Γενικά Ερώτηση για ποιότητα και αξιοπιστία αεροπορικών εταιριών

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλησπέρα σε όλους,

ετοιμάζουμε ένα μακρινό ταξίδι προς το ερχόμενο φθινόπωρο και στις αναζητήσεις εισιτηρίων μας προέκυψαν εταιρίες όπως η Turkish Airlines και η Air China. Είναι καλές οι συγκεκριμένες εταιρίες και αξιόπιστες σε θέματα τήρησης ωραρίων και αποσκευών σε μακρινές πτήσεις με ανταποκρίσεις;

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν είναι αυτός με το μπιλιάρδο...περίμενε .....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με αυτές τις δύο εταιρίες... αν ζητάς γνώμες εγώ σαφώς προτιμώ τα κεμπάπ από τα κινέζικα...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο το ερώτημα, για να σας βοηθήσω να καταλάβετε προς τι το δίλημμα: Προγραμματίζουμε να πάμε ένα ταξιδάκι Ιαπωνία, η τουρκική εταιρεία προσφέρει εισιτήρια πολύ φθηνά από Αθήνα μέσω Κων/πολης με γύρω στα 550-600 ευρώ. Οι άλλες εταιρίες προσφέρουν πολύ ακριβότερα εισιτήρια. Μετά σκεφτήκαμε τη λύση να πάμε από Λονδίνο ή Παρίσι και η φθηνότερη λύση ήταν από Παρίσι με Air China. Είναι γύρω στα 500 ευρώ και αυτή, συν το ναύλο Αθήνα-Παρίσι με easyjet. Οπότε έχουμε 2 προσιτές λύσεις. Απλά με τη μία έχουμε την σχεδόν αναγκαστική μια διανυκτέρευση στο Παρίσι στο πήγαινε και μία στο έλα. Μετά από Αθήνα έχουμε και τη λύση με Qatar 850 ευρώ απλά θα προτιμούσαμε μια πιο φθηνή λύση, αν και ξέρουμε ότι είναι πολύ καλή εταιρία και αξίζει τα λεφτά της.

Έτσι όπως τα διαβάζετε, τι έχετε να μου προτείνετε; Να προτιμήσουμε την τουρκική; Είναι αξιόπιστη σε τόσο μακρινά ταξίδια;
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Πεταξαμ Λονδινο-Κων/Πολη με Turkish Airlines και ήταν άψογοι στις υπηρεσίες τους αν εξαιρέσεις τις 2μιση ωρες καθυστερηση λόγω καιρού.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Παιδιά τελικά την China την απέκλεισα επειδή διάβασα αρκετές κακές κριτικές σε διάφορα sites, οπότε μιας και είναι μέσω Παρισίου κιόλας και χάνουμε και χρόνο καλύτερα να βγει από το παιχνίδι. Για την Turkish τώρα διάβασα ανάμεικτες απόψεις. Έχει κανείς σας μήπως κάποια ιστοσελίδα υπόψιν του, ώστε να ρίξω μια ματιά και σε άλλα reviews; Επίσης, αν τυχόν κάποιος άλλος έχει κάνει μακρινό ταξίδι με ανταπόκριση με την Turkish, και έχει άποψη, θα ήταν ευπρόσδεκτη. Το κυριότερο παράπονο που πρόσεξα ήταν ότι καθυστερούν οι πτήσεις της. Αληθεύει αυτό;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eαν αυτό σου λέει τίποτε το Πασχαλιάτικο μεγάλο ταξίδι μου θα περιλαμβάνει μεγάλη δόση Tουρκικών αερογραμμών... Καινούργια αεροπλάνα, άψογο service, φτηνό εισιτήριο... συνδιασμός που σκοτώνει... στην ευχή του Αλλάχ τέκνον μου...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Αυτό το φθηνό εισιτήριο είναι που με ψήνει και εμένα τόσο πολύ! Για τα άλλα δεν ξέρω, μιας και δεν έχω την εμπειρία, αλλά η τιμή είναι ασυναγώνιστη σε σχέση με αυτή άλλων εταιριών! Πάντως έτσι όπως μου το έθεσες πρέπει να πω ότι με έπεισες σε μεγάλο βαθμό! Για πού το βάζεις το Πάσχα, αν επιτρέπεται φυσικά; Ακούγεται μεγαλόπνοο το σχέδιό σου και χαίρομαι γι' αυτό!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Mε την Turkish πήγα στο Τόκιο, στην Τεχεράνη, στη Σαναά, στην Αντίς Αμπέμπα και στο Γιοχάνεσμπουργκ (τη διέκοψε αυτή την πτήση). Και άπειρες φορές σε όλη την Τουρκιά. Εξαιρετική εταιρεία. Και μέλος της Star πλέον.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έγραψα μερικά για την THY πρόσφατα (βάλε «Turk Hava» στην αναζήτηση). Η αναχώρηση από IST στην ώρα της, η επιστροφή με καθυστέρηση 30 λεπτά. Τώρα για Ιαπωνία υπάρχει και από μένα μια σκέψη για τέλος Απριλίου αλλά προσανατολίζομαι με Emirates από IST στα 840 ευρώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mε την Turkish πήγα στο Τόκιο, στην Τεχεράνη, στη Σαναά, στην Αντίς Αμπέμπα και στο Γιοχάνεσμπουργκ (τη διέκοψε αυτή την πτήση). .
ποια πτήση διέκοψε? αυτή του JNB που μ'ενδιαφέρει γίνεται κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom