Γενικά Ερώτηση για σύντομη απόδραση σε βόρειο Κυκλαδονήσι

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Χαίρεται αγαπητοί,

Τον Ιούνιο έχω μια ολιγοήμερη άδεια 4 ημερών και σκέφτομαι να εξορμήσω σε κάποιο κοντινό νησί των Κυκλάδων με παρέα. Σκεφτόμουν για Άνδρο, επειδή είναι κοντά και δεν έχει πάει κανείς μας. Ωστόσο αναρωτιόμαστε αν έχει γενικά ζωή τον Ιούνιο (τέλη θα πάμε) και αν είναι ενδιαφέρον νησί από άποψη παραλιών. Έχει βολικές συγκοινωνίες; Με λίγα λόγια, αξίζει τον κόπο για να την επισκεφθούν 4 νέοι άνθρωποι που θέλουν να ξεφύγουν λίγο από τα κλασικά (Πάρο - Μύκονο), αλλά να μην απογοητευτούν κιόλας; Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, εννοείται δεκτή! :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Άνδρος έχει πολύ λίγη ζωή έτσι και αλλιώς. Πιο ζωντανό μέρος είναι το Μπατσί, αλλά λόγω εύκολης πρόσβασης και ασυναρτητης ανάπτυξης έχει χάσει όποια ομορφιά είχε. Η Χώρα είναι πολύ όμορφη και με μουσεία πολύ ενδιαφέροντα, αλλά πολύ περιορισμένη βραδινή ζωή. Η Άνδρος είναι ομως πολύ ομορφη, ενδεικνυται για πολλ΄πες βόλτες, έχει πολύ ωραίες παραλίες, αλλά κατα τη γνωμη μου χρειαζεται μεταφορικό μέσο γιατί είναι πολύ μεγάλη και θα εχεις πρόβλημα αν βασιστείς στο ΚΤΕΛ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για την Ανδρο χρειάζεσαι οπωσδήποτε δικό σου μεταφορικό μέσο.
Εχει αρκετές όμορφες παραλίες αλλά δεν πηγαίνουν συγκοινωνίες.

Είναι ήσυχο νησί και δεν έχει ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή.

Κάνε πάντως μια αναζήτηση στο forum σε παλαιότερα (περσινά) θέματα και θα βρεις επιπλέον πληροφορίες και για την Ανδρο αλλά και για άλλα κοντινά νησιά. Έχουν ξανατεθεί παρόμοια ερωτήματα.
 

bahia

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Asturias
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλησπερα!
Πολυσυχναστες παραλιες θα βρειτε σε Μπατσί (οπου υπαρχουν δεκαδες μπαρακια), Αγιο Πετρο κ Χρυση Αμμο, ενω πανεμορφη παραλια -με δυσκολη προσβαση ομολογουμενως αλλα αξιζει τον κοπο!- ειναι τα Άχλα. (ιδανικη παραλια αν θελετε να αποφυγετε το συχνο φαινομενο των δυνατων ανεμων, μιας κ η θαλασσα εκει εχει νηνεμια)
Για το πολιτιστικο του θεματος, υπαρχει το μουσειο μοντερνας τεχνης γουλανδρη κ μεσα στα λοιπα αξιοθεατα, αναφερω το Ενετικο καστρο κ τους καταρρακτες της Πιθάρας.
Κ τωρα tip για φαγητο! οπως κ δηποτε στο "Μπαλκονι του Αιγαιου". οικογενειακη ταβερνα με τρομερο σπιτικο φαγητο κ καταπληκτικη θεα(δες ηλιοβασιλεμα).
αυτα τα λιγα απο μενα. :cool: καλο ταξιδι!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Άμεσες και κατατοπιστικότατες όλες σας οι απαντήσεις μέχρι τώρα και σας ευχαριστώ πολύ! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη και για Κέα (Τζιά), μιας και είναι πολύ κοντινό νησί. Είναι ενδιαφέρουσα ή καλύτερα στην Άνδρο με τα κριτήρια που ανέφερα στο πρώτο ποστ;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Άμεσες και κατατοπιστικότατες όλες σας οι απαντήσεις μέχρι τώρα και σας ευχαριστώ πολύ! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη και για Κέα (Τζιά), μιας και είναι πολύ κοντινό νησί. Είναι ενδιαφέρουσα ή καλύτερα στην Άνδρο με τα κριτήρια που ανέφερα στο πρώτο ποστ;
εγω εχω παει και στα 2 νησια..και μαλιστα τα επεξεργαζομαι και για φετος για κανα 3ημερακι μιας και ειναι κοντα..
ανδρο εχω παει μονο πασχα, οποτε για τις παραλιες δεν ξερω να σου πω..ειναι γενικα πολυ ομορφο νησι!ειχα μεινει μπατσι και το χα μετανιωσει γιατι η αποσταση απο την χωρα ηταν μεγαααλη..μπαρακια ειχε θυμαμαι, αλλα κοσμο δεν ειχε πολυ..δεν ξερω κατα ποσο θα εχει και τον ιουνη..

για την τζια τωρα, δεν ειμαι και πολυ φαν..πανε 5-6 χρονια απο τοτε που την επισκεφθηκα, αλλα μου εχει μεινει οτι εχει δυσβατους δρομους, εμεις να φανταστεις με τζιπ πηγαιναμε στις παραλιες..συγκοινωνια δεν ξερω αν εχει..και τους ντοπιους μονο φιλοξενους δεν τους λες..:bleh:

μεταξυ των 2, με τα δεδομενα που μας εγραψες, εγω λεω να πας ανδρο!:clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ανάμεσα στα δύο και εγώ Ανδρο ψηφίζω, αλλά επιμένω ότι το μεταφορικό μέσο είναι απαραίτητο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
συμφωνω με την αννυ για το αυτοκινητο, σιγουρα εχει συγκοινωνια το νησι, αλλα δεν μπορεις να το γυρισεις χωρις αυτοκινητο!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω πάει και στα δυο νησιά αλλά ήμουν μικρή και δε θυμάμαι τίποτε άλλο εκτός από μία φοβερή παραλία στην Άνδρο με το ευφάνταστο όνομα..το πήδημα της γριάς:haha:
 

Attachments

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Εφόσον εχεις 4 μερες πήγαινε Ανδρο. Στην Τζια μπορεις να πας αργοτερα σε ενα ΣΚ. Η Τζια έχει μια μονο αξιόλογη παραλία (Συκαμια ή Συκαμινιά) και μία πολύ ωραία χώρα. Από κει και πέρα το πιο αθλιο οδικό δίκτυο που εχω δει...Εγώ δηλαδή δεν θα ξαναπήγαινα. Η Ανδρος έχει και πολύ ωραίες παραλίες και ωραία χώρα.Μόνο μειον είναι ότι οι καλύτερες παραλίες (Αχλα, Βορη,Ζορκος) έχουν βόρειο προσανατολισμό αρα αν φυσάει βοριάς αντιο ζωή και επίσης για Αχλα,Βόρη ο δρομος είναι κακός χωματόδρομος...Σε αυτή τη περίπτωση πας στην νότια χρυσή αμμο.
Τώρα από νυχτερινή ζωή...καλά που ειστε παρέα.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Το σίγουρο ειναι οτι και στα 2 νησιά χρειάζεσαι αυτοκίνητο...εχω να προτεινω ενα αλλο νησι που ειναι κοντα, χρειαζεσαι ομως και παλι αυτοκινητο..στην Κυθνο..ειχα παει Κυθνο και Τζια με διαφορα μιας βδομαδας πριν 2 χρονια για τριημερα. πιο πολυ με τραβηξε η κυθνος..
η χωρα συμπαθητική με ενα μεγαλο στενό με μαγαζιά, το λιμάνι με με καποια μαγαζακια..και διαφορες ωραιες παραλιες.. βεβαια αν θυμαμαι καλά στο νησι δεν υπάρχει καν λεωφορειο (δεν ειμαι 100% σιγουρος)..και μεις 4 ήμασταν και μετακινουμασταν με ωτοστοπ, με τα ποδαρακια...
απο παραλίες..αυτή που τα σπάει είναι η κολωνα..ο δρομος για κει χωματοδρομος..παει μονο αγροτικο και τζιπ...εμεις σταθερα το ωτοστοπ μας..αλλη ωραια παραλια οπου μεναμε κιολας..η αποκρουση..κ.α.
το χωριο που μου εμεινε ειναι η δριοπιδα..δεν θυμιζει καθολου κυκλαδες..ενα χωριο με νεοκλασσικα σπιτια..και 3-4 καφενεια..στην ακρη του χωριου παιζει και ενα σπήλαιο..


Μια ιδεα απο Κολώνα:
http://www.hotelsline.gr/root/newhotel/photo_m/kithnos/1_1.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_HaoM9FkWHaw/SiwMZRKxHJI/AAAAAAAAFuE/sVZF4epRhgs/s400/prov_kolones.jpg

http://www.kythnos.gr/site/images/beach/kolona.jpg
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με υπερκαλύψατε! Ήθελα πάντα να επισκεφθώ την Άνδρο, ελπίζω να μην υπερισχύσει η άποψη των party animals που θέλουν να πάμε πάλι Πάρο (όπου μερικοί έχουν πάει πολλάκις)! Δε λέω, ωραίο νησί, αλλά Ιούνη μήνα μαζί με τα σχολιαρόπαιδα και τους αποφοιτήσαντες παραδίπλα κι εμείς :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom