήποι, ίσως και να αξίζει να σκεφτείτε περισσότερο τη Φεζ. Πάντως θα μπορούσατε να κάνετε κάτι του τύπου: Μαρακές διαμονή την ίδια μέρα που θα φτάσετε - επόμενη μέρα πτήση για Φεζ και διαμονή μια μέρα - επόμενη μέρα πτήση για Ερασίντια και από εκεί οδικώς για έρημο, διαμονή εκεί και μετά οδικώς για Μαρακές και αναχώρηση οδικώςγια πίσω με διάφορες ενδιάμεσες στάσεις που αξίζουν. Ψάξτε τις εκδρομές και δείτε αν σας βγαίνει. Αυτό έκαναν κάποιοι φίλοι με τη διαφορά ότι είχαν μία μέρα παραπάνω από εσάς. ΑΝ δεν κάνω λάθος έκλεισαν την εκδρομή από tourRadar βρίσκοντας κάποιο οδηγό (ήταν 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά).
 

maria koza

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Υπάρχει αεροδρόμιο στην Ερασίντια και από εκεί πάτε Μερζούγκα. Από Φεζ είναι απευθείας πτήση, από Μαρακές με κάποια στάση. Από Φεζ έχω την εντύπωση ότι είναι και εξαιρετικά φτηνή (τύπου 20-30 ευρώ). Μεδίνα είναι ας το ονομάσουμε έτσι, το ιστορικό κέντρο κάθε πόλης. Η μεδίνα της Φεζ είναι από τις πιο γνωστές, λαβύρινθος σωστός και πολύ μεγάλη. Είναι μνημείο της Ουνέσκο. Αν το βασικό σας αξιοθέατο για Mαρακές είναι οι κήποι, ίσως και να αξίζει να σκεφτείτε περισσότερο τη Φεζ. Πάντως θα μπορούσατε να κάνετε κάτι του τύπου: Μαρακές διαμονή την ίδια μέρα που θα φτάσετε - επόμενη μέρα πτήση για Φεζ και διαμονή μια μέρα - επόμενη μέρα πτήση για Ερασίντια και από εκεί οδικώς για έρημο, διαμονή εκεί και μετά οδικώς για Μαρακές και αναχώρηση οδικώςγια πίσω με διάφορες ενδιάμεσες στάσεις που αξίζουν. Ψάξτε τις εκδρομές και δείτε αν σας βγαίνει. Αυτό έκαναν κάποιοι φίλοι με τη διαφορά ότι είχαν μία μέρα παραπάνω από εσάς. ΑΝ δεν κάνω λάθος έκλεισαν την εκδρομή από tourRadar βρίσκοντας κάποιο οδηγό (ήταν 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά).
Φοβαμαι οτι με αυτον τον τροπο θα μας βγει πολυ κουραστικο το ταξιδι δηλαδη δυο μερες μαρακες μετα φεζ και μετα σαχαρα και μετα παλι πισω πιστευω θα ειναι πολυ κουραστικο και εχω μπερδευτει

Υπάρχει αεροδρόμιο στην Ερασίντια και από εκεί πάτε Μερζούγκα. Από Φεζ είναι απευθείας πτήση, από Μαρακές με κάποια στάση. Από Φεζ έχω την εντύπωση ότι είναι και εξαιρετικά φτηνή (τύπου 20-30 ευρώ). Μεδίνα είναι ας το ονομάσουμε έτσι, το ιστορικό κέντρο κάθε πόλης. Η μεδίνα της Φεζ είναι από τις πιο γνωστές, λαβύρινθος σωστός και πολύ μεγάλη. Είναι μνημείο της Ουνέσκο. Αν το βασικό σας αξιοθέατο για Mαρακές είναι οι κήποι, ίσως και να αξίζει να σκεφτείτε περισσότερο τη Φεζ. Πάντως θα μπορούσατε να κάνετε κάτι του τύπου: Μαρακές διαμονή την ίδια μέρα που θα φτάσετε - επόμενη μέρα πτήση για Φεζ και διαμονή μια μέρα - επόμενη μέρα πτήση για Ερασίντια και από εκεί οδικώς για έρημο, διαμονή εκεί και μετά οδικώς για Μαρακές και αναχώρηση οδικώςγια πίσω με διάφορες ενδιάμεσες στάσεις που αξίζουν. Ψάξτε τις εκδρομές και δείτε αν σας βγαίνει. Αυτό έκαναν κάποιοι φίλοι με τη διαφορά ότι είχαν μία μέρα παραπάνω από εσάς. ΑΝ δεν κάνω λάθος έκλεισαν την εκδρομή από tourRadar βρίσκοντας κάποιο οδηγό (ήταν 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά).
Πως πας απο Μαρακες Φεζ και ποση ωρα σου παιρνει περιπου γνωριζεις ?
 

maria koza

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Μιας και ψάχτηκα λιγο παραπάνω αποφασίσαμε εγω και οι φιλες μου να παμε Μαρακές φες chefchaouen και Μερζουγκα λεω μερζουγκα να παμε με το igomorocco που ειναι ομαδικά ταξίδια λεγαμε να παμε να μεινουμε σε σκηνές αλλα δεν ξέρουμε αν θα έχουν καμήλες σαφάρι κλπ καθημερινά γενικά δεν ξέρουμε πως ειναι η φαση ειχα ρωτήσει και το μεσημέρι απλα ψάχτηκα με λιγο παραπάνω ξερει κανεις Πως θα άξιζε πιο πολυ να παμε λέμε τελικά να ειναι 6 βραδια 7 ημέρες πως να ξεκινήσουμε και πως να τελειώσουμε μπορει κανεις να μου δώσει ιδέες;
 

Sia2

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μόλις επέστρεψα από το Μαρόκο και σε διαβεβαιώ ότι είναι μια από τις ασφαλέστερες χώρες που έχω ταξιδέψει! Μην ανησυχείτε καθόλου και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μην κλείσετε με γκρουπ, θα χάσετε όλη τη γλύκα της χώρας! Οι συγκοινωνίες είναι άψογες (μόνο στη διαδρομή Essaouira - Καζαμπλάνκα το λεωφορείο έτυχε να είναι αρκετά βρώμικο, αλλά από πλευράς ασφάλειας μια χαρά), οι οδηγοί αξιόπιστοι, το οδικό δίκτυο άψογο. Όπου βρείτε, βέβαια, προτιμήστε τρένο και καλύτερα 1η θέση για μεγαλύτερη άνεση και απόλαυση. Αν μπορείτε να προσθέσετε 2-3 μέρες στο ταξίδι σας, προτείνω ανεπιφύλακτα μια οργανωμένη εκδρομή με Jeep στη Σαχάρα. Γύρισα όλη τη χώρα και πραγματικά αυτό ήταν το πιο εντυπωσιακό κομμάτι της. Καλά να περάσετε!
Γεια σας! Είμαι 18 χρονών και έχω έναν φίλο στο Μαροκο! Είναι ασφαλές να παω στο Μαρακές ως ένα κορίτσι που ειναι 18 χρονών ακόμα και έχω φιλο να με προσεχει εκεί?
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Γεια σε όλη τη κομπανία
Σκέφτομαι να πάω μονη τον Αύγουστο Μαρόκο, ξεκινώντας από Μαρακές,να ανέβω Φεζ, μετά Chefhaouen και να ανεβω Ισπανία με πτήση στη Μάλαγα,ωστε να επισκεφτώ Γραναδα,Μαριναλεντα και να καταλήξω Σεβίλη,οπου απο κει θα αναχωρισω για Αθηνα!
Οι διαθεσιμες μερες ειναι 16!
Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη όσων γνωριζουν σχετικά με τη διαδρομη απο Μαρακες για Blue town αρχικά(χωρις ΙΧ) καθως κ οποια συμβουλη θα μπορουσε να μου δωθεί για το συγκεκριμενο ταξιδι! Την τιμητική τους στα ταξιδια μου εχουν τα τρένα,τα λεωφορεία,τα φερρυ(στη συγκεκριμενη απο Μαροκο-Ισπανια θα προτιμηθεί πτηση) και τα χοστελς!
Σας ευχαριστω εκ τω προτέρων !
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
231
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Πολύ ωραίο ταξίδι, το έκανα σε δύο ξεχωριστά ταξίδια πρόσφατα. Είχα ενοικιάσει αυτοκίνητο, ήταν παμφθηνο στο Μαρόκο και φοβεροί οι δρόμοι, εύκολη οδήγηση. Να δώσεις μέρες στη Φεζ, η πολη που αξίζει περισσότερο στο Μαρόκο από όλες. Σεφσαουεν μια διανυκτέρευση αρκεί, ένα χωριό είναι. Για όλα αυτά 6 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές, 2 Μαρακές, 3 Φεζ, 1 Σεφσαουεν. Ανδαλουσία τοπ, Σεβίλλη δώσε παραπάνω μέρες. 1 μέρα Μάλαγα, 3 Γρανάδα, 4 Σεβίλλη.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημέρα, πριν 2 μήνες επισκέφθηκα το Μαρόκο και απο το αεροδρόμιο αγόρασα μια καρτα sim για internet. Την χρησιμοποίησα για 12 μέρες . Τωρα θα επισκεφθώ πάλι το Μαρόκο και ήθελα ,αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν θα μπορω να χρησιμοποιήσω ξανά την ίδια ή έχει λήξει και θα πρέπει να πάρω άλλη. Ευχαριστώ.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα, πριν 2 μήνες επισκέφθηκα το Μαρόκο και απο το αεροδρόμιο αγόρασα μια καρτα sim για internet. Την χρησιμοποίησα για 12 μέρες . Τωρα θα επισκεφθώ πάλι το Μαρόκο και ήθελα ,αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν θα μπορω να χρησιμοποιήσω ξανά την ίδια ή έχει λήξει και θα πρέπει να πάρω άλλη. Ευχαριστώ.
εδώ έχει τα πάντα, μπορείς να δεις τι έχεις αγοράσει και όλα τα σχετικά.. επίσης καλό θα ήταν να κατεβάσεις και την εφαρμογή της εταιρίας που αγόρασες για διαχείριση της κάρτας, σίγουρα έχει μενού και στα αγγλικά.
το καλύτερο φυσικά esim
Morocco
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα, πριν 2 μήνες επισκέφθηκα το Μαρόκο και απο το αεροδρόμιο αγόρασα μια καρτα sim για internet. Την χρησιμοποίησα για 12 μέρες . Τωρα θα επισκεφθώ πάλι το Μαρόκο και ήθελα ,αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν θα μπορω να χρησιμοποιήσω ξανά την ίδια ή έχει λήξει και θα πρέπει να πάρω άλλη. Ευχαριστώ.
Οι κάρτες έχουν fix διάρκεια, ανεξάρτητα αν εξαντλήσεις το ποσό που έχουν μέσα ή όχι. Αυτή που πήρα εγώ στα τέλη Οκτωβρίου από τις αφίξεις στο CMN έχει λήξει (Maroc Telekom). Αν έχεις άλλη εταιρία ενδεχομένως να έχεις καλύτερη τύχη, αλλά το αμφιβάλλω. Πάρε πάλι κάρτα από κει (Με €10 είχα πάρει 4GB 4G, πολύ πολύ φθηνότερα από κάθε esim που κυκλοφορεί (1/4 της τιμής από την e-sim που είχα επίσης πάρει). Προσοχή, θέλει μετρητά σε € .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.460
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom