Ερώτηση για airtickets.gr

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Στις 8 Απριλίου έκλεισα εισιτήριο για Αμβούργο μέσω της airtickets με 328€.
Ξαναμπαίνω μετά από μία εβδομάδα στο site τους και βλέπω για τις ίδιες ημερομηνίες, την ίδια πτήση, στις ίδιες ώρες, με την ίδια εταιρεία (swiss) και τιμή 240€ !!! :shock:
Τι γίνεται βρε παιδιά? Υποτίθεται ότι όσο πιο νωρίς κλείσεις, τόσο πιο οικονομικό είναι, ή κάνω λάθος? Είναι δυνατόν μία εβδομάδα μετά, να είναι το εισιτήριο σχεδόν 90€ κάτω?? :roll:
Αν μιλήσω με την airtickets λέτε να γίνει κάτι ή να το αφήσω? Πραγματικά μου την έδωσε!! :mad:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πάντα είναι όλα σχετικά! Μπορεί να το έκλεισες νωρίς σε καλή τιμή επειδή βρήκες διαθεσιμότητα, αλλά στη συνέχεια να έπαιξε κάποια προσφορά και να έπεσε η τιμή του εισιτηρίου. Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο σε αυτά..

Το μόνο που θα μπορούσες ίσως να κάνεις, εφόσον είσαι σε εισιτήριο που δε σε δεσμεύει μπορείς να προχωρήσεις σε ακύρωση και έκδοση νέου εισιτηρίου στην νέα τιμή...υπό προϋποθέσεις πάντα, ε; Πάρε και ρώτα τους...τι έχεις να χάσεις;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
απλα ισως μετα υπηρξε προσφορα...το εχω παθει κ εγω αλλα για διαφορα περιπου 10 ευρω...σε εσενα ειναι μεγαλη η διαφορα
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
μου συνέβη πρόσφατα με την ίδια εταιρεία. έκλεισα για Αμστερνταμ με 170 και τώρα η τιμή έχει πέσει στα 155. Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά εκτός απο το να ακυρώσεις την κράτησή σου και να κάνεις καινούρια με τη νέα τιμή αν τα ακυρωτικά το επιτρέπουν
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι γίνεται βρε παιδιά? Υποτίθεται ότι όσο πιο νωρίς κλείσεις, τόσο πιο οικονομικό είναι, ή κάνω λάθος?
Δεν κανεις λαθος και η πλακα ειναι οτι το ιδιο επαθα και εγω...τον Νοεμβριο του 2008 εκλεισα εισιτηρια για Καναδα με air transat για τον Μαιο του 2009 και τα βρηκα στα 615 ευρω....λεω μια χαρα τιμη ειναι...μπαινω για πλακα αρχες Απριλιου του 2009 και λεω θα εχουν παει κανα 800....και βλεπω 505 ευρω.....:shock: μου ηρθε εγκεφαλικο....πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.....αντι να ανεβαινουν οι τιμες πεφτουν....:roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πολύ απλά...υπολογίζουν να πουλήσουν Χ θέσεις και ορίζουν την τιμή. Ξαφνικά παρατηρούν ότι πουλήθηκαν λιγότερες θέσεις του αναμενόμενου κι έτσι προσπαθούν να σπρώξουν απούλητες θέσεις με δελεαστικότερη τιμή.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Λίγο που το έψαξα για ακύρωση και νέα κράτηση, το πολύ να κερδίσω 10-20€, οπότε δε νομίζω ότι θα μπω καν στη διαδικασία!
Τουλάχιστον είδα ότι δεν έτυχε μόνο σε μένα... όχι τίποτε άλλο, αλλά ένιωσα πολύ ηλίθια!:(
Τελικά όμως, δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο. Να περιμένεις ή να το κλείνεις από νωρίς? :roll:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
η γνώμη μου είναι να το κλείνεις νωρίς μόλις βρεις μια τιμή που εσύ τη θεωρείς καλή και μετά να αντισταθείς στον πειρασμό να κοιτάξεις που έχει φτάσει. ποτέ δε το έχω καταφέρει βέβαια
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειναι καθαρα θεμα τυχης οπως το θετεις...
δεν μπορεις να ξερεις...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
....και μετά να αντισταθείς στον πειρασμό να κοιτάξεις που έχει φτάσει. ποτέ δε το έχω καταφέρει βέβαια
:D ούτε κι εγώ! Ακόμα και τώρα, μπαίνω και κοιτάζω :haha:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Θα ηθελα καποια αποσαφηνιση για το παρακατω,για την airtickets.Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει για τη δικη μου περιπτωση.

Αλλαξα τα εισιτηρια μας με Cyprus Aiways μεσω airtickets για Ροδο,για το καλοκαιρι.Η αλλαγη εγινε μερκες ωρες πριν την αναχωρηση της πτησης.

Παιρνω τηλ στην αιρτικετς και μετα απο δυο σχετικα μεγαλες αναμονες,πετυχαινω τον υπαλληλο.Του λεω την περιπτωση και αρχιζει και ψαχνει τις νεες ημερομηνιες και τους ναυλους.
Εγω βεβαια ειχα ηδη βρει αυτο που με ενδιεφερε ,οποτε ηξερα και για το ναυλο,που ηταν σχεδον το ιδιο με του Απριλη.
Μου λεει οτι αυτο που βλεπω εγω στο ιντερνετ ειναι διαφορετικο.Οτι οι φοροι κατεβαινουν,οι ναυλοι ανεβαινουν και κατι αλλα σε σχεση με την τιμολογηση κλπ.

Σα συνεπεια,οτι η ποινη για την αλλαγη ειναι 20 ευρω το ατομο (2 ατομα χ 20=40).Συν το οτι εντοπιζει μια διαφορα 80 ευρω στα 2 ατομα.
Συνολο 120 εξτρα.
Του ξαναλεω οτι μου φαινεται παραξενη αυτη η διαφορα σε σχεση,με αυτο που εβλεπα εγω.
Αρχισε να μου τα λεει ξανα αλλα παλι κινεζικα μου φαινονταν.
Τελοσπαντων,του λεω ας κανει τη διαδικασια και αν υπαρχει καποιο προβλημα ας παρει ξανα.

Προς μεγαλη μου εκπληξη με ξαναπαιρνει και μου λεει οτι δεν μπορει να βρει κανεναν στη Cyprus,το τηλ. κεντρο τους ειναι down κτλ.Ο,τι δεν μπορει να κανει τη διαδικασια και πως καλυτερα να παω ο ιδιος στο αεροδρομιο (ευτυχως ειμαι κοντα).

Πηγαινω εκει και η κοπελα μου λεει οτι η αλλαγη κοστιζει 10 ευρω το ατομο.Της λεω αυτα που μου ειπε ο αλλος απο airtickets και μου απανταει οτι προφανως ο υπαλληλος μαλλον μπερδευτηκε ή εκανε λαθος (!!) ,δεν ηξερε τι ειχε γινει.

Σε ακολουθη ερωτηση μηπως ο ναυλος ειναι πιο πανω τον Ιουλιο,μου λεει οτι υπαρχει μια μικρη διαφορα αλλα αυτοι βρισκουν μια πατεντα (!) και δεν πληρωνουμε τιποτα!

Τελειως ακαταλαβιστικα πραγματα!Η ουσια βεβαια ειναι οτι δωσαμε συνολικα 20 ευρω και οχι τα 120 που ελεγε ο αλλος.Στην τελικη,ευτυχως που δεν βρηκε καποιον απο τη Cyprus αλλιως θα ειχα χρεωθει τζαμπα περισσοτερα.

Τελος καλο,ολα καλα.

Ξερω οτι ολα αυτα δεν ειναι καθολου σαφη οπως τα περιγραφω,αλλα μαλλον η ιδια η κατασταση ηταν τοσο μπερδεμενη.

Αν ξερει καπιος ας δωσει καποια εξηγηση σε σχεση με αυτα που ηθελε να με χρεωσει η airtickets.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έτσι όπως το περιγράφεις, στην airtickets θα έπρεπε να απευθυνθείς, από τη στιγμή μάλιστα που μίλησες με την ίδια την αεροπορική, ώστε να τους πεις τις διαφορές που εντόπισες και να στο εξηγήσουν αυτοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom