Ερώτηση για φωτοταπετσαρία τοίχου

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κουφο θεμα αλλα δεν ηξερα,ποιον να ρωτησω.
Πηγα σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φωτοταπετσαριες,γιατι θελω να βαλω μια στην κρεβατοκαμαρα.Τοπιο απο εξωτικα νησια,με φοινικες,τυρκουαζ νερα, κλπ.
Δηλαδη να δωσω μια φωτο ας πουμε απο το ιντερνετ και να φτιαξουν μια ταπετσαρια για τον τοιχο.
Η απορια μου ειναι που μου ειπαν οτι θα υπαρχει καποια αλλοιωση με τετοια μεγενθυση.
Οταν ρωτησα,ποση αλλοιωση,απαντησαν οτι δεν μπορουν να ξερουν,μονο το τελικο αποτελεσμα θα δειξει.
Απαντηση βεβαια που δε με καλυπτει.
Αν μου ελεγαν οτι την αλλοιωση μπορει να τη διακρινει μονο ο ειδικος και οχι ο καθενες,θα ηταν μια καλυτερη απαντηση.
Δεν ξερω τι να κανω.
Μετα, οι ετοιμες ταπετσαριες ειναι μεγαλυτερες απο τον τοιχο,σε διαστασεις,οποτε θα επρεπε να κοψω με το ψαλιδι (μπρρρρρρ...)!

Αρα,ξερει κανεις ποση θα μπορουσε να ειναι η αλλοιωση;Κατα ποσο,δηλαδη,θα χτυπαει ασχημα ή ειναι ανεπαισθητη.
Με μια φωτο 4096Χ3092. Ο τοιχος ειναι 2.56 στο πλατος και 2.80 στο υψος.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
E νομιζω χωρις να ξερω ιδιαιτερα πραγματα πως οσο πιο κοντα κοιτας τη ταπετσαρια τοσο πιο αισθητη θα ειναι η αλλοιωση. Λογικο ειναι να μη ξερουν. Αμα εσυ τους δωσεις μια φωτο μια σταλια με κακη ποιοτητα πως θα τη φτιαξουν αυτοι; Η αδερφη μου μου εχει κανει δωρο μεγαλη κορνιζα (πολυ μεγαλη) με φωτο απο τις παλιες που βγαζαμε με το φιλμ. Η αλλοιωση απο κοντα φαινεται, απο μακρυα ειναι μια χαρα. Τωρα για ολοκληρο τοιχο δε ξερω. Ψαξ'το λιγο παραπανω και στο ιντερνετ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αρα,ξερει κανεις ποση θα μπορουσε να ειναι η αλλοιωση;Κατα ποσο,δηλαδη,θα χτυπαει ασχημα ή ειναι ανεπαισθητη.
Με μια φωτο 4096Χ3092. Ο τοιχος ειναι 2.56 στο πλατος και 2.80 στο υψος.
Εν ολίγοις.

Η φωτογραφία είναι πάαααρα πολύ μικρής ανάλυσης για να μεγεθυνθεί όσο ένα τοίχος.Θα βγάλει πολύ "κόκκο" όπως λέγεται στην φωτογραφική ορολογία και το αποτέλεσμα θα είναι απαίσιο.Και δεν επεκτείνομαι καν στην ήδη πεσμένη ποιότητα του αρχείου που βρήκες στο διαδίκτυο κλπ κλπ (φαντάζομαι δεν ψωνίζεις φωτογραφίες από φωτογραφικά πρακτορεία).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Mαλλον θα πρεπει να βρει καποια φωτογραφια εξαιρετικης ποιοτητας ή μηπως λεω βλακειες;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εξαιρετικής ποιότητας και πολύ μεγάλης ανάλυσης κυρίως.

Συνήθως μιλάμε για RAW αρχεία και δεν έχει και νόημα να επεκταθώ σε τεχνικούς όρους.Αυτή που έχει βρει κατά πάσα πιθανότητα θα δώσει κακό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε να την μεγεθύνεις στο PC σου στο 500% και πες μου αν σου αρέσει ότι βλέπεις,έτσι για να πω ένα μπακαλίστικο παράδειγμα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καταλαβα...Μου αρεσει,που ειπε η υπαλληλος οτι θα εχει απλως,καποια αλλοιωση.Θα κοιταξω μαλλον για καποια ετοιμη.Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε,τι περίμενες να πει.Θα βγει χάλια;
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εξαιρετικής ποιότητας και πολύ μεγάλης ανάλυσης κυρίως.

Συνήθως μιλάμε για RAW αρχεία και δεν έχει και νόημα να επεκταθώ σε τεχνικούς όρους.Αυτή που έχει βρει κατά πάσα πιθανότητα θα δώσει κακό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε να την μεγεθύνεις στο PC σου στο 500% και πες μου αν σου αρέσει ότι βλέπεις,έτσι για να πω ένα μπακαλίστικο παράδειγμα.

Δηλαδη λες οτι θα μπορουσα να ρωτησω σε καποιο φωτογραφειο,μηπως εχουν τετοιας αναλυσης φωτο;
Δηλαδη αυτοι που βαζουν φωτοταπετσαριες στα σπιτια τους,πως το κανουν;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να αγοράσεις μια τέτοια φωτογραφία, από stock site, όπως πχ το shutterstock ή το istockphoto. Και φυσικά, να την αγοράσεις στην υψηλότερη ανάλυση που μπορείς να βρεις, και σε RAW μορφή όπως είπε και ο maltakias.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνησω με τον προλαλήσαντα maltakias. Mεγάλη ανάλυση σε ΜΡ και ασυμπίεστο αρχείο (RAW). Τέτοιου τύπου θα πρέπει να αναζητήσεις κυρίως σε sites που κάνουν κριτική σε φωτογραφικές μηχανές και έχουν αρχεία RAW.
Σου έδωσαν τιμή για το μέγεθος που σε ενδιαφέρει; Δεν ξέρω τι αντοχή έχει στο χρόνο κυρίως στην επίδραση του φωτός (αν ξεθωριάζει ή όχι)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Με διαστασεις του τοιχου 2.56Χ2.70 και την τοποθετηση,μου ζητησαν 250 ευρω.Τωρα,τι αποτελεσμα θα ειχε,δεν ξερω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom